Dysk twardy do ES7000 (nagrywanie programów, obsługa plików)

kinokino

New member
Witam,

Długi czas nosiłem się z zamiarem kupna dysku twardego do TV. W tym celu skontaktowałem się z konsultantem samsunga poprzez stronę samsung . pl i livechat. Zostałem poinformowany przez mój TV po podłączeniu pendrive że muszę mieć urządzenie, które ma prędność odczytu i zapisu 32MB/s minimum. Wyczytałem także że mój TV 46es7000 jest zaopatrzony w USB 2.0. Zrodziło to we mnie pewne niejasności stąd kontakt z konsultantem. Ten mi powiedział że samsung gwarantuje obsługę plików z nośnika usb/ dysku do 4GB, co podsyciło moją niepewność. Dalej powiedział, że jedynie dyski 3,5" są dobrze obsługiwane ponieważ mają dodatkowe zasilanie z zewnątrz. Powiedził również że nie istotny jest przy dyskach zewnętrznych parametr szybkości zapisu i odczytu jeśli dysk ma minimum 5400rpm. Co ważne powiedział też że dysk podzielony na partycje będzie nieobsługiwany i niewidoczny po podłączeniu do TV. A że jako laik ze mnie w tych kwestiach wziąłem to za prawdę. Po małym sklepowym tourne z takimi informacjami została mi naprostowana wiedza o dyskach twardych i działaniu z telewizorami i tak parametr wymagany przez telewizor odnośnie zapisu i odczytu na poziomie 32MB/s dotyczy jedynie pendriveów a nie dysków.

I tak też stałem się posiadaczem dysku Seagate Expansion Portable 1TB Zewnętrzny 2.5, USB3.0 bez dodatkowego zasilania w komputroniku.

Dysk w zestawie miał bardzo krótki kabel usb 3.0. Dlatego też zastąpiłem go dłuższym kablem od samsunga galaxy s2 usb 2.0 z końcówką micro usb z drugiej strony którą wpiąłem w część złącza usb 3.0 w dysku. Byłto dla mnie eksperyment, ale okazało się, że wszystko działa jak należy. Uzyłem takiego kabla bo akurat miałem, ale można też użyć dłuższego kabla usb 3.0. Słyszałem by nie używać przedłużaczy do usb. W ten sposób utrzymałem standard 2.0 obsługiwany przez TV.

Dysk został podzielony na dwie partycje za pomocą windows7 mój komputer/(prawy przycisk myszki)/zarządzaj/magazyn/zarządzanie dyskami. Teraz ma dwie partycje. Po podłączeniu do TV dysk został automatycznie rozpoznany z dwoma partycjami. Jedna została sformatowana przez tv i obsługuje pvr oraz timeshifting a druga zawiera wideo, muzykę i zdjęcia.

Wszystko działa wyśmienicie. TV odtwarza filmy z dysku nawet te po 50GB w 3D bez zająknięcia z dźwiękiem źródłowym 5.1 a nawet 7.1 (mam też kino samsung e6750w i poprzez hdmi-cec dźwięk idzie bezpośrednio bez kabla optycznego).

Jedyny minus o którym się dowiedziałem to to że podczas nagrywania programu bezpośrednio z tunera telewizyjnego (bo tylko taka jest możliwość) nie można przełączać kanałów, chyba że ma się podłączone kanały za pomocą dvb-t to wówczas można zmieniać kanały w ramach jednego muxa.

U mnie jest to cyfrowa telewizja kablowa z podłączonym do tv moduł cam z kartą (nie telewizja n ani cyfra). I te kanały kodowane (rozkodowane przez kartę) również bez problemu nagrywa i odtwarza później.

Można zaprogramować nagrywanie i telewizor nawet wyłączony nagra program lub też podczas włączonego tv gdy jest nagrywany program można tv wyłączyć i nadal jest nagrywanie aktywne. Nie potrzebny jest zatem dysk z osobnym zasilaniem.

Kończąc - mam jeden dysk z partycjami bez zasilania dodatkowego podłązony do usb w tv oznaczonego hdd i jestem bardzo zadowolony z efektów i możliwości jakie daje tv po takim podłączeniu.

Mam nadzieję że moje doświadczenia przydadzą się komuś przed zakupem i wątpliwościami jakie rodzić może posiadanie dysku w tv.
 
Ostatnia edycja:

zzabek

Member
Ja posiadam Verbatim 2.5 500GB USB 3.0 i też mam podobnie sformatowany i jestem zadowolony.
No właśnie ale.... zawsze muszę go odłączać gdy tylko jest włączony TV bo on by cały czas pracował.
 

kinokino

New member
Kolejna informacja, która może się komuś przydać. Tv moze jednoczesnie nagrywać film z tv na jednej partycji dysku i odtwarzać jednocześnie film wczesniej nagrany na tej partycji lub też z drugiej partycji odtwarzac pliki mkv vob m2ts nawet te po 50GB.

Dodatkowo podczas nagrywania mozna włączyć smart hub i dowolną aplikację.
 

andreas2012

New member
to rzeczywiscie nagrywanie zrobili bez bledow, i tutaj szajsung ma plusa gdyz konkurencja jest w tyle wlacznie w LG, ale nie zmienia to faktu ze konkurencja ma lepszy obraz co wciaz dyskwalifikuje szajsunga dla osob wymagajacych pod wzgledem NAJWAZNIEJSZEJ funkcji telewizora - obrazu
 

Pem2

New member
Dodam jeszcze, że telewizor prawidłowo obsługuje dyski do 2 TB. Powyżej tej pojemności sobie nie radzi, nawet po sformatowaniu na dwie mniejsze partycje, widzi tylko jedną partycję i to jedynie pierwsze sektory
 

kinokino

New member
Dzięki za cenną uwagę. Noszę się z zamiarem kupna kolejnego dysku. Piszesz swoją uwagę na podstawie doświadczenia z jakim konkretnie dyskiem?
 

krzysn1

New member
Warto napisać, że nagrywanie progamów w samsungu jest delikatnie mówiąc do upy (mam ue46es7000). Rozpieścił mnie dekoder n-ki gdzie mogę sobie ustawić dodatkowy margines czasowy dla nagrań tzn. nagrywanie rozpocznie się np. 3 min. wcześniej i skończy 10 minut później niż czas emisji. W samsungu mogę ręcznie zmienić czas start/stop nagrywania, ale wtedy tracę poprawną nazwę nagrania.
Nie mówiąc o opcji wyszukiwania programów po słowach kluczowych. Generalnie mój tv jest świetny, zawiodłem się na pvr.
 

kinokino

New member
Warto napisać, że nagrywanie progamów w samsungu jest delikatnie mówiąc do upy (mam ue46es7000). Rozpieścił mnie dekoder n-ki gdzie mogę sobie ustawić dodatkowy margines czasowy dla nagrań tzn. nagrywanie rozpocznie się np. 3 min. wcześniej i skończy 10 minut później niż czas emisji. W samsungu mogę ręcznie zmienić czas start/stop nagrywania, ale wtedy tracę poprawną nazwę nagrania.
Nie mówiąc o opcji wyszukiwania programów po słowach kluczowych. Generalnie mój tv jest świetny, zawiodłem się na pvr.

Jeśli masz telefon samsung galaxy s2 to polecam aplikację samsung smart view poza wszystkimi podstawowymi funkcjami polecam ją do zarządzania nagraniami pvr.

Tę samą funkcję uzyskasz za pomocą aplikacji pilota samsunga. Ale samsung smart view pozwala dodatkowo na sgs2 na oglądanie materiałów na telefonie.
 

msereda

New member
Witam
Właśnie kupiłem 46ES7000 i w związku z tym zarejestrowałem się na forum.

Mam kilka pytań do doświadczonych użytkowników dysków oraz jedną rekomendacje, co do obudowy na dysk, ale o tym później.

Telewizor do PVR i TS potrzebuje dedykowanej partycji sformatowanej przez siebie, i teraz jak dużą taką partycję zrobić? Oczywiście to ja wiem ile będę nagrywał, ale czy ktoś może wie ile zajmuje miejsca materiał SD i HD np. 10 min SD to tyle a tyle MB, oczywiście będzie to wartość przybliżona, ale całkowicie mi wystarczy do wyliczenia jak dużą partycję na ten cel przygotować.

A co do rekomendacji, to polecam obudowę na dysk z tej aukcji:
Allegro nr aukcji 3080733300

Zapytacie, dlaczego, otóż kupiłem tą obudowę patrząc, aby miała USB 3.0 i przyzwoite wykończenie, zapomniałem sprawdzić jak wygląda włącznik, okazało się, że włącznika nie ma i to jest teraz zaleta, otóż specjalnie przygotowany przez producenta kabel usb steruje włączaniem się dysku (nie mówimy tu o jakimś usypianiu ale pełnym offline) dzięki czemu jak telewizor się wyłączy dysk też zostaje w 100% wyłączony i zasilacz obudowy nie pobiera nic prądu. Genialne w swojej prostocie.
 

kinokino

New member
Akurat przy tym TV usb 3.0 nie zdaje egzaminu. Co do materiału sd i hd to ciężki temat bo zależy co w nim się znajduje czy tylko obraz i jedna ścieżka dźwiękowa, czy też dwie ścieżki dźwiękowe, a może też dwie ścieżki dźwiękowe i ścieżka dźwiękowa dla niedowidzących i niewidomych. Wszystko zależy od tego jak i co jest nadawane w materiale.
 

msereda

New member
Oczywiście wiem, że USB 3.0 to technologia która jest przy tym telewizorze zbędna, ale podczas podpięcia do laptopa bardzo się przydaje a z TV działa na 2.0
 

misyogi

New member
Witam,

Kupiłem tv Samsung UE55F6500, jaki polecacie do niego dysk twardy na dzień dzisiejszy? Myślałem nad 1TB z zamiarem podzielenia na 2 partycje tak jak opisane w temacie.
 

misyogi

New member
Potrzebne jest do takiego dysku zewnętrzne zasilanie?
TV dostanę dopiero w przyszłym tyg. i nie wiem w sumie czy ma złącze USB 3.0
 

misyogi

New member
Czy potrzebne jest dodatkowe zasilanie, podłączysz go pod USB 2,3?
Rozumiem, że dzięki dwóm partycją można bez problemu używać dysku pod TV i PC? W jakich rozmiarach zrobić partycje, ile zajmuje mniej więcej godz. nagrywania sygnału HD z TV na dysk?
 

zzabek

Member
Czy potrzebne jest dodatkowe zasilanie, podłączysz go pod USB 2,3?
Rozumiem, że dzięki dwóm partycją można bez problemu używać dysku pod TV i PC? W jakich rozmiarach zrobić partycje, ile zajmuje mniej więcej godz. nagrywania sygnału HD z TV na dysk?
Gdzie ten dysk co Tobie zaproponowałem ma zasilanie zewnętrzne?
Natomiast podział dysku to według własnego uznania [pamiętaj nagrany program z TV tylko otworzysz na TV]
 
Do góry