Dziwne zachowanie odtwarzacza CD

Ava007

New member
Zauważyłem ostatnio, że podczas odtwarzania płyt odtwarzacz się "jąka", tzn. leci sobie utwór np. do 1:15, po czym przeskakuje i wraca do 1:05, leci do 1:15, znowu wraca do poprzedniego miejsca, a potem idzie normalnie przez jakiś czas i sytuacja się powtarza.

Dzieje się tak tylko w przypadku płyt CD, oryginalnych i nowych albo kopii CD-R.

Nie przeskakuje na płytach z MP3, choć tu potrafi po prostu się zatrzymać po kilkudziesięciu minutach i wyświetlić "01 __:__"

Czy ktoś orientuje się co może być przyczyną tego zjawiska? :confused:

Odtwarzacz był w ub. roku w przeglądzie w autoryzowanym serwisie.
Nie jest mocno eksploatowany, najwyżej 3-5 h tygodniowo.

Przeczyściłem soczewkę, ale nic to nie dało.

Czy znowu mam wysyłać do tych zdzierców z Audioklanu? :(
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A nie masz w pobliżu ustawionej kolumny, lub czegoś co powoduje wibracje? Jak u siebie podczas grania próbowalem przestawić odtwarzacz, to też utwory przeskakiwały.
 

Ava007

New member
To teoretycznie możliwe - tłumaczyłoby dlaczego nie dzieje się tak w przypadku MP3, które są dekompresowane w pamięci, ale niestety nawet jak po cichu słucham to przeskakuje :(

Kolumny są na półce wyżej, suba nie mam ;)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nawet teoretycznie nie jest to możliwe w przypadku sprawnego CD ,owszem podczas wstrząsu głowica może przeskoczyć ,ale nie wróci z powrotem
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Zakładając ,że płyty są OK problem tkwi w odtwarzaczu
-układ optyczny
-układ mechaniczny
-błędy w oprogramowaniu

W przypadku optyki objawy charakterystyczne to przeskakiwania (chwile ciszy) ,nie wczytywanie płyt ,bądź nie doczytywanie ,w skrajnych przypadkach laser "ślizga się po płycie" i nic nie czyta
Najprostszą czynnością jest wyczyszczenie soczewki płytą czyszcząca na sucho lub lepiej na mokro za pomocą IPA (alkohol izopropylowy) .Można zdjąć też pokrywę i za pomocą nasączonego patyczka higienicznego wyczyścić soczewkę
Jeżeli to nie pomoże mogło dojść do rozregulowania optyki, korekty dokonuje się za pomocą specjalnej płyty kalibracyjnej którą ma każdy serwis i każdy serwis sobie z tym poradzi
Jeżeli i to nie pomoże przyczyny należy szukać w napędzie

Na odległość trudno coś powiedzieć ,ale w Twoim przypadku podejrzewam ,że jest problem z układem mechanicznym odtwarzacza
 

Ava007

New member
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Soczewka była czyszczona izopropanolem, ale niewiele to dało.
Niecały rok wcześniej odtwarzacz był w konserwacji i naprawie drobnej usterki w Audioklanie. Od tamtego czasu chodził OK i nie grał więcej niż 12 h tygodniowo.

Gdybym znał jakiś sensowny serwis w Bydgoszczy, Toruniu lub Poznaniu to bym go tam zawiózł... .
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
12 godzin tygodniowo to jest nic jak na odtwarzacz CD ,mój Onkyo katowałem 3-4 godziny dziennie przez 5 lat i nic ,nawet nie otarł się o serwis

Jasne możesz spokojnie zawieść kompakt do tych miast ,poszukaj w necie adresów serwisów i zadzwoń tam z pytaniem czy mogą naprawić taki CD

Jedno jest pewne ,że te objawy same nie ustąpią i będzie się to nasilać ,po prostu kompakt trzeba naprawić
 
Ostatnia edycja:

Ava007

New member
Poszukam.
Chyba, że ktoś na forum może polecić jakiś serwis. :?

A co do niezawodności, to mam 12-letni odtwarzacz DVD, używany po ok. 6 h tygodniowo i nadal chodzi jak nowy. Też nigdy nie było z nim problemu.
Fakt, że to był topowy model, ale odtwarzacze Yamahy też nie powinny się tak sypać :x
 
Do góry