ES6800 i kino domowe

JacekSzulc

Klub HDTV.com.pl
vip
Cześć!

Możecie mnie upewnić w pewnej kwestii?
Chciałem obejrzeć film poprzez WiFi lub USB a dźwięk przestrzenny puścić przez wzmacniacz kina domowego. Nie mam jednak pewności czy dźwięk przestrzenny pojawi się na którymś z wyjść TV. Obawiam się, że uzyskam tylko stereo. Tak jestem zadowolony z działania DLNA w Samsungu, że chciałbym pozbyć się odtwarzacza DivX.
(Właściwie to nie tyle samego DLNA co po prostu działania dekodera DivX/264 wbudowanego w ten TV).

ps. zakładam nowy temat bo na tani dwurdzeniowiec już jest niezły miszmasz :)
 

bigtoy

Member
to zależy jaki dźwięk jest zakodowany w pliku video, jeżeli jest to 5.1 czy to DD czy DTS to taki dźwięk przesyłany będzie do kina domowego tylko po kablu optycznym bo ten telewizor tylko takie wyjście cyfrowe audio posiada. Można oczywiście "wyciągnąć" dźwięk ze złącza EURO ale tylko stereo
 
Ostatnia edycja:

JacekSzulc

Klub HDTV.com.pl
vip
to zależy jaki dźwięk jest zakodowany w pliku video, jeżeli jest to 5.1 czy to DD czy DTS to taki dźwięk przesyłany będzie do kina domowego tylko po kablu optycznym bo ten telewizor tylko takie wyjście cyfrowe audio posiada. Można oczywiście "wyciągnąć" dźwięk ze złącza EURO ale tylko stereo

Oczywiście mówimy o sytuacji gdy ścieżka dźwiękowa filmu posiada dźwięk przestrzenny.
Sygnał chcę podać do amplitunera, więc optyk będzie najlepszym rozwiązaniem. Miałem tylko wątpliwość czy telewizor taki sygnał przekaże na to wyjście.
Jeśli tak to jestem "wniebowzięty" :)
Chcę się pozbyć zbędnego odtwarzacza divx.

Pozdrawiam
Jacek
 

hans2

Banned
a Ty masz ten telewizor i amplituner czy dopiero zamawiasz?
bo jesli masz, a samo sprawdzenie byloby dla Ciebie kwestia zamiany paru kabli, to moze bys sprawdzil i dal nam znac jak to jest?

ja czytalem ze to nie jest taki oczywisty temat:
- ampli musialby sie dogadac z tv co do obslugiwanych formatow
- dzwieku hd i tak nie przeslesz
- w przypadku samsungow moze miec znaczenie czy sygnal pochodzi z zewnatrz (np dekoder kablowki), czy nie
 

bigtoy

Member
ja czytalem ze to nie jest taki oczywisty temat:
- ampli musialby sie dogadac z tv co do obslugiwanych formatow
- dzwieku hd i tak nie przeslesz
- w przypadku samsungow moze miec znaczenie czy sygnal pochodzi z zewnatrz (np dekoder kablowki), czy nie

Nie wiem co kolega ma na myśli, z czym TV ma się dogadywać jaki dźwięk HD? sygnał cyfrowy to sygnał cyfrowy. Ja mam podłączone tak - optykiem do amplitunera a amplituner sam się przełącza na odpowiednie kodowanie jeśli materiał jest w DD to DD jeśli w DTS to DTS jeśli jest dźwięk stereo lub AC3 2.0 to rozszerzone stereo (oczywiście można sztucznie zmienić na DD lub DTS ale niema efektu).
No chyba że kolega myśli o podłączeniu zewnętrznego dekodera sat czy kabl. np po HDMI do TV to wtedy rzeczywiście TV nie koniecznie przetworzy ścieżkę 5.1 z dekodera i puści taki sygnał po optyku ale autor posta pytał o USB a z tym nie ma problemów.
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
dzwiek hd - bezstratnie skompresowany dzwiek wielokanalowy (czasem rowniez 24bitowy o czestotliwosci probkowania do 192khz) w standardzie dts-hd master audio lub dolby truehd. jesli nie wyswietla Ci sie taki napis na amplitunerze to nie masz dzwieku hd.

z tego co wiem dzwieku hd nie da rady przeslac po spdif, tylko po hdmi.
w przypadku takiego polaczenia jakie opisujesz telewizor ktory bedzie odtwarzal (np z usb lub po dlna) film z takim dzwiekiem najczesciej "zamieni" go na nizsza jakosc. zamiana moze polegac na zdekodowaniu do lpcm i przeslaniu zazwyczaj tylko 2 kanalow, badz wyciagniecie sciezki stratnej (zwyklego dolby) i przeslanie dalej takiej zwyklej sciezki o obnizonej jakosci.
 

bigtoy

Member
dzwiek hd - bezstratnie skompresowany dzwiek wielokanalowy (czasem rowniez 24bitowy o czestotliwosci probkowania do 192khz) w standardzie dts-hd master audio lub dolby truehd. jesli nie wyswietla Ci sie taki napis na amplitunerze to nie masz dzwieku hd.

z tego co wiem dzwieku hd nie da rady przeslac po spdif, tylko po hdmi.
w przypadku takiego polaczenia jakie opisujesz telewizor ktory bedzie odtwarzal (np z usb lub po dlna) film z takim dzwiekiem najczesciej "zamieni" go na nizsza jakosc. zamiana moze polegac na zdekodowaniu do lpcm i przeslaniu zazwyczaj tylko 2 kanalow, badz wyciagniecie sciezki stratnej (zwyklego dolby) i przeslanie dalej takiej zwyklej sciezki o obnizonej jakosci.

regułka od cioci Wikipedii jest mi znana ale bezstratne dźwięk wielokanałowy jest na płytach BR i/lub plikach AVCHD (i takie pliki ważą po 40 GB) i nadal jest to dźwięk cyfrowy a odtwarzacz BR łączy się bezpośrednio z amplitunerem po HDMI. Amplituner podaje (wyświetla) czy dźwięk jest DD, DTS itd 2//2/1 a kiedy PCM i wtedy faktycznie jest 2.0 ponadto słychać czy dana ścieżka jest wielokanałowa czy nie. Jednak nie sądzę aby pytanie było o filmy z BR szczególnie że autor pisze o DVIX'e (czytaj AVI lub DVD) a tak naprawdę w większości plików video (np MKV) dźwięk kodowany jest w AC3 DD 5.1 lub DTS i z tym TV radzi sobie dobrze.
Co do tego czy po kablu optycznym można przesłać dźwięk nieskompresowany przez ten TV to nie sprawdzałem ale w miarę możliwości sprawdzę to.
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
obecnie sporo mkv ma dzwiek bezstratny. brak mozliwosci przeslania wielokanalowego bezstratnego dzwieku w przypadku spdif nie jest ograniczeniem tv tylko kwestia przepustowosci kabla.

edit: widze ze mozna znalezc filmy od okolo 10gb z dts-hd master audio 5.1.
jesli to dla kogos za duzo/dlugo to spdif i zwykly dts tez przeciez jest fajny :)
 
Ostatnia edycja:

JacekSzulc

Klub HDTV.com.pl
vip
Oczywiście miałem na myśli odtwarzanie filmów z portu USB lub przez DLNA (np. pliki .mkv) w których zawarty jest dźwięk przestrzenny. W tej chwili tylko tak oglądam filmy, ale dźwięk mam tylko z głośników TV. Chcę kupić amplituner kina domowego i pozbyć się odtwarzacza DivX.
BTW: pliki .mkv z dźwiękiem 5.1 mogą mieć nawet tylko 4GB.
 
Do góry