Ekrany projekcyjne,wady, zalety,cena.

hatson

New member
Witam,

kupilem w koncu ekran i moge sie podzielic swoimi wrazeniami. Kupilem ekran, pewnie nie znanej wogole firmy HIVILUX. Jest to chinszczyzna ale probujaca wyrobic sobie marke od kilku lat, miedzy innymi na rynku niemieckim. Za ekran 110", bialy z motorem i 50 cm. "rozbiegiem" zaplacilem 250€ z przessylka do Berlina. Musze powiedziec, ze jestem zadowolony. Obudowa jest dobrze wykonana, ekran nie jest jakos pofaldowany. Troche odchylaja sie krawedzie ale to w niczym nie pszeszkadza. Mam dosc ciemne mieszkanie i nawet w dzien, smialo mozna ogladac. Oczywiscie czarny, jest dosc kiepski ale nie jest zle. Balem sie troche bo wszyscy pisza, ze bez 2 tys. PLN to wogole nie ma co podchodzic do ekranu. Jak na moje potrzeby i wymagania, ten ekran jest dla mnie OK. Powiem tak. Jesli kogos zadowala jakosc duzego TV 50 i wiecej cali za dzisiejsza cene w okolicach 4 - 5 tys. zl. To smialo moze taki ekran kupowac. Jesli ktos mierzy w TV w granicach kilkunastu tysiecy, to pewnie taki ekran bedzie dla niego zbyt slaby.
Bardziej mi przeszkadza to, ze projektor, ktory mam pod sufitem, mocno swieci na bialy sufit i juz kupilem farbe, zeby zmienic jego kolor.

Pozniej zrobie troche fotek, jak to wyglada przy swietle dziennym i wieczorem. Ja jestem zadowolony.

Pozdrawiam
Pawel
 

lechuCC

New member
Kupiłem ekran buenoscreen 240x135, szary, gain 0,8. Kosztował 469 zł (80 zł więcej niż biały). Ma kilka minusów:
- boki podwinięte, na oko po jakieś 7 cm po bokach (czyli 4 cm z ramki + 3 z samego ekranu)
- na dole sam ekran był chyba delikatnie załamany, jest taka drobna krecha blisko belki obciążeniowej
- belka obciążeniowa jest pusta w środku, więc pewnie z czasem trzeba ją będzie troszeczkę dociążyć
- nie do końca przekonuje mnie sposób montażu sufitowego, jest na haki, więc po zwinięciu cała kaseta się "kolebocze":)
- mechanizm sprężynowy jest głośny - nie mam porównania z innymi, bo wszędzie gdzie sprawdzałem były ekrany na linkę. Jest na tyle głośny, że przy rozwijaniu boję się, że obudzę dziecko w pokoju obok.
- belka obciążeniowa była konkretnie zarysowana
- pas rozbiegowy wg producenta to 35 cm, u mnie na 35 cm już widać, że Chińczycy już tam nie sprayowali na czarno i widać trochę białego :)
- mechanizm sprężynowy wg mnie chodzi ciężko. Sam ekran waży chyba 13 kg, do tego siła potrzebna do rozwinięcia (postaram się ją zmierzyć), daje nam na oko 10 kg na każdy hak, co przy suficie podwieszanym i montażu na kołkach molly wywołuje trochę stresu u mnie
- po rozwinięciu przez pierwsze 2-3h mocno czuć jakąś chemię, tak, że może głowa rozboleć.

tyle z minusów, jak widać jest ich trochę, ale praktycznie żaden z nich nie wpływa na jakość oglądanego obrazu (może poza podwiniętymi bokami, ale ja tego przy projekcji nie widzę). Zapakowany konkretnie, nie ma szans by coś się z nim stało, chyba że ktoś paleciakiem go zmiażdży. Wietrzeje szybko, po kilkunastu godzinach rozwiniętego ekranu już nic nie czuć. Jakość obrazu nieporównywalna z wcześniej rozwieszonym bannerem kinowym. Ekran szary, lampa raczej słaba (Acer h5360 z 3100h świecenia, więc już nie należy do najmocniejszych), przy oświetlonym pokoju nic nie widać, ale po spuszczeniu rolet, nawet przy jakiejś słabej pokojowej lampce efekt mnie powala.

Generalnie polecam, postaram się wrzucić później zdjęcia z udokumentowanymi minusami + filmik pokazujący głośność mechanizmu (może ktoś wtedy oceni czy to normalne czy nie)

podgląd ogólny, widać załamania po bokach
vB0LzDccsKD6_FdqjvZxjA2Lo7fMi7PjPfHSsXXdPqScTIIWj6PjWWtkuLrv1pojMFWBwQ=w1573-h642



jak widać pełny styk następuje dopiero na 8 cm:

Ffj2THD2-oSGt3GwfWIkZMvmbz8cSOiI6u1Bbo61e2u_aPhSYc9LNHwrOGnooRcrQHma6w=w1573-h642


załamanie na dole ekranu:
YqdI11TOgm3wVQpKVMBOwSQScZ7vUjRaN_-YgavTsenZ0loICnrCH75oQr44MTBMVMOghA=w1573-h642


krótszy pas rozbiegowy (powinno być 35 cm, jest 31, na zdjęciu na ekranie zaczyna się 35 cm, widać na górze ekranu że wychodzi już na białą część):
MyuS8VN53w2Y2aaknsZFbltbyCbY2OitqJNo8_RY1Zw0VDpWtvTP90en8211RRuUOjNIRQ=w1573-h642


zarysowana belka:
VvQ6m2mK5IjMhih573rZIj0_rKaCquNdz9uKU7Sw6DbvLXK3CmVUUhwHWsVtmfZ4h77acQ=w1573-h642


i filmik z rozwijania, tu proszę o info czy ta głośność jest ok (kaszel psa proszę zignorować:))

Ekran - YouTube

jeszcze raz zdjęcia, bo w poprzednich widzę problemy z dostępem, niestety nie mogę już edytować poprzedniego posta, proszę moderatora o połączenie wątków.

podgląd ogólny, widać załamania po bokach

dsc_0995.jpg


jak widać pełny styk następuje dopiero na 8 cm:

dsc_1001.jpg


załamanie na dole ekranu:


dsc_1005.jpg


krótszy pas rozbiegowy (powinno być 35 cm, jest 31, na zdjęciu na ekranie zaczyna się 35 cm, widać na górze ekranu że wychodzi już na białą część):


dsc_1004.jpg


zarysowana belka:


dsc_1006.jpg



i filmik z rozwijania, tu proszę o info czy ta głośność jest ok

Ekran - YouTube
 

lechuCC

New member
A czego kolego się spodziewałeś za te pieniądze? Ja miałem Kraftmana za 2tyś i tez miałem podobne problemy. Ekran się marszczył, boki się zawijały a na środku ekranu była kreska, która obijała o wiele jaśniej od pozostałej części ekranu.

Walczyłem z nimi dwa miesiące. Oddałem ekran i odzyskałem pieniądze. Teraz mam sztywny ekran stały i problemów nie mam.

niczego się nie spodziewałem, to mój pierwszy ekran, temat jest z prośbą o opinię to ją dałem, przedstawiłem plusy i minusy. Cudów się nie spodziewałem, a obraz i tak jest wg mnie bardzo dobry. Mówię jak jest!:)
 

Jawosz

Member
LechuCC dzieki wielkie za recke bo brakowało mi takiego opisu.
Po jakim czasie użytkowania wsykoczyły te zawijasy ?
Niestety widać, że ekran kosztuje 500 zł a nie 4k :/
Stoje przed podobnym dylematem i zastanawiam się czy jest sens w ogóle pchać się w tego typu rozwiązanie.
Docelowo planuje kupić jakiś dobry ekran który schowam w suficie podwieszanym ale to dopiero za ok rok :/

Odpowiedz sprzedawcy na temat falowania:

"Boczne krawędzie ekranu są lekko zawinięte do środka, delikatne falowanie może występować.
Przy takim dużym rozmiarze fizyki nie da się oszukać.
Jak Pan chce idealnie równą powierzchnię należy szukać ekranu z bocznymi napinaczami. "

To prawda ze jednie napinacze zapewniają gładką powierzchnie?
 
Ostatnia edycja:

lechuCC

New member
Jawosz, ten ekran ma 4 dni, od razu miał podwinięte krawędzie. No tak mówią, że gładka powierzchnia to tylko przy napinaczach lub ramowym. Na napinacze brak budżetu, na ramowy żona się nie zgodzi - musi być kompromis :)
 

lechuCC

New member
tadekopania, ale jest różnica - od ekranu za 500 do 2600 jest przepaść. Przy 110 calach ściąganie ekranu ramowego też jest problemem, gdzie mam go dać? Nie widzę za bardzo biegania z ekranem do garażu albo chowanie za narożnikiem :) Pozostaje otwarte pytanie, który z niskobudżetowych ekranów jest najlepszy. Obecnie najbardziej martwi mnie ten mechanizm, czy jakiś inny właściciel buenoscreen mógłby przedstawić działanie mechanizmu w innym modelu? Chętnie też zobaczę jak chodzą inne mechanizmy.
 

jgx

New member
Bez reklam
Co do ekranu stałego to nie mam z nim żadnego problemu. Chcę to wieszam. Nie chcę to ściągam i stawiam w sypialni przy ścianie. Mi to pasuje.
urządzam małe kino (bloki, duży pokój) zona postawiła nadspodziewanie duży opór :) (nawet były dwa dni ciche przez to :) więc też wymyśliłem że zrobię/kupie stały ekran i będę go wieszał na wieczorne projekcje te 2-3 razy w tygodniu (bo tak oglądam). Planuje 100" 16:9 ew 94" 2.4:1 Ale chyba jednak 16:9) W związku z tym mam pytanie do Ciebie czy ekran robiłeś sam czy kupowałeś. Jeśli sam to mógłbyś go trochę opisać, z czego jaki gain, wielkość itd. ew daj jakiegoś linka jak kupowałeś.
 

damaioshin

New member
mam buenoscreen. Co do halasu rozwijania - na pewno jest głośny, nie zwijam go po seansie ze względu na dzieci. Pofałdowanie irytujące, ale dalem tylko 350zł. Rysy wskazują, że ktoś z niego wcześniej korzystał i go odesłał.
Obudowa ekranu tandetna, blacha sama się skręca.
Jak będę miał możliwość porównania do lepszego ekranu to to zrobie, ale większym problemem dla mnie jest biały sufit, wobec czego nie widze sensu zmiany ekranu czy projektora.
 

Tasix95

New member
Szukam ekranu od 203x120 do 190x110 cena max 450zl i obowiazkowo czarny pas u gory min 30cm

Ja znalazlem Avtek Bussines 200 190x119 16:10 za 320zl


Jakies Inne propozycje czy to dobry wybor ? ;)
 

lll

New member
Szukam ekranu ramowego 16:9 i przekątnej około 100 cali.
Materiał projekcyjny szary (gray), gain około 0,8.
Czy możecie polecić jakiś o możliwie dobrym stosunku ceny do jakości?
 

lll

New member
No właśnie chodzi o najlepszy stosunek ceny do jakości.
Czyli jeśli ekran za 2 tys. zł da mi niewielką poprawę obrazu w stosunku do ekranu za 700 zł, to ten tańszy ma o wiele lepszy stosunek ceny do jakości.
Tym niemniej cena ekranu nie powinna przekraczać kwoty około 1,5 tys. zł. Oczywiście im mniej, tym lepiej. Tym bardziej, że nie będzie to mój ekran docelowy, za jakiś czas po przeprowadzce chciałbym go zmienić na trochę większy.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ekran ramowy czy rozwijany? Jeśli masz już 1,5 to dozbieraj i za 2,2 już masz np. bardzo dobrej jakości ramowy ekran firmy Adeo, Suprema itd... I zapomnij o tańszych bo szkoda kasy. Dołożysz 500-700zł i masz ekran renomowanej firmy, a nie jakiś szajs.
 
Ostatnia edycja:

lll

New member
Tak jak pisałem w pierwszym poście powyżej - ekran ramowy.
Dziękuję za opinię. Jednak z powodów o których wspominałem (nie będzie to ekran "docelowy") wolałbym teraz wydać mniej. Absolutnie nie mogę przekroczyć 1,5 tys. zł (czyli ceny Adeo Plano, który biorę pod uwagę jako "ostateczność cenową"), a chętnie wydałbym poniżej 1 tys. zł.
Czy naprawdę nie znajdę w miarę dobrego ekranu ramowego do tej kwoty?
 

lll

New member
Nawiązując do poprzedniego posta - czy ktoś może cokolwiek powiedzieć o ekranach ramowych Optika?
Ekrany ramowe :: Optika
Domyślam się, że słabsze od droższych konkurentów (Adeo, Suprema, ******************), ale czy bardzo słabe?
Albo inaczej - czy mimo że słabsze, nie mają lepszego stosunku ceny do jakości? Tzn. że np. dopłata 100% ceny Optiki do ekranu Suprema da mi poprawę jakości około 20% - czyli w mojej ocenie nie warto dopłacać, ponieważ tańsza Optika zaprezentuje lepszy stosunek ceny do jakości.
I jeszcze inaczej - czy lepszy będzie ramowy Optiki, czy rozkładany "lepszych" firm? Wydaje mi się, że lepiej tańszy ramowy (równomiernie napięta powierzchnia) niż trochę droższy rozkładany. Dlatego zwróciłem uwagę na tą Optikę.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ramowy zawszę będzie mniej awaryjny niż elektrycznie rozwijany. Jeśli masz możliwość zawieszenia ramowego to ja bym nawet się nie zastanawiał tylko brał stały ekran. Ponadto tańsze ekrany to nie tylko jakość rozłożenia materiału, ale również struktura samej płaszczyzny oraz współczynnik odbicia światła, jakość samego sklejenia powierzchni aktywnej, jakość materiałów obiciowych samej ramy wokół ekranu.... Te jak i wile innych parametrów wpływa na jakość wyświetlanego obrazu tj. kolory, odcienie szarości, kontrast oraz poziomy czerni. Wiele kolegów z forum kupowali owszem tańsze ekrany ale było wiele psioczenia i szukania droższych renomowanych ekranów. Możesz kupić tańszy, może okazać się że będziesz bardzo zadowolony z jakości wyświetlanego obrazu oraz nie będziesz zawracał sobie głowy droższymi.....;-)
 
Do góry