Euro lepsze do SD ?

Matxxx

New member
panas 50x10e chodzi o to czy lepiej podłaczyć euro i hdmi i przełaczać na euro jak jest sygnał sd a jak hd to na hdmi , jest jakaś różnica w ogole na +?
 

Ken

New member
Mało prawdopodobne, żeby jakieś Euro przenosiło leszy sygnał, niż HDMI.
Jeśli nadajnik (jak rozumiem jakiś dekoder lub DVD) nie jest uszkodzony, to Euro - Scart da Ci zdecydowanie gorszy sygnła, niż HDMI. Jak jest inaczej, to oddaj sprzęt do serwisu.

Jakość sygnału od najgorszego do najlepszego można stopniować tak:

Kompozyt - najgorszy
S-Video - prawie tak samo kiepski
Scart - eurozłącze - przeciętny, ale tylko w trybie RGB - można to zwykle ustawic w urządzeniu nadającym
Component YUV - dobry (3 przewody: czerowny, zielony, niebieski: Y, Pb, Pr + osobno audio)
HDMI - bardzo dobry

Różnica między Componentem i HDMI dla sygnału SD może już nie być widoczna. A wiąże się ona z tym, które urządzenie skaluje sygnał SD do rozdzielczosci Twojego TV i jak sobie z tym radzi.
Jeśli urządzenie nadawcze ma lepszy sklaer niż telewizor (a często tak się zdarza), to lepiej włączyć upscaling w nadajniku i wysłać już sygnał HD przez HDMI.
Jeśli nadajnik ma słaby skaler, to możesz pewnie też przesłać sygnał przez Component i wtedy lepiej przeskaluje go TV. Zwykle jednak, scalery w dekderach są lepsze niż w przeciętnym TV.

Scart da Ci natomiast wyraźnie gorszy sygnał. Na kiepskim programie TV tego od razu nie zobaczysz, ale na filmie DVD już tak.
 
Ostatnia edycja:

tromek7

New member
Odpowiem Ci organoleptycznie, czyli z własnego doswiadczenia / tv kablowa aster, telewizor - plazma panasonica/.Mowie o kanałach sd.
Obraz po kablu antenowym - na tle innych połaczen, słaby / nie ostre postaci, kolor wylewajacy sie poza krawedzie tych postaci/
- po scart - duuuzo lepszy.
- po hdmi - zdecydowanie najlepszy. Ale... dzwiek gorszy niz przez scart: bardziej płaski, suchy.
 

Luki_One

New member
Sorry, chciałem edytować a usunąłem sobie posta, więc napiszę jeszcze raz :p
Witam, napiszę tutaj aby nie zakładać nowego tematu, a mam praktycznie te same wątpliwości.
Zastanawiam się jak połączyć telewizor plazmowy 42' (Panasonic TX-P42G10) z nagrywarką dvd z dyskiem twardym, kablem hdmi czy scart? Haczykiem jest jednak to, że nie mam obecnie telewizji cyfrowej tylko zwykłą kablówkę, a słyszałem że przy sygnale sd lepszy jest scart. Osobiście nie widziałem żadnej różnicy, ale chciałbym poznać Waszą opinię.
Jeszcze jedno: ponieważ zależy mi aby móc nagrywać na hdd programy kabel antenowy jest połączony właśnie z nią (rf-in) i dopiero (rf-out) z telewizorem. Jednak przy bezpośrednim połączeniu (antena-telewizor) wydaje mi się że obraz jest troszkę lepszy, więc moje pytanie brzmi czy można coś na to poradzić?
Z góry dziękuję za pomoc :)

tromek7: możesz mi wyjaśnić czy dobrze zrozumiałem Twoją odpowiedź?
-obraz po kablu antenowym: masz na myśli programy telewizyjne (sd)
-po scart/hdmi: obraz przesyłany z płyt dvd/ materiału na hdd
Jeśli tak to problem jest taki że gdyby chodziło tylko o oglądanie telewizji to podłączyłbym sobie antenę do telewizora (ciut lepszy obraz). Ale ponieważ chcę jeszcze nagrywać na hdd z kablówki to antenę muszę najpierw podłączyć do nagrywarki i dopiero do telewizora, co skutkuje słabszym obrazem. No i jak chcę sobie obejrzeć coś z hdd to sygnał jest przesyłany właśnie przez scart/hdmi (i tutaj właśnie podobno lepszy jest scart, bo choć hdmi jest lepsze - cyfrowe, 1080 lini, to przecież tutaj nawet płyta dvd tego nie wykorzysta, a co dopiero materiał z telewizjij sd).
Pytanie brzmi: czy da się z tym cokolwiek zrobić i co jest lepsze z technicznego punku widzenia?
 

tromek7

New member
Ok, teraz zrozumiałem Twoj problem.
Jednoznacznie i autorytatywnie to moze niech Ci odpowie ktorys z kolegow z wieksza wiedza elektroniczna. Ja działam na zasadzie prob i bledow, i czesto jest tak, ze zdarza mi sie znalezc rozwiazanie, ktore wprawia w zadziwienie kolegow elektronikow - o kurcze, to ciekawe, ze ci poszło, bo przeciez nie powinno...Ale tez i mam porazki.
Ale wracajac do Twoich kłopotow... z moich doswiadczen wynika, ze raczej przez scart.
 

Luki_One

New member
Też czasem kormbinuję, ale czasami wato się spytać, zwłaszcza gdy podłącza się sprzęt który ma posłużyć kilka ładnych lat :D
Dzięki za odpowiedź, sam skłaniałem się do zdublowania kabli (scart+hdmi), ale chyba mija się to z celem...
Chętnie wysłucham też opinii innych forumowiczów :)
 

Ken

New member
Co do pogorszenia jakości obrazu po przejściu sygnału UHF przez nagrywarkę, to ...
Przede wszystkim spróbuj wymienić kabel miedzy nagrywarką a TV na jakiś inny (ten który masz jako dodatkowy przy porównaniu tych konfiguracji z nagrywarką i bez).

Może sąsiad Ci na chwilę pożyczy, jak nie masz takich więcej w zapasie.

I oby to pomogło ;)

Oczywiście jest możliwe, że nagrywarka jakoś osłabia lub zakłóca sygnał UHF przy przesyłaniu do TV, ale jak pamiętam ze wszystkich moich VHS, DVR, STB, to róznice były niewielkie i nie sprawiały problemu przy codziennym oglądaniu.
Całkiem inaczej będzie wyglądać obraz, kiedy z nagrywarki puścisz go już jako sygnał video przrz Scart, czy HDMI do TV. Wtedy pracuje tuner w nagrywarce, ale to pewnie jest dla Ciebie jasne i oczywiste.
 
Do góry