Dzwięk 5.1 z TV na kino domowe

tefinho

New member
Witam ! Opiszę mój problem. Posiadam tv LG LM620s. do tego mam stare kino domowe LG LH-D6430D.
Chciałbym uzyskać dzwięk 5.1, Z telewizora NA głośniki kina domowego. Nie z żadnego dekodera, a dzwięk z telewizora. W tym momencie podłączyłem TV z kinem domowym za w ten sposób :

2 chinche audio (czerwony i biały) wpięte za pomocą adaptera, jako jeden bolec na TV OUT HEADPHONES.
drugi koniec chinchy (ów?) wpięty do kina domowego na AUDIO IN. Leci dobrze, ale niestety tylko stereo.
ten model kina domowego nie posiada wyjscia ani wejscia hdmi. TV także nie posiada HDMI out.
Ale znalazłem w TV wyjscie optyczne a w kinie domowym, wejscie optyczne. Zastanawiam się, czy to możliwe, żeby w tak starym kinie domowym, była możliwość podłączenia optyką. Więc pytanie nr 1. Czy dobrze myślę, że jedyna prawdopodobna opcja na uzyskanie 5.1 z tv na kino domowe to połączenie optyczne?

pytanie nr 2. Czy istnieje możliwość wymiany kina domowego, jednak chodzi mi o samą 'jednostkę centralną', na jakąś nowszą? Kable od głośników, idą pod ścianą, więc muszą zostać. Tak więc czy nowe kino domowe byłoby kompatybilne ze starymi kablami i głośnikami i czy jest sens takiej operacji.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam ! Opiszę mój problem. Posiadam tv LG LM620s. do tego mam stare kino domowe LG LH-D6430D.
Chciałbym uzyskać dzwięk 5.1, Z telewizora NA głośniki kina domowego. Nie z żadnego dekodera, a dzwięk z telewizora. W tym momencie podłączyłem TV z kinem domowym za w ten sposób :

2 chinche audio (czerwony i biały) wpięte za pomocą adaptera, jako jeden bolec na TV OUT HEADPHONES.
drugi koniec chinchy (ów?) wpięty do kina domowego na AUDIO IN. Leci dobrze, ale niestety tylko stereo.
ten model kina domowego nie posiada wyjscia ani wejscia hdmi. TV także nie posiada HDMI out.
Ale znalazłem w TV wyjscie optyczne a w kinie domowym, wejscie optyczne. Zastanawiam się, czy to możliwe, żeby w tak starym kinie domowym, była możliwość podłączenia optyką. Więc pytanie nr 1. Czy dobrze myślę, że jedyna prawdopodobna opcja na uzyskanie 5.1 z tv na kino domowe to połączenie optyczne?

pytanie nr 2. Czy istnieje możliwość wymiany kina domowego, jednak chodzi mi o samą 'jednostkę centralną', na jakąś nowszą? Kable od głośników, idą pod ścianą, więc muszą zostać. Tak więc czy nowe kino domowe byłoby kompatybilne ze starymi kablami i głośnikami i czy jest sens takiej operacji.

AD1. Zgadza się. Po podpięciu optykiem będziesz mógł odbierać dźwięk DD czy DTS. Optyk już dawno zagościł w ampli KD, podobnie jak coaxial.
AD2. Jaki masz metraż i ile kasy chcesz na kino przeznaczyć? Czy to też ma byc zestaw plastikowy (wszystko w jednym), czy może wolałbyś z osobnych elementów? Jakiej średnicy kable masz w ścianie?
 

tefinho

New member
kable w ścianie to splot miedzianych drucików, które są połączone z odtwarzaczem i głośnikami za pomocą ścisków na sprężynkach. dlatego pytam, czy nowe kina domowe, identycznie łączą się z głośnikami. wymiary salonu 5,5 x 5m.
Generalnie nie używam w ogóle odtwarzacza DVD, więc czy sam odtwarzacz, można zamienić na jakis ampituner/wzmacniacz i podłączyć do obencych głośników?
Jak miałby wyglądać taki gotowy zestaw

TV + amplituner + głośniki od kina domowego
TV + Kino domowe + amplituner + głośniki do kina domowego
TV + Nowe kino domowe + stare głośniki do kina domowego

A może po prostu kupić cały nowy komplet do kina domowego. Do ok 1000 zł byłbym w stanie wydać

Dziekuje za pomoc !
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Masz dość duży salon, dlatego się dziwię że zdecydowałeś się na plastikowe kino? Ja do tego pomieszczenia bym kupował osobno kolumny podłogowe, amplituner lub wzmacniacz. Tylko minusem jest Twój budżet. Za 1k to ciężko nawet kupić dobre kolumny 5.0, a co dopiero cały komplet. Ja bym na dzień dzisiejszy nie kombinował, ponieważ kolumny sa za słabe do typowego amplitunera, po drugie podejrzewam że kable to też jakieś cienkie niteczki a potrzebne są o średnicy conajmniej 2-2,5mm, więc jak nowe kolumny to i okablowanie o większej średnicy trzeba by pociągnąć. Na Twoim miejscu bym poczekał i dozbierał kasy na osobne elementy. Niestety koszt takiego budżetowego sprzętu to koszt min. 4k. Taniej by wyszło kupić fronty i wzmacniacz stereo, ale w kinie nie da to efektu surround, za to muzyka by zagrała dużo lepiej.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

tefinho

New member
ok ! dziekuje za rozwianie watpliwosci. na dzien dzisiejszy wiec jedyna inwestycja pozostanie kabel optyczny. pozdrawiam!!
 
Do góry