Epson EH-TW3200

choina

New member
Wiekszy zoom = spadek jasnosci(oczywiste) i ostrosci(odleglosci miedzy pikselami na obrazie sie zwiekszaja - tak mi sie wydaje).

Co do przebarwien to pamietaj, ze to sie poglebia z czasem... Jesli juz cos tam widzisz, to, niestety, mozliwe ze z czasem bedzie duzo gorzej.. :/ Oby nie :)
Z jasnością to nie ma problemu bo i tak oglądam tylko w nocy, tylko nie wiem teraz czy w taki sytuacji lepiej nie sprawdzi się biały ekran od szarego. Po
Co do ostrości to podczas projekcji bawiłem się zoomem i z odległości 4m nie dostrzegłem różnicy w ostrości chyba, że jest nieduża i ja tego nie dostrzegam.
A co do purpury to mam nadzieje, że będzie ok. i w razie jak się pojawi to nie popsuje mi przyjemności z oglądania.;)
 

sviru

New member
Choina > ciezko, powiedziec jaki ekran bedzie lepszy = szary czy bialy... ja wzialem szary i w sumie nie jestem do konca przekonany czy dobrze zrobilem. Jedyna opcja to teraz kupic jakas plyte biala i sprawdzic jak wyglada obraz na ekranie white. Ze zdjec porownawczych na sieci - do kina zdecydowanie fajniej wyglada grey - roznica w nasyceniu i kontrascie jest okrutna. Ja jednak chce sprawdzic to na wlasnej skorze...

Jesli na grey jest za ciemno to wystarczy podkrecic jasnosc na epsonie - tryb power i juz jest super. Tak tez ogladam.

Co do pomieszczenia - przy moim ustawieniu projektora - caly pokoj swieci. Podloga jest rozswietlona, sufit tez. Przy takim pomieszczeniu grey to chyba najlepszy pomysl. Jesli masz ciemne sciany, ciemne meble, ciemne dywany itp to bym poszedl w bialy ekran.
 

choina

New member
Teraz wyświetlam obraz na kremowej ścianie z czterech metrów i dla mnie kontrast i czerń jest ok. tryb kinowy. Fakt ściany i sufit trochę świecą ale nie tak bardzo jak to miało miejsce w Benq i jest fajnie. Z ekranem czy to białym czy szarym powinno być tylko lepiej. Boję się jednak, że jak dam szary ekran 0.8gain to projektor z odległości 2,8m z zoomem na max da zbyt ciemny obraz a trybu normal wole nie używać.
 

sviru

New member
hmmm... nie za bardzo rozumiem. Rzucasz obraz z 4m z niepelnym zoomem i jest ok a boisz sie o rzut z 2.8m? Przy 2.8m i max zoomie masz znacznie wiecej swiatla. Ekran 0.8 odbija znacznie lepiej niz sciana. Przynajmniej tak bylo u mnie.
 

sviru

New member
Jesli powiedzmy chcesz miec obraz 100cali - duzo jasniejszy uzyskasz jesli bedziesz rzucal z bliska na max zoomie niz w przypadku kiedy bedziesz rzucal z daleka ale z brakiem zoomu.

Czyli - projektor jak najblizej ekranu z jak najwiekszym zoomem - wtedy bedzie najjasniejszy obraz.

Dla przykladu jesli chcesz uzyskac 100cali:

100 cali z 6.37m przy zoomie x1 = jasnosc 38 nitow
100 cali z 2.98m przy zoomie x2.1 = jasnosc 104 nity

Roznica jest kolosalna - 3 krotny spadek jasnosci.
 
Ostatnia edycja:

migrena

New member
Sviru nie szumi ci projektor w "normal mode"? Mi bedzie wisial tuz nad glowa... :/

Z 4m na 95" (gain=1) jest 55nit. Dla 2.8m jest prawie dwa razy tyle - 102nit. Wystarczy sprawdzic w kalkulatorze. Powiada sie, ze 43nit to minimum wiec bez paniki.
 

sviru

New member
Migrena > szumi :). Ja mam go tak 1,5m od glowy. Podczas normlanego ogladania filmu jak sie duzo dzieje to mi to nie przeszkadza - tryb eco jest znacznie cichszy - spadek jasnosci to jakies 20%. Przy bialym ekranie smialo tryb ECO. Ja mam szary i czasami ogladam na power a czasami na eco...
 

choina

New member
Ok już rozumiem ale powiedzcie czy te 104nity to nie za dużo jak na pokój 16m? Nie rozświetli za bardzo sufitu i ścian? Teraz z 4 metrów mam 54nity i jest ok.
Masz rację sviru chyba jednak z tej mniejszej odległości lepszy będzie u mnie szary ekran.
 

sviru

New member
Musisz przetestowac jak mocno swieci teraz. Tylko ty wiesz czy ci odpowiada. Jesli z 4m jest ok na bialej scianie - to z 3m bedzie tym bardziej ok (jesli chodzi o jasnosc). Z tego co wnioskuje ogladasz w trybie ECO. Ja bym jednak chyba poszedl w szary ekran - rozcnie sa bardzo duze. Nie sadze, zeby bylo za jasno - raczej jest na ogol odwrotnie.

Mam nadzieje, ze autor fotek sie nie obrazi. Obraz na szarym traci niec na tym WOW efekcie... ale te wyprane kolory na bialym sa chyba jeszcze gorsze. Szary ekran i jasny proj. TO jest chyba najlepsze wyjscie do nieidealnych pomieszczen.

post-4771-100003611%201265109579.jpg

post-4771-100003612%201265109579.jpg

post-4771-100003613%201265109579.jpg

post-4771-100003615%201265109579.jpg
 

redlum

New member
Bez reklam
Sviru nie szumi ci projektor w "normal mode"? Mi bedzie wisial tuz nad glowa... :/

Z 4m na 95" (gain=1) jest 55nit. Dla 2.8m jest prawie dwa razy tyle - 102nit. Wystarczy sprawdzic w kalkulatorze. Powiada sie, ze 43nit to minimum wiec bez paniki.

i ten sam kalkulator twierdzi - że max to 75nit. Ale lepiej mieć więcej i mieć wybór w jakim trybie oglądać

ja to będę miał mały problem - bo projektor będzie stał ok 5m od ekranu - teraz się zastanawiam nad ekranem. Na pewno musi to być elektryczny chowany w suficie. Na 95% wybiorę ADEO i teraz mogę 110 cali bez napinaczy albo 90cali z napinaczami - oba z ekranem VisionAcustic, albo ograniczyć koszty i dać po prostu 90 cali bez napinaczy i wtedy będę mógł wybrać dowolny ekran (bo mniejszy zjedzie mi pomiędzy kolumny wiszące na ścianie i nie będzie ich zasłaniał). Jak myślicie co wybrać?
 
Ostatnia edycja:

migrena

New member
-20% i z moich 43nit za malo zostanie. Licze ze faktycznie nowszy model jest troche jasniejszy. Ale ekran robie sam, wiec przemalowanie na jasniejszy kolor jak bedzie kiepsko to nie problem.

/edit
Gdzie kalkulator podaje, ze max to 75nit?
 
Ostatnia edycja:

sviru

New member
Nie sugerujcie sie tym kalkulatorem tak do konca.

TW3200 w trybie eco jest jasny. Masz zawsze power i tryby living room...
Jesli bedziesz rzucal z bliska tak jak ja - nie bedzie za ciemno nawet w ECO na grey.

Dla mnie idealny jest CINEMA ale w POWER... oczywiscie ogladanie w ECO tez jest fajne ale ja wole wiecej swiatla kosztem szumu.

Do grania najlepsze sa tryby living room albo cinema power. Zalezy kto co lubi.
 

redlum

New member
Bez reklam
-20% i z moich 43nit za malo zostanie. Licze ze faktycznie nowszy model jest troche jasniejszy. Ale ekran robie sam, wiec przemalowanie na jasniejszy kolor jak bedzie kiepsko to nie problem.

/edit
Gdzie kalkulator podaje, ze max to 75nit?

przy bawieniu się odległością od ekranu, przekątną ekranu i zoomem - można wywnioskować że 75nit - to max aby rekomendacja dla jasności była na zielono
 

migrena

New member
Niestety nie mam opcji montazu projektora innego niz przy samej scianie przeciwleglej do ekranu. Stad te nieszczesne 4m. Jesli bedzie troche ciemniej to nic sie nie stanie, ja lubie jak obraz nie razi w oczy (szczegolnie dobijajace sa biale napisy przy ciemnych scenach). Grac to nie gram wiec problemu tez miec nie bede.

O takie 75nit chodzilo... Swiru zamiescil zdjecia z ca 66nit i nie bylo wcale zle. Widac duzo zalezy od umeblowania/scian/etc w pokoju.

Jak bedzie za jasno to jest tez mozliwosc instalacji szarego filtru. Tak wiec opcji jest mnostwo.
 

choina

New member
O takie 75nit chodzilo... Swiru zamiescil zdjecia z ca 66nit i nie bylo wcale zle. Widac duzo zalezy od umeblowania/scian/etc w pokoju.

Jak bedzie za jasno to jest tez mozliwosc instalacji szarego filtru. Tak wiec opcji jest mnostwo.

No ja się obawiam, że u mnie z odległości 3 metrów nawet w trybie eco i z szarym może być za jasno. Nie lubię jak siepie po oczach, wolę przygaszony obraz.

Mam rozumieć, że gdy mieszczę się w zielonym na skali w kalkulatorze to wtedy są najlepsze warunki do projekcji, a czerwone to już za jasno?
 

skaba

New member
Witam
Właśnie przymierzam sie do zakupu TW 3200 i jakiegoś ekranu (elektryk montowany do sufitu). Chciałbym Grey ale:
Z tych samych powodów co migrena odległość od czoła projektora do ekranu to 5 - 5,5 m. Dodatkowo nie będzie na wprost, tylko przesunięty na prawo od ekranu.
Nie będzie za ciemno? Może mi ktoś podpowiedzieć?
Drugi problem (na razie do nie ma) to: niedaleko miejsca gdzie będzie projektor w przyszłości będzie zamontowany tylni głośnik od zestawu kina domowego. Nie wiem jaki bo go jeszcze nie mam :)
Mam za to pociągnięte tam kable, zresztą zgodnie ze sztuką i tak tam musi być. Jaka musi być minimalna odległość od boku takiego głośnia.
 

sviru

New member
choina > tryb ECO do zaledwie 400lumenow - jak ty chcesz zeby to bylo za jasne? Moze byc za ciemne. 400 lumenow to jest juz na granicy odpowiedniej jasnosci.

Za jasno to mozesz miec w trybie living room jak bedziesz mial 1300 lumenow...

skaba > z 5.5m na grey w trybie eco moim zdaniem bedzie troche za ciemno w trybie ECO - w trybie power bedzie ok.

Dla Ciebie lepszy chyba bedzie ekran white.
Najlepiej to kup najpierw projektor i testuj na scianie - innej opcji nie widzę. Ten kalkulator nie wiadomo co liczy - czy on liczy jasnosc w trybie cinema? Living room? Czy on liczy max jasnosc projektora? (w najjasniejszym trybie) - nigdy do tego nie doszedlem.
 

choina

New member
choina > tryb ECO do zaledwie 400lumenow - jak ty chcesz zeby to bylo za jasne? Moze byc za ciemne. 400 lumenow to jest juz na granicy odpowiedniej jasnosci.

Za jasno to mozesz miec w trybie living room jak bedziesz mial 1300 lumenow...
Dobra kupię szary. W Prono też twierdzą, że do tego projektora najlepszy będzie właśnie szary ekran.
Ciemno na pewno nie będzie teraz na ścianie z 4 metrów jest dobrze to z 3metrów na ekranie będzie jeszcze lepiej.
Z ekranem gain 0.8 kalkulator pokazuje mi 82nitsy jest to na granicy zielonego i czerwonego czyli jest dobrze.
 
Ostatnia edycja:
Do góry