Duży TV (75") z dobrą czernią?

mpDante

Member
Bez reklam
Myślę intensywnie nad zmianą TV na większy 65->75". Jestem dość zadowolony ze swojego 65Q70R, ze względu na bardzo dobrą czerń. Wadą jest rozjaśnianie ekranu przy napisach i bardzo ciemnych scenach, ale tego chyba u Samsunga nie bardzo da się uniknąć. Między innymi dlatego wytrzymałem się od zakupu 75QN91. Jest aktualnie zbyt drogi przy wadach, które są już znane - blooming przy napisach i problemy z DSE.


Nowy Philips PML9506 mimo obiecujących danych, ma ogromny problem ze sterowaniem strefami wygaszania... nie wiadomo czy zostanie rozwiązany. Jeżeli to wina procesora, to mamy niezły niewypał. Jeżeli to kwestia softu to moim zdaniem może być faworyt do tytułu najlepszego minileda.


W każdym razie, nadal można kupić starsze modele, więc chętnie podyskutuję o poniższych:
* QE75Q70R
* QE75Q90T
* QE75Q90R
* 85XH9096

...lub inne ciekawe opcje?
 
Ostatnia edycja:

Krychaldo

New member
Również czekam na wyjaśnienie problemu z modelem Philips PML9506, w sprzedaży jest jeszcze LG 75qned913pa ale nie mogę znaleźć jego testów.

Rozważam jeszcze zakup sony x95j.

Samsung i Sony mają podobne ceny.

Według mnie qn91 ma lepszy kolor czarny ale traci na kolorach w jasnych scenach, a sony jest bardziej zrównoważony. Wada samsunga jest brak DV lecz ma dodatkowe opcje dla graczy.
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Kolego qn91 to tv o kilka klasy wyżej niż Twój 70r. Idź do sklepu i zobacz jak wypada tam czerń i jaką osiąga jasność w hdr.
 

mpDante

Member
Bez reklam
X95j ma bardzo mało stref wygaszania, stąd moje rozważania nad 85XH9096... z drugiej strony Sony jest bardzo chwalony za jakość obrazu i brak spadku nasycenia kolorów względem nowych Samsungów.

Co do testów QNED od LG, to są na RTINGS i słabo z kontrastem, bodajże nawet niższy model wypada lepiej. Niestety, IPS robi swoje, do tego cena na poziomie Oledów.

Brak DV to nie problem dla mnie, ale nie chcę tak drogiego TV, który będzie świecił napisami. Na przeczekanie mógłbym wziąć Oleda77" i go oddać jak już się wypali, ale ceny B13 powalają.

@Pakolo: Gdzie powiedziałem, że QN91 nie jest lepszy? Problemem jest cena i wady, które widać po testach. Głównie chodzi o DSE, który ma chyba każdy testowany w necie egzemplarz, również na zagranicznych forach ludzi piszą, że zwracają te TV.


Był dobry moment na zakup 75QN91 za ok.8400zł (ze zwrotem od Samsunga), ale za dużo wątpliwości i nie zdecydowałem się. Jednak zwrot do sklepu 75" to już problem logistyczny.
 
Ostatnia edycja:

Krychaldo

New member
Ilość stref wygaszania nie zawsze idzie w parze z lepszą czernią. Sony ma ich mniej ale bardzo dobrze radzi sobie z ich wygaszaniem ale dobrze również jest to rozwiązane w samsungu.

W qn91 nie będziesz miał świecących napisów taka jak w 70r.

Szczerze to kolory podobają mi się w każdym tv oled ale cena jest poza moim zasięgiem a chce kupić 75 cali i matrycę z odświeżanie 100 Hz.

Philips PML9506 jak narazie też nie tanieje a dodatkowo ma defekt który może go całkowicie skreślić.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Możesz ewentualnie jeszcze rozważyć sony x94j w cenie około 8 k za 75 cali. Z jakiej odległości będziesz oglądał?

Nawet nie chodzi o ilość stref, tylko czy w takiej sytuacji nie lepiej wziąć starszy model 85" :) Do TV mam ok. 3m odległości.

Czym właściwie różni się x94j od x95j? X95j ma dość niski kontrast: https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x95j Z drugiej strony, piszą, że w rzeczywistości ten TV wypada lepiej niż wskazują na to liczby...

Zdecydowanie lepiej wypada x90J, ale ma tylko 25 stref wygaszania, pytanie czy rozświetla obraz przy wyświetlaniu napisów?

QN91 nadal rozświetla część ekranu przy wyświetlaniu napisów, co nie powinno mieć miejsca w tej klasie TV. W Q70R przy ciemnych scenach, jak pojawiają się napisy, rozjaśnia się cały ekran, co jest chyba mniej irytujące :niewiem:

Kupując aktualny TV miałem w domu Q90R (55" więc mniej stref), Q85R i ostatecznie wybrałem Q70R bo 65" kupiłem połowę taniej niż Q90R, a do tego praktycznie nie świeci czerń, więc byłbym w stanie przesiąść się na ten model w większym rozmiarze.
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Właśnie o tym mówię, a te 32 to jest więcej jak w X90J... pytanie tylko, czy przy 85" też jest tak mało stref?

Ktoś wie ile stref ma X94J?
 

mpDante

Member
Bez reklam
Wolałbym jednak 100Hz... a tu ceny trochę przesadzone.

@kiki: To nie X90J jest następcą XH90? Z tego co pamiętam to testy podają 24 strefy dla X90J... na temar X94J nie znalazłem nic.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Sprawdź proszę Oleda 77A13 - zrobi naprawdę największe wrażenie w klasie. Oled jest Oled.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Ktoś ma jakieś doświadczenia z Xiaomi TV Q1 75"? Wiem, że pierwsze modele miały dużo wad z wygaszaniem i płynniścią obrazu... Jestem ciekawy jak to wygląda na dzień dzisiejszy, bo te telewizory nadal są w sprzedaży i to w dość niskiej cenie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Cena chyba jednak ważna.
Jak nie ważna to kupiłby Oleda 77" i nie trzeba wówczas dopytywać o jakość.
 
Do góry