Dziwnt "brudny" obraz z projektora

quater

New member
Kupiłem projektor Panasonic PT-AE500E, używany.
Już od pierszego uruchomienia, bez sygnału źródłowego, zauważyłem ze projektor nie rzuca jednolitego obrazu.
Widać coś w rodzaju różowych przebarwień. Są one szczególnie dobrze widoczne po lewej stronie.
Co może być przyczyna? Myślę o tym, żeby otworzyć projektor i go przeczyścić - czy to dobry pomysł?:)

image4a.jpg


image1bz.jpg
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Niekoniecznie wystarczy odkurzyć. Jeśli przebarwienia występują na innym niż białym tle może to być po prostu stary, zużyty panel organiczny.
 

quater

New member
Rozkręciłem projektor. Zajęło mi to bardzo dużo czasu, nie chciałem niczego uszkodzić.
Optykę wyczyściłem za pomocą ścierki z mikrofibry, specjalnego płynu do czyszczenia paneli LCD/TFT, soczewek itp. oraz sprężonego powietrza (za te środki czystości zapłaciłem ok 60zł).
O dziwo w projektorze nie było dużo kurzu, chociaż soczewki i inne elementy optyki były wyraźnie pokryte brudem.

Po skręceniu całości do kupy okazało się, że ten zabieg niewiele dał... Obraz jest teraz jakby czystszy, jednak do ideału jeszcze daleko.
Zauważyłem ze najgorzej wygląda obraz, kiedy projektor "świeci na czarno" - czerń nie jest jednolita, na środku ekranu widać duże przebarwienie (rozjaśnienie).

Czy to może być oznaka wypalającej się lampy?
Czy może Tidus1024 ma racje i panele LCD są już wypalone? Jaki jest czas żywotności paneli LCD w projektorze??
Na innym forum ktoś miał podobny problem jak ja, okazało się, że upalona była optyka (ale u mnie nie zauważyłem niczego upalonego).

Znalazłem serwis w którym czyszczenie optyki (profesjonalne) kosztuje 250zł. Warto zainwestować takie pieniądze w ten projektor? Dodam, ze mój projektor ma już 6 lat...

Aha, dodam ze lampa ma ok 600 godzin, projektor pracuje w trybie LOW. W menu serwisowym jest informacja, że lampa była wymieniona raz.
 

Dztka

New member
Kolego Quater.

Sprawdz sobie forum AVS tam jest bardzo rozbudowany temat odnoszacy sie do Twojego Pana. Kilka lat temu mocno interesowałem sie tym projektorem i czesto zdarza sie uszkodzona plytka z panelami LCD której objawy sa podobne do tych ktore opisujesz.Jest to dosc kosztowny element proja niestety.

Jezeli chodzi o czyszczenie optyki - kompletnie sie nie oplaca. To co zrobiles Ty ( o ile bezpiecznie i z uzyciem profesjonalnych srodkow do czyszczenia optyki) zrobi punkt uslugowy za te 250 zeta. Mialem podobny motyw i magicy z jednego z warszawskich punktow serwisowych projektorow tak wyczyscili ze byla tylko awantura.

I jeszcze jedna sprawa. Pytanie odnosnie zakupu proja. Czy moze kupiles go niedawno na Allegro? cos w okolicach 1100 zeta?

Pytam bo kumpel sie mocno zastanawial nad taką aukcja ale Pan sprzedajacy niestety nie dawal gwarancji rozruchowej. Nawet 2-3 dni.

Pozdr
D.
 

quater

New member
Tak, dokładnie, to ja kupiłem ten projektor za 1100zł:)
Żeby tylko nie te przebarwienia byłbym zadowolony...

Zaraz zobaczę co piszą na AVS odnośnie mojego projektora.

Szukałem jakiegoś manuala, instrukcji serwisowej jak rozebrać i dokładnie wyczyścić optykę jednak nie znalazłem czegoś takiego. Może Wy wiecie jak szukać, gdzie znaleźć?
 
Do góry