Dźwięk 5.1 w tv Samsung ue55h6400

gentillo

New member
Ostatnio wymieniłem sobie TV na Samsung ue55h6400 i pojawił się problem z dźwiękiem. Wcześniej miałem LG i wszystko funkcjonował ok. Konfiguracja jest następująca:
TV, ampli Onkyo TX-SR313, NAS Synology i parę innych rzeczy ale one nie są istotne.
Sytuacja wygląda następująco:
przy podłączeniu dekoder NC+ przez hdmi - amlituner - hdmi - TV wszystko jest ok i Dolby jest wykrywane i odtwarzane przez ampli prawidłowo. Gdy jednak podłączę dekoder nc+ - hdmi - TV - hdmi - ampli jest problem ponieważ wygląda na to, że tv nie przepuszcza sygnału 5.1. Ampli działa w ten sposób że jeśli wykryje 5.1 automatycznie przełącza się w dany tryb. Ampli połączony oczywiście z gniazdem ARC w tv. W LG nie było problemu z takim układem, w tym Samsungu niestety to nie działa co doprowadza mnie do pasji. Teoretycznie nie jest to problem bo działa dobrze w pierwszej konfiguracji, ale problem pojawia się w wypadku Synology ponieważ jego nie podłączę do ampli więc łączę go po lanie z TV. No i jestem w d...e bo oglądam głównie materiał w MKV z dźwiękiem 5.1. A co mi z tego materiału jeśli dźwięk 5.1 nie przejdzie przez TV.
I teraz pytanie. Czy może ktoś miał styczność z takowym problemem? Może komuś udało się to obejść.
1. Zastanawiam się czy skorzystanie z optyka mogłoby pomóc?
2. Być może coś nie tak w ustawieniach, ale przeleciałem całe menu i nic sensownego nie znalazłem. W LG była opcja włączenia trybu ARC, w Samsungu jest tylko PCM lub skorzystania z trybu dts wbudowanego w tv.
3. Ostatecznie, zastanawiam się nad zmianą ampli. Ale tak czy inaczej nie kojarzę takowego z funkcją odtwarzania MKV po dlna.
4. Ostateczno ostateczna możliwość. Zakup jakiego odtwarzacza sieciowego. Ale po co mi w takim razie TV ze Smart TV??
 

hans2

Banned
w uproszczeniu:
w samsungu prawie za kazdym razem trzeba wejsc w ustawienia dzwieku
i przelaczyc wyjscie na dts/dd i wtedy leci po arc to co masz w mkv.
nie jest to zadna konwersja tylko to co masz w zrodle.

albo dokup player ktory bedzie ciagnal z nasa i podlacz go po hdmi do ampli...
 

gentillo

New member
Niestety ale w moim modelu to tak nie działa. Spróbowałem z optykiem ale tak samo brak oczekiwanego efektu. W wyborze typu dźwięku mam do wyboru:
PCM
Dolby
DTS
DTS Neo 5:2 (czy jakoś tak)
Aktywne są tylko PCM i DTS Neo 5:2
Dolby i DTS są szare i nie ma możliwości ich wybrania.
PCM nie daje dźwięku 5.1 a DTS 5:2 to jak rozumiem jakiś sposób przetwarzania realizowany przez TV. Wnoszę to z tego, że przy podłączeniu dekodera nc+ powinno być dolby a na ampli jak byk stoi dts.
W dziedzinie odtwarzaczy nie mam zupełnie rozeznania, na LG nie było takiej potrzeby. Jakie ciekawe modele można teraz zakupić? Coś minimalistycznego ale spełniającego założenia odtwarzania mkv z NASa i dźwięku 5.1.
 

hans2

Banned
no to wychodzi ze tv ktory ma 2 glosniki dogaduje sie z dekoderem i dekoder nie chce nic wiecej puscic.
a w opcjach dekodera nie masz nic co by moglo to powodowac?
 

gentillo

New member
Muszę przyznać, że trochę zamieszałem. Tak się strasznie wkurzyłem tym, że nie działa tak jak na stary LG, że pominąłem jedną rzecz. Okazuje się że przy strumieniowaniu z Synology materiału z DTS lub Dolby wcześniej szare pola wyboru stają się aktywne. Denerwujące jest, że przy każdym filmie muszę manualnie wybrać rodzaj sygnału. Ważne jednak, że będzie działać bez potrzeby dokupywania dodatkowego odtwarzacza. Temat generalnie do zamknięcia.
 

psiaja

Member
Denerwujące jest, że przy każdym filmie muszę manualnie wybrać rodzaj sygnału.

Oj nie wiem czy tak rzeczywiście jest.. Tzn TV automatycznie nie rozpoznaje kodowania dźwięku i domyślnym jest PCM (które jest płytkie ze słabą jakością dźwięku), jednak jak się przełączy na DTS 2.5 (bo chyba tak jest ;) ), to TV pamięta, póki nie przełączy się na inny format lub nie zmieni się na Dolby.. Jeżeli danego formatu nie ma, to wtedy "wskakuje" na PCM i "zabawa" zaczyna się od nowa..
Ponieważ głośniki zewn mam od niedawna, to Nie wiem dokładnie, czy TV zapamiętuje ustawienia dźwięku osobno dla każdego wyjścia (na podobieństwo ustawień obrazu), ale z tego co piszesz, to niestety może tak ładnie nie być
 

gutekbull

Member
Mam dokładnie ten sam problem z TV Samsun 40F6440 i dekoderem NC+.
Kupiłem głośniki Bose CineMate GS II ,aby w sypialni polepszyć dźwięk i mam dokładnie ten sam problem co kolega wyżej ;-(
Bose zaleca Dolby więc w dekoderze NC+ ustawiłem Dolby ,ale TV jakby się nie dogaduje z dekoderem, bo Dolby w nim przy tym połączeniu jest nieaktywne ? ;-(
Muszę wybrać w TV PCM co znacznie obniża jakość dźwięku.
Jeśli do TV podłączymy dysk po USB i odtwarzamy materiał z Dolby to TV wykrywa (trzeba tylko w ustawieniach zaznaczyć Dolby) i jest kolosalna różnica w jakości dźwięku.
TV z Bose mam połączone optykiem ,a NC+ z TV połączone jest po HDMI.
Co zrobić ,aby TV Samsunga dogadywał się z dekoderem NC+ który ma Dolby ?
 

gentillo

New member
Jestem zmuszony wrócić do tematu. Przez kilka miesięcy wszystko było ok. Aż do wczoraj. Stało się coś bardzo dziwnego. Pliki z dtsem odtwarzane są prawidłowo a pojawił się problem z plikami z dd. Mimo wybrania w menu formatu dziwkowego dd do amplitunera trafia pcm 2.0. Czy wybiorę pcm czy dd do apmpli trafia dźwięk pcm. Zresetowalem tv oraz amplituner. I nadal jest problem. DTS działa prawidłowo a dolby nie. Nie jestem w stanie tego zrozumieć.
 

Rafal7

Banned
Jestem zmuszony wrócić do tematu. Przez kilka miesięcy wszystko było ok. Aż do wczoraj. Stało się coś bardzo dziwnego. Pliki z dtsem odtwarzane są prawidłowo a pojawił się problem z plikami z dd. Mimo wybrania w menu formatu dziwkowego dd do amplitunera trafia pcm 2.0. Czy wybiorę pcm czy dd do apmpli trafia dźwięk pcm. Zresetowalem tv oraz amplituner. I nadal jest problem. DTS działa prawidłowo a dolby nie. Nie jestem w stanie tego zrozumieć.

To samu jest u mnie, myślałem że z amplitunerem coś się stało, ale sprawdziłem na bd i DD działa, z tv Dts działa poprawnie.
Jaka masz wersje oprogramowania?
Ja posiadam 2600.
 

gentillo

New member
U mnie też 2600. Czyli skopali coś w nowym firmwarze? Jest możliwość cofnięcia do wcześniejszej wersji firmware?
 
Ostatnia edycja:

gentillo

New member
Na jakimś zachodnim forum znalazłem info że jest to problem z wersją 2600. Zobaczymy jak szybko szajsung zareaguję. Problem mają zgłoszony.
 

k0k0t

New member
Ja mam podobnie, posiadam samsunga 46 h7000 oraz fidelio e5 oraz mediabox+ z nc+. TV mam podpięty kablem hdmi do dekodera a e5 do telewizora hdmi art, problem polega na tym ze w opcjach dźwięku jest tylko pcm oraz dts neo 2.5 i nie da się włączyć ani DD ani DTS są nieaktywne. Czy ktoś już rozwiązał problem żeby na głośniki był przekazywany dźwięk przestrzenny? W opcjach dekodera mam wlaczony dźwięk przestrzenny. I czy ktoś mi wytłumaczy co to jest dts neo 2.5?
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
DTS Neo 2.5 to przerobione przez soundbar 2.0 na 5.1.
Nie masz DD i DTS pewnie dlatego, że dekoder masz do tv, a on tnie wszystko do 2.0.
Taki syngnał trafia do soundbara. Nie wiem czy e5 ma drugue wejście hdmi, ale jeśli tak to podłącz dekoder do soundbara to pewnie DD i DTS się pojawi. Tak mi się wydaje.
 

k0k0t

New member
Tak, e5 ma 2 wejscia hdmi oraz wejscie optyczne, ale dekoner nc+ ma tylko 1 wyjscei hdmi chyba podepne to kablem optycznym, a czy da sie jeszcse podlaczyc ps3 zeby tez byl dziwek DD iDTS?
 
Do góry