Dzwięk SPDIF w odtwarzaczu sieciowym

Jarmal

New member
Planuje kupno odtwarzacza sieciowego jakiś Asus O!Play albo Hyundai mbox, może coś innego, jeszcze nie zdecydowałem. Doczytałem jednak o problemie który stawia pod znakiem zapytania sensowność takiego zakupu.

Odtwarzacz ma być podłączony do telewizora po HDMI a dzwięk ma być odtwarzany z apmplitunera po spdif. Aplituner nie ma wejść HDMI i nie obsługuje dzwięku HD (na którym mi *nie* zależy), obsługuje natomiast 5.1 w DD i DTS (na których mi zależy).

Jak jest z obsługą dzwięku przez takie odtwarzacze przez spdif? W specyfikacji Hyunday'a niby jest, że potrafi dzwięk HD przekodować do tradycyjnych DTS i AC3. Ale mam wątpliwości czy to można zrobić na złączu spdif. W manualu widzę że dla HDMI audio jest coś takiego jak Multi LPCM co jak domyślam się jest owym inteligentnym downmixowaniem ale dla spdif jest tylko raw i LPCM, nie ma Multi LPCM. Czy to oznacza, że mając zasoby z dzwiękiem z mp3 albo AC3 to muszę za każdym razem grzebać w menu i przestawiać tryb spdif z raw na LPCM albo odwrotnie? A co z wielokanałowym Audio HD, tylko downix do stereo?

Znalazłem kilka opisów tego problemu ale z roku 2010 dla urządzeń na procesorze Realteka, czy ktoś może potwierdzić że problem nadal jest albo, że go nie ma w jakimkolwiek odtwarzaczu poniżej 1000 zł?
 

PurpleViolet

New member
mam sprzęt na Realtek 1073DD. Podłączone tak jak opisujesz, ustawione SPDIF na RAW i...
pliki z dźwiękiem HD są normalnie odtwarzane na starym amplitunerze jako 5.1 - DD lub DTS...

Co do mp3 - jest problem, ponieważ gdy jest ustawione na RAW to dźwięku nie ma i trzeba przestawić na LPCM... ale to zależy wyłącznie od softu, ponieważ mam inny soft do tego odtwarzacza i nie trzeba nic zmieniać (automatycznie przełącza się i dźwięk w każdym przypadku jest).
 
Do góry