DVB-T + kablówka

rzaba123

New member
Chcę połaczyć odbiór naziemnej telewizji cyfrowej i kablówki. Wszystko przez gniazdo antenowe w telewizorze.
Wiem, że do połączenia kabli można użyć sumatora. Ale... wśród wątków na ten temat na elektroda*pl znalazłem informacje, że nie należy tego robić. Podobno antena odbierająca sygnał dvb-t działa wówczas również jak antena nadawcza i emituje sygnał z kablówki. Co gorsza, dzieje się to na takich częstotliwościach, że zakłuca pasma wykorzystywane przez straż pożarną, policję czy do łączności samolotów z kontrolą lotów. No, czyli jest to BARDZO niebezpieczne. Jestem laikiem w tych sprawach, wydaje mi się to niemożliwe żeby kablówka i antena odbiorcza działały w ten sposób, ale może coś w tym jest...
Rozwiązaniem może być przełącznik dvb-t/tv kablowa. Cena porównywalna z sumatorem.
Ma jednak dwie wady - trzeba ręcznie przełączać z kablówki na antenę i z powrotem (wresja na pilota kosztuje kilkakrotnie więcej); w konsekwencji trzeba go miec w zasięgu ręki, a więc ciągnąć dwa kable (sumator moznaby zamontować gdzieś wcześniej i w mieszkaniu mieć tylko jeden kabel).
W związku z powyższym mam pytania:
  1. Czy rzeczywiście połaczenie sumatorem prowadzi do wysyłania zakłóceń?
  2. Czy problem ewentualnych zakłóceń można wyeliminować w jakiś sposób (np. montując jakiś filtr)?
  3. Czy istnieją jakieś inne polecane przez Was sposoby na podłączenie do tv kablówki i anteny dvb-t?
 
witam

ja sam osobiście korzystam z kablówki, mam wykupioną tylko analogową, ale mój operator nie blokuje sygnału cyfrowego telewizji, które są dostępne z naziemnej. W taki sposób mam dostęp do cyfrowego tvp1, tvp2, tvn, polsat, wtk.

sprawdź wpierw, czy Twój operator blokuje czy nie, bo jeśli nie blokuje, to nie ma sensu bawić się z anteną (do dvb-t naziemnej nie musi być żadna specjalna antena - wystarczy zwykły pająk)
 

rzaba123

New member
le mój operator nie blokuje sygnału cyfrowego telewizji, które są dostępne z naziemnej. W taki sposób mam dostęp do cyfrowego tvp1, tvp2, tvn, polsat, wtk.

sprawdź wpierw, czy Twój operator blokuje czy nie, bo jeśli nie blokuje, to nie ma sensu bawić się z anteną
święte słowa
nie bardzo wiem, jak mam sprawdzić, czy blokuje czy nie - proszę o podpowiedź
dodam, że mój operator to ASTER i też mam abonament tylko na analogowe kanały
 
1. z operatorami kablówki bywa różnie, niektórzy blokują wszystko to czego nie masz wykupione a niektórzy nie - ja mam nie poblokowane te kanały cyfrowe co wspominałem
2. jaki masz tv, ja mogę Tobie napisać krok po kroku jak sprawdzić w samsungu (b650, c650)
3. jak programowałeś kanały w tv, podczas wyszukiwania wskazałeś tylko analogowe, czy analogowe+cyfrowe ?
4. jeśli tylko analogowe to musiałbyś zaprogramować jeszcze kanały TYLKO cyfrowe, napisałem TYLKO, żebyś nie pokasował sobie zaprogramowanych kanałów analogowych (ustawienia numeracji czy wprowadzonych nazw kanałów)
5. w tv samsunga, na pilocie masz klawisz "CH LIST" klikając w niego możesz zmieniać pomiędzy kanałami analogowymi i cyfrowymi
6. jeśli masz(bądź jak zaprogramujesz) kanały cyfrowe to na pewno będziesz miał zaprogramowane wszystkie oferowane przez Twojego operatora, ale będzie wyskakiwał komunikat "zablokowane" i wśród nich sprawdź czy tvp1, tvp2, tvn i polsat czy masz zablokowane - ja nie mam
 

rzaba123

New member
1. z operatorami kablówki bywa różnie, niektórzy blokują wszystko to czego nie masz wykupione a niektórzy nie - ja mam nie poblokowane te kanały cyfrowe co wspominałem
ja mam najbardziej kijowego operatora czyli ASTER. Użyłem "strojenia ręcznego" DTV i telewizor nic nie wykrył. Może do tych cyfrowych potrzebny jest dekoder astera, czy co? Jak dałem przy pierwszym ustawianiu programowanie autoamtyczne, to nie wykrył żadnych DTV ani stacji radiowych (to ostatnie nie zaskakuje, bo aster już od dawna nie dostarcza syganłu stacji radiowych)
2. jaki masz tv, ja mogę Tobie napisać krok po kroku jak sprawdzić w samsungu (b650, c650)
mam LG LX6500, jak napisałem wyżej wybrałem "strojenie ręczne", zmieniłem TV na DTV i ustawiałem po kolei wszystkie kanały, ale na każdym był komunikat "brak sygnału"
3. jak programowałeś kanały w tv, podczas wyszukiwania wskazałeś tylko analogowe, czy analogowe+cyfrowe ?
nie jestem pewien, chyba przeskanował wszystkie. Na pewno później próbowałem "strojenia ręcznego" - bez rezultatu
6. jeśli masz(bądź jak zaprogramujesz) kanały cyfrowe to na pewno będziesz miał zaprogramowane wszystkie oferowane przez Twojego operatora, ale będzie wyskakiwał komunikat "zablokowane" i wśród nich sprawdź czy tvp1, tvp2, tvn i polsat czy masz zablokowane - ja nie mam
to jest najciekawsze. Jeśli nie znalazłem nic na "strojeniu ręcznym", to chyba ich nie ma, czy jak?
 
Powiem tak, przeglądnąłem instrukcję LG 42LX6500 (instrukcję polską z tej strony) i na 33 stronie pisze o programowaniu programów cyfrowych, ale to już musisz się pobawić (w samsungu jest to inaczej i wg mnie jakby łatwiejsze, i to bez kasowania ustawionych kanałów analogowych, nigdy nie ustawiałem LG więc może dlatego mam takie zdanie)

Co do kanałów cyfrowych, przy ofercie analogowej wyszukałem, że aster ma kilka programów cyfrowych niezablokowanych - szczegóły w tym temacie. Jak piszą w tym temacie, użytkownik także znalazł inne programy cyfrowe, ale są poblokowane i nie może ich oglądać.

Krótko mówiąc, musisz pobawić się porządnie z programowaniem kanałów, ale z tego co piszą w instrukcji musisz się liczyć z ponownych ustawianiem kanałów analogowych - tyczy się to tylko sytuacji, gdy zmieniałeś numerację w inną kolejność bądź wprowadzałeś nazwy programów by tv wyświetlał je tobie przy przełączaniu.
 

rzaba123

New member
Co do kanałów cyfrowych, przy ofercie analogowej wyszukałem, że aster ma kilka programów cyfrowych niezablokowanych - szczegóły w tym temacie. Jak piszą w tym temacie, użytkownik także znalazł inne programy cyfrowe, ale są poblokowane i nie może ich oglądać.
Złote czasy skończyły się. W aster kanały cyfrowe są tylko w pakiecie cyfrowym i nikogo nie obchodzi, że mozna mieć je za darmo z dvb-t.
Zatem odświeżam zasadnicze pytanie do szanownych forumowiczów:
Jaki sposób polecacie na podłączenie do telewizora kablówki i anteny dvb-t?

oraz dwa pytania uzupełniające:
  • Czy rzeczywiście połaczenie sumatorem prowadzi do wysyłania zakłóceń?
  • Czy problem ewentualnych zakłóceń można wyeliminować w jakiś sposób (np. montując jakiś filtr)?
 

Ryszard48

Member
Zatem odświeżam zasadnicze pytanie do szanownych forumowiczów: [SIZE=3 napisał:
Jaki sposób polecacie na podłączenie do telewizora kablówki i anteny dvb-t?[/SIZE]

oraz dwa pytania uzupełniające:
  • Czy rzeczywiście połaczenie sumatorem prowadzi do wysyłania zakłóceń?
  • Czy problem ewentualnych zakłóceń można wyeliminować w jakiś sposób (np. montując jakiś filtr)?

Tak więc ja również podepnę się pod temat próbowałem na różne sposoby i też nie mogę sobie z tym poradzić ,chodzi o to aby sygnał z kablówki i DVBT z naziemnej anteny podpiąć pod LCD samsung B650 ,oczywiście na jednym kablu . w LCD mam zwrotnice sygnałową zwrotnica antenowa ZW2/1 zestawy do montażu, głośniki tvm, głośnik tesla, przewody LgY, rozgałęźniki antenowe, zasilacz stabilizowany, tranzystor, reduktor napięcia, tyrystor, triak i sygnały się gryza nie do oglądania
 

Ryszard48

Member
4. jeśli tylko analogowe to musiałbyś zaprogramować jeszcze kanały TYLKO cyfrowe, napisałem TYLKO, żebyś nie pokasował sobie zaprogramowanych kanałów analogowych (ustawienia numeracji czy wprowadzonych nazw kanałów)
5. w tv samsunga, na pilocie masz klawisz "CH LIST" klikając w niego możesz zmieniać pomiędzy kanałami analogowymi i cyfrowymi
6. jeśli masz(bądź jak zaprogramujesz) kanały cyfrowe to na pewno będziesz miał zaprogramowane wszystkie oferowane przez Twojego operatora, ale będzie wyskakiwał komunikat "zablokowane" i wśród nich sprawdź czy tvp1, tvp2, tvn i polsat czy masz zablokowane - ja nie mam

Ja mam tak i powiem więcej jak teraz programuje kanały z TV naziemnej MUX2 to nakładają się na te które wcześniej zaprogramowałem z kablówki (cyfrowe TVP1 TVP2 INFO
 

Bizon1980

Member
dvbt/kablowka ciagle strojenie

A ja mam inny problem.Zakupilem takie urzadzenie Przełącznik tv kablowa/DVB-T i mam pod nie podlaczona dvbt oraz kablowke po analogu i problem polega na tym,ze jak przelacze np z dvbt na kablowke badz odwrotnie,to za kazdym razem musze stroić na nowo programy w tv.Moj telewizor to LG lv3550.Jakies propozycje jak z tego wybrnac?
 
Do góry