Ekran DIY do BENQ W10000 + kilka pytań startowych laika

żakszirak

New member
Po przebrnięciu przez lekturę forum decyzja padła na ekran własnej roboty.

Kilka informacji na temat warunków:
Odległość projektora od ekranu to ok. 4,7m, miejsce do oglądania to ok 6,5-7m.

Wymiar ekranu jaki mi wychodzi z kalkulatora to ok. 2,4x1,4m.

Mam jednak jeszcze wątpliwości, proszę o pomoc i/lub ewentualne sugestie (jestem kompletnie zielony w tej materii), przearanżowujemy salon i kwestie te są dla mnie istotne bo wszystko idzie w zabudowie :
1. Czy rozmiar ekranu z kalkulatora jest ok?
2. Czy lepiej będzie pomalować czy obciągnąć materiałem? Jaki materiał/farba?
3. Z czego wykonać ekran? Różnie piszą - hdf, pilśniowa, jakiś materiał spieniony?
4. Kalibracja projektora - samemu czy trzeba kogoś zapraszać - jeśli tak to proszę o jakiś namiar na lokalizacje w południowej Wawie
5. Czy ściana, na której będzie ekran może być wyłożona ciemnym drewnem?

Na razie tyle.

Temat gorący, za 2 tygodnie wnoszenie mebli, HELP!! :shock:

Po zakończeniu prac wrzucę fotki co z tego wyszło ;)
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Po przebrnięciu przez lekturę forum decyzja padła na ekran własnej roboty.

Kilka informacji na temat warunków:
Odległość projektora od ekranu to ok. 4,7m, miejsce do oglądania to ok 6,5-7m.

Wymiar ekranu jaki mi wychodzi z kalkulatora to ok. 2,4x1,4m.

Mam jednak jeszcze wątpliwości, proszę o pomoc i/lub ewentualne sugestie (jestem kompletnie zielony w tej materii), przearanżowujemy salon i kwestie te są dla mnie istotne bo wszystko idzie w zabudowie :
1. Czy rozmiar ekranu z kalkulatora jest ok?
2. Czy lepiej będzie pomalować czy obciągnąć materiałem? Jaki materiał/farba?
3. Z czego wykonać ekran? Różnie piszą - hdf, pilśniowa, jakiś materiał spieniony?
4. Kalibracja projektora - samemu czy trzeba kogoś zapraszać - jeśli tak to proszę o jakiś namiar na lokalizacje w południowej Wawie
5. Czy ściana, na której będzie ekran może być wyłożona ciemnym drewnem?

Na razie tyle.

Temat gorący, za 2 tygodnie wnoszenie mebli, HELP!! :shock:

Po zakończeniu prac wrzucę fotki co z tego wyszło ;)

Moze ja cos pomoge...

1. Przy odleglosci z ktorej bedziesz ogladal ekran chyba troszke za maly... ja ogladam z 4 metrow i mam ekran 2 x 1.2m i czasem wydaje sie, ze troszke moglby byc wiekszy. Nalezy jednak pamietac, ze wielkosc ekranu to kwestia gustu - najlepiej przetestuj to sam wyswietlajac obraz, nawet na gola sciane :)
2. Na poczatku mialem gola sciane. Potem sam zbudowalem ekran ramowy. Material blackout(bialy) pomalowalem mieszanka "Black Window". Efekt? Sam material blackout doskonale radzi sobie ze swiatlem rozproszonym, przez co czern jest o wiele lepsza niz na golej scianie. Dodatkowe pomalowanie(choc nie jest konieczne, dla projektorow z dobrym poziomem czerni) jeszcze bardziej poglebia czern - kosztem nieznacznego wybielenia kolorow. U mnie sie to doskonale sprawdza.

3. Tak jak pisalem wczesniej - material blackout na ramie z listewek. Material ten dobrze sie rozciaga. Pomalowanie dodatkowo usztywnia.

4. Ja polecam zrobic kalibracje samemu. Chyba nie mam sensu placic za to komus, jesli nie ma sie profesjonalnie przygotowanego pomieszczenia, profesjonalnego ekranu itd... chyba szkoda kasy. Sam kalibracje robilem na plycie AVS HD 709(chyba tak to sie jakos nazywalo). Do sciagniecia za darmo z sieci.

5. Moze byc drewno, byle by nic lakierowanego - co dobija swiatlo. Ja mam czarne zaslony - taka namiastka kina :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
@żakszirak
Musisz jeszcze raz przemyśleć, czy warto w ogóle rozważać wykonanie ekranu własnej roboty. Przygotowanie naprawdę dobrego ekranu tego typu nie jest proste ani tanie. Może jednak lepiej kupić dobry ekran ramowy i mieć spokój na wiele lat. Możesz w tym czasie wymienić projektor wielokrotnie. Dobry ekran ramowy w rozmiarze 110" kosztuje ok. 1500 zł.

Ad.1 Wielkość ekranu nie powinna "wychodzić" z jakiegoś kalkulatora. Ostateczny wybór rozmiaru ekranu zależy od wielkości pomieszczenia, odległości oglądania, możliwości instalacyjnych projektora i na koniec jasności/strumienia świetlnego projektora.
Przy odległości 7 m ekran 2.4 m będzie zdecydowanie za mały, dla dobrej jakości materiału 1080i/p z płyt BD lub satelity może wynosić nawet 4-4.5 m (!) szerokości. Niestety obraz z BenQ W10000 ( i nie tylko ) byłby bardzo ciemny, bez dynamiki. Lepiej pozostać przy przekątnej rzędu 110" i zmniejszyć odległość oglądania do 4-4.4 m.

Ad.2 Można wykorzystać gotowy materiał projekcyjny ( dość trudno dostępny ) i rozpiąć na ramie jak obraz. Koszt niestety w okolicach 1000 zł. Ewentualnie użyć powierzchnię projekcyjną z ...ekranu ręcznie rozwijanego, uszkodzonego itp. Powinien to być jednak sprawdzony materiał dobrej klasy, np. Matt White firmy Da-Lite, stosowane w ekranach Kraftmann, VisionWhite Adeo itp.

Ad.3 Jeżeli zdecydujesz się na ekran "malowany", to można to zrobić na różnym podłożu, ale musi to być powierzchnia idealnie płaska i równa: idealnie przygotowana ściana, płyta g-k, płyta wiórowa, HDF, spieniona płyta PVC itp. Specjalna farba Screen Goo do ekranu 110" kosztuje ok. 1000 zł. Przy dobrym wykonaniu będzie to naprawdę ekran wysokiej klasy. Uwaga na smugi przy malowaniu wałkiem - pewniejszy będzie pistolet natryskowy.

Jako rozwiązanie tymczasowe ( ale nie jak pewien most na Wiśle, który wytrzymał kilkadziesiąt lat ) można pomalować ekran zwykłą farbą akrylową o dobranym odcieniu - białe farby budowlane nie są neutralnie białe, są niebieskawe, żeby wydawały się jaśniejsze. Jest to rozwiązanie bardzo tanie i z pewnością lepsze od najtańszych ekranów "firmowych", których jakość często jest szokująco słaba.

Ad.4 Podstawowe ustawienie parametrów można wykonać we własnym zakresie, ale kalibracja do obowiązujących standardów wideo ( D65, gamma, Rec.709 ) wymaga dużej wiedzy, umiejętności i odpowiednich przyrządów pomiarowych i oprogramowania. Dlatego musi trochę kosztować, ale efekty można oceniać tylko pozytywnie.

Ad.5 Powiem więcej - całe pomieszczenie może i powinno być wyłożone ciemnymi materiałami, nieodbijającymi światła z powrotem w kierunku ekranu, co pogarsza czerń i kontrast obrazu.

Pozdrawiam.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
@żakszirak
Musisz jeszcze raz przemyśleć, czy warto w ogóle rozważać wykonanie ekranu własnej roboty. Przygotowanie naprawdę dobrego ekranu tego typu nie jest proste ani tanie. Może jednak lepiej kupić dobry ekran ramowy i mieć spokój na wiele lat. Możesz w tym czasie wymienić projektor wielokrotnie. Dobry ekran ramowy w rozmiarze 110" kosztuje ok. 1500 zł.

Pozdrawiam.

Nie zgadzam sie. Koszt mojego ekranu to ok. 300 zl, a jakosc lepsza niz wiekszosc, ekranow za 1000 - 2000 zl. Dobry ekran 110" nie kosztuje 1500 zl, ale ok 4000 - 7000 zl. Dobry - mam na mysli profesonalny, dobrze wykonany ekran do kina domowego. Mialem okazje widziec na wlasne oczy spora liczbe ekranow, od 300 do 5000, a nawet 8000 zl. Niestety, wlasnie te do 2000 zl daja sporo do zyczenia pod wzgledem wykonania, jak i samego efektu dawanego obrazu. Osobiscie mam zasade, ze nie warto placic za cos co nie jest dobre, wolalem wiec wydac mniej i miec cos podobnego jakosciowo.

P.S. Chce jeszcze dodac, ze jestem raczej upierdliwy co do szczegolow... wiec dlatego moja opinnia jest taka, a nie inna. Jesli ktos nie jest takim "maniakiem" co do jakosci obrazu itd.. to jesli nie szkoda mu kasy, moze kupic ekran nawet za 300zl :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry