Efekt teczy wczoraj i dzis / zakup projektora DLP w miejsce 3LCD

Obecny

New member
Witam, zastanawiam sie nad zmiana mojego wysluzonego juz Sanyo PLV Z5 na cos nowszego z FULL HD.

Z bierzacego projektora jestem w miare zadowolony, oczywiscie zawsze moze byc lepiej ale po dobrej kalibracji kolorymetrem sanyo z5 sprawuje sie wysmienicie w moich warunkach, nie chce jednak zostac w tyle i z nim na wieki to tez przymierzam sie do zmiany.

Przez glowe przeszlo mi kilka modeli LCD i DLP nad tymi drugimi zaczalem sie zastanawiac bo ich kolory i kinowa jakosc obrazu jakos bardziej do mnie przemawia, boje sie jednak "efektu teczy" widzialem go raz w zyciu na starym projektorze DLP i bylo to cos nie do zniesienia dla mych oczu, stad tez moje pytanie czy projektory sprzed 4-5 lat a produkcje dzisiejsze w tej dziedzinie tzn odbioru efektu teczy roznia sie znacznie, czy efekt zostal jakos zniwelowany, jest znacznie mniej widoczny, czy poprostu podarowac sobie ten temat i pozostac przy LCD, a jesli tak to co wybrac w cenie do max 2000€, zastosowanie to glownie filmy HD z BD i MKV.

dziekuje i pozdrawiam
 

tomek67

New member
Trudno powiedzieć jaki projektor wtedy oglądałeś,
ale przypuszczam, ze wtedy standardem była prędkość 2x.
Teraz jest 4x, tyle, że obecne modele są jaśniejsze mają lepszy kontrast,
a przy Full HD chciałbyś mieć większy ekran, te czynniki pewnie zniwelują ten wzrost prędkości.
Moim zdaniem projektor kupuje się dla przyjemności a nie po to,
żeby sobie męczyć oczy.
 

Obecny

New member
Nie mam warunkow na wiekszy obraz i obecne 92'' optomy w moim przypadku mi wystacza, bo to male pomieszczenie dedykowane wlasnie pod projekcje wiec mysle ze przy tym rozmiarze ekranu zostane, full hd w moim przypadku to raczej nie chec zobaczenia wiecej a strach przed pozostaniem w tyle, narazie mam opcje sprzedania mojego projektora na dosc atrakcyjnych warunkach, pozniej juz bedzie za pozno na takie zabawy. Czyli delikatnie sugerujesz by pozostac przy 3xLCD albo co wiecej nie wybierac sie w ogole w strone 1080p hmm... moze to i jest jakies rozwiazanie, przypuszczam ze w tym przedziale finansowym mozna bedzie miec cos naprawde konkretnego jesli chodzi o 720p , jakies sugestie ?

Ps: W pracy na codzien uzywam projektora DLP BARCO DP 2000
(pracuje w kinie) i tu nie widze efektu teczy w ogole, nawet najmniejszego choc probowalem na rozne sposoby, no ale wiem, to inna polka , wiec pewnie tu tkwi roznica.
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Obecny: nic dziwnego, że nie widzisz efekty tęczy skoro ten Barco to 3-chipowa maszyna i właściwie dzieło sztuki. Powiem Ci tak, tanie DLP 1080p maja tyle wspólnego z DLP kinowym, co Matchboxy z samochodami osobowymi. Technologia jest zupełnie inna, a kolory zapewnia wirujące kółko :) Na dodatek kółko w takiej np. Optomie HD20 wiruje na tyle wolno, że trudno go zaliczyć do nowoczesnych projektorów DLP. Moje osobiste zdanie jest takie - dobre DLP kosztuje minimum 8-9 tys. i poniżej tego są już tylko mało ciekawe kompromisy.

Niestety, tanie DLP (w tym także nowe) mają to do siebie, że operują na chipach drugiej generacji, oszczędzają na optyce i wykonaniu. Efektem jest częsty efekt tęczy i niski kontrast.
 
Ostatnia edycja:

Obecny

New member
Tidus1024 napisał:
Obecny: nic dziwnego, że nie widzisz efekty tęczy skoro ten Barco to 3-chipowa maszyna i właściwie dzieło sztuki. Powiem Ci tak, tanie DLP 1080p maja tyle wspólnego z DLP kinowym, co Matchboxy z samochodami osobowymi. Technologia jest zupełnie inna, a kolory zapewnia wirujące kółko :) Na dodatek kółko w takiej np. Optomie HD20 wiruje na tyle wolno, że trudno go zaliczyć do nowoczesnych projektorów DLP. Moje osobiste zdanie jest takie - dobre DLP kosztuje minimum 8-9 tys. i poniżej tego są już tylko mało ciekawe kompromisy.

Niestety, tanie DLP (w tym także nowe) mają to do siebie, że operują na chipach drugiej generacji, oszczędzają na optyce i wykonaniu. Efektem jest częsty efekt tęczy i niski kontrast.


8 - 9 tys. jesli mowimy o zlotowkach to by w sumie gralo, lekko moge naciagnac te 2 tysiace €, tylko poprosil bym o jakies konkrety, no ale jesli uwazacie ze naprawde szkoda czasu i lepiej zajac sie LCD to doskonale zrozumiem i zaakceptuje :) no wiec... ?


Ps. calkiem niedawno jeszcze planowalem sobie ze moim nastepnym projektorem bedzie Mitsubithi HC7000 lub HC6500 ale one widze znikly z rynku, wiec szukam czegos co by bylo ich odwzorowaniem , ciche i dobre
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Obecny napisał:
8 - 9 tys. jesli mowimy o zlotowkach to by w sumie gralo, lekko moge naciagnac te 2 tysiace €, tylko poprosil bym o jakies konkrety, no ale jesli uwazacie ze naprawde szkoda czasu i lepiej zajac sie LCD to doskonale zrozumiem i zaakceptuje :) no wiec... ?


Ps. calkiem niedawno jeszcze planowalem sobie ze moim nastepnym projektorem bedzie Mitsubithi HC7000 lub HC6500 ale one widze znikly z rynku, wiec szukam czegos co by bylo ich odwzorowaniem , ciche i dobre
Eeee...ja myślałem, że jesteś fanem DLP ze względu na specyfikę obrazu i głębię. Z DLP będzie Ci trudno dostać coś dobrego nowego, ale jeśli mieszkasz w Irlandii to masz dostęp do potężnego rynku wtórnego - tutaj czyha JVC HD1 (nie jest to DLP tylko LCoS, ale zawsze bierz go pod uwagę), jest też Benq W20000, Optoma HD80 wzwyż. Mimo, że nie są to nowe sprzęty, żaden nowy projektor DLP czy LCD za ok. 5 tys. nie ma z nimi żadnych, absolutnie żadnych szans. Inna liga.

Zapewne będziesz potrafił docenić parametr obrazu taki jak kinowa charakterystyka obrazu - tego niestety tanie sprzęty ci nie dostarczą.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
tak ,ale chyba lepiej zaplacic 2 tys £ -czyli jakies 2,5 tys euro za nowy projektor z gwarancja niz 2 tys. euro za uzywke ?!

ps.swoja droga zaskoczyla mnie troche ta cena, sadzac po czytanych wypowiedziach jest to proj "bijacy" prawie wszystko- podawane ceny 25 tys zl, 15 tys zl lub 2 tys. euro za uzywke sugerowaly cene adekwatna do jakosci , a tu okazuje sie ,ze to raptem 2 tys.£ za nowke ! oczywiscie jest to troche grosza, ale porownujac do cen innych projektorow to napewno nie jest to cena "hi-endowa".
 
Ostatnia edycja:

Obecny

New member
No to nagrzaliscie mnie niezle panowie i juz poluje na tego JVC HD1, widze ze na amazonie jest jedna sztuka i czuje ze jak tam polezy jeszcze do czwartku to bedzie moja, chyba ze w miedzyczasie cos odciagnie moja uwage, Sanyo Z5 sprzedalem wczoraj a swieta bez projektora to nic optymistycznego wiec intensywnie czytam recenzje i wybieram w modelach, dziekuje za pomoc i naprowadzenie na temat, dalej jestem chlonny informacji wiec jesli ktos chce dodac cos w temacie to bardzo chetnie wyslucham/czytam kazdej opinii.

pozdrawiam
 

Geezer

New member
Obecny napisał:
planowalem sobie ze moim nastepnym projektorem bedzie Mitsubithi HC7000 lub HC6500 ale one widze znikly z rynku, wiec szukam czegos co by bylo ich odwzorowaniem , ciche i dobre

Mitsu znikły ???? raczej potaniały ostatnio...
http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/1798564_-hc6800-mitsubishi-electric.html
http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/1131484_-hc6500-mitsubishi-electric.html

Sam się przymierzałem ale wolę rozwiązanie topowy TV (czekam na LG 55LH9500 który pewnie będzie kosztował z 15-16 klocków) + projektor do 4-5 klocków.
 
Do góry