Dźwięk 5.1 (?) z TV

webimage

New member
Witam - jakiś czas temu męczyłem szanowne grono pytaniami o to jakie kino domowe kupić - byłem jednym z olbrzymiej rzeszy nieszczęśników liczących na cudowny worek postów z podpowiedziami :roll: Worka niet ale za to mam kolejne pytanie (uprzedzam kąśliwe odpowiedzi typu "czytaj instrukcję..." - czytałem i niewiele z tego rozumiem). Ale do rzeczy: kupiłem samsunga LCD LE40A656, do tego Cyfra+ z dekoderem PVR oraz kino domowe Pioneer DCS-575. Dekoder spięty z TV kablem HDMI i wszystko git, ale jak połączyć te wszystkie ustrojstwa żeby mieć (najczęściej "pseudo" przestrzenny ale to zawsze lepiej niz badziewne głosniczki tv) dźwięk z TV w głośnikach 5.1? Naprawdę nie mam bladego pojęcia o tych tematach - inaczej nie zabierałbym czasu Wam ani sobie (na pisanie tego posta). Załączam zdjęcia tylnych paneli dekodera cyfry i pioneera ("wuwuwu" zamiast "www" bo mam za mało postów aby dodawać linki :( ). Proszę o pomoc.

Cyfra+ PVR
wuwuwu.wobiektywie.com/pic/pvr.jpg

Pioneer
wuwuwu.wobiektywie.com/pic/dcs575_rear_gallery.jpg
 

evenement44

New member
Jeżeli używasz tylko dekodera (cyfry+) nie korzystasz z tv naziemnej to daj sobie spokój z dźwiękiem w tv.
Podłącz dekoder z kinem za pomocą kabla optycznego lub coaxial w zależności od tego jakie gniazda mają twoje urządzenia. Musisz oczywiście w ustawieniach dekodera włączyć obsługę dźwięku przez te gniazda.
A jeżeli się uprzesz to możesz również spiąć tv z kinem kablem optycznym bo twój tv takie gniazdo posiada.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Tak, ale chyba kolega będzie miał mały problem bo w jego kinie domowym brak odpowiednich gniazd cyfrowych...do połączenia z tunerem.
 

quadrun

New member
Zamiast pseudo 5.1 lepiej mieć dobre stereo. TO jest moje zdanie. Z TV nie ma opcji żeby dźwięk Cię "podniecił".
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
podlaczony bedzie tuner Cyfry+ a nie telewizor 5.1 bedzie jesli nadawca bedzie nadawal taki sygnal - wtedy nie bedzie to "pseudo"... i na 99 procent dzwiek podany zlaczem optycznym i rozpakowany przez amplituner bedzie lepszy niz z wyjsc analogowych tunera
 

webimage

New member
O w mordeczkę - a poprzednio miałem taaaaaaaki niedosyt odpowiedzi ;) A tak na poważnie - dziękuję Wam bardzo za okazaną pomoc - reasumując - biorąc po uwagę to co posiadam: dekoder cyfry pozostaje połączony z tv kablem HDMI, kino domowe również podpinam takim kablem do tv, dodatkowo chcąc mieć dźwięk 5.1 z tv (ponoć tvn takowy nadaje, czasem tvp surrounda zapoda) czy to realny czy "oszukany" - muszę połączyć tuner z kinem za pomocą kabla optycznego. Potwierdźcie proszę moją wzniosłą umiejętność dedukcji na podstawie Waszych podpowiedzi :) I tak już, żeby w podziękowaniu zupełnie Was rozbawić zapytam: jeśli podłączę kino do tv kablem HDMI to owy kabel przesyła i obraz i dźwięk 5.1? I jeśli zepnę owo kino z cyfrą+ kablem optycznym to a) jeśli nadawca (np. TVN) nadaje jakiś program 5.1 to ja takowy dźwięk usłyszę w głośniczkach b) jeśli nadawca nie nadaje w takowym formacie to bebechy kina "sztucznie" rozmnożą mi kanały do 5.1 (wiem: kiepskiego 5.1)?
 

webimage

New member
Rozpędziłem się na allegro ale zauważyłem jedną rzecz z któą nie umiem sobie poradzić: tuner cyfry ma WYJŚCIE s/pdif (cyfrowe) a kino ma WEJŚCIE optyczne - jak to pogodzić? Czy coaxial to to samo co s/pdif?
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
wyjscia cyfrowe to wyjscia optyczne lub coaxialne - mozliwe jest rowniez zastosowanie "przejsciówki" z optical na coaxial
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
tak-ale poszukaj jeszcze na forum informacji jaka przejsciowke bo ktos pisal ze mial z ktoras problemy
 

pik78

New member
Złącze s/pdif to przecież optyczne więc nie wiem o jakiej przejściówce piszecie. Żeby uzyskać 5.1 to wypuszczasz z tunera tv obraz po HDMI bezpośrednio do tv lub do amplitunera a dźwięk optycznym do amplitunera, ustawiasz w tunerze opcje żeby dźwięk szedł optycznym w dolby i wszystko w temacie. Chyba że amplituner przyjmuje dźwięk po hdmi (ale wątpię) to wtedy tylko hdmi z tunera do amplitunera i połączenie optyczne już niepotrzebne. Acha, jeżeli hdmi będzie z tunera do amplitunera a nie tv to oczywiście potrzebne jeszcze przesłanie obrazu z amplitunera do tv np po hdmi
 
Ostatnia edycja:

webimage

New member
Wszystko pięknie ładnie tyle ze cyfra ma wyjście cyfrowe coaxial (elektryczne) a kino ma wejscie cyfrowe toslink (optyczne) i dlatego potrzebuje przejściówki (czy jak kto woli konwertera) - poczytałem troche na forum i ludzie maja z tym problemy - raz działa raz nie (pomijam fakt, że niektórzy myla wyjścia coax elektryczne ze zwykłym chinch). co mam finalnie zrobić? Kupić konwerter COAXIAL IN > OPTICAL OUT?
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
tak- najlepiej sprawdzony ktory nie bedzie sprawial problemow ,ale z tym to ci juz nie pomoge..
 
Do góry