Ekran + projektor do kina domowego 6000zł

janek48482

New member
Witam wszystkich, szczególnie, że jest to mój pierwszy post na forum.

Poszukuję ok 110 calowego ekranu (np. 240x135 cm) oraz projektora, który rzuci na niego obraz. Pomieszczenie znajduje się w piwnicy, wymiary 7,4x4x2,2m, jest całkowicie zaciemnione (brak okien, czarna matowa farba, na części ścian pojawi się czarna pianka wygłuszająca i cienki czarny materiał, na podłodze czarna wykładzina dywanowa).
Wykorzystanie: filmy (bluray, dysk twardy podłączony do ampli), TV z NC+ - najczęściej mecze piłki nożnej i tenisa, Playstation 4, raczej gry sportowe.
Obraz będzie przesyłany przez ampli Denon AVR-X2000, reszta sprzętu Jamo S628 HCS + SUB 360, odtwarzacz Pioneer BPD-430 i wymienine wyżej dekoder NC+ i PS4.
Budżet około 6000zł na ekran i projektor, ewentualnie lekko mogę go nagiąć.
Projektory, nad którymi myślałem to BenQ W1300 i Epson EH-TW610, chociaż nie ukrywam, że jestem laikiem w tym temacie, jeżeli chodzi o ekrany - o tym nie wiem zupełnie nic, dlatego nawet nie podaję żadnej propozycji.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Najważniejsze jest to, że będziesz mieć doskonale przygotowane, ciemne pomieszczenie w odróżnieniu od wielu bardzo drogich instalacji za 0.5-1 mln $, co mnie po prostu zdumiewa. Tylko bardzo ciemne pomieszczenie pozwala wykorzystać 100% możliwości projektora i wzorcowo zrealizowanych filmów na Blu-ray - czerń jest tak głęboka, na ile pozwala sam rzutnik.

BenQ W1300 na początek to ciekawa opcją. Rozważ jeszcze nieco droższy BenQ W1400 z interpolacją ramek wideo - ostrość ruchu będzie lepsza. Oba należą do udanych, niedrogich i bardzo jasnych projektorów 1080p 3D, bez problemów mogą pracować z ekranami szerokości 3.5 m. W twoim pomieszczeniu zapewnią żywy, dynamiczny obraz o dość naturalnych kolorach, zwłaszcza jaśniejsze sceny wypadną bardzo dobrze dzięki wysokiemu kontrastowi ANSI (szachownica czarno-biała) rzędu 500:1.
Czerń i kontrast w najciemniejszych scenach może jednak trochę rozczarować, szczególnie w czarnym pokoju, bowiem kontrast on/off oscyluje w okolicach 1500:1 (dane katalogowe 10000:1 są mocno naciągane ;)). I tu aż się prosi o rzutnik wyższej klasy, np. Sony HW55, JVC X35 - oba zapewnią zdecydowanie lepszą czerń i kontrast w ciemnych i średnio jasnych scenach. Oczywiście inne aspekty obrazu (ostrość, realizm, dynamika, głębia) również dystansują tanie DLP typu BenQ W1300/1400, co nie powinno być zaskoczeniem przy cenie 11-13 tys. zł.
Niemal równie dobry jest starszy model Sony HW30 za 9000 zł.
Jeśli jesteś podatny na "efekt tęczy" obecny w DLP, to jeszce bardziej stawiałbym na droższe modele Sony i JVC, bowiem tanich, udanych rzutników kinowych "nie-DLP", czyli w praktyce LCD niestety moim zdaniem brak - Epson TW6100 nie rzuca na kolana, ale można spróbować.

Pozostaje jeszcze poszukiwanie na rynku urządzeń używanych, choć to zawsze obarczone bywa pewnym ryzykiem. Jakiś czas temu na Alledrogo był JVC X3 z nową lampą za 6200 zł. Obecnie ktoś oferuje 2 szt. JVC HD350 za 3800 zł (z uszkodzoną obudową) i 4700 zł. JVC HD350 zaświeciłby u ciebie fantastycznie, oprócz trochę nadmiernie nasyconych, "zbyt ładnych" kolorów nawet dzisiaj trudno mu cokolwiek zarzucić - prawdziwa czerń, głębia, dynamika, żywość. Pewną wadą może być jedynie brak 3D.

Jako ekran proponuję solidny ramowy Adeo Plano 113" 250x140 cm za 1800-2000 zł. Najlepsze w twoim czarnym pokoju będą neutralne, białe materiały - Reference White lub Vision White.
Istnieje możliwość kupna samego materiału za kilkaset zł i samodzielne wykonanie ekranu ramowego.
Ekran mógłby być nieco większy, nawet 130", aby tylko zmieścić kolumny po bokach - masz bowiem dużo miejsca w pomieszczeniu. Odległość oglądania wyniosłaby 4.6-4.9 m.

Na koniec przydałby się profesjonalna kalibracja projektora (koszt ~500 zł) wraz z ekranem po kilkudziesięciu godzinach pracy lampy, co zapewni neutralny obraz, zgodny ze standardami wideo.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

janek48482

New member
Alkor - dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź. Zestaw, który zaproponowałeś wydaje się być świetny i co najważniejsze - w moim zasięgu.
Przyznam, że nie zastanawiałem się nad projektorem używanym, ale nie mam absolutnie nic przeciwko, jeżeli będzie to sprzęt z półki wyżej. Na allegro znalazłem też Mitsubishi HC6800 za 5k - proszę o opinię, jak on się ma do wskazanego przez Alkora JVC.
Z nowych urządzeń spoglądam jeszcze na Optoma EH415.
Myślę, że będę wybierał z tych dwóch par, chyba, że pojawią się jeszcze jakieś propozycje.
Pomieszczenie będzie gotowe za około 2 tygodnie, więc raczej nic więcej nie dozbieram, nie ma też na czym zaoszczędzić, bo reszta sprzętu gra już w salonie pod TV, a budżet zwiększył się z 4500 zł, kiedy tylko zacząłem przeglądać fora i sklepy, także w tej materii nic się raczej nie zmieni :)
Także proszę o kolejne opinie i sugestie, z góry dziękuję.
 

szejos

New member
Na Twoim miejscu kupiłbym sam materiał od Adeo i zrobił ekran samodzielnie, zmieścisz się w 700 zł.
Zostanie Ci więcej na projektor.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Optoma EH415 to biznesowy, instalacyjny rzutnik kompletnie nienadający się do poważnego kina domowego - konstrukcja z kołem kolorów z segmentem białym nastawiona na ekstremalną jasność (>4000 lm) i funkcje multimedialne, a nie jakość obrazu, kontrast. Nie warto - bez trudu w warunkach kinowych pokonałby go pod każdym względem BenQ W1300, a nawet W1070 za 2800 PLN.

Mitsubishi HC6800 był udanym rzutnikiem 1080p LCD, świetnie wykonanym, cichym, z bardzo dobrym obiektywem i ostrością, ale jakością obrazu zdecydowanie ustępował JVC HD350, miał mniejszą jasność (max. 600 lm - JVC HD350 ~900 lm) oraz charakteryzował się o wiele gorszą czernią i kontrastem on/off rzędu 2000-2500:1, którego nie ratowała dobra przesłona dynamiczna. Wobec kontrastu mierzalnego on/off JVC HD350 (bez przesłony dynamicznej, której nie ma) w zakresie 30000-40000:1, wnioski nasuwają się same.
Jednak tego JVC HD350, jak inne używane trzeba by bardzo dokładnie sprawdzić przed zakupem - liczbę godzin pracy w menu serwisowym, ewentualne zabrudzenia, wady, dokumenty, gwarancje i rachunki (!) - żeby nie było na mnie, jak coś się stanie ;).

Ekran szerokości 270-280 cm z materiału Adeo Ref. White lub VW faktycznie jest najciekawszą opcją. Adeo ma również specjalne komplety z prętami do szybkiego montażu - zestaw szerokości max. 295 cm, co można dowolnie zmniejszyć szeroką ramą do 270 cm, kosztuje 1000-1100 PLN.

Z nowych kupiłbym BenQ W1300 lub W1400, następny w kolejce to dopiero Sony HW30 za 9000 zł.

Pozdrawiam.
 

Orzeł3

Banned
Alkor , czy JVC HD 750 z 2009 roku będzie cały czas lepszy od Benq W1400?
Rozumiem , że nowy kosztował 28000 , a Benek 4800.
Czy są to zauważalne różnice ?

Pozdrawiam
 

Skwari

New member
Kolego Alkor,

mam podobny budżet do rozdysponowania. Po wysłaniu kilku zapytań zaoferowano mi:
VIVITEK D952HD (niestety nie ma 3d a nie chciał bym z tej opcji rezygnowac)
Optoma 25HD
InFocus IN8606HD

Ekrany szer 250cm - Adeo z mat refwhite lub Avers Cumulus Mattgrey.
Tu mam rozbieżność bo jedni oferują biały inny szary.

Pomieszczenie do wyświetlania to salon. Ściany jasno szare, sufit biały. Zamierzam oglądać wieczorem wiec raczej ciemno. Odległość projektora od ekranu ok 400cm.
Zestaw tylko do filmów - trochę 3D no i oczywiście ew wydarzenia sportowe.
Prosiłbym bardzo o ew. wskazówki co do projektora (ew.inną propozycję) oraz ekranu (materiał) ew producent (sprawdzony...brak ef falowania)

dziękuje za odpowiedź.
pozdrawiam
Skwari
 
Do góry