Efekt teczy w projektorach?

collider

New member
Bez reklam
Czy moze mi ktos obeznany wyjaśnić, ktora technologia jest wolna od tej wady. Czytalem, ze projektory LCD nie maja efektu teczy natomiast DLP dosyc czesto. Oczywiscie maja na to tez wplyw uwarunkowania poszczegolnych osobnikow ale mimo wszystko problem istnieje. Jak wyglada sytuacja z projektorami ledowymi. Czy ten efekt jest tez w nich zauwazalny?
 

fazo

New member
Każdy projektor który ma koło barwne może wywołać u oglądającego efekt tęczy. Zależy to tylko i wyłącznie od "wrażliwości" oglądającego.
 

collider

New member
Bez reklam
Niby tak i o ile w przypadku projektorów DPL i LCD (nie ma tęczy) jest to oczywiste to w przypadku podświetlanych Ledem już nie. Są opinie, że ledowe nie mają tęczy a są , że mają i tak naprawdę ciężko jednoznacznie mi to stwierdzić. Dlatego fajnie by było gdyby wypowiedział się jakiś użytkownik projektora LED.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Każdy projektor który ma koło barwne może wywołać u oglądającego efekt tęczy. Zależy to tylko i wyłącznie od "wrażliwości" oglądającego.

Dokladnie im czlowiek bardziej ma wrazliwe oko, a przy tym ma chec wiecej zobaczyc wspomniany efekt to jest to bardziej odczuwalne podczas ogladania.
 

isaak

New member
Sam ok kiedy posiadam projektor udało mi się kilka razy dostrzec ten efekt tęczy. W moim przypadku na białym kolorze na ułamek sekundy widać wszystkie kolory tęczy. Zaznaczam że zdarza się to niezwykle rzadko i chyba tylko wtedy kiedy mam zmęczone oczy i tylko w przypadku 2d, posiadam projektor Acer H5360
 

marcin1985

New member
No jeśli chodzi o mnie to mnie to strasznie przeszkadza, do tego stopnia że ustawiam sobie żółte napisy zamiast białych gdzie nie widze tego efektu ;)
 

isaak

New member
Czy rzeczywiście jest to takie straszne czy można z tym żyć?
Nie każdy widzi efekt tęczy wówczas nie ma to znaczenie, choć najlepiej samemu zobaczyć czy dostrzegasz ten efekt czy nie, poza tym na jednym projektor będziesz widział a na drugim nie. Jest to sprawa bardzo indywidualną, kolega wyżej widzi cały czas, a mi się zdarzyło kilka razy na ułamek sekundy.
 

fazo

New member
A ja i cała moja rodzina świeżo po zakupie widzieliśmy czasami na niektórych filmach. Po 100-200 godzinach oglądania nic. Wszystkim przeszło. Są jednak przypadki pogłębienia. Kupując projektor DLP niestety trzeba ponieść ryzyko ale moim zdaniem warto.
 

marcin1985

New member
Dlatego teraz bym jak kupował kupił 3xLCD :).
Chyba że projektory z wyższej półki np za 3k BenQ mają mniej widoczny ten defekt ;).
To chyba zależy od ilości obrotów tego koła barwnego tym więcej tym mniej widoczny efekt.

W każdym razie coś w tym jest bo jak zaprosiłem tate na film i na początku było tło czarne a jakieś logo jasno białe to odrazu to zauważył i mi powiedział że coś mu się w oczach mienia ;)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Chciałbym trochę usystematyzować dyskusję.

Całkowicie wolne od efektu tęczy są projektory wykonane w technologii: LCD (Epson), LCoS (panele LCD odbijające światło; SXRD/Sony, DILA/JVC oraz projektory 3-chipowe DLP (trzy panele DLP dla barw RGB) - ceny tych ostatnich rozpoczynają się w okolicach 150 tys. zł ;).

Wszystkie projektory DLP z jednym układem DMD i kołem barw, niezależnie od ceny (te za 50000 zł również) mogą powodować efekt tęczy.
Dobre, kinowe rzutniki DLP 1080p (np. BenQ W1070) mają to zjawisko zminimalizowane w porównaniu do tańszych projektorów 720p z uwagi na inną konstrukcję koła kolorów - BenQ W1070 ma koło RGBRGB wirujące z prędkością 6X, a typowy 720p (i wszystkie biurowe) BenQ W700 posiada koło RGBCYW (czerwony, zielony, niebieski, purpura, żółty, biały) 3X, co oznacza, że kolory pojawiają się kolejno znacznie rzadziej niż w systemie RGBRGB 6X.

Projektory LED-owe są de facto 1-chipowymi DLP, w których rolę koła barw pełnią szybko przełączane diody RGB - czyli efekt tęczy może nadal występować, co wcale nie zaskakuje, bowiem nie da się wyświetlić kolorowego obrazu na 1-układowym DLP bez wyświetlania kolejno kolorów RGB.

Wszystkie miniaturowe LED-y (Optoma ML500, LG PA70) posiadają wyraźny efekt tęczy, bowiem diody RGB przełączane są zbyt wolno.
Pierwszy poważniejszy projektor LED 1080p, czyli Acer K750 (hybrydowy laserowo-ledowy) ma już efekt tęczy podobno bardzo nieznaczny.

Pozostają jeszcze drogie projektory LED z trzema diodami RGB typu SIM2 M.150 (100 tys. zł :)) lub Vivitek H9080 (29000 zł), które dzięki bardzo szybkiej modulacji diod (odpowiadająca prędkości koła ~20X) praktycznie nie mają efektu tęczy - oprócz sytuacji, w której ktoś będzie latał po ekranie oczami z prędkością światła ;).

Pozdrawiam.
 

collider

New member
Bez reklam
Na jakiej zasadzie dzialaja wiec projektory kinowe ( te z prawdziwych kin )? Tam efektu teczy nie uswiadczysz. Druga sprawa z tego co czytalem projektory LCD slabo nadaja sie do kina domowego bo za jasno swieca i maja jeszcze jedna przypadlosc mozliwosc wystepowania martwych pikseli. Ciekawi mnie ktore z modeli tych popularnych, przystepnych cenowo projektorow DLP maja ten efekt najbardziej zminimalizowany. Obilo mi sie o uszy, ze produkty Optomy sa pod tym wzgledem jednymi z lepszych.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Na jakiej zasadzie dzialaja wiec projektory kinowe ( te z prawdziwych kin )? Tam efektu teczy nie uswiadczysz. Druga sprawa z tego co czytalem projektory LCD slabo nadaja sie do kina domowego bo za jasno swieca i maja jeszcze jedna przypadlosc mozliwosc wystepowania martwych pikseli. Ciekawi mnie ktore z modeli tych popularnych, przystepnych cenowo projektorow DLP maja ten efekt najbardziej zminimalizowany. Obilo mi sie o uszy, ze produkty Optomy sa pod tym wzgledem jednymi z lepszych.

Projektory w kinach cyfrowych (oprócz nielicznych LCD/SXRD/DILA) są wykonane w technologii 3DLP - dla każdej z barw RGB są osobne układy DLP i tor optyczny integrujący barwy podstawowe - analogicznie, jak w rzutnikach 3LCD. W projektorach 3-chipowych DLP nie występuje podział wiązki białego światła w czasie na składowe RGB za pomocą koła barw - dzięki trzem chipom DLP nie ma takiej potrzeby.
Jak pisałem wcześniej, takie projektory można kupić do kina domowego - np. SIM2 Lumis 3D w cenie około 150 tys. PLN.

Zupełnie nie rozumiem, jakim problemem miałaby być wysoka jasność projektora do kina domowego - jeśli jest za wysoka, można włączyć tryb Eco, użyć ekranu Matt Gray, przymknąć przesłonę/regulator jasności (niestety tylko w maszynach JVC i Sony) lub w ostateczności założyć filtr ND2 (redukcja 50 %). Moim zdaniem wysoki strumień świetlny to duża zaleta - umożliwia w ciemnym pomieszczeniu montaż bardzo dużego ekranu i mamy zapas na zużycie lampy.
O dynamice, głębi obrazu decyduje i tak głównie kontrast i czerń, jakim dysponuje rzutnik.

Martwe piksele w LCD (?), a DLP nie mogą się zepsuć - ja tu widzę przykład bardzo nieudolnego czarnego PR w stosunku do LCD, która nie jest pozbawiona pewnych wad, szczególnie w klasie 4000-6000 zł (przeciętny kontrast), ale w sumie 3LCD to wyważony kompromis i oczywiście brak efektu tęczy.

Pozdrawiam.
 

Kriso81

Member
Martwe piksele w LCD (?), a DLP nie mogą się zepsuć - ja tu widzę przykład bardzo nieudolnego czarnego PR w stosunku do LCD, która nie jest pozbawiona pewnych wad, szczególnie w klasie 4000-6000 zł (przeciętny kontrast), ale w sumie 3LCD to wyważony kompromis i oczywiście brak efektu tęczy.

całkowicie się zgadam z kolegą Alkorem
 

user66

New member
Dla mnie efekt teczy w DLP był nie do zaakceptowania. Obraz z DLP jest ok, ale tęcze widziałem cały czas, non stop gdzies mi migaly kolorki czerwony, zielony, niebieski i nie moglem sie skoncentrować na ogladaniu filmu. Kupilem 3lcd i jest bardzo zadowolony
 

YABBA235

New member
Ja tu widzę "czarny PR" w stosunku do LED-ów: mam optonę ML500 żadnego efektu tęczy nie widzę.
Z tego co wiem to w ledowych pj na jednym chipie dlp tego efektu i tak nie będzie widać bo przełączanie diód jest i tak dużo szybsze niż wirujące koło barwne.
No ale ja się nie znam :). Pomijajac już ewidentną wadę pj z kołami barwnymi, czyli awaryjność samych napędów tych kół ( sam tego doświadczyłem ). Odkąd mam leda jestem spokojny.
Jasne że bezwzględna jakość obrazy nie jest tak dobra jak w "żarówkowcu" ale ja oglądam filmy nie pj :)
Jedyne na co czekam to mały ledowy pj z doskonałą optyką i żeby był cichy :) Te najlepsze są po prostu za duże i za ciężkie żebym wydawał na nie xxxxxzł.
 
Do góry