Epson tw 3200 bolą oczy

Mickej

New member
Hej nie mogę poradzić sobie z problemem bolących oczu w czasie projekcji na tym projektorze, włączyłem opcję Super White, ale ona nie jest dobrym rozwiązaniem w ciemnych scenach bo nic nie widać. na jakich ustawianiach oglądacie?
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
I wlasnie dlatego bola Cie oczy. Mozesz zrobic dwie rzeczy: Kupic szary ekran, lub kupic filtr ND2. Ja z moim TW5900 mialem taki sam problem - na jasnych scenach walilo strasznie po oczach i kupilem filtr.
 

Mickej

New member
ale ja jeśli chodzi o jasność i kontrast to jest bardzo dobrze wiem, że jak zastosuje filtr to będzie za ciemno bo próbowałem
 

Mickej

New member
na ścianie koloru coś w stylu jasnej skórki od pomarańczy., to chyba ciemniejsza jest ściana od szarego ekranu tak mi się wydaje
 

Alkor

New member
Bez reklam
Sprawa wygląda trochę zagadkowo. Epson TW3200 nie jest przesadnie jasnym projektorem, nawet jak na kino domowe - w trybie Kino/Eco z nową lampą i ustawiony najbliżej ekranu (max. zoom) posiada strumień świetlny około 400 lm.
Szacunkowo można by ocenić jasność w twoich warunkach (100", gain ~0.6-0.7) na maksymalnie 8-9 fL, czyli wyraźnie poniżej zaleceń organizacji standaryzacyjnych (SMPTE, THX) 12-16 fL. Również w kinach komercyjnych powinniśmy mieć co najmniej 14 fL - masz obraz 40-50 % ciemniejszy niż w multipleksie.

Musisz sprawdzić jeszcze raz kalibrację poziomów bieli, czerni i gammy na tablicach testowych, bo wygląda mi to na raczej przesterowaną biel, a nie zbyt dużą jasność.

A tak na marginesie to Epson zasługuje na jakiś porządny ekran, szkoda go na kolorową ścianę. Moim zdaniem przy 3 m odległości 100" to już nieco za dużo.

Pozdrawiam.
 

Alkor

New member
Bez reklam
@ FunkyKoval
Naprawdę nie wiem, skąd wziąłeś wartość 2.1 jako zalecenie THX? Może miało być 1.2?

Stare zalecenie THX, sprzed wielu lat (właściwie dotyczyło DVD, jako najlepszego źródła obrazu) było następujące:
Dystans oglądania (minimalny) = 1.5 X szer. ekranu, co odpowiadało kątowi oglądania ~36 stopni.
W kontekście szczegółowości obrazu z DVD było to, moim zdaniem, dużą przesadą - nawet przy zastosowaniu najlepszych projektorów lampowych CRT.
Obecnie, z najlepszej jakości materiałem HD 1080i/p zasada ta wydaje się sensowna, jako minimalna odległość oglądania dla Blu-ray i najlepszych transmisji 1080i.

Ostatnio THX zmieniła zalecenie minimalnej odległości na 1.2-1.3 krotność szerokości i kąt obserwacji rzędu 40 stopni. Według mnie to lekka przesada, dopóki mamy do dyspozycji "tylko" 2 mln pikseli (1080p) - z materiałem UHD/4K można by siedzieć jeszcze bliżej! Tę zasadę można stosować dla pierwszego rzędu siedzeń w naszym kinie, jeśli mamy oczywiście następny.

Przypomnę, że zależność teoretyczna (każdy może sprawdzić w praktyce), biorąca pod uwagę wielkość piksela, rozdzielczość 1080p i ostrość wzroku człowieka (1' kątowa) brzmi:
Dystans oglądania = 1.8 X szer. ekranu

Podsumowując, przy odległości 3.5 m zainstalowałbym ekran maksymalnie 100", chociaż THX dopuszcza przekątną nawet 125", co osobiście uważam za rozmiar zbyt duży - przynajmniej do czasu szerszego wejścia standardu UHD/4K, czyli za 10 lat ;).

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

FunkyKoval

New member
Bez reklam
@ Alkor: Optymalna odległość oglądania, optymalna odległość widza od ekranu. Zgodnie z tym artykulem odleglosc optymalna dla materialow hdtv to okolo 2x szerkosc ekranu(minimalna to 1.87x szerokosc ekranu).

EDIT:
U mnie zreszta to sie sprawdza. Mam ekran o szerokosci okolo 2 metrow i ogladam z odleglosci okolo 4 metrow. Jak ogladam z odleglosci 3 metrow to juz musze oczyma biegac po ekranie podaczas projekcji - co jest meczace.
 
Ostatnia edycja:
Do góry