Eksperci krytycznie o cyfryzacji Polski.

pawel110

New member
" Rządowa strategia cyfryzacji jest zła pod względem ekonomicznym, technologicznym i społecznym - oceniają eksperci Instytutu Globalizacji.
Eksperci krytycznie o cyfryzacji Polski
Instytut Globalizacji, w ramach projektu edukacyjno-badawczego pt. "Cyfrowa Polska", bardzo negatywnie ocenił rządową strategię przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy.
Przejście z nadawania naziemnego analogowego na sygnał cyfrowy będzie budowane na technologii, która w bardzo ograniczonym zakresie pozwoli na nadawanie telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości HD. Jest to związane z planami kompresji obrazu w formacie MPEG-4, podczas, gdy Europa rozważa już przechodzenie na nowocześniejszy format MPEG-4 T2 ze starego standardu MPEG-2. Nadawanie programów HD jest znacznie tańsze od nadawania programów analogowych ? podkreślają eksperci. Ponadto zostanie uruchomiona zbyt mała ilość tzw. multipleksów do nadawania kanałów cyfrowych naziemnych, w porównaniu z potrzebami rynku.
- Podczas, gdy telewizja wysokiej rozdzielczości (HDTV) staje się w Europie standardem, w Polsce znikoma ilość telewidzów będzie odbierała programy HD ocenia dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. -Specyfiką polskiego rynku jest fakt, że Polacy mają supernowoczesne telewizory plazmowe i LCD, na których oglądają programy tworzone w - archaicznej już technologii SD zauważa Tomasz Teluk.
Kolejną specyfiką rządowego projektu cyfryzacji jest poleganie wyłącznie na nadajnikach naziemnych. - Na całym świecie podstawową technologią cyfryzacji jest technologia satelitarna podkreśla Tomasz Teluk. - Nie bez przyczyny. Tylko nadawanie satelitarne umożliwia pokrycie sygnałem całego kraju.
Ponadto koszt dotarcia z sygnałem satelitarnym może być nawet 10 razy niższy niż w przypadku nadawania naziemnego - dodaje. Większość krajów w Europie traktuje nadawanie naziemne i satelitarne, jako dwa uzupełniające się rozwiązania. Według prognozy Europejskiej Unii Nadawców (EBU) cyfrowa technologia naziemna w Polsce w roku 2012 obejmie maksymalnie 25 proc. polskich gospodarstw domowych, więc już dziś należy myśleć jak zapewnić dotarcie sygnału cyfrowego do pozostałych 75 proc. gospodarstw domowych. Nawet w najlepiej cyfrowo rozwiniętych krajach Europy Zachodniej nadawanie naziemne i satelitarne zawsze współistnieją. Dobrym przykładem jest Francja, gdzie już w tym roku 89 proc. powierzchni całego kraju zostanie objęte nadawaniem naziemnym. Mimo to satelitarne nadawanie wszystkich francuskich kanałów narodowych jest obowiązkowe po to, aby zapewnić 100 proc. pokrycia sygnałem cyfrowym z satelity.
Wszystko wskazuje na to, że rządowa strategia cyfryzacji oznacza pokrycie zaledwie 1/4 kraju sygnałem niskiej jakości za wysoką cenę. Instytut Globalizacji zwraca uwagę, że skupienie się na rachunku ekonomicznym i postawienie na nowoczesny format kompresji oraz technologię satelitarną pozwoliłoby na zaoszczędzenie gigantycznych kwot wydanych na inwestycje oraz spełnienie zaleceń Komisji Europejskiej, która zaleciła krajom członkowski wyłączenie nadawania analogowego do 2012 r.
- Gdyby rząd z Telewizją Publiczna poszedł inną drogą, każdy Polak mógłby już w tym roku oglądać w wysokiej rozdzielczości Olimpiadę w Pekinie, zaś później Euro 2012 - zauważa Tomasz Teluk. Tymczasem rząd wynegocjował opóźnienie do 2015 r., a do swojego projektu cyfryzacji naziemnej próbuje przekonywać nadawców polskich, którzy mieliby to sfinansować, zaś rząd zająłby się stworzeniem systemu pomocy socjalnej dla osób, które nie będzie stać na zmianę telewizora lub poniesienie kosztów zakupu odbiornika cyfrowego."

Źródło informacji: INTERIA.PL/materiały prasowe
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Cała Polska....

Czy w Polsce zawsze tak musi być? drożej, gorzej i byle jak? Czy u nas nie ma "normalnie" myślących ludzi? ..... A mieliśmy ponoć być drugą Japonią...
 

michaelius

New member
Chwilowo dążymy do drugiej Irlandii :D
Mam nadzieje , ze jednak poprzez kablowki i inne platformy bedzie dostepny sygnal na sensownym poziomie.
 

skizzie

New member
Witam,

problemów w tym temacie jest kilka. Przede wszystkim u nas wszystko robi się na ostatni moment. Zamiast po prostu brać się do roboty, edukować ludzi, informować itp. - no bo jak nagle wytłumaczyć ludziom że trzeba wyłączyć sygnał analogowy? - negocjuje się przesunięcie terminu wyłączenia analoga. Żałosne.
Druga rzecz to sprawa lobby satelitarnego. Właściwie żaden prywatny podmiot "z branży" nie jest zainteresowany pakowaniem kasy w telewizję naziemną skoro ma własną platformę satelitarną. I to pan Tomasz wyraźnie podkreśla :). Poza tym taka Cyfra+ w ogóle nie garnie się do inwestowania w rynek. Z takim zapleczem, zakorzenieniem na naszym rynku powinni być liderem nowych technologii a oni raczej ten rynek uwsteczniają. Polsat i ITI mają ZTCW swoją spółkę odpowiedzialną za przekazy cyfrowe naziemne. Zresztą nie tylko. Ostatnie starania o transmisje Orange Ekstraklasy też prowadzili wspólnie. Jeśli dodatkowo potwierdzą się plotki o tym że podstawowe kanały CP pojawią wię w N (ma się to odbyć po finałach Euro 2008 ) to będzie to poważny krok zbliżający obie platformy. Być może doprowadzi to kiedyś nawet do fuzji bo 3 platformy cyfrowe jak na Polskę to za wiele.
No i jest jeszcze TVP - wielki przegrany na każdym froncie. Żeby było śmieszniej także na Woronicza przebąkuje się o ...... własnej platformie cyfrowej (nadawanej z Astry). Niestety TVP jest zbyt uzalezniona od polityki i p.osłów którzy raczej koncentrują się na tym jak wykorzystac publicznego nadawcę niż na wzmocnieniu jego pozycji. Dlatego z TVP raczej nikt nie bedzie chciał współpracować.
Skutki na razie opłakane. Na południu gdzie mieszkam nadaje multipleks ze Skrzycznego. Jak tylko pogoda się poprawi instaluję antenę na dachu i zobaczymy co i jak :) Dodatkowo gra jest warta świeczki bo podobno osiagalny jest też multipleks z Ostravy. Szczególnie w kontekście Euro 2008 jest to interesujące :)
W Poznaniu sytuacja jest chyba jeszcze bardziej absurdalna - nadają 2 multipleksy: TVP w mpeg-2 i komercyjny (Polsat, TVN) w mpeg-4.
Pogratulować zgodności :).
Tak czy inaczej jak znam życie to rząd liczy na to, że do 2015 roku większość gospodarstw będzie miało cyfrowy tuner satelitarny.
pozdrawiam
Krzysiek
 

mirek1004

New member
Instytut Globalizacji a co to jest:
przytulisko dla nie robów i speców od dezinformacji lub robienia
ludziom wody z mózgu.(no nie można inaczej)
To Europa Zachodnia w większości musi przejść na MPEG-4.
DVB-T2 to nowość dopiero wprowadzana Wielkiej Brytani .
W Poznaniu TVP nadaje w nowszym kodeku MPEG-4 a Polsat i TVN w
staszym MPEG-2.
Czyli nasze zapóżnienie jest atutem:
odrazu przejdziemy na nowszy system cyfrowego nadawania przystosowanego do nadawania naziemnie HDTV a nowoczesne tunery za ok 2 lat
będą w cenie ok 100zł
Pozdrawiam.
 

Tom0000

New member
Problem zawsze bedzie jesli czyms bedzie ktos chcial sterowac.

Czy mielibysmy Polske z cyfrowa telewizja satelitarna jakby jej pojawienie zalezalo od politykow ? Nie , nie mielibysmy.
A tak , mamy juz cala Polske zcyfryzowana.
Problem naziemnej tv cyfrowej proponuje olac.
Jak znikna problemy biurokratyczne to problem sie sam rozwiaze tak samo jak tv sat.

A jak w 2015 bedzie trzeba wylaczyc tv analogowa to bardzo dobrze. Czy komus jest jeszcze potrzebna tv naziemna ?
 
Do góry