Ferguson 8900HD - Jak sprawdzić z jakiej platformy oglądam program?

marlowe

Member
Mam Fergusona 8900HD,do tego kartę nc+ i prepaid polsatu, jak mogę się dowiedzieć, czy aktualnie oglądany kanał mam dekodowany (wizualizowany) z oferty nc+ czy polsatu?
 

marlowe

Member
ooo dzięki, takie proste i nie wpadłem na to. A zapytam jeszcze w podobnej sprawie, listy kanałów układam sobie w programie SetEditHomecast i tam też wybierając taki przykładowy kanał do ułożenia który jest nadawany przez NC+ i CP (np. TVP) mam że jest on w nc+ i polsacie. Czy można w tym programie też znaleźć informacje o systemie kodowania żeby wiedzieć czy to nc+ czy CP ?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Operatorzy unikają dublowania kanałów na transponderach ze względu na koszty wynajęcia pojemności - np.TVP 1,TVP 2,TVP 1 HD są na transponderze Cyfry + ,a kanał TVP 2HD na transponderze Cyfrowego Polsatu do kanału załącza się jedynie różne systemy kodowania - a nadawany jest z jednego miejsca
 

Lemil

Banned
Kodowanie jest albo MPEG-2, albo MPEG-4. Tobie chodziło o szyfrowanie czyli np. Nagra, Seca,Conax. Każda platforma ma swój system szyfrowania, czy systemy. Ale po co sobie utrudniać życie, jak można zajrzeć tu:Hot Bird 13B / Hot Bird 13C / Hot Bird 13D (13°E) - Wszystkie transmisje - częstotliwości - KingOfSat i sprawdzić do kogo należy dany transponder. Bo system szyfrowania nie mówi niczego o tym z jakiej platformy jest dany sygnał skoro są np. 4 różne systemy szyfrowania.
 

Lemil

Banned
MPEG-2 /MPEG-4 jest kompresją wideo a nie kodowaniem
Oczywiście, oczywiście. Musisz jeszcze napisać do autorów książek, artykułów i nawet do wikipedii, żeby dostosowali swoje teksty do tego, co Ty wiesz i co Ci się wydaje. Bo gdyż z powodu chociażby, że Wikipedia tak defibiuje MPEG-2 "MPEG-2 jest standardem ogólnego kodowania ruchomych obrazów i związanych z nimi informacji audio. Format ten opisuje połączenie metod stratnej kompresji wideo i stratnej kompresji danych audio, które umożliwiają przesyłanie sygnału audio-wideo w telewizji cyfrowej oraz zapis na nośnikach danych (w szczególności optycznych jak DVD i Blu-ray, czy taśmowych jak DV)." A definiacj MPEG-4 w Wikipedii jest taka: "MPEG4 – oznaczenie grupy standardów kodowania audio i wideo wraz z pokrewnymi technologiami, opracowanej przez grupę ISO/IEC MPEG. Wprowadzony pod koniec 1998. Główne zastosowania MPEG-4 to media strumieniowe w sieci Web, dystrybucja CD, wideokonferencje i telewizja." Ale wierzę, że jak im wytłumaczysz, to oni wszyscy to poprawią. Szkoda tylko, że tyle papieru się zmarnowało...
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wikipedia jest dobra dla takich jak Ty - jeden poziom umysłowo-intelektualny


Pierwszą formą kompresji było MPEG - 1 jednak ze względu na szybkość przesyłania danych na poziomie 1,5mb/s nie nadaje się do telewizji wysokiej rozdzielczości
MPEG-2 jest najbardziej rozpowszechnioną formą kompresji , zakładano że w 2006 r MPEG-4 całkowicie zastąpi poprzednią ale tak się nie stało
 

Lemil

Banned
Przy pewnym poziomie "umysłowo-intelektualnym" nie przystaje rzucanie inwektyw i uciekanie od meritum. Skoro jesteś takim "specjalistą" i reprezentujesz taki wysoki "umysłowo-intelektualny" poziom, to nie powinieneś mylić kodowania z szyfrowaniem.

Skoro mamy być aż tak dokładni, to może powinniśmy powiedzieć, że MPEG-2 czy MPEG-4 są owszem sposobem kompresji, ale w całości procesu ważną rolę odgrywa kodowanie obrazu. Obraz skompresowany można odtworzyć przy pomocy wymaganego kodeka. Jednak koledze marlowe chodziło o to, jak odróżnić czy odbiera z Polsatu czy nc+ Więc nie da się tego zrobić po sposobie kompresji czyli MPEG-2 czy MPEG-4 bo i Polsat i nc+ stosują ten sam sposób kompresji. Nie da się tego zrobić po sposobie szyfrowania, bo każdy kanał z transpondera dowolnej platformy ma dołączone kilka różnych sposobów szyfrowania jednocześnie.

Więc kolego poległeś na całej linii, bo pomieszałeś kodowanie z szyfrowaniem. Bo szyfrowanie nic nie mówi o platformie, sygnał jest jednocześnie zaszyfrowany na kilka sposobów. No i żeby odwrócić kota ogonem i zamącić, to się czepiasz, że kompresja to nie jest kodowanie.

A na koniec warto przypomnieć, że żeby się dowiedzieć kto nam dosyła sygnał, czy to jest Polsat, nc+, TVN, czy jakiś inny Czort Iwan, to trzeba wejść na strony, które zawierają te informacje. Innego sposobu nie ma.
 

KubaArek

New member
Bez reklam
Mam Fergusona 8900HD,do tego kartę nc+ i prepaid polsatu, jak mogę się dowiedzieć, czy aktualnie oglądany kanał mam dekodowany (wizualizowany) z oferty nc+ czy polsatu?

kolega wyżej pyta jak sprawdzić czy oglądany kanał jest dekodowany z karty nc+ czy prepaid Polsatu a Wy wyjeżdżacie z jakimiś teoriami o kodowaniu czy szyfrowaniu ,ja nie mam tego dekodera i w tej kwestii nie pomogę :( u mnie np. w dekoderze VU+ czy nbox z E2 na pokładzie w prosty sposób można kliknąć OK i wiemy czy w danej chwili dekoduje z nc+ czy prepaid Polsatu

wklejam screna gdzie kółeczkiem zaznaczyłem że w tej chwili dekoduje z nc+ CO-conax

 
Ostatnia edycja:

Lemil

Banned
Rzeczywiście, niepotrzebnie zabrnąłem w szczegóły. Chodzi o to, że ja to zrozumiałem w ten sposób, że z czyjej oferty oznacza z czyjego transpondera, a autorowi wątku być może faktycznie chodziło o to czy w użyciu w danym momencie jest karta Polsatu czy nc+

Jednak teoretycznie przy odbiorze powiedzmy TVP1 może być w użyciu zarówno jedna, albo druga karta. To w zależności z której karty tuner najpierw będzie próbował pobrać uprawnienia.

W praktyce nie ma to żadnego znaczenia, bo sygnał jest ten sam. W niezbyt dużej liczbie przypadków są duble na transponderach i wtedy to ma znaczenie, bo z jednego transpondera jest lepiej z drugiego gorzej.
 
Do góry