felerny? TX-P50V10E - jak programować?

wmak

New member
Witam,
Dotyczy kupionego przed kilku laty telewizora TX-P50V10E

Podobny tekst wysłałem przez formularz kontaktowy do Panasonic Polska - ciekawe, czy dotrze i czy raczą odpowiedzieć.

Zaraz po kupnie telewizora były jakieś kłopoty z zaprogramowaniem, trzeba było wybrać jakiś "obcy" kraj (nie pamiętamy jaki) by dało się zaprogramować wszystko, co trzeba.
W końcu zaprogramowały się: analog TV, DVB-T i DVB-S.
Po podłączeniu internetu w usłudze Viera Cast były tylko jakieś obcojęzyczne serwisy - brat nie korzystał z nich.
W moim, później kupionym, TX-P50VT50 przeglądamy IPLA i IPLEX.PL, czasem film, żona zaległe seriale.
Próbowaliśmy znaleźć to samo w bratowym V10E

Do telewizora podłączone anteny DVB-T (albo kabel UPC) i satelitarna (instalacja sprawna) oraz sieć internetowa.
Dzisiaj próbowaliśmy zaprogramować telewizor od nowa - po przywróceniu "ustawień fabrycznych", wybraniu kraju - POLSKA, języka - POLSKI, telewizor zaczął automatycznie wyszukiwać programy.
Analoga nie znalazł bo podłączona była antena DVB-T - "kazał" się wyłączyć, następnie znalazł kanały DVB-T i zakończył szukanie.
Nigdzie nie znaleźliśmy menu wyszukiwania DVB-S (programy satelitarne).

W Viera Cast pojawiło się więcej okienek - w tym polskie IPLA i IPLEX - aktywne.
Próbowaliśmy wielokrotnie przywracać "fabryczne", wybierać różne kraje.
Po wybraniu np. NIEMCY najpierw znajdowało programy satelitarne (40 minut), potem
DVB-T bez wizji (rozumiem, w Niemczech jest standard MPEG2 a nie MPEG4, jak u nas).
Po wyborze jakichś krajów skandynawskich TV oferował odbiór DVB-S, DVB-T i DVB-C (nawet coś znajdował z kablówki UPC).

Niestety nie udawało się wybrać kombinacji przy której telewizor potrafiłby znaleźć programy satelitarne, nasze cyfrowe naziemne i analogowe (z kabla) a jednocześnie dałoby się przeglądać polskie serwisy w Viera Cast.
Przy próbie aktualizacji oprogramowania wyświetlał się komunikat, że jest aktualne.

Moje doświadczenie podpowiada mi, że telewizor ma (najprawdopodobniej "od urodzenia") jakieś błędy w oprogramowaniu i dlatego dla kraju POLSKA nie ma możliwości wyszukania kanałów SAT.

Pytanie:
Czy po zaprogramowaniu (dla POLSKI)kanałów analogowych i DVB-T istnieje jakaś tajna możliwość wymuszenia dostępu do wyszukiwania kanałów SATELITARNYCH.
Może po przywróceniu ustawień fabrycznych wystarczy wybrać jakiś konkretny obcy kraj i wtedy da się znaleźć wszystko, co trzeba, z polskimi serwisami w Viera Cast włącznie?

Zna ktoś rozwiązanie?
Będziemy atakować infolinię/serwis panasonic Polska, może coś poradzą.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

wmak

New member
Tuner DVB-S nie był i nie jest wspierany w Polsce. Rozwiązaniem tego jest myk z kartą./QUOTE]

Przeczytałem o tym "myku" i w pale mi to się nie mieści.
Co to ma znaczyć "tuner DVB-S niewspierany w Polsce" ?
Chyba w żadnym innym kraju europejskim nie ma tyle anten satelitarnych, co u nas.

Przy zakupie telewizora ważnym powodem wyboru tego właśnie tego modelu była możliwość odbioru DVB-S bez dodatkowych klocków.
Nigdzie w instrukcji, danych technicznych nie było ostrzeżenia, że akurat w Polsce to nie będzie działać!
Taki telewizor jest zepsuty , fizycznie albo przez szalonych programistów Panasonica.
Sądzę, że w okresie gwarancji/rękojmi taka wada byłaby wystarczającym powodem żądania zwrotu gotówki za ten bubel.
Procedura podana w "myku" dla normalnego użytkownika jest nieakceptowalna - nie każdy ma wyższe informatyczne wykształcenie.

Rozsądnym rozwiązaniem byłaby aktualizacja oprogramowania z internetu przez menu telewizora albo serwisant powinien przyjechać i bezpłatnie to zrobić u klienta, oczywiście w sposób nie wymagający powtórki przy kolejnym wyszukiwaniu programów.
Niestety, Panasonicowi się nie chce - forsę wzięli, teraz kliencie "na drzewo"
 

wmak

New member
Małe uściślenie, DVB-S jest wspierany od roku modelowego 2012, co dla posiadaczy starszych TV nie jest zbyt dobrą informacją.

Moim (emerytowanego elektronika i serwisanta RTV) zdaniem cale oprogramowanie tego i pewnie kolejnych modeli jest bez sensu.
Powinna być możliwość wyszukiwania wszystkiego, co jest w eterze, z automatycznym rozpoznawaniem standardów nadawania a potem wycięcie przez użytkownika niepotrzebnych programów.
Druga metoda - aktualizacja przez internet tabel transmisji w różnych krajach a dla DVB-C w poszczególnych miastach.
Przecież przez kilka lat nadawcy naziemni, satelitarni, kablówkowi na pewno rozszerzyli swoje usługi, powstały nowe sieci itp. a fabryczny software telewizora odbioru tego nie umożliwia.

No, chyba że Panasonic preferuje co dwa-trzy lata wyrzucanie na śmietnik ich (nietaniego) sprzętu i zakup nowego - starannie omijałbym tę markę.
 

sorenson

New member
Nie wiem jak jest w instrukcji ale jak V10 był w sprzedaży to na stronie była gwiazdeczka i drobnym drukiem było napisane że w Polsce tuner DVB-S nie jest wspierany. I tak jak to uściślił kolega codaco dopiero od następnego roku od modelu V20 ten tuner jest już wspierany.
 

wmak

New member
Nawet, gdybym wtedy trafił na taki tekst to nie przyszłoby mi do głowy, że określenie "nie jest wspierany" oznacza brak dostępu do funkcji posiadającej pełen hardware w telewizorze.
Na moje staroświeckie językowe wyczucie słowa "wspierać" raczej zrozumiałbym (taka hipoteza), że w razie jakiejś zmiany w Polsce standardu satelitarnego nadawania, producent sprzętu nie jest zobowiązany do modyfikacji modułu albo softu tunera DVB-S w celu umożliwienia odbioru tego nowego systemu.
Wygląda na to, że tłumacz wybrał sobie pierwszy z brzegu odpowiednik jakiegoś zagranicznego słowa z oryginalnej dokumentacji i padło na to "wspieranie" - ja tego nie wyczuwam.
Nie pojmuję, jak taki potężny koncern czekał kilka lat aby w nowych modelach poprawić swoją ewidentną wpadkę z V10 a nie posadził od razu informatyka do poprawy softu i szybko nie udostępnił poprawki serwisom i w Internecie.

Chyba "mają gdzieś" tych, od których wyciągnęli już pieniądze.
 
Do góry