ESA Neo2 lub MA RX8

LesheckR

New member
Witam!

Pomimo, iż już od dawna śledzę forum (kiedyś raczej dział projektory; teraz bardziej kolumny i stereo) nie miałem jeszcze okazji zaistnieć bardziej permanentnie. Po kilku wizytach w salonach audio mam sporo wątpliwości. Proszę Was o podpowiedzi.

Do kupienia: wzmacniacz stereo + kolumny + odtwarzacz strumieniowy (budżet do 10tyś)


Porównywałem ostatnio Monitor Audio RX8, BX6 oraz ESA Neo 2, których słuchałem na NAD 326BEE; BX6 odpadły w przedbiegach, natomiast co do RX8 i ESA Neo 2 mam poważny dylemat. Moje odczucia są takie, że ESA grają bardziej harmonijnie, spójnie a w MA wyraźnie zaznaczają wysokie tony. Dźwięk jest ostrzejszy ale słychać więcej szczegółów. Sprzedawca delikatnie sugerował Neo2. Co sądzicie o takim wyborze? O tych kolumnach nigdzie jeszcze nie piszą. Nawet producent jeszcze nie umieścił ich na stronie. Cena o 500zł niższa niż MA RX8. Są to kolumny dwudrożne z bass refleksem z przodu i zastanawiam się czy nie będą zbyt małe do mojego metrażu (salon 32m + częściowo otwarty jeszcze na kolejne 30)

W innym salonie sprzedawca twierdził, iż NAD 326 będzie za słaby do MA RX8 i powinienem szukać czegoś z przedziału przynajmniej 3-5tyś ??? Czy to faktycznie ma sens? Czy dopłacić do wzmacniacza i wziąć np. RX6? (budżet nie może zostać przekroczony)

Słuchałem jeszcze Dali Concept 8; Ikon 5; oraz Lektor 8 w porównaniu z Paradigm MONITOR 11 v.7. Najbardziej z tego odpowiadały mi Paradigm ale był problem z porównaniem ich z MA RX8.

Pozdrawiam
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To trochę już przesłuchałeś .
Do informacji które podałeś powinieneś posłuchać wzmacniacza Marantza lub Naima i rzeczywiście Kierowałbym się na MA RX8 , Kefy IQ 70 i włąśnie Paradigma 11.
 

adamllca

New member
Bez reklam
powierzchnia 32m2+ 30 m2 otwartej to jest spora powierzchnia do naglosnienia wiec moim zdaniem rx6 to baardzo kiepski pomysl, tutaj paradigm 11v7 lub RX8 tak jak kolega kiki juz podpowiedzial spisza sie napewno lepiej nie tylko jesli chodzi o moc ale i barwe. Jesli moge dorzucic cos od siebie to powiem ze rx8 i ich wysokie ktore nie bardzo ci odpowiadaly to po pierwsze poczekaj az kolumienki sie wygrzeja wtedy nie beda na pierwszym planie, a po drugie odpowiedni wzmak miekko grajacy gora choc nie mysle ze to nie konieczne po wygrzaniu kolumn.
 

LesheckR

New member
Dzięki bardzo za sugestie:)

To trochę już przesłuchałeś .
Do informacji które podałeś powinieneś posłuchać wzmacniacza Marantza lub Naima i rzeczywiście Kierowałbym się na MA RX8 , Kefy IQ 70 i włąśnie Paradigma 11.

I do tego Naim :)

czy możecie wskazać jakieś konkretne modele tych wzmacniaczy?

powierzchnia 32m2+ 30 m2 otwartej to jest spora powierzchnia do naglosnienia wiec moim zdaniem rx6 to baardzo kiepski pomysl, tutaj paradigm 11v7 lub RX8 tak jak kolega kiki juz podpowiedzial spisza sie napewno lepiej nie tylko jesli chodzi o moc ale i barwe. Jesli moge dorzucic cos od siebie to powiem ze rx8 i ich wysokie ktore nie bardzo ci odpowiadaly to po pierwsze poczekaj az kolumienki sie wygrzeja wtedy nie beda na pierwszym planie, a po drugie odpowiedni wzmak miekko grajacy gora choc nie mysle ze to nie konieczne po wygrzaniu kolumn.

Dobrze wiedzieć, chociaż wydaje mi się, że sprzedawca wspominał, że MA stoją już w sklepie od jakiegoś czasu i trochę pograły. Czy wyżej wspomniane wzmacniacze zaliczają się do "miękko grających"?

Jak podobały Ci się Paradigmy to złotym środkiem będą w Twoim wypadku RX8.

dzięki, rzecz w tym, że zaczynałem poszukiwania od przedziału 2.5k za kolumny i gdy posłuchałem sobie takich właśnie, to odechciało mi się kupowania sprzętu. Potem wydawało mi się, że MA BX6 fajnie grają dopóki nie usłyszałem RX8 i stwierdziłem, że trzeba będzie wydać przynajmniej 5-6 tyś za kolumny. RX8 wydają się OK. (niestety nie idealne:( (słuchałem jeszcze jakiś podstawowych Xavianów i Focali ale bez rewelacji) Pytanie czy w tym przedziale cenowym jest sens szukać czegoś lepszego? Postaram się raz jeszcze posłuchać tych Paradigmów i może Kef.
 

adamllca

New member
Bez reklam
idealnie grajace kolumny ciezko znalezc ,pamietaj ze zawsze te malutkie niedociagniecia jakie w kolumnie uslyszysz mozesz spokojnie sobie albo chrakterem grania wzmaka albo kablami podciagnac w zaleznosci czego w danej kolumnie ci bedzie brakowac lub bedziesz mial w dostatku.
 

LesheckR

New member
,pamietaj ze zawsze te malutkie niedociagniecia jakie w kolumnie uslyszysz mozesz spokojnie sobie albo chrakterem grania wzmaka albo kablami podciagnac w zaleznosci czego w danej kolumnie ci bedzie brakowac lub bedziesz mial w dostatku.

adamllca Dzięki za rady. Faktycznie, miałem okazje popróbować kolumn z inną elektroniką. Tym razem Creek Evolution 2 i MA grały znacznie bardziej miękko - ale też trochę mniej dynamicznie. Słuchałem też raz jeszcze Dali Ikon 6 i kawałki jazzowe brzmiały bardzo ładnie, szczegółowo, plastycznie ale np. Adele - porażka. Wysokie i średnie tony Ok ale bas jakiś taki rozlazły, rzeżący. Potem jeszcze raz Focale 714 i ponownie wrażenie, że nie jest źle ale tak nijak. (szczególnie w porównaniu do MA RX8)

No i wreszcie usłyszałem coś co wywołało u mnie efekt WOW! Vandersteen 1Ci - fantastyczna przestrzeń, głębia, harmonia - naprawdę chce się słuchać. Tylko oczywiście znowu powyżej założeń budżetowych:( Sprzedawca polecał do tego NADa 356. Czy można tu trochę zaoszczędzić i wziąć np. NADa 326?
 

adamllca

New member
Bez reklam
powiem ci z wlasnego doswiadczenia ze raczej nie warto oszczedzac na wzmaku , ja sie polakomilem i kupilem amplituner stereo a teraz szukam wzmak wiec lepiej od razu kupic dobry wzmak a uwierz ze RX8 ci sie odwdziecza , wiec sadze ze Nad c356 bee bedzie odpowiedniejszy lub Nad c355bee .
 

LesheckR

New member
Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Ostatecznie zdecydowałem się jednak na ESA Neo 2, Cyrus XP6 oraz Denon 720AE. Jak dla mnie taka kombinacja zagrała najlepiej u mnie w domu. Vandersteeny grają super na małej powierzchni ale u mnie zupełnie się zagubiły.
 
Ostatnia edycja:
Do góry