Dzwiek 5.1 na kanalach z DVB-T

Sk_uter

New member
Bez reklam
Witam,
Od kilku dni mam podlaczone dvb-t, podlaczylem TV zaraz optykiem, aby na wszystkich kanalach miec 5.1, bo wszedzie sie chwala cyfrowa jakoscia DD+, a tutaj dupa chyba na kazdym kanale jest tylko DD 2.0 (wiec zwykle stereo), o co tutaj chodzi?
Czy oni wgl kiedys daja 5.1 czy to tylko taka sciema?

Wydaje mi sie, ze na TVP 1 HD cos tam pokazywalo DD+ 5.1 na TV, ale na amplitunerze pokazywalo tylko DD, dlaczego tego '+' nie chce przeslac?

Pozdrawiam
 

ranczo

New member
Bez reklam
Zależy od modelu TV, jedne wypuszczają po optyku 5.1 inne tylko 2.0.
Dźwięku 5.1 możesz się spodziewać tylko na kanałach HD a tych jak na lekarstwo.
 

Sk_uter

New member
Bez reklam
juz znalazlem odpowiedz na moje pytania, dzwiek DD idzie tylko dlatego, ze optyk, DD+ musi byc HDMI, a u mnei w TV przez HDMI idzie tylko 2.0, wiec pozostaje mi zwykle DD, faktycznie na kanalach HD niby pokazuje 5.1, ale jakos nie bylo tam slyszec dzwieku przestrzennego :)

Idzie ustawic jakos w TV samsunga, aby zawsze wlaczal sciezke z DD? bo zawsze wlacza mi ta z stereo i ciagle musze zmieniac?
 

gothi

New member
Jak jest faktycznie z tym Dolby Digital Plus? W LCD Toshiby pokazuje DD+ (TVP1 HD), a amplituner Yamahy RXV773 na optycznym podłączeniu z TV widzi jedynie dwa kanały (PCM). Podłączenie tuneru Wiwy 90 (TVP1 HD) poprzez coax do amplitunera też nie daje więcej niż dwa kanały (PCM, 2.0, 48 kHz). Popełniam jakiś błąd? Będę wdzięczny za sugestie. gothi
 

muzyk219

New member
Jak jest faktycznie z tym Dolby Digital Plus? W LCD Toshiby pokazuje DD+ (TVP1 HD), a amplituner Yamahy RXV773 na optycznym podłączeniu z TV widzi jedynie dwa kanały (PCM). Podłączenie tuneru Wiwy 90 (TVP1 HD) poprzez coax do amplitunera też nie daje więcej niż dwa kanały (PCM, 2.0, 48 kHz). Popełniam jakiś błąd? Będę wdzięczny za sugestie. gothi

DD+ po optyku nie prześlesz do amplitunera .
Kablem optycznym nie ważne czy z Tv czy z dekodera DVB-T czy z czegokolwiek innego można wysłać tylko Dolby Digital, Dolby Digital EX,DTS,DTS-ES,DTS 96/24 i nic więcej(nie wspominam już o PCM i analogu).
Pozostałe formaty m.in DD+ to format dźwięku HD ,a ten i inne czyli: Dolby True HD, DTS HD-MA, DTS HD-HR można wysłać do amplitunera tylko przez HDMI o ile amplituner posiada odpowiednie dekodery. Koniec, kropka.
A to że mimo iż jakaś stacja tv nadaje dźwięk w DD+ nie znaczy że ma być z miejsca 5.1 kanalów. Analogicznie, nie pamiętacie czasów gdy na płytach dvd był dźwięk DD 2.0 ? Chyba sporo osób nadal mylnie odbiera wiadomość o formacie DD czy też DD+ nadawanym przez jakąś stację tv i utożsamia że musi byc od razu 5 kanałów + subwoofer. DD czy DD+ to tylko format dźwięku a ile w nim kanałów dźwiękowych wyśle stacja to już inna sprawa. PCM - to tylko dwa kanały.
 
Ostatnia edycja:

muzyk219

New member
Sk_uter , masz Yamahę z dekoderami HD , blu-raya i nie doczytałeś specyfikacji dźwięków HD w instrukcji czy za mało wiadomości? :) Bez urazy:)
 

Sk_uter

New member
Bez reklam
To tutaj nie ma nic wspólnego, po prostu mało kanałów ma coś w 5.1, nawet jak mają dd to tylko 2.0

Wysyłane z mojego HTC One S za pomocą Tapatalk 2
 

muzyk219

New member
To już kwestia nadawanego programu. Nie ma co wymagać. Czasem puszczają filmy z pełnym dźwiękiem DD 5.1 a czasem tylko 2.0 Więcej filmów w DD5.1 jest np na TVN-nie. W TVP1HD niezbyt często. Natomiast w jedynce jest lepsza jakośc w HD niż TVN. Niedawno leciał w TVN Harry Potter. Dźwięk DD5.1 całkiem przyzwoity ale jakość obrazu w HD to porażka...
 
Do góry