Fałszywe opinie o produktach

lighthammer

New member
Witam,

znalazłem ciekawy artukuł: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,6333155,Falszywe_rekomendacje_zalewaja_siec.html .

Kilka cytatów:

"Pokusa fałszowania opinii jest silna, bo rekomendacje znajomych to dziś główne źródło wiedzy konsumentów o produktach i usługach. Zwłaszcza w internecie - wciąż uważanym za medium wolne od reklamy. Z grudniowego raportu firmy Nielsen Online wynika, że aż 81 proc. kupujących w internecie czytało opinie innych konsumentów."

"Fałsz.pl wygląda tak: "Mam lapa ze sprawdzonego sklepu, ale obawiam się, że może nie wytrzymać dłuższej wyprawy" - pisał Krzysztof Borsuk. "Ale lapik z Vobisu byłby chyba spoko" - odpowiadał Egon. "Ja też mam tego kompa. Jeżdżę z nim na spotkania biznesowe, na wakacje i nie miałem problemów. Nawet mi upadł parę razy" - to z kolei opinia Mastertona. Tę ciekawą wymianę poglądów zakończył administrator strony internetowej magazynu "PC Format", gdy zorientował się, że Borsuk, Egon i Masterton to nicki pracownika agencji Core PR. Używając służbowego maila, stworzył pięć kont."

""Obklejamy wszystkie fora w Polsce i nie tylko. Niskie ceny, doświadczenie, dużo adresów IP" - takie ogłoszenie zobaczył w styczniu Łukasz Macheta, szef serwisu Mediarun.pl. Odpowiedział na nie, podszywając się pod przedsiębiorcę, który chce wypromować wchodzący na ekrany kin trójwymiarowy film dla dzieci. Dowiedział się, że kampania będzie kosztowała 9,5 tys. zł. Za te pieniądze oferowano mu m.in. dyskusje na forach dla matek o tym, jak filmy trójwymiarowe pobudzają wyobraźnię."
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Zapewne dużo o w tym racji.
Jeśli Ktoś lubi np. hdtv i sporo o tym wie, czyta, pisuje itp to takiego potencjalnego klienta trudno "otumanić", ale zwykłego klienta, który wejdzie na takie lub inne forum, przeczyta co nieco przez kilka dni to bardzo prawdopodobne, że wyrobi sobie nieprawidłowy pogląd na dany produkt.
Mamy zalew różnego rodzaju produktów i zwykły potencjalny klient bardzo łatwo gubi się i bardzo łatwo go "ukierunkować" na ten "najlepszy" produkt.
Czarny/szary marketing nie śpi, czuwa i łapie takich. Trudno znać się na wszystkim. Może znam się na hdtv, ale płytkach łazienkowych nie bardzo.
Moja rada/sugestia, unikac zakupów pod wpływem emocji, pod presją czasu.
Odetchnąć, sporo poczytać popytać znajomych, uważać na opinie na wyszukiwarko/oszukiwarkach, jak równiez na różnych forach. Czasami wystarczy odrobina rozsądku.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Ja szukam negatywnych informacji o danym produkcie (wiadomo, że jak nawet ktoś kupić przedmiot, to będzie twardzo przekonany, iż zrobił interes życia i chwalił zalety nie zauważając wad - normalne wyparcie :D). Oczywiście też mogą być to informacje sfabrykowane, ale często powtarzające się usterki dają do myślenia...
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Na naszym forum co jakiś czas zdarzają się próby marketingu szeptanego, na szczęście moderatorzy są na miejscu i wnikliwie badają wszelkie wpisy. Staramy się zrobić wszystko co w naszej mocy aby zablokować wszelkie próby takich działań.
 

lighthammer

New member
Czarny/szary marketing nie śpi, czuwa i łapie takich. Trudno znać się na wszystkim. Może znam się na hdtv, ale płytkach łazienkowych nie bardzo.

Fora typu hdtv.com.pl są szczególnie narażone na ten typ marketingu. Zakupu "kafelek" dokonuje się najczęściej w sklepie oceniając ich fizyczne walory. Natomiast przy zakupie elektroniki, czasami bardzo kosztownej, większość przyszłych klientów próbuje zasięgnąć porady u znajomych, na forach, czy też u często mało obiektywnych sprzedawców.

Obklejamy wszystkie fora w Polsce i nie tylko

Czyli możemy wywnioskować, że na tym forum (bodajże najpopularniejszym forum HDTV w PL) mamy kilku takich "sprzedajnych doradców".

Staramy się zrobić wszystko co w naszej mocy aby zablokować wszelkie próby takich działań.

I bardzo dobrze :). Musicie być czujnie, zły PR nie śpi. Jeżeli są tu tacy cwaniacy, to niewykluczone że mają po kilkaset postów - po prostu wyrobili sobie markę, a teraz mogą pisać co im się podoba (albo tak im się wydaje). Wątpię by wszyscy byli takimi kretynami, jak ten opisywany w artykule, który założył 5 kont na jednym z forów przy użyciu 1 adresu IP / konta e-mail.

Ja szukam negatywnych informacji o danym produkcie
Ja robie dokładnie tak samo, szukam opinii rozumnych krytyków (których na tym forum na szczęście nie brakuje), a nie "słodkich misiów" podpisujących się pod obcymi stwierdzeniami.

Pozdrawiam
 

ivf

New member
lighthammer napisał:
"Obklejamy wszystkie fora w Polsce i nie tylko. Niskie ceny, doświadczenie, dużo adresów IP" - takie ogłoszenie zobaczył w styczniu Łukasz Macheta, szef serwisu Mediarun.pl. Odpowiedział na nie, podszywając się pod przedsiębiorcę, który chce wypromować wchodzący na ekrany kin trójwymiarowy film dla dzieci. Dowiedział się, że kampania będzie kosztowała 9,5 tys. zł. Za te pieniądze oferowano mu m.in. dyskusje na forach dla matek o tym, jak filmy trójwymiarowe pobudzają wyobraźnię."
na wstępie napiszę, że nie mam nic wspólnego z takimi "firmami", ale tak bezsprzecznie nie można zanegować powyższej odpowiedzi. trzebaby poznać całą odpowiedź, bo z powyższego można wywnioskować, że nic złego się nie dzieje - ot autor będzie reklamował film na forach i rozpoczynał wątki o zaletach filmów 3D - w końcu dyskusje nt. zalet to jeszcze nie czyste zachwalanie czy namowa ;)
 

cyber78

Member
Bez reklam
pejotpe napisał:
Ja szukam negatywnych informacji o danym produkcie (wiadomo, że jak nawet ktoś kupić przedmiot, to będzie twardzo przekonany, iż zrobił interes życia i chwalił zalety nie zauważając wad - normalne wyparcie :D). Oczywiście też mogą być to informacje sfabrykowane, ale często powtarzające się usterki dają do myślenia...
Ale trzeba uważać i zwracać uwagę na nick osoby wypowiadającej się krytycznie. W dziale o LCD SONY jest taki kolo który zawsze się wypowiada, wielokrotnie na różnych tematach, że Sony to shit a Panasonic jest najlepszy. Ludzie zadają pytania jak coś skonfigurować czy podłączyć, albo, że mają jakiś problem, a koleś wali odpowiedz: kup Panasa bo jest najlepszy, wiadomo, że ci nie działa bo kupiłeś gównianego soniacza.
Kiedyś z ciekawości sprawdziłem, koleś się tylko w dziale o SONY tak udziela.
Więc kierując się tylko opiniami negatywnymi można zostać wpuszczonym w maliny.
 
Do góry