Dywagacje o kontraście

Meloman69

New member
Bez reklam
Jak wiemy natywny kontrast on/off to nic innego tylko stosunek jasności projektora zmierzonego dla testowych plansz - białej i czarnej, bez oczywiście użycia przesłony.
Teoretycznie, przy zamknięciu obiektywu, kiedy projektor po prostu nie świeci kontrast zwrasta do nieskończoności i to niezależnie jak mocno (silnie świeci). Wynika to z faktu dzielenia przez zero (bo skoro projektor nie świeci, to jasność wynosi 0,00!).
JVC ma powalający współczynnik kontrastu on/off. Bierze się on głównie z faktu, że projektory te wyświetlają głęboką czerń ,ale też świecą dość jasno.
Pomierzone wartości wskazują, że statystycznie JVC X30 generuje czerń na poziomie 0,01 lumena.
To np. cztery razy lepiej niż następny w kolejce Epson TW9000.
Jeżeli więc w trybie jasnym projektor potrafi wyświetlić 300 lumenów, to uzyskujemy kontrast 30 000:1.
Producentom mimo wszystko łatwiej jest poprawić poziom czerni.
Przejście z wartości 0,04 na 0,02 poprawia kontrast dwukrotnie! Tego się nie uzyska poprzez mocniejszy tryb świecenia.
ALE UWAGA!!!
Zwracam uwagę, że NIE ZAWSZE głębsza czerń oferuje lepszy obraz. Załóżmy, że testujemy 2 projektory przy założeniu, że oba posiadają ten sam natywny kontrast on/off na poziomie powiedzmy 10 000:1
Zauważcie, że przy generowanej czerni (0,01) w trybie jasnym jeden z nich świeciłby tylko nie więcej niż 100 lumenów. Taki obraz wielu uznałoby za mało dynamiczny, bez życia.
Z kolei przy czerni 0,05 w trybie jasnym drugi projektor świeciłby dużo mocniej - aż 500 lumenów!
Taki projektor na pierwszy rzut oka wydawałby się lepszy, z żywym wciągającym obrazem.
Co zaskakujące, pomimo, że ten pierwszy ma czerń lepszą 5-krotnie, to w subiektywnym odczucie nie byłoby to praktycznie zauważalne, za wyjątkiem plansz testowych czarnych.
Dlatego najważniejszym pytaniem, jakie trzeba zadać sobie przy kupnie projektora jest wartość kontrastu, ale przy jakiej jasności!!!
Dlatego tak ważna jest moc projektora w scenach jasnych. Nowe projektory mają w końcu tą moc - co pozwala stwierdzić, że świecą nie gorzej niż większość telewizorów.
Np. Panasonic AE5000 w mojej ocenie nie świecił zbyt mocno i to było widać w odbiorze obrazu. Dopiero jego następca stara się dorównać Epsonowi, ale ten nadal świeci ciut jasniej, a przy okazji ma lepszą czerń.
DLP z reguły świecą mocno, dlatego tak dobrze wypadają ostatnio w testach premierowe egzemplarze, jak nowy BenQ W1070.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Bardzo fajny temat. Podoba mi się. Mam nadzieję, że wywiąże się ciekawa dyskusja. Będę się bacznie przypatrywał ;)
Pozdrawiam
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Ponieważ ludziska rzucili się z odpowiedzami ;-), to uzupełnię temat:
Poza kontrastem on/off równie ważnym jest kontrast ANSI. Trwają dyskusje który z tych parametrów jest decydujący - a ja powiem, najlepiej, jakby projektor szczycił się wysokim kontrastem on/off i ANSI, a to potrafią (niestety) nieliczne modele...
Kontrast ANSI to pomiar czarnego i białego pola na planszy testowej - szachownicy.
W przeciwieństwie do kontrastu on/off pomiaru dokonuje się dla jednej planszy, w jednych warunkach.
Kontrast ANSI jest praktycznie 100-krotnie niższy od kontrastu on/off, a w przypadku projektorów JVC nawet 1000-krotny! Wartość kontrastu ANSI powyżej 350:1 jest bardzo dobra, a powyżej 500:1 - uważana za high-endową (referencyjną).
Dlaczego kontrast ANSI ma tak małe wartości w stosunku do kontrastu on/offf? To proste - w tym drugim przy pierwszym pomiarze projektor świeci albo najmocniej, albo najsłabiej - i z tego powstaje wynik. W kontraście ANSI projektor świeci w taki sposób, aby na jednej planszy oddać zarówno głęboką czerń, jak i mocną biel. Nie może więc świecić, ani za mocno, ani za słabo.
Generalizująć możemy powiedzieć, że świeci w przedziale średnim (mocy lampy), co powoduje, że biały nie jest już aż tak intensywny, a czarny nie jest tak głęboki.
Jak sprawdzić kontrast ANSI? Bez mierników to niemożliwe, ale wizualnie, dobrym testem są sceny postaci np. kręcone pod słońce lub w pomieszczeniach w stronę BARDZO jasnych okien. Tą są sceny, w których ciemne elementy występują na jasnym tle. Tak... to dobry sprawdzian co potrafią projektory...
I uwaga, wbrew pozorom JVC wcale nie wypada tutaj lepiej niż Epson czy Panasonic.
 

Penter13

New member
Dobrze,

Możesz mi napisać specjalisto (ekspercie) w takim bądź razie które parametry są lepsze obrazu i tym samym projektor:

Benq W1070

Contraste lampe haute 2967:1 valeur du noir 0.23
Contraste lampe basse 4247:1 valeur du noir 0.11
Contraste smart eco 2882:1
Luminosité lampe haute 683 lux 1662 lumens
Luminosité lampe basse 500 lux 1216 lumens
Luminosité smart eco mode 678 lux 1650 lumens

Acer H9500BD

Lampe bas brilliant color off : 240 lux 629 lumens Contraste 2400:1
Lampe haut brilliant color off : 300 lux 787 lumens Contraste 2000:1
Lampe haut brilliant color on : 450 lux 1180 lumens Contraste 900:1
Lampe bas brilliant color on : 375 lux 983 lumens Contraste 937.5:1
Meilleure Valeur du noir à 00 IRE sans iris : 0.10 lux
Meilleure Valeur du noir à 00 IRE avec iris : 0.04 lux
Luminosité mesurée derrière les lunettes 3D : 160 lux (mode le plus lumineux 3D à 100 IRE sans lunettes : 570 lux)
Contraste natif : 2400:1 on:eek:ff
Contraste adaptatif (avec activation de l'iris dynamique) : 6000:1

źródło: Test : Vidéoprojecteur sur AudiovideoHD.fr

Proszę cie o jeszcze jedno, napisz coś o dynamicznej przesłonie (jego wpływie na jakość obrazu), bo w BenQ W1070 jej nie ma, a w Acer H9500BD jest. Ustosunkuj się do tego...

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz Meloman69
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Trudno mi się odnieść do tych parametrów, bo nie wiem w jakich jednostkach określono poziom czerni dla Benq - lumeny czy luxy?
Acer ma pomiar czerni z włączoną i wyłączoną przesłoną. Można się domyślać, że pomiaru dokonano dla tryby lampy eco (bo 240/0.10=2400).
Jeżeli tak, to natywna czerń obu projektorów jest podobna w trybie eco lampy. Te wyniki, to troszkę wedłiug mnie mała manipulacja, bo czytając wydaje się, że W1070 ma dwukrotnie gorszą czerń, ale tego nie wiemy, bo nie podano pomiaru czerni dla Acera, kiedy ten świeci w trybie normal.
Kontrasty on/off są bardzo podobne. Nie wiem jak wygląda sprawa kontrastu ANSI.
Oba mogą świecić bardzo podobnie i oba są godne polecenia. Acer ma przesłonę, więc w ciemniejszych scenach na pewno będzie świecił lepiej.
Oba projektory świecą podobnie mocno. Więc obraz powinien być wciągający, dynamiczny.
O wyborze mogą zadecydować dodatkowe czynniki - cena, lens shift (ale chyba tego nie posiadają) czy współczynnik rzutu.

Co do przesłony, to jej zadaniem, jest zmniejszenie strumienia świetlnego z projektora, co powoduje automatem, że czerń staje się mocniejsza. Osobiscie uważam, że dobrze działająca przesłona to atut. Tylko JVC nie muszą jej stosować, bo mają fenomenalną czerń. Ale uwaga - nowe projektory LCD z działającą przesłoną potrafią się zbliżyć do tego co oferuje JVC.
Ja używam w swoim TW9000 przesłony, która świetnie pracuje po zmianie firmwaru na wersję 1.06.
Nowe projektory świecą na tyle mocno, że przesłona "nie dusi" projektora. A dobrej czerni nigdy za wiele...
 
Ostatnia edycja:

Penter13

New member
Ceny Obu :
Acer H9500BD 6500zł FULL HD 3D
BenQ W1070 3200zł FULL HD 3D

W recenzjach acera piszą że dynamiczna przesłona bardzo dobrze działa ma lens shift, piszą o głębokich czerniach.

A BenQ to przede wszystkim cena o połowę niższa i dobre parametry, myślałem aby zastosować w BenQ filtr szary 2 lub 4, jakiś lepszy żeby nie pogarszał ostrości obrazu i zmniejszał jasność i tym samym czerń do poziomu acera i tym samym bym wydał połowę mniej pieniędzy a bym miał podobną czerń, co o tym myślisz, dobry pomysł ???
Co w takim razie począć ???
Co będzie lepsze ???
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja niestety w TW3200 wyłaczyłem przyszłonę, bo drażnił mnie jej dzialający silnik oraz nagle, skokowe zmiany obrazu. Skalibrowałem na Przesłonie OFF
 

Penter13

New member
Jak teraz czytam tą wypowiedz co napisałem to aż mnie głowa rozbolała, przepraszam z to.

Wracając do tematu, myślę że jest to dobry pomysł z tym BenQ, tylko proszę o radę eksperta w tej sprawie. Co o tym myślisz ???

A jeżeli chodzi o przesłonę w acerze to nie ma żadnych efektów przepaleń itp. po prostu działa ona bardzo dobrze.

Ciągle się zastanawiam nad tym, czy warto dopłacać do acera....
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>Penter13
Nie wiem jakie masz preferencje. Na pewno Acer mimo, że kosztuje dwa razy tyle nie będzie świecil dwukrotnie lepiej.
Ale dla niektórych wydanie dodatkowych 3000 zł będzie opłacalne, nawet jeżeli uzyska się nieznaczną lub średnią poprawę obrazu.
Zresztą w elektronice, zawsze, za kilka-kilkanaście procent jakości trzeba z reguły płacić klikadziesiąt procent więcej. Nie ma to prostego przełożenia.
Ja bym chyba brał ACera za przesłonę i lens shift.
Ale cena Benka jest su[er atrakcyjna! Ciekawe jak naprawdę świeci...
>>krzysztofradio
Proponuję zainstalować nowy firmware w Twoim Epsonie.
W TW9000 przesłona też hałasowała. W wersji 1.06 jest niesłyszalna i działa dyskretnie. Po porstu super. Obraz nie różni się od tego co prezentują dobre plazmy...
 

Meloman69

New member
Bez reklam
No chętnie, tylko jak to zrobic skoro projektor nie ma ani USB ani ethernet?

Szukaj w necie pliku Epson PL-HC 5010-5010e -PC 6010 FW 104 update instructions R1.pdf
Jak nie znajdziesz to poślę Ci go na priva.
Aktualizujesz poprzez port COM - oczywiście wyłącznie na własne ryzyko.
Aktualizacji może dokonać również autoryzowany serwis Epsona - w Warszawie lub Kaliszu...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie mam kabla rs232. A czy wszelkie ustawienia zostaną wykasowane?.
Rozumiem, ze musze polaczyc proja z kompem, ale co dalej? Jakis program, instrukcja? Moze jednak mimo wszystko poslij, jesli mozesz ;)
 
Do góry