EX720 vs NX 720 vs HX 820

WojtR

Member
Bez reklam
Oczywiście wszyscy znają parametry , multimedialność , WIFI tak lub nie, nowy procesor w wersji PRO lub nie itd. ale do sedna jako zwyczajnego oglądacza interesuje mnie jak te TV świecą , nie wiem
czy jakieś opisy z tego źródła

Vs Sony KDL-55EX720 - Sony Bravia KDL-55HX820 LED LCD 3D HDTV Review

są wiarygodne ale wynika z nich taka naprawdę , że pomijając monolityczny dizajn to obraz jaki wyświetlają jest bardzo podobny za duuuuża różnicę w PLN

sam starałem się to ocenić ale w jednym CS nie widziałem różnicy
w jednym markecie EX do HX był przepaścią

czy ktoś w jakiś "normalnych " testowych warunkach zestawiał te TV ze sobą i ma jakieś wnioski ?
 

Mariusz_W

New member
HE he he, widzę, że targają Tobą te same wątpliwości co mną. Tyle że ty polujesz na 55 cali a ja na 46 :)
Ciężki wybór...
A jest jeszcze HX720... tego nie mogłem nigdzie porównać.
Wg. danych może być czymś pośrednim (X-Reality Pro, 200 Hz). Jedynie nie ma OptiContrast..
 

WojtR

Member
Bez reklam
:)

masz rację tylko nikt jeszcze tych TV ze sobą nie zestawiał i bądź tu mądry patrząc na to w sklepie przy mega oświetleniu , inna sprawa , że te różnice dostrzegasz patrząc matryca w matryce , jak postawisz sobie jeden w domu to już nigdy więcej się nad tym nie będziesz zastanawiać
 

miles

New member
Bardzo mocno zastanawiam się nad zakupem 40HX720.
Dzisiaj jadę go obejrzeć w Sony Center, gdzie będę porównywał go z 40NX720, więc mogę się podzielić wrażeniami. Cena praktycznie ta sama ale różnice dość spore:
1. MotionFlow XR 400 w HX (w NX jest tylko !! MotionFlow XR 200)
2. Dynamic EdgeLED jest w HX (w NX tylko w 46'' modelu)
3. Panel OptiContrast z Monolitic Design jest z kolei w NX, ale ja akurat szukam TV bez szyby bo wg mnie co prawda lepiej skupia kolory ale zdecydowanie przeszkadza, wprowadzając cienie, odbicia. To zabija cały efekt jaki miały dawać te szyby, bo przy zmieniającym się oświetleniu w ciągu dnia nie widać po prostu benefitów z tych szyb, a jedynie lustrzane odbicia innych obiektów co jest naprawdę irytujące (mimo tego że sony chwali się że szyby są firmy Gorilla).
4. Wbudowana sieć WiFi jest tylko w NX, podczas gdy HX potrzebuje do tego modułu podłączanego po USB. To jest akurat mało istotne dla mnie bo już wcześniej przygotowałem kable ETH dla TV do podłączenia z Internetem.
5. Czujnik obecności jest standardowy w HX, a w NX jest inteligentny
6. W HX jest czujnik oświetlenia, a w NX jest czujnik jasności

Generalnie to seria NX jest taką pośrednią pomiędzy EX a HX. HX jest najwyższą serią dostępną w Sony.

Zastanawiam się też jeszcze nad:
- Panasonic TX-P42VT30
- Samsung UE40D7000

Doradźcie proszę co wybrać, tzn Sony HX lub NX, Samsunga, czy plazme Panasonica?
 

slaq

New member
Miles:
Ja rozważam dokładnie te same modele. U mnie któryś z nich miałby zawisnąć na ścianie w sypialni, więc oglądanie prawie tylko wieczorami przy lampce nocnej. Z tego powodu pod względem obrazu chyba najbardziej nadałaby się plazma Panasonica. Z drugiej strony jest on najsłabszy z wymienionych przez Ciebie modeli pod względem internetu, a czasami lubimy sobie obejrzeć któryś z seriali nadawanych przez TVN lub TVP w czasie który nam odpowiada, a nie kiedy jest emisja w TV. Pod tym względem najlepszy byłby SONY (ma obsługę widgetów TVN i TVP, Samsung ma tylko TVP), dodatkowo SONY jako jedyny z tej trójki nie odtwarza plików MKV.
Za to Samsung odtwarza najwięcej formatów plików multimedialnych i ma otwartą przeglądarkę WWW, ale nie da się na niej odtwarzać filmów ze strony TVN bo do tego jest potrzebna do przeglądarki wtyczka Microsoft Silverlight. Ostatnio bawiłem się nim w jednym z dużych sklepów w Gdańsku i próbowałem doinstalować, ale niestety nie było takiej możliwości. Mimo, że zgłaszał brak wtyczki i przechodził do strony Micrego żeby pobrać, to jednak przycisk pobierania nie był aktywny.
Na stronie TVN dało się obejrzeć zwiastuny odcinków, ale całych odcinków już nie.
Pozostaje tylko nadzieja, że Samsung dorzuci wtyczkę przy aktualizacji Softu do TV. Poza tym do wieczornego oglądania TV Samsung ma najgorsze podświetlenie matrycy (wyraźnie widoczny clouding na ciemnym ekranie).
Podsumowując żaden z powyższych TV nie jest idealny.
Pod względem jakości obrazu ustawiłbym je: PANAS, SONY, SAM.
Pod względem dodatków typu multimedia w zasadzie w odwrotnej kolejności.
Kwestia co chcesz na nim oglądać, w jakich warunkach oświetleniowych i z jakiego sygnały TV będziesz korzystać.
Póki co ja sam również nie podjąłem jeszcze decyzji.
Dodatkowo w tym sklepie w promocji za około 4600 dodają dwie pary okularów 3D i tego nowego pilota dotykowego z ekranem LCD.
 
Ostatnia edycja:

miles

New member
Slaq jesteśmy sąsiadami, bo ja jestem z Gdyni ;)
Zgodzę się z tym co piszesz, nie ma TV który miałby wszystko w poprawny sposób działające (nie ma takiego Iphona na rynku TV niestety)

Ja akurat będę korzystał z TV w salonie w dzień i w nocy. Sygnał to cyfra i do tego na stałe podłączony PC (gry, filmy 1080p, 3D)
Poniżej moje subiektywne ale poparte naprawdę organoleptycznymi testami a nie tylko cytowaniem usłyszanych opinii:

Panasonic TX-P42VT30 (testowałem u kikiego w sklepie):
1. Ma najlepszy obraz 2D, ma ciepłe barwy ładnie odwzorowane kolorów, piękny kontrast ale to wszystko widziane tylko przy niewielkim oświetleniu! Dodatkowo plazma nie ma bieli, tylko odcień szarości (naprawdę). Tak samo z czernią. Kiedyś plazmy były niedoścignione, teraz LCD z podświetlaniem LED ma znacznie lepszą czerń i generalnie lepiej odwzorowuje skrajne barwy.
2. W przypadku obrazu 3D z tych wszystkich najlepszy obraz generuje Sony. Nie ma crosstalków które są widoczne u innych szczególnie przy obrazie 3D 1080p. To nie są tylko moje opinie ale potwierdzają to testy które znalazłem na angielskiej stornie (Sony KDL-40HX723/ KDL40HX723 (HX723) 3D LED LCD TV Review)
Dodatkowo co chyba najważniejsze. Okulary Sony nie mrugaja tak jak pozostałych producentów. Nie męczą oczu i czuje się duży komfort oglądając 3D na Sony, a to jest szalenie ważne szczególnie gdy oglądasz 1,5h film. Generalnie 3D wcale nie jest takie gadżeciarskie, już mam około 15 filmów, wiem że SkySport coś kombinuje z transmisjami meczy w HD więc dla mnie 3D staje się powoli bardzo ważnym aspektem oceny TV.
3. Najlepiej wyświetla sygnał analogowy
4. Ten TV drga (migocze)!! bo to plazma i trzeba się do tego przyzwyczaić, więc jeżeli wcześniej miałeś LCD to może to być spore zaskoczenie bo po pewnym czasie dopiero przestaniesz to widzieć (ja to widzę)
5. Ten TV ma największe zużycie prądu (z wymienionej trójki) bo to plazma ale co ważniejsze bardzo się grzeje (to jest całkiem spory grzejnik). I to w sumie nic takiego ale plastik i szkło nie lubią ciepła i jeżeli planujesz powiesić go na ścianie to uważnie przeczytaj instrukcję czy nie ma tam zalecenia żeby był powieszony np. minimum 7cm od ściany (chodzi o odprowadzenie ciepła).
6. Ten TV przy wolnych jednostajnych scenach (np. panoramach pięknych widoków gdzie kamera się zniża powoli) klatkuje i nieznacznie przycina bo to plazma. Nie widać tego przy szybkich scenach tylko przy powolnym ruchu
7. Plazma się wypala i widać loga stacji w rogach, ramki od pasków informacyjnych po jakimś czasie, I to niby jest mit, ale w MediaMarkt w Gdańsku facet pokazał mi plazmę Samsunga. Po około miesiącu świecenia materiału reklamowego na środku ekranu jest widoczny wypalony prostokąt. Samsung to nie Panasonic i wiadomo że w sklepie, TV świecą ma maxa ale technologia świecenia jest ta sama bo to plazma!
8. Ma szybę - już o tym pisałem, dla mnie to porażka (odbicia, efekt lustra). Już były matryce szklane w laptopach i producenci się wycofali z tego, chociaż w ciemnej sypialni może to być niewidoczne
9. Generalnie ten TV to świetny wybór i naprawdę dobrze świeci, dostał nagrodę EISA, ale dla mnie jest za bardzo wymagający, zbyt dużo warunków trzeba spełnić żeby cieszyć nim oko. Ja szukam po prostu TV który zwyczajnie będzie dobrze grał za tą cenę w dzień i w nocy.

Samsung UE40D7000 (testowałem w MediaMarkt w Gdańsku):
1. Internet, to na pewno jest mocna strona tego TV, bo wyróżnia go pełna przeglądarka, obsługa wielu formatów filmów, ale:
- Tak jak zauważyłeś niby pełna przeglądarka ale nie wszystko wyświetla (no to pełna czy niepełna?)
- Dla mnie w ogóle oglądanie strony WWW przez przeglądarkę w TV to nieporozumienie, bo z odległości której oglądam TV muszę się wpatrywać żeby coś zobaczyć i dlatego strony są nieczytelne
- Tak jak zauważyłeś wyświetla pliki mkv ale zaraz pojawi się nowa wersja codecka i będzie kiszka z niektórymi filmami, nie mówiąc o polskich napisach
- widgety, szczególnie te które wymieniłeś TVN, TVP, Ipla, to jest miłe zaskoczenie. Działa naprawdę dobrze, seriale w rozdzielczości HD za darmo na żądanie, Obraz jest płynny, można przewijać i co najważniejsze moja żona spokojnie sobie poradzi z obsługą tego z pilota. Na pewno będę korzystał z tego.
- Skype, miła funkcja do kontaktów z rodziną i znajomymi tylko trzeba mieć kamerę ale trywialna obsługa z pilota powoduje że będę z tego korzystał i nawet dziecko sobie da radę z tym, a to ważne.
- Nie daj się kupić na tego pilota dotykowego (to gadżet). Bawiłem się nim i wcale nie działał tak rewelacyjnie (pomijam że się zawiesił) bo to nie jest klawiatura z myszką i tyle. Warto wziąć pod uwage że Sony i Samsung mają funkcję Remote Control pozwalającą na wykorzystanie smartphona (Iphone, Android) w roli pilota lub drugiego wyświetlacza filmów i to jest dopiero przydatna funkcja.
- Generalnie TV jako multimedialne centrum rozrywki, to jeszcze nie teraz. Chcesz mieć pełne multimedia i Internet w TV - podłącz PC do TV. Ja już tak zrobiłem 4 lata temu. Złożyłem specjalnego PCta ale warto było bo wszystkie filmy działają z wszystkimi napisami, do tego gry, muzyka wszystko w jednym miejscu. To na razie najlepszy sposób.
2. Obraz,
- Tu mam zastrzeżenia do Samsunga, bo obraz 2D jest hmmm taki rozmyty, bez detali i ostrości. Pewnie można to wykalibrować ale...no coś było nie tak, wszystko co testowałem specjalnie przełączałem na standardowy (nie sklepowy) tryb i zalecane przez producenta ustawienia.
Powiem na przykładzie, oglądałem ten sam odcinek Hotelu52 przez Internet na Samsungu i Sony, ten sam widget, TV obok TV. Różnica bardzo duża na korzyść sony po prostu, lepiej świecił i tyle.

Sony KDL-40HX720 (testowałem w Sony Center w Gdyni):
1. Jestem po dwudniowych testach bo pojechałem ze swoim komputerem żeby sprawdzić współpracę z PC.
- Obraz 2D świetny, niesamowicie wyraźny i płynny dzięki elektronice (MotionFlow XR 400) i wygładzaczom pozostałym. Poza tym lubię te kolory Sony, nie takie jaskrawe jak w Samsungu, nie takie ciepłe jak w Panasonicu.
- Obraz 3D tak jak pisałem wyżej, wg mnie najlepszy na rynku obecnie.
- Współpraca z PC. Tu miałem spory problem i już prawie zrezygnowałem z tego TV. Na filmach HD puszczanych z PC co jakiś czas TV rwał obraz nieznacznie. Myśleliśmy że to PC że może kabel ale uparłem się że to TV i miałem rację. Przeczytałem na necie że podłączając PC do TV z elektroniką wygładzającą i upłynniającą ruch najlepiej to wyłączyć. Po kolei żmudnie wyłączlaliśmy poszczególne opcje i doszliśmy do tego że spośród około 10 funkcji upłynniających trzeba wyłączyć 'Tryb Filmu' i jak ręką odjął. Oczywiście wszystkie pozostałe funkcje jak Motionflow XR, korekcja MPEG, dynamiczne podświetlanie matrycy jest włączone i pięknie obrabia obraz :)
- Multimedia, tak jak pisałem, przeglądarka mnie nie interesuje, widgety działają ok, skype również więc nie mam uwag
- Żeby nie było że jestem fanem sony, to dodam że wcześniej miałem TV LCD 32'' samsunga

No nic to są moje spostrzeżenia, i zdecydowałem się na Sony. Szukam teraz najlepszej ceny, więc jak macie namiary gdzie tanio i profesjonalnie można kupić, to dajcie znać.
Jeżeli macie uwagi to chętnie wysłucham, bo tylko krowa nie zmienia zdania.
 

slaq

New member
Miles:
Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź :).
Generalnie spostrzeżenia mamy bardzo zbliżone, tylko jak widzę Ty poświęciłeś więcej czasu na testowanie TV. Ja ostatnio też jestem najbliżej wyboru 40HX720 jako telewizora posiadającego najmniej wad z omawianych w moim poprzednim poście modeli. Swoją drogą ciekawe dlaczego Sony nie wypuściło modelu HX820 dla rozmiaru 40 cali. Czy w Sony testowałeś może działanie PVR? Z jaką prędkością można przewijać reklamy żeby zobaczyć ich jak najmniej :-D.
Też rozważam złożenie jakiegoś "niskoprądożernego" PC do podłączenia na stałe do TV tu proszę o poradę: jaki system postawiłeś na PC? Obsługujesz go z pilota, czy masz w gotowości klawiaturę i myszkę? Obsługujesz go jako narmalnego PC-ta z własnym monitorem, czy podłączyłeś tylko przez HDMI do TV i masz jakieś oprogramowanie pod multimedia na pilota?

pozdrawiam

P.S.
Ja swojego będę chyba kupował w przyszłym miesiącu (może stworzymy mini grupę zakupową :). tym bardziej, że być może namówię jeszcze kolegę na ten sam model - to by nas już było trzech)
 

WojtR

Member
Bez reklam
ja bym się podłączył ale potrzebuje 55" , ceny 40-tek i 46 są przystępne w stosunku do cen światowych niestety 55" na razie w Polsce to wg mnie rabunek w biały dzień
 

miles

New member
@Slaq
- HX820 nie różni się zbyt wiele od HX720. Przede wszystkim ma tą cholerną szybę (więc dla mnie odpada), ma wbudowane WiFi, czujnik obecności ma inteligenty zamiast standardowego i to chyba wszystko. Elektronikę i przede wszystkim procesor (czyli najdroższe i najważniejsze rzeczy) mają dokładnie te same.
- PVR, to rozumiem chodzi Ci o opcje nagrywania na dysk podłączony po USB? Nie i nie będę w ogóle z tego korzystał. PVR masz w dekorzerze cyfrowym jeżeli masz sygnał cyfrowy albo w PC podłączonym do TV, który możesz wyposażyć w tuner DVB-T/C/S. To jest zdecydowanie lepsze rozwiązanie.
- odnośnie PC...to temat rzeka. Polecam Ci wpisać 'HTPC' w googla i poszukać bo to zaczynasz od obudowy a'la amplituner a kończysz na chłodzeniu heat pipami karty graficznej żeby była ciszaaaa. Mi udało sie kupić w angielskim ebayu gotowe HTPC z linii Sony Vaio (naprawdę porządny sprzęt jak na tamte czasy, wymieniłem tylko karte graf, dołożyłem dyski i RAM) śmiga super nawet gry tegoroczne w full detalach i Full HD chodzą. Testowałem tez wiele programów również pod Linuxem i dla moich wymagań Windows Media Center spokojnie wystarcza i nawet obsługuje tunery DVB-T/C/S).
- TV muszę kupić w tym lub następnym tygodniu. Właśnie staram się ponegocjować ceny. Dam Ci ewentualnie znać jak wynegocjuję dobre warunki. Jeżeli nie będę zadowolony to możemy się zbundlować.

@WojtR - 55 cali...no ceny są niechrześcijańskie
 

adic21

New member
Dzięki miles i slaq! W końcu wyczerpujące porównanie modeli Sony! Od miesiąca przeczesuje neta i nic sensownego nie mogłem znaleźć, a porównywarka na stronie Sony pozostawia wiele do życzenia.
Chętnie przyłącze się do grupy zakupowej 40HX720, zwłaszcza, że też mieszkam w Gdańsku.
 

rhythm

New member
A czy wie ktoś na jakim poziomie jest input lag w tych telewizorach? Mam zamiar podłączyć do ps3 a rozważam także Philipsa 9705
 

Mariusz_W

New member
A czy wie ktoś na jakim poziomie jest input lag w tych telewizorach? Mam zamiar podłączyć do ps3 a rozważam także Philipsa 9705

A czy ktoś mógłby mi wyjaśnić co to jest "input lag" ?

Bo ja wiem z innych for, że dla hx820 należy włączyć "game mode" gdzie wyłączone są polepszacze obrazu i wtedy ponoć nie ma tego input lagu, bo przy włączonym trybie z polepszaczami to jest i to ponoć duży.
Ale co to jest input lag?? Opóźnienie czego w stosunku do czego?


Pozdrawiam,
 

lll

New member
I co Panowie, kupiliście? Mam pytanie do posiadaczy bądź mających do czynienia z 46HX820 - ale tych oglądających je w ciemnym pomieszczeniu - jaki jest poziom nierównomiernego podświetlenia matrycy (cloudingu)? Zastanawiam się, czy wydając tyle na tv, będę w stanie ten poziom zaakceptować. W o ponad połowę tańszym LG 47LE5300 nie byłem w stanie, clouding był dla mnie zbyt silny. Pozdrawiam!
 

Mariusz_W

New member
dobre pytanie generalnie jak w NX-ach i HX-ach wygląda clouding ?

Od wczoraj jestem posiadaczem 40HX720
Na razie na fabrycznych ustawieniach - jeszcze nie miałem czasu bawić się ustawianie parametrów obrazu. Naroża dolne - widoczne smugi podświetlenia, ale widoczne wtedy gdy oglądałem przy wyłączonym wszelkim świetle w mieszkaniu i z zewnątrz też zero światła, a więc w kompletnych ciemnościach i w sytuacji, gdy treść pokazywana wyglądałą tak, że po brzegach z prawej i lewej strony po prostu były 15 cm, pasy pionowe czarne, a w środku normalnie tam jasne obrazy (tańczące Murzynki). Podczas normalnego oglądania nawet scen nocnych na filmie efekt jak dla mnie niewidoczny.
Oglądam z odległości 1,7 - 2,2 metra.

Generalnie: jestem zachwycony i zakoczony jakością obrazu. Dekoder Cyfry+ podaje 1080i i obraz jest super, nawet z bliska. Jestem zaskoczony jakością nawet jedynki, dwójki i TV4 TVN7 co do tej pory było dosyć kiszkowate.
TO że kanały HD będą wyglądały dobrze to jest normalne - w końcu tak ma być, natomiast sygnał SD to już nie jest takie oczywiste, a w tym TV jest super. Miałem kupić 46 cali, ale zrezygnowałem ze względu na dziecko, któe czasem ogląda bajki. Nie chcę żeby tv zdominował mi przestrzeni mieszkania. Ale ze względu na jakość obrazu - nie obawiałbym się ani trochę dla tej odległości (1,7 - 2,2 m) brać 46 cali.

Łatwość konfiguracji, szybkość działania menu - to są dodatkowe plusy.

Chodziłem trochę po sklepach i jak dla mnie SOny znowu potwierdziło swoją wyższosć nas Sharpem (o Samsungu nie wspominam).
Zaznaczam - jak dla mnie, na podstawie własnych obserwacji (nie chcę tu wywoływać flamewar).
 
Do góry