Dźwięk po HDMI - nareszcie

Włączam sobie TV, chcąc oglądnąć INFILTRACJ'Ę na HBO HD, a tu......



mówię, co jest ? Ok, czekam, czekam....... a film leci, na szczęście to było tylko 15min, ale jaki efekt...





Wreszcie będzie regulacja dźwięku po HDMI, a nie szukanie drugiego pilota, ale czemu trzeba było tyle na to czekać ??? :twisted:
 
Ostatnia edycja:

pspot

Member
Jeśli kolega ma nrecordera podłaczonego po HDMI z fonią, to proszę o sprawdzenie fonii przy ustawieniach stereo, bo wg mnie kanały są odwrotnie ustawione:
Można to sprawdzić na filmie Gatunek w kolekcji wakcyjnej VOD. I tak:

Na scenie 1:05:30s filmu facet wychodzi z dyskoteki, kamera ma drzwi do dyskoteki po lewej stronie, a dzwięk muzyki leci w prawym głośniku (powniniej w lewym),

albo scena 1:08:55 s - jadą wozy strażackie i trąbią, mijają kamerę po lewej stronie, a dzwięk klaksonów w prawym głośniku (powinien w lewym).

Oczywiście dzwiek jest odwrotnie na wszystkich progrtmamach i filamch VOD, ale na tych scenach najlepiejh to zewryfikować (każdy kto ma nrecordera moze sobie je przewinąć i sprawdzić)

Po podłączeniu dzwięku przez scart, lub przez kabel RCA prosto z tunera - dzwięk jest prawidłowy (z prawidłowej strony, czyli odwrotnie niż wyżej opisane). Możecie to sprawdzić???
 
Jeżeli chodzi o mnie to mam n'boxa, także nie sprawdzę.

Tomek Koko
Aktualizacja dotyczy regulacji głośności podłączonego n'boxa do TV po HDMI, a nie po optyku
 
Ostatnia edycja:

pspot

Member
Nie tak jak powinno, bo kanały fonii są zamienione: lewy kanał leci w prawym głośniku, a prawy w lewym. Dzwięk podpięty w inny sposób jest OK. Dla mnie to wada ośmieszająca enkę, równie dobrze mogliby puścić obraz do góry nogami....
 

pspot

Member
ernane napisał:
pspot masz racje ja nie wiem jak mozna zrobic taki numer i kto te softy robi? przeciez to wielka platforma potezna firma :confused:

czy ktoś wie, czy enka w kierunku naprawy odwróconego stereo coś robi (zrobiła)???
 

_MarSs_

New member
Ja dodam jeszcze jedno spostrzeżenie: regulacja głośności po HDMI działa tylko w trybie LPCM, jak przełaczy się w menu na obsługę DD, to już nie działa regulacja głośności zarówno dla kanałów nadających w DD jak i LPCM, ale jest poprawna lokalizacja kanałów!
Jak widać gościowie od softu kompletnie namieszali i zrobili rozwiazanie "na sztukę" bez testowania jak to działa - jak dla mnie to cakowita amatorszczyzna! Jak można wypuścić aktualizację z taką kaszaną, normalnie cud, że to w ogóle działa!
 

pspot

Member
Wolę już nie mieć regulacji głośności, niż pomylone kanały stereo - przynajmniej do czasu naprawy tego błędu. Tą zmianę na DD - mam jej dokonac w menu ustawienia??? Mam wieże tylko stereo, kiedyś jak przestawiałem na DD z pozycji przycisku OPT na pilocie, to dzwięk był jakiś inny - było ciszej i trochę mniej szczegółów....
 

_MarSs_

New member
Samo przełaczenie w OPT powoduje zmianą dostępnej ścieżki z LPCM na DD o ile taka występuje. Wynikowo otrzymujesz gorszy dźwięk, bo NBOX lokalnie konwertuje wybraną przez Ciebie ścieżkę DD na LPCM i robi to prosto, jeśli było DD5.1 to praktycznie tracisz lektora i tylne satelity, więc musisz mieć wrażenie, że jest gorzej.
To co idzie do TV jest ustawiane w setup/telewizor i jeśli tam ustawisz "Dolby Digital: Tak" to po HDMI idzie bezpośrednio ściezka DD lub jeśli takiej nie ma to LPCM. W tym układzie jest pomijany jakiś procesor dźwięku z NBOXa i dlatego nie można regulować głośności, za to kanały są na swoim miejscu!
 

pspot

Member
Spróbowałem, ale nie badałem, czy na programach stereo kanały dzwiękowe sa prawidłowe - Na programach z dzwiękiem DD z głośników TV wydobywał się tylko niemiłosierny pisk, więc od razu powróciłem do poprzednich ustawień....:( Pozostaje mi tylko jak narazie zamiana kabelków RCA wchodzących do wieży (albo wychodzących z TV).... A propos, napisałem reklamację, w odpowiedzi poproszono mnie o więcej szczegółow, min. w jakich okolicznościach to zauwazyłem i jak mam podpiety sprzęt zewnętrzny do TV, cyt: "czy wejścia/wyjścia L i R zostały prawidłowo podłaczone"....Sprawiają wrażneie, jak by niedowierzali i jakoby to u nie było coś nie tak. Nie mogą sobie puścić na jakimś swoim testowym kanałe dzwięku na lewy kanał, i sprawdzić, gdzie będzie słyszalny po podłączeniu nrecordera kablem HDMi???
 

_MarSs_

New member
Czasami wydaje mi się, że dla takich "fachowców" to konieczny byłby kanał na którym bez przerwy leciałyby tablice testowe i "kanał lewy szzzzzzzzzzzz", "kanał prawy szzzzzzzzzzzzzzz" a najlepiej jeszcze: kanał lewy, Twój lewy jak stoisz przodem do ekranu telewizora, a lewa reka to to w którek kciuk jest po prawej stronie" :)
Najlepsze jest pytanie czy przypadkiem kable audio nie zostały pomylone po HDMI!
 

pspot

Member
:D W uzupełnieniu mojej reklamacji opisałem im całe moje podłaczenie, na któe składa się kabel HDMI podłączony do TV :grin: Wyjasniłem jeszcze, że tylko ze względu na fakt, że głośniki telewizyjne mają mały rozstaw, więc trudno zauważyć odwrócone stereo oglądając TV z odległości około 3 metrów, podłaczoną mam do wyjścia audio w TV wieżę stereo, choć i w głośnikach TV dzwięk też ma odwrócone kanały stereo. Żadna więc pomyłka w okablowaniu nie wchodzi w grę. No i że bez dotykania kabli, przy przełączeniu tunera nrecordera na SD przez scart, dzwięk jest prawidłowy.

A propos: jak byłem mały to pamiętam jak chyba w radiowej trójce nadawali czasami test: "kanał lewy: sszszszszszszszsz, kanał prawy: szszszszszszsz" - może powinni wrócić do tego, tylko nie wiem, czy enka nadaje Trójkę:mrgreen:
 

pspot

Member
Wczoraj oglądałem Szybcy i wściekli ma VOD - i miałem wrażenie, że problem "odwóconego stereo" został usunięty. Ale na innym filmie z kolekcji VOD znowu mi coś nie pasowało, ale nie mogłem tego dobrze zweryfikowac, bo na filmie było mało scen przy których można z pewnością określić z któego głośnika jaki dzwięk powinien dochodzić. Jakie są Wasze spostrzeżenia?
 
Do góry