Ekran do Epson TW2900

gilmore77

New member
Witam,
Proszę o pomoc w doborze ekranu do projektora EPSON TW2900.
Szukam ekranu 16:9 rozwijanego ręcznie w kwocie max 700zł.
- pokój 4m.x4,5m.
- projektor oddalony od ekranu około 3,5m /na uchwycie sufitowym/
- oglądanie z odległości od 3,5m. do 3,8m. max.
- źródła: DVD, Blu Ray, Cufra+ HD ( filmy + sport)
- projekcje będą wieczorami, a więc w zaciemnieniu ( czasami, sporadycznie może być w ciągu dnia - spotkania sportowe na żywo)
- do codziennej telewizji służy mi TV LCD 40 Sony, ekran na czas projekcji będzie zakrywał TV
Aktualnie do czasu zakupu oglądam na prześcieradle, brak możliwości na gładkiej ścianie i według mnie optymalnym rozwiązaniem byłby ekran o szerokości 200cm. ( najchętniej widziałbym ekran 230cm. szer., ale boję się, że z odległości około 3,5-3,8m. oglądanie będzie męczące, przytłaczające), z drugiej strony szer. 200cm może jest za mała - sam już nie wiem?
Jaki mam wybrać rodzaj ekranu, czy Mat White, czy Mat Grey? Który będzie lepszy?
Mam 2 dwa typy ekranów, nie wiem czy dobre:
1. TAGA Ametyst Mat Grey 203x114 lub 234x132
2. AVtek Cinema 200CW Mat Grey 190x107 lub 230x129,5
Czy warto dopłacać za w ręcznych ekranach za system powolnego zwijania, ponieważ krążą opinie, że są wadliwe, czy może lepiej na łańcuszku.
Ekran elektryczny odpada ze względu na cenę.
Dodam jeszcze, że mieszkanie jest dość niskie 220cm.
Pozdrawiam,
 

gilmore77

New member
Witam,
Proszę o pomoc w doborze ekranu do projektora EPSON TW2900.
Szukam ekranu 16:9 rozwijanego ręcznie w kwocie max 700zł.
- pokój 4m.x4,5m.
- projektor oddalony od ekranu około 3,5m /na uchwycie sufitowym/
- oglądanie z odległości od 3,5m. do 3,8m. max.
- źródła: DVD, Blu Ray, Cufra+ HD ( filmy + sport)
- projekcje będą wieczorami, a więc w zaciemnieniu ( czasami, sporadycznie może być w ciągu dnia - spotkania sportowe na żywo)
- do codziennej telewizji służy mi TV LCD 40 Sony, ekran na czas projekcji będzie zakrywał TV
Aktualnie do czasu zakupu oglądam na prześcieradle, brak możliwości na gładkiej ścianie i według mnie optymalnym rozwiązaniem byłby ekran o szerokości 200cm. ( najchętniej widziałbym ekran 230cm. szer., ale boję się, że z odległości około 3,5-3,8m. oglądanie będzie męczące, przytłaczające), z drugiej strony szer. 200cm może jest za mała - sam już nie wiem?
Jaki mam wybrać rodzaj ekranu, czy Mat White, czy Mat Grey? Który będzie lepszy?
Mam 2 dwa typy ekranów, nie wiem czy dobre:
1. TAGA Ametyst Mat Grey 203x114 lub 234x132
2. AVtek Cinema 200CW Mat Grey 190x107 lub 230x129,5
Czy warto dopłacać za w ręcznych ekranach za system powolnego zwijania, ponieważ krążą opinie, że są wadliwe, czy może lepiej na łańcuszku.
Ekran elektryczny odpada ze względu na cenę.
Dodam jeszcze, że mieszkanie jest dość niskie 220cm.
Pozdrawiam,
Czy ktoś może mi odpowiedzieć na powyższe pytanie ?
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Projektor Epson TW2900 ma jasność maksymalną w trybach kinowych (zwykle najlepszy u Epsona jest Natural) 500-600 lm. Wystarczy do ekranu ok. 120" przy użyciu powierzchni typu Matt White.

W twoich warunkach ekran 100" wydaje się całkiem rozsądny przy odległości oglądania 3.8 m i spełnia ogólne zalecenia dla kin domowych (odległość=1.5-2.0X szerokość ekranu). Czy taki obraz może być przytłaczający? To co powiedzieć o projektorach 4K (4000 pikseli w poziomie) - można by oglądać obraz szer. 4 m z 3 m. Ale to dopiero za jakieś 10-15 lat.

Ekran AVtek 230X129 wygląda nieźle w swojej cenie, z tańszych można jeszcze poszukać Optomy 92".
Jednak już za ok. 800 zł można znaleźć ekrany elektryczne (np. Optika).

W przypadku powierzchni Matt Grey główną różnicą będzie znaczny spadek jasności obrazu (nawet 30%), co przy ekranie 104" może być już zbyt mało, a trzeba również pamiętać o spadku jasności w wyniku zużycia lampy. Szare ekrany poprawiają nieco kontrast w pomieszczeniach o jasnych ścianach, ale cudów nie należy się spodziewać - najlepiej odpowiednio przystosować pokój.

PS. Ten 40" LCD z 3.8 m będzie się teraz wydawał mikroskopijny.

Pozdrawiam.
 
Do góry