Dylemat 5.1 vs 7.1

HubiiDubii

New member
Na początek witam wszystkich serdeczne,
od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem wprowadzeniema zmian w posiadanym kinie domowym, i tak elektronika wraz z okablowaniem pozostaje bez zmian [w stopce jest wszystko podane] ale nie moge się zdecydować czy pozostać przy 5.1 czy jednak rozbudować system do 7.1 problem polega na tym iż pomieszczenie jakim dysponuje nie jest doskonałe i jak widać na załączonym obrazku kolumny boczne będą względem siebie przesunięte o 29cm i nie wiem czy będzie to miało jakiś wpływ na rozchodzenie się dzwięku (chciałbym zastosować kolumny dipolowe MA BRFX), jest to spowodowane niefortunnym rozmieszczeniem - z lewej strony mamy okna natomiast z prawej ogranicza mnie wejscie do pomieszczenia więc ani jedno ani drugie jest nie do ruszenia bez większych ingerencji w strukture pokoju a tego chciałbym uniknąć. Posiadany przeze mnie DENON dysponuje funkcją kalibracji pomieszczenia wykorzystując do tego mikrofon - moje dotychczasowe doświadczenia z tym wskazują że jest to dość dopracowana i precyzyjna funkcja, choć pracochłonna. Dla sprawdzenia i zabawy do testów posłużyły mi normalne kolumny od PianoCrafta Yamahay i muszę powiedzieć że efekt był naprawde fajny jednakże nie miałem nigdy do czynienia z dipolami (MA BRFX) nie mam też możliwości ich wypożyczenia do przetestowania tak więc proszę Was o sugestie, czy to co sobie wymysliłem jest warte realizacji, osobiście spotkałem się już z taką konfiguracją jendakże kolumny zawsze były rozstawione równomiernie. Serdecznie pozdrawiam.
 

Attachments

  • rozkład salonu.JPG
    rozkład salonu.JPG
    33,8 KB · Wyś: 418
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
hm...moge sie mylic ,ale jesli juz to br1 powinny chodzic jako surround przesuniete
jednak troszke do przodu ,natomiast back surroundy powinny byc za sofa.
 

Deimos

Banned
Kolego HubiiDubii - odnośnie tego, że głośnik boczny w prawidłowej konfguracji wychodzi na wejściu, to nie jest żaden problem, jeżeli są tam drzwi to można użyć takiego rozwiązania do jakiego ja byłem zmuszony:

Drzwi pokryte mięką wykładziną oczywiście.
 

HubiiDubii

New member
Ze względu na okno za kanapą BR1 cięzko umieścić je styłu ponieważ były by wówczas bardzo blisko siebie oko 80cm, patrząc od środka ściany która wypada za głową oglądającego, wieć rozsądniej wydało mi się umieszczenie ich w narożnikach ciut wyżej niż głowa pod kątem w stronę słuchacza.

Deimos wiele razy zaglądałem do Ciebie jak rozwiązałeś ten problem ja nie mam drzwi a sćiana gdzie jest wejscie ma grubość 45cm wiec niewiadomo nawet jak drzwi bym mial montowac czy po środku ściany czy po wew od pokoju czy po zew do przedpokoju
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Deimos

Banned
Zgodnie np. z zaleceniami norm THX głośniki back surround właśnie mają być blisko siebie:
No ale jak masz z kolei mieć te tyły (BR1) kilka centymetrów za głową, to wówczas będzie lepszy pomysł, który podałeś wyżej, czyli umieszczenie ich z tyłu bardziej w rogach-z odpowiednim ukierunkowaniem.


Odnośnie drzwi to u mnie są od tylnej ściany ok. 2,30m i otwierają się do środka pokoju ze względu na zamontowany na nich głośnik.
U mnie grubość ścianki na której są drzwi to ok.14cm - więc w Twoim przypadku nie będzie problemu z zamontowaniem na ścianie gr.45cm.
 
Ostatnia edycja:

HubiiDubii

New member
U mnie raczej drzwi nie bedą założone ponieważ nie ma na nie miejsca :] bo mósiały by mieć ok 90 cm i otwierać się do wewnątrz a wówczas będą sięgać niemał do rogu kanapy :\ co do obecnych tylnych czyli BR1 są one ok 130 cm od środka ściany zastanawiałem sie również nad montarzam BRFX tak jak pokazane jest to na drugim rysunku wówczas były by one dość blisko siebie tzn ok 40cm, oraz ok 80-90cm od obecnego miejsca gdzie są BR1 ale aby tak zrobic mósiał bym wymienić okno na węższe aby zachowoać symetrie wzgledem osi pokoju i reszty głośników inaczej lewy BRFX będzie zachodzić na okno ok 10 cm i nie a się go otworzyć :p i co Wy na to drodzy forumowicze? :]
 

Attachments

  • rozkład salonu II.JPG
    rozkład salonu II.JPG
    34,3 KB · Wyś: 424
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
Okno niekoniecznie do wymiany, kiedyś miałem taki problem w innym pomieszczeniu jak jeszcze użytkowałem zestaw Jamo THX ONE.
Wówczas boczny dipol też wychodził mi na środku wielkiego okna (ok.2,5m) - zrobiłem wysoką podstawke z metalu, z górną półką w kształcie spodu głośnika i wszystko wyszło idealnie i w każdej chwili do otwarcia (mycia okna) mogłem to dowolnie przestawiać.
 
Ostatnia edycja:

HubiiDubii

New member
Na upartego mogłbym też tak zrobić i głośnik zdjemowac aby dostać się do okna, ale jest to rozwiązanie drugo planowe na chwile obecną chciałbym skupić sie na umiejscowieniu BRFX na nazwijmy to słupkach miedzy oknami na lewej stronie i na słupku obok wejscia z prawej strony
 

Deimos

Banned
Ja myśle, że takie małe przesunięcie tych bocznych kolumn- MA BRFX (29cm w/g rysunku) nie powinno nic zabałaganić w dźwięku.:)
Autokalibracja w Twoim Denonie da sobie z tym rade.
 
Ostatnia edycja:

HubiiDubii

New member
Dziękuje Ci Deimosie za twoje sugestie i oczywiście czekam na kolejne, może ktoś z forumowiczów jest w posiadaniu lub miał okazje urzywać MA BRFX przez dłuższy czas i podzieli się swoimi przemyśleniami na ich temat ;)
 
Do góry