Epson TW9000 krótka recenzja

Meloman69

New member
Bez reklam
No i stało się... Od wczoraj jestem właścicielem TW9000.
Krótkie wrażenia:
1. Czerń - zawsze denerwowała mnie głośna praca autoirysu w Epsonach i podobnie jest teraz. Natywny poziom czerni już w TW2000 był na tyle dobry, że nie korzystałem z tej funkcji. Dzięki temu unika się efektu pompowania światła. W TW9000 czerń jest ciut lepsza, ale nie powiedziałbym, że odczuwam znaczącą różnicę. Przy włączonym autoirysie, sceny całkowicie czarne wyglądają, jakby projektor nie świecił. Efekt jest świetny, ale w praktyce nie ma to znaczenia. Generalnie za czerń 8/10.
2. Kontrast - TW9000 świeci tutaj lepiej. Są filmy, gdzie różnica do TW2000 jest znacząca, jest jednak i taki materiał, że ta różnica mniej widoczna. Generalnie - obraz jest jeszcze bardziej krystaliczny i ma zdecydowanie żywsze kolory. Obraz na ekranie żyje... Ocena - 7/10.
3. Ostrość - to nigdy nie była mocna strona technologii LCD oraz samym Epsonów. Nie jest tak dobrze jak w DLP, ale w stosunku do TW2000 jest znacząca poprawa. Przede wszystkim - obraz jest bardziej jednorodny, tzn. jednakowo ostry na całej powierzchni. Ocena - 7/10.
4. Jasność - znacząca poprawa. Moc lampy pozwala dynamicznie wyświetlać obrazy na ekranie 100 calowym w trybie Eco przy zachowaniu pełnej dynamiki. Wysoka jasność po kalibracji zapewnia przyzwoity obraz w 3D. Jak na tą klasę cenową muszę dać 9/10.
5. 3D - do tej pory nie byłem zwolennikiem tej technologii, może dlatego, że dotychczas moje testy dotyczyły telewizorów. Jednak po ujrzeniu, co potrafi na tym polu zrobić Epson - chylę czoła. Oczywiście dynamika obrazu nie jest taka, jak w 2D, ale jest naprawdę nieźle. Ale najważniejsze - obraz więc wypływa z ekranu. Efekty są fantastyczne, zupełnie, jak w IMAXIE. Tutaj muszę dać 10/10.
 
Ostatnia edycja:

pa3

New member
Bez reklam
Pogratulować :eek:k:

Powiedz, czy przejrzałeś naocznie inne marki w tej klasie cenowej (jak Sony, Panasonic, JVC,..)?
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Porównanie projektorów

Oczywiście w kwestii 2D najlepszym projektorem w cenie do 15 tys. zł pozostaje JVC X30.
Oferuje najlepszy kontrast, najlepszą czerń oraz szczegółowość. Ale uwag - aby to odczuć należy bardzo dobrze zaadaptować pomieszczenie.
Generalnie JVC wypada lepie w ciemnych scenach, ale już w mieszanych - różnice wydają się subtelne.
Epson świeci lepiej niż Panasonic. Ma lepszą dynamikę i lepszą czerń. Różnice nie są jednak znaczące.
Generalnie - wszystkie projektowy świecą "dość" podobnie i NA PEWNO nie można stwierdzić, że jeden dyskwalifikuje pozostałe.
Epson ma lepszą jasność niż Panasonic i najlepiej z tej trójki generuje obraz 3D. Oczywiście oglądanie przez okulary tłamsi kontrast i jasność, ale ogląda się zupełnie przyzwoicie.
Porównując do Optomy HD33 - obraz 3D na Epsonie jest przynajmniej o 1-2 klasy lepszy. Ma fantastyczną przestrzeń. Optoma raczej potrafi generować obraz w głąb, tymczasem oglądają na Epsonie - obraz aż wypływa z ekranu. Poza tym jest jaśniejszy i bardziej kontrastowy.
Wg mnie w cenie do 15 tys. Epson generuje jeden z najlepszych obrazów 3D - lepiej nawet niż JVC...
 

pa3

New member
Bez reklam
Co do JVC w sumie masz racje, kiedyś czytałem o wysokim modelu RS2, który w normalnych scenach tzw "średnio ciemnych" nie wyróżnił się aż nadto od konkurencji i zdaje się że była mowa m.in. o twoim starszym epsonie TW2000.

Ja jako fan DLP pewnie wybrałbym coś z Optomy albo Mitsubishi (ostrość, obraz zbliżony do plazm), z tym że 3D mnie nie rajcuje (i ta wysoka cena), dlatego chodzi mi po głowie straszy HD82, albo nawet HD87 z lens shiftem, który ostatnio staniał.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Im dłużej mam styczność z projektorem TW9000, tym większą widzę różnicę w stosunku do TW2000.
Jeżeli miałbym porównać jakość obrazu, to jest ona nie gorsza niż z topowych plazm.
Kolory są dużą bogatsze, intensywniejsze - jednak nie kosztem naturalności obrazu.
Czarny z dynamiczną przesłoną jest baaardzo głęboki. Może to nie poziom CRT, ale jest już całkiem blisko.
Wysoki kontrast idzie w parze z wysoką jasnością. To rzadko spotykane.
Obraz 3D nie jest stłamszony, jak w innych projektorach w tym przedziale cenowym. Śmiem twierdzić, że Epson świeci tutaj najlepiej. Animacje wyglądają w tym trybie doskonale, a bajka o żółwiku Sammy póki co staje się dla mnie obrazem referencyjnym kina 3D, daleko zostawiając w tyle np. taki Avatar...
Z ułomnościo technologii LCD niewiele już pozostało. Krystaliczność obrazu przypomina DLP. Czerń jest zdecydowanie lepsza. Kontrast on/off jest porównywalny z topowymi DLP.
W tym przedziale cenowym naprawdę trudno oczekiwać więcej.
Aż trudno uwierzyć, jaki postęp nastąpił w jakości obrazu z projektorów w ciągu ostatnich 5 lat...
 

sander602

New member
Mam pytanko,nie znalazłem w specyfikacji tego projektora obsługi 24p. Czy te 240hz-480hz spełnia tę rolę? Chodzi mi o to czy obraz jest płynny,czy da się uzyskać efekt podobny do ,,teatru tv`` bo coś takiego bardzo mi się podoba.
 

ciunki

New member
Problem

Mam pytanie. Z czego masz sygnał 3D i jakie filmy sbs czy inne trzeba nagrać żeby było 3D. Ja mam tego Epsona ale nie wiem jak uzyskać 3D na okularach z kompletu.Odtwarzacz mam 3D Samsunga.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Mam pytanie. Z czego masz sygnał 3D i jakie filmy sbs czy inne trzeba nagrać żeby było 3D. Ja mam tego Epsona ale nie wiem jak uzyskać 3D na okularach z kompletu.Odtwarzacz mam 3D Samsunga.

Patrz -odpowiedź na Twój niezależny post. Dodam, że póki co nie ma Blu raya 3D. Wszystko oglądam przez mkv sbs...
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Mam pytanko,nie znalazłem w specyfikacji tego projektora obsługi 24p. Czy te 240hz-480hz spełnia tę rolę? Chodzi mi o to czy obraz jest płynny,czy da się uzyskać efekt podobny do ,,teatru tv`` bo coś takiego bardzo mi się podoba.

TW9000 obsługuje format 1080p/24.
Generalnie nie jestem aż tak wyczulony na super płynność obrazu. Już w TW2000 nic mi pod tym względem nie przeszkadzało...
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
TW9000 obsługuje format 1080p/24.
Generalnie nie jestem aż tak wyczulony na super płynność obrazu. Już w TW2000 nic mi pod tym względem nie przeszkadzało...

Nie wiem jak to jest w TW9000, ale moj TW5900 obsluguje nawet 1080/96p. 1080p/120 juz nie chcial przyjac. Przekonalem sie o tym bo kombinowalem z ta nieszczesna plynnoscia obazu. Zreszta, uwazam ze TW5900 bardzo slabo sobie radzi z "ruchem na obrazie". Na TW3500 i TW3600 o wiele lepiej to wyglada.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Kiedyś, jak miałem jeszcze TW2000 też troszkę eksperymentowałem z płynnością obrazu.
Windows 7 wykrywał projektor i pozwalała ustawić odświeżanie na ... 24Hz. Przyzna, że obraz wyglądał tak samo, jak na 50 czy 60Hz... Ba na enkodach 23,976 lub 24,0 obraz był najpłynniejszy. Przy filmach kodowanych do 30fps już było widać rwanie obrazu czego nie było tak widać na 60Hz (wiadomo - wielokrotność wyświetlanych ramek).
Dlatego na kompie na stałe mam ustawionie takie odświeżanie. Wyższego nie mogłem ustawić w trybie bez przeplotu... Ciekawe, jak to jest z TW9000?
 

Meloman69

New member
Bez reklam
JVC oferuje najlepszą czerń i co za tym idzie najwyższy kontrast on/off.
W pomiarze kontrastu ANSI jednak już nie wypada tak dobrze.
JVC ma bardziej filmowy, analogowy obraz. Mnie nie do końca to odpowiada.
Jak pisałem - do 2D jednak JVC. Do 2d i 3D to już raczej JVC lub Epson.
Jeżeli chodzi o 3D - to Epson.
 

Brzozak

New member
Miałbym prośbę. Czy mógłbyś zwiększyć zoom w Twoim projektorze i stwierdzić przy jakiej przekątnej (bądź przy jakim zoomie) obraz przestaje być żywy, przy jakim znośny, a przy jakim akceptowalny ze względu na jakość obrazu. Wiem że będzie to Twoja subiektywna ocena, ale jak to się mówi lepszy rydz, niż nic.

Pozdrawiam.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Miałbym prośbę. Czy mógłbyś zwiększyć zoom w Twoim projektorze i stwierdzić przy jakiej przekątnej (bądź przy jakim zoomie) obraz przestaje być żywy, przy jakim znośny, a przy jakim akceptowalny ze względu na jakość obrazu. Wiem że będzie to Twoja subiektywna ocena, ale jak to się mówi lepszy rydz, niż nic.
Pozdrawiam.

Ja już teraz oglądam przy maksymalnym zoomie. Obraz ma około 100 cali i wygląda naprawdę dobrze.
Zmniejszenie obrazu zasadniczo nie poprawia sytuacji, a to dlatego, że TW9000 jest na tyle jasnym projektorem, że w przedziałach, w których ja operują ma jeszcze rezerwę mocy.
Generalnie uważam, że do Epsona maksymalny ekran to 110 w trybie Eco i 120 w trybie Normal.
 

sander602

New member
Jak daleko masz projektor od ekranu ? Pytam bo planuję zakupić ten model i wychodzi mi że w moim wypadku odległość projektora od ekranu będzie wynosić ok. 3,8 m co wedle kalkulatora daje możliwość wyświetlania obrazu na ekranie 120 ``.Pomieszczenie będzie całkowicie zaciemnione,sufit i podłoga ciemnobrązowa a ściany też brązowe,ale trochę jaśniejsze od sufitu.Czy twoje pomieszczenie podczas oglądania też jest całkowicie ciemne ?
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Jak daleko masz projektor od ekranu ?

Jakieś 3,0 m.

Czy twoje pomieszczenie podczas oglądania też jest całkowicie ciemne?

Niestety nie - sufit mam biały. To zasadniczo najgorsze element mojego zestawu.
Niemniej, jeżeli chodzi o samo zaciemnienie, to jest jak w d... u murzyna.
Wyłączam lub zasłaniam nawet świecące diody innych urządzeń bo mnie irytuje "obce" światło.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Uzupełnienie testu

Będę powtarzał to jak mantrę, że najważniejszym czynnikiem jest wysoki kontrast projektora, ale uzyskany przy wysokiej jasności.
Poprzednio użytkowany model TW2000 choć świetny w swojej klasie, stanowiący, jak na tamten okres przełom - jeszcze nie spełniał tych wymagań.
Dzisiaj mogę coraz głośniej mówić, że wymagany poziom mogą już zapewnić projektory najnowszej generacji - AE7000, TW9000 czy X30. Jak widać, za przyjemność oglądania trzeba jeszcze sporo zapłacić, ale są to projektory, które jakością nie ustępują telewizorom (plazmom).
Zawsze powtarzałem, że wyświetlenie czarnych scen, czy nawet częściowo mieszanych - nie stanowi od pewnego czasu problemu do większości projektorów.
Jednak niewiele potrafi wyświetlić zadowalający kontrast w scenie o mocno jasnym tle, kiedy na pierwszym planie występują ciemne obiekty. Zawsze wydawało mi się, że jest to związane ze słabym kontrastem ANSI, który jest przypadłością technologii LCD. Więc tym bardziej, jakie było moje zdziwienie, kiedy nie wiele lepiej te samy obrazy wyświetlał Infocus IN78 czy Optoma HD86...
Zastanawiałem się, gdzie tkwi przyczyna... I odpowiedź przyszła przypadkowo, przy testowaniu, a raczej bawieniu się ustawieniami TW9000.
Okazało się, że tryb eco lampy, choć wyraźnie mocniejszy niż tryb normal w TW2000 wciąż jest za słaby, aby napędzić dynamicznym obrazem ekran 100 calowy właśnie w takich scenach.
Zmiana trybu wyświetlania na normal (wzrost jasności o ok. 30%) powoduje, że właśnie te sceny ożywają, a obraz przestaje być matowy. Oczywiście nadal daleko do jakości CRT, ale naprawdę jest już dobrze. Wystarczająco dobrze, nawet, dla takiego malkontenta, jak ja...
Powiem więc jeszcze raz:
- siłą projektora jest wysoka jasność przy wysokim kontraście, przy dobrej ostrości. To powoduje, że obraz ogląda się z wielką przyjemnością.
Oczywiście nie ma to nic wspólnego z cyferkami podawanymi przez producentów.
Jednym słowem - gratulacje dla Epsona.
Jeżeli ktoś ma ograniczone warunki mieszkaniowe, a poza tym nie może sobie pozwolić wstawić monstrum w postaci X30, a dodatkowo zależy mu na poprawnym 3D, to TW9000 jest najlepszym wyborem.
Porównywałem go bezpośrednio z AE7000 i jednak świeci lepiej, choć różnice czasami są subtelne. Niemniej - ma głębszą czerń, wyraźnie świeci jaśniej przy ciut lepszym kontraście...
 

grurb

New member
eh-tw 9000

Witam! Jak zmienić w epsonie tw 9000 ustawienia, żeby zmniejszyć rozmazywanie obrazu przy szybkich ruchach postaci w filmie (lub przesuwaniu całego tła). Jest to bardzo dokuczliwe zarówno w 2d jak i 3d. Dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam :)
 
Do góry