Ekran elektr. sterowany poprzez TRIGGER

BoDeX

New member
Od nadmiaru pilotów już głowa boli, więc fajnie byłoby wykorzystać trochę automatyki.

Projektory posiadają wyjście Trigger , którym można sterować ekranem - włączasz proja
i ekran cichutko zjeżdza , wyłączasz i ekranik się zwija - mała rzecz a cieszy ....
Jest tylko jeden problem, na który zapewne nadziało się wiele osób, łącznie ze mną ...
Ekran powinien mieć wejście dla tego sygnału, samo to że jest "elektryczny" i na pilota
to nie wszystko ... Czas więc chyba na majsterkowanie , i tak już po gwarancji .

Czy ktoś z Was dłubał już przy takim rozwiązaniu (choć wiem, że to indywidualna
sprawa w zależności od marki) i mógłby podzielić się doświadczeniami ?


Aaaa , no i jest także pewne utrudnienie - są projektory, które na
tym wyjściu podają cały czas napięcie podczas swojej pracy, ale są
też takie, które tylko dają impuls przy włączeniu i impuls przy wyłączeniu :)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
mam w obudowie ekranu gniazdo ,do ktorego podlaczany jest zewnetrzny sensor w przypadku gdyby ekran zainstalowany byl np za jakas belka sufitowa i pilot sie "nie widzial" z tym w obudowie. z tego co pamietam opcjonalnie moze byc rowniez podlaczony do tego gniazda modul sterowany triggerem . nie wnikalem w to zbytnio, bo ciagniecie kolejnego kabla po suficie nie zbyt mi pasowalo. moim skromnym zdaniem potrzebna jest do ewentualnych przerobek wiedza w dziedzinie elektroniki inaczej cala operacja moze sie skonczyc niesympatycznie....
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Po gwarancji, ale na ekran z napędem czy na projektor? Bo w tym drugim nic nie trzeba kombinować przeca... ;)

Praktyczne rozwiązanie w największym stopniu zależy od konstrukcji napędu ekranu (a raczej jego układu sterowania), do wyjścia trigger po prostu się podłącza przekaźnik z cewką 12VDC, zbocznikowaną diodą (gasik); jedyne co nalezy to zwrócić uwagę na wydajność prądową wyjścia trigger i polaryzację w tym gnieździe (ciby dioda nie zrobiła zwarcia, zamiast tłumienia przepięć na cewce).

Można też z trigger'a zasilić prosty układzik elektroniczny, dający dwa impulsy (na ON i na OFF projektora), podłączony bezpośrednio do pilota ekranu; taka symulacja naciśnięć przycisków GÓRA i DÓŁ...

Jak chcesz konkrety to zapodaj coś o ekranie i napędzie...

Jeśli ekran ma dwa przyciski góra/dół do sterowania ręcznego (np w kasetce na ogonku) i posiada wbudowane wyłączniki krańcowe (sam się zatrzymuje w skrajnych położeniach pomimo ciągłego naciskania przycisków), to poniżej jest najprostsze rozwiązanie:
 

Attachments

  • screen relay.JPG
    screen relay.JPG
    30,9 KB · Wyś: 821

BoDeX

New member
Dzięki za chęć pomocy, ale jak widać sprawa bez uzyskania schematu
"kasetki na ogonku" nie ruszy z miejsca . Także myślałem o przebudowie
i rozwiązaniu na przekaźniku , ale sytuacja się komplikuje, gdyż są dwie
szkoły i rozwiązania z triggerem :
1- podaje tylko impuls przy załączeniu i wyłączeniu
2- podaje ciągle napięcie 12V podczas pracy projektora


12V OUT” is only for trigger control. Not a power supplier port.
12V OUT” is activated when the projector is turned on and
continues to stay on till you turn the projector."

Do czasu ustalenia rozwiązania w moim przypadku sprawa wisi ... :)


BTW - znacie jakieś modele ekranów z fabrycznym wejściem Trigger ?
 
Ostatnia edycja:

BoDeX

New member
Dziękuję - świetnie wyposażony model , wszelakie możliwości sterowania i
pełny zestaw przyłączy .... tylko co z tego - wymiana na taki model
wiązałaby się z dość dużą ceną za uzyskanie możliwości sterowania
przez trigger ... muszę iść na skróty, albo pozostać z pilotem w garści. :)

Napisałem do producenta prośbę o udostępnienie schematu "centralki"
pod kątem wprowadzenia sygnału trigger - ciekawe czy odpiszą .
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ale dlaczego mowa o dwóch szkołach? Projektor już jest, czy to dopiero perspektywa? Poza tym sformułowanie "12V OUT” is only for trigger control. Not a power supplier port." wcale z technicznego punktu widzenia nie pachnie mi impulsem na podniesienie i drugim na opuszczenie. Chodzi tu raczej o to, iż trigger jest tylko wyjściem sterującym, nie zasilającym; sam sygnał (sterujący) jest obecny cały czas, tak to odbieram.

Druga sprawa, jeśli ekran oprócz pilota posiada także sterowanie ręczne z dwoma przyciskami góra/dół, to nie ma absolutnie żadnego problemu z tym aby się do tej kasetki podłączyć, wystarczy jedynie opis jej działania. To znaczy, czy do pełnego opuszczenia ekranu trzeba cały czas trzymać naciśnięty przycisk, czy wystarczy tylko chwilowe naciśnięcie, a ekran wysuwa się sam do końca.
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Polecam pilot harmony one jest niesamowity jednym kliknięciem właczasz projektor,dvd,amplituner,i gdy oglądasz np:tv i sat to się wyłączają nie mam pojecia czy ekranem będzie sterował warto sprawdzić .Już nie mówię o jego zaletach w kinie jak podświetlane klawisze i swietna budowa .Mój ogrom pilotów poszedł do szuflady.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
nie jest to co prawda temat o pilotach...... , ale skoro juz wspomniales...
robilem kiedys podejscie do takiego pilota - "all in one", niestety jak dla mnie jest to uzadzenie mniej funkcjonalne niz zestaw oryginalnych kontrolerow-poprostu te ostanie obsluguje juz intuicyjnie , natomiast korzystajac z uniwersalnego pilota musze wlaczyc funkcje odpowiadajaca za sterowanie okreslonym urzadzeniem (trzeba pamietac ktora) , pamietac ktory klawisz za co odpowiada, tak wiec np. regulacja np. przejscie z regulacji glosnosci okreslonego kanalu na amplitunerze do regulacji przeslony w proju , a nastepnie zmiany sciezki dzwiekowej w playerze BD, wymagaloby ode mnie dluzszej chwili zastanowienia i nie wiem czy udaloby mi sie bez sciagi...:D
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Powiem jedno nie czytałeś pierwszego posta ,autor pisze że denerwuje go nadmiar pilotów więc chce wykorzystać wyjscie tigger a ja proponuje pilot jak nazwałeś all in one i dodanie funkcji ekran zwija się i rozwija proste jak .....
Po drugie jak miałeś jakiś chiński pilot to się nie dziwię że ci nie spasił.
Logitech harmony ONE to nie jest zwykły pilot to jest KING pilot nie trzeba być informatykiem żeby skonfigurować go jak należy wystarczy komputer i troche wolnego czasu poza tym jest po polsku co w sprzęcie rtv się rzadko zdarza.
 

BoDeX

New member
PILOT do ekranu jest "pilotem radiowym" , więc nie wpiszesz go do uniwersalnego.

Dwie szkoły 'triggera" to oczywiście sygnał sterowania dla ekranu.

1- napięcie sterujące jest cały czas na wyjściu podczas pracy projektora
2- przy włączeniu proja pojawia się ipuls 12V , i taki sam impuls pojawia
się przy wyłączeniu prjektora

Trzeba poczekać na schemat "skrzyneczki" - to indywidualne rozwiązanie
i jak widać nie ma reguły ...
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Szkoda bo miałem zamiar wymienić mój ekran na elektryczny i skrycie cieszyłem sie że jednym klikiem sie uruchomi całe kino ale trudno życie nie jast tak proste jak w Era
 

BoDeX

New member
Nie popadaj w rozpacz , są także ekrany sterowane pilotem ir , musisz tylko zwrócić uwagę przed zakupem .... ja nie zwróciłem ! :)
 

Leeonsjo

New member
Bez reklam
Może za kilka lat będzie większy wybór teraz nie sadzę przejrzałem allegro ,dwie czy trzy firmy i takie same sterowania .Może jest inne ale nie będę przecież przepłacał aż tak nie jestem leniwy żeby nie rozwinąć ekranu recznie a powyżej 1ooo-15oo za ekran nie dam.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
BoDeX napisał:
....Dwie szkoły 'triggera" to oczywiście sygnał sterowania dla ekranu....

No wiem, no wiem. Nieprecyzyjnie się wyraziłem.
Pytanie o dwie szkoły powiązane jest z pytaniem o to, czy projektor już jest. Bo jeśli już jest, to tylko jedna szkoła, pierwsza czy druga, nieważne. ;)
Jeśli ekran już jest, to napisz czy jest i jak działa kasetka ręcznego sterowania. Jej schemat na 99,99% jest zbędny... ;)

Myśl Leeonsjo jest całkiem słuszna, odpada ciąganie przewodu do ekranu, jedyny problem to wspomniane IR.
 

BoDeX

New member
odpowiadam.

- projektor po włączeniu podaje cały czas napięcie
- kasetka jak i pilot otwierają i zamykają ekran jednym przyciśnięciem,
nie ma potrzeby przytrzymywania przycisku - są wył. krańcowe.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Można prosić o dokończenie tematu?
Post #3 http://www.hdtv.com.pl/forum/406450-post3.html sporo tłumaczy.
Świetny schemat jest też tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1300337.html#6487202

Mam ekran ... zresztą nieistone... Co istotne, to to że sterownik ma przyciski Góra, Dół, Stop. Każdy wystarczy nacisnąć tylko raz, by spowodować akcję. Na krańcach ekran zatrzymuje się sam.
Oczywiście, z kasetki nie ma żadnych wyprowadzeń... przynajmniej standardowo. Pilot jest RF... totalnie niestandardowy.
Ekran... to Buenoscreen... ale pewnie sterowanie jest w każdym takie samo.
Muszę jeszcze rozebrać obudowę ręcznego sterownika i popatrzeć dokładniej na płytkę... może coś tam będzie ciekawego, co by podpowiedziało rozwiązanie.
Projektor ma 12V Trigger - Panasonic PT-AT6000E.

Kolejna opcja, jaka mi się kołacze po głowie, to wymiana całego sterownika na sterownik od rolet, który robi dokładnie to samo - czyli steruje roletą góra-dół. Wtedy sterownik od rolet mógłby być bardziej uniwersalny. Jak takie coś ewentualnie podłączyć/zamienić?

Wstępnie coś mi chodzi po głowie... ale chętnie poczytam od kogoś mądrzejszego. Z góry dziękuję za porady.
 
Ostatnia edycja:
Do góry