Filmy HD - do jakiego formatu zapisac?

extended83

New member
Heja. Ostatnio glowilem sie nad zakupem kamery i wybor padl na Sony HDR-SR10. Ze sprzetu jestem zadowolony :) Do uzytku amatorskiego swietna :) Ale tutaj mam pare wątpliwości i problemów. Czasami zachodzi potrzeba zmontowania filmu z kilku roznych ujęć (czyli jakas tam obrobka nieliniowa z przejściami). Robię to za pomocą Sony Vegas 8. Soft generalnie mi się podoba, jest prosty i wygodny w użyciu. Nie wiem jednak do jakiego formatu najoptymalniej sprowadzić filmy HD, tak aby zachować przyzwoitą jakość i żeby rozmiar nie był zbyt duży. Filmy początkowo będę oglądał na ekranie monitora, wkrotce jednak zakupie jakiś TV HD. I teraz do jakiego formatu powinienem wyeskportować obrobiony materiał?

Próbowałem kompresować do XVida - filmy wyglądały całkem przyzwoicie. Teraz jednak wyczaiłem, że DivX 6.8 Pro potrafi kompresować z opcją ustawienia profilu filmu jako HD Mode (niby opcja przystosowana specjalnie do kompresji filmów HD 1080i). Tutaj napotkałem jednak trudności z kompresją do DivXa 6.8 Pro pod Sony Vegas - wyskakuje błąd informujący, ze niby ustawienia renderowania nie zgadzają się z ustawieniami kodeka. Pozniej walczyłem z VirtualDubem, ten potrafi normalnie kompresować video do DivXa 6.8 Pro, z tym, że jest to program z natury do obróbki liniowej (a nie o to mi chodzi).
Może ktoś z Was spotkał się z takim problemem?

Poza tym, czy avi w takim DivX czy XVid to dobra metoda składowania filmów HD? Nie posiadam nagrywarki Blue-Ray, jedynie zwykłą... może jakoś po obróbce filmu od razu wypalać materiał na zwykłe DVD 4.7 GB? Nie wiem tylko w jaki sposób to najlepiej zrobić, gdyż Sony Vegas chyba nie potrafi nagrywać bezposrednio na DVD 4.7 (a może i potrafi jakos?). Uzywalem Pinnacle, ale nie wiedzieć czemu zawiesza się u mnie po jakiś 10 minutach pracy i klikania po opcjach, najpierw nie reaguje na jakiekolwiek akcje myszki a potem znika pozostawiając komunikat o błędzie programu.

A może lepiej pobawić się pakietem Nero 8? Tylko pewnie po zapisaniu materiału w Nero Digital przez jakiś czas nie będzie można oglądać filmów w odtwarzaczu HD DVD i TV HD (bo pewnie za jakiś czas odtwarzacze będą posiadały zaimplementowaną jego obsługę)?

Nie wiem generalnie co z tego wybrać... a jak Wy zapisujecie swoje materiały?
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Programem dołączonym do kamery - lub lepiej HD Writerem (program dołączany do kamer Panasonica) zrzucaj na płyty DVD DL bez żadnych zmian. Każda rekompresja spowoduje utratę jakości. Z czasem jak sobie kupisz nagrywarkę bluray - bez większego trudu stworzysz płytki z filmami HD.

A tak wogóle to przeglądałeś choć trochę forum przed umieszczeniem tego postu. Naprawdę można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań.
np. http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=12516&page=17
 
Ostatnia edycja:

panjacek

New member
Kiedyś opisałem podobną procedurę w Ediusie
http://artykuly.filmowiec.pl/artykul.php?aid=113
Myślę, że Vegasem zrobisz to samo. Po skończeniu projektu, zapisz całość jako plik AVI w rozdzielczości HD. Następnie zaimportuj ten plik do VirtualDuba, wybierz koder DivX i zrób konwersję. Otrzymany w ten sposób plik wypal na płycie jako dane.

Pozdrawiam
 
Do góry