Edius - styl 300

WiruSSS

New member
Witam

Udało mi się zdobyć trialową płytkę Ediusa 5 ..i powiem szczerze ..jestem pod wrażeniem. Pierwsze zdziwienie mnie ogarnęło jak zainstalowaliśmy go z kolegą na sredniej klasy laptopie na którym edycja byla przyjemnością ...drugie zaskozcenie jak zainstalowałem ten program na moim stacjonarnym komputerze, prędkośc i jakośc podglądu po prostu masakruje to co widzialem do tej pory ,,wszystko leci w realtime ..nawet zwolnienia ..nie wspominając że pracuję na materiale 1080i59.94 ...program do tego w wysmienity sposób wyświetal materiał bez przeplotu z idealna płynnością!! ..tak jestem pod wrażeniem ...pod tym względem adobe jest daleko w tyle. Następny szok doznalem testując mozliwości wbudowanego efektu Time Remap ..po prostu miazgaa .jakość zwolnien oraz przyspieszeń ..do tego z płynną zmiana prędkości ..i jeszce do teg owyświetlane bez niczego w czasie rzeczywistym ...po prostu rozwaliły mnie na miazgę :p

Dobra dość tego słodzenia ...teraz moje pytanie do użytkowników tego programu. Jak uzyskać efekt filmu 300 gdzie film leci z normalną prędkoscią by w pewnym momencie płynnie wleźć w slowmotion i po następnej chwili spowrotem do real time.

Jak do tej pory zauważylem że time remap kompensuje wszelkie zmiany tempa odtwarzania ...jeśli zwolnimy jakaś częśc filmu t oczęśc poprzedzająca lub częśc za zwolnieniem będzie adekwatnie przyspieszona ...dopiero potem film wraca do real time. Czy da się jakoś uzyskac efekt:

realtime ↘ slowmo ↗ realtime
lub
realtime ↗ fastmo ↘ realtime
 

bemx2k

New member
Na moj gust powinna byc taka opcja ,swoja droga rzucilem okiem
na info o tym programie , na stronie producenta
szok
potrafi kozystac z mocy obliczeniowej GPU zeby przyspieszyc niektore obliczenia nawet 5-6x !! !! w stosunku do C2D 2.66GHz !! !!
 

WiruSSS

New member
..szczerze powiem nie znam jeszcze jego możliwości bo dopiero dziś zainstalowalem, jednak znajomy był na jakichś targach i byla tam prezentacja tego programu ..mówił że siedzial zamurowny jak widział co prowadzący wyprawia tym programem ..ponoć potrafi cuda.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
no ja jeszcze nie mam tej wersji wiec sie nie wypowiem, mam starsze, ale od zawsze edius byl szybszy od innych wiec to nie nowosc, bardzo przyjazdny program, wiele razy szukal do niego jakies prezentacji na DVD jego mozliwosci i co mozna zrobic, ale niestety nie znalazlem jesli ktos cos takiego znalazl niech sie podzieli.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
tak wiem, wole cos od wersji 4, no ale cos bede szukal moze cos znajde ciakwego i za free :)

musze w wolnej chwili zaisntalowac ta 5, zobacze jak smiga. na razie nie mam czasu, ani dosc materialu, malo nagrywam :(
a chcialbym fajna plytke zrobic z podrozy po rowniku, ale chyba bedzie za drogie euro w tym roku wiec i ceny dosc wysokie, jeszcze ciekawi mnie jak rozwiazali format wyjsc kodekow, no wyjdzie w praniu
 
Ostatnia edycja:

T_G

New member
nie podniecalbym sie tak ediusem, nie korzysta z 4 i wiecej rdzeni przy pracy i przy renderingu, nie supportuje PSD rozbijajac na layery, nie dziala na xp x64 a vista jak to vista sama sie wali wiec poki co mozna poczekac na zapowiadanego edka x64, praca pod edkiem z coraz popularniejszym avchd to pomylka a co do przyspieszenia obliczen to polecam najpierw sprawdzic te obliczenia gpu x6 bo nijak sie to ma do rzeczywistosci
 

pxl666

Member
Bez reklam
WiruSSS napisał:
Czy da się jakoś uzyskac efekt:

realtime ↘ slowmo ↗ realtime
lub
realtime ↗ fastmo ↘ realtime

poszukaj czegos jak velocity, w vegasie jest od tego krzywa ktora mozna sobie dowolnie tworzyc zeby sterowac dynamicznie szybkoscia odtwarzania...z drugiej strony skoro masz legal soft (trial) to na pewno jest w nim help - >>poszukaj velocity, playback rate itd...
kiedys widzialem ediusa i moze jest szybki ale ma fatalny interfejs, wiec szybko sie pozegnalismy, co do obslugi gpu to nie wszystko sie da na nim liczyc wiec jego mozliwosci sa mocno ograniczone...pamietaj ze gpu kart grafiki dla normalsow (czyli np NV X280 czy nv8800 itd) to karty dla gier i zestaw instrukcji dla shaderow jest tam przygotowany pod renderowanie realtimowej grafiki w grach z odpowiednim shaderem. jak chcesz miec karte pro to kupujesz quadro i wtedy masz kopa...ale sobie nie pograsz hehehehe

zara testne tego edka i sie wypowiem
 

WiruSSS

New member
T G ...no troszkę Cie ponioslo ...uzywam visty od samego jej poczatku i do tej pory nie mialem żadnych problemów. Co do supportowania przez Ediusa wielu rdzeni to tutaj tez nie masz racji ...Edius (przynajmniej 5 bo innych nie widziałem na oczy) czuja sie jak ryba w wodzie przy wielordzeniowych procesorach.
Jednak po dłuższym zaznajomieniu się z tym programem tez stwierdzam ze jego jedyna zaleta jet bezkonkurencyjnie szybki pozbawiony przeplotu podgląd ...jak i pokazywanie wszystkich wbudowanych efektów (łącznie z timeremappingiem jaki by on nie był) w czasie rzeczywistym ..bez zarzynania procesora ..co więcej ...jako chyba jedyny umozliwia to tez na notebookach średniej klasy!
 

T_G

New member
"T G ...no troszkę Cie ponioslo ...uzywam visty od samego jej poczatku i do tej pory nie mialem żadnych problemów. Co do supportowania przez Ediusa wielu rdzeni to tutaj tez nie masz racji ...Edius (przynajmniej 5 bo innych nie widziałem na oczy) czuja sie jak ryba w wodzie przy wielordzeniowych procesorach.

nie, nie ponioslo mnie, po prostu przestalem sie podniecac kazda nowoscia jaka sie pojawia na rynku, jak nie miales problemow z vista to swietnie trafiles, nie znam studia a/v uzywajacego visty ktore nie mialoby kiedys jakichs problemow (z czapy) z tym systemem,
mam 8x3ghz i edius nie wykorzystuje w zadnym przypadku nawet 4 rdzeni w pelni (chyba ze exportujesz do zew. kodeka ktory obsluguje multithreading), pomijajac problemy z zewnetrznymi pluginami i ich uruchomieniem przy tej wersji to zaden z nich z poziomu ediusa nie obsluguje 4 rdzeni chociaz jako stand alone dzialaja poprawnie (co smieszniejsze to samo dotyczny procodera)

co do dzialania na laptopie zgadzam sie, jest to niewatpliwie zaleta, ale ja nie montuje na laptopie , jednak skladalem juz taki system i wersja 5.01 chodzi duzo lepiej od golej 5.0 wiec warto ten patch zainstalowac, niestety w porownaniu do wersji 3.61 i 4.01 dla mnie zadna rewelacja



23-12-2008 08:05
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
oj duzo aplikacji tak naprawde nie bedzie uzywac tych 8 rdzeni, edius jest to dobry program, w kazdym cos jest dobrego. starsze wersje smiagly na dwoch rdzeniach.
 

WiruSSS

New member
...tez nie jetem zwolennikiem corocznej zmiany sytemu ..ale jakbyś byl niezorientowany support dla xp powoli zanika ...może trochę marketingowe zagranie ze strony microsoftu ale zobacz jak działa na twórców oprogramowania którzy pisząc nowe programy pisza je z myślą o viście a xp jest już tylko dodatkiem któr nierzadko oefruje ograniczone mozliwosci danego programu.

co do tych 8 rdzeni ..no nie wiem który program ci to wykorzysta ... żaden z oferowanych produktów audio/video do tej pory nie wspiera wielowatkowosci w pelnym tego słowa znaczeniu. po drugie do tylu rdzeni to nie wiem jakiej płyty używasz ..chyba jakiejś serwerowej ...no to nie dziwię ci się ze visty nie używasz bo zapewne nawet sterowników do takiej ni ma %-)

PS. Jeszcze co do wielowątkowości, wolę używac szybkiego programu który jej w pełni nie wspiera niz niby w pełni wielowątkowego muła ;-) ...nie ilośc wspieranych rdzeni się liczy a efekt końcowy, szybkośc pracy ...a pod tym względem jak narazie edius jest bezkonkurencyjny. (żeby nie było że jest to moja stronnicza wypowiedź od razu piszę że jestem zwolennikiem pakietu adobe'a ..ze względu na jego integralnośc i mozliwości)
 

T_G

New member
8 rdzeni wykorzysta - Lightwave 3d, Combustion, Canopus Procoder jako stand alone, Premiere CS3 i CS4, plugin Sapphire - nic wiecej mi nie jest potrzebne do obliczen

uzywam plyt Tyana, stery sa i do xpekow i do visty, roznica jest taka ze xp 64bit postawiony raz , dziala non stop i nigdy mu sie zaden burak nie przydazyl , z vista nie ma reguly, chociaz teraz zainstalowalem wersje 64bit Ultimate Corporate i int. z tego co widze dziala duzo lepiej od wersji polskiej, ale na razie chodzi tydzien, za wczesnie na pozytywa

"Jeszcze co do wielowątkowości, wolę używac szybkiego programu który jej w pełni nie wspiera niz niby w pełni wielowątkowego muła :wink: ...nie ilośc wspieranych rdzeni się liczy a efekt końcowy, szybkośc pracy ...a pod tym względem jak narazie edius jest bezkonkurencyjny" - z tego co widze twoja opinia jest calkiem z kosmosu bo nie pracowales na takim konfigu, edius jest bezkonkurencyjny ? juz bym wolal kupic vegasa 64-bity z dvd architectem
 

T_G

New member
plyta - 700zl, opteron 800zl z wiatrakiem - pamiec mozna dostac w cenie normalnych ddr2, przecietny uzytkownik moze kupic dwa opterony dwurdzeniowe po 250zl i dozbierac kase na quady, byle system zaczal na siebie zarabiac, ceny jak najbardziej przystepne

ale mowimy o ediusie - poki co koniecznie patchowac do 5.01
ale ja i tak czekam na wersje 64 bit, no i moze avchd bedzie dzialac jako native
 
Ostatnia edycja:

WiruSSS

New member
..a kto tu mówi o zarabianiu ...znów ograniczasz potencjalnych użytkowników.

PS. ...czy ktoś się orientuje co w Ediusie powoduje to że wszystko tak szybko działa?
 
Ostatnia edycja:

WiruSSS

New member
...a po co mam wrzucac pliki avchd jak mam canona hv30 i black magic intensity pro ? ;)

..ale specjalnie dla ciebie pobralem klip źródłowy (m2ts) prościutko z hf10 ..pobrany stąd http://av.watch.impress.co.jp/docs/20080206/zooma344.htm dokladniej to ten klip http://av.watch.impress.co.jp/docs/20080206/ezsample.m2ts ...wrzuciłem to na timeline ediuska powiększyłem podgląd na 1280x720 (co nie zmienia faktu że edius pracuje na pliku fullhd), pochlastalem w kilku miejscach wrzucilem jakieś efekty przejść no i calośc puścilem jednocześnie z frapsem (niestety nie dalo rady zgrać calego procesu przygotowania gdyż fraps automatycznie zrzucal jedynie okno podglądu)

http://stuff.inetart.pl/edius.mp4

oto efekt jak wyglądal podgląd w ediusie ...wszystko liczone w czasie trwania klipu ...nie twierdze ze jest super płynnie ...ale faktem jest że nie mozna tego nazwać mordegą. Wspomnę tylko ze adobe premiere gorzej męczy się z plikiem avi kodowanym mjpeg (pomijam fakt że niby premiere powinien współpracować z moją kartą wideo black magic ktora owy avi był zrzucany a tego najwyrażniej nie robi)

Klip ma 24 fps co tez moze wplynąć na plynnośc gdyż docelowo pojdzie na vimeo. no i jeszce pozostaje jakosć ...wogole nie ma co porownywać do jakiegokolwik innego edytora :p
 

pxl666

Member
Bez reklam
T_G napisał:

moglbys podac dokladne dane? mobo proce ramy? zasilka? ceny i gdzie to kupiles? skoro masz plyte serwerowa to palki chyba ecc? z mobo tyana widzialem jedynie 4x*** ale nikt mi tego nie sprowadzi

pozdro

ps: zeby pozostac w temacie (styl 300) wiruss - na youtube sporo klipow jak uzyskac taki efekt w vegasie - sprawdz i zassij triala vegasa

niewiem czy wiecie ale najnowszy TMPGEnc.XPress.4.6.3.267 obsluguje CUDA i jest w stanie kodowac na procu i grafice jednoczesnie, mnie sie niestety nie udaje bo dostaje bluescreeny i albo sa j...niete drajwy nvidii najnowsze albo ten program ale temat jest ciekawy, codo pelnego supportu wielawatlpwosci to rynek musi okrzepnac i wtedy sie bedzie dzialo, a zawodowcy i tak kupia karty dedykowane z softem ktore kodek maja wbudowany w krzem i transkoduja hardwarowo od wielu lat....
 
Do góry