Dudnienie za ścianą - u sąsiada

mr-butcher

New member
Witam
Sąsiad zza ściany zgłasza mi problem -że mu dudni w pokoju.
Dopiero co kupiłem Ampli Denon 1911 i kolumny Monitor Audio BX6. Pokój mam 18m. Kolumny i ampli ustawione po przeciwnej stronie ściany sąsiada (Oparcie łóżka mam na ścianie łączącej mój pokój i sąsiada) skierowane w stronę łóżka. U mnie w pokoju wszystko brzmi ładnie, nic nie dudni. Gdzie szukać przyczyny, co można ustawić żeby zniwelować dokuczliwe dudnienie? Jeszcze u niego nie byłem i nie wiem czy nie przesadza z tym dudnieniem, ale chciałbym już poznać jeżeli to możliwe rozwiązanie.

Link do rysunku pokoju
https://picasaweb.google.com/lh/photo/Y-E_UyTzvBkUighWWe8xLDXdmQV7_cZAW2vOJtXcrqk?feat=directlink
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
jeśli nie siła dźwięku to może drgania od podłogi - podłóż na próbę coś mocno tłumiącego pod kolumny i sprawdźcie to z sąsiadem :)
jeśli to przyczyna to kup sobie ciężkie (min. 4 cm grubości) płyty granitowe pod wymiar kolumn, eliminacja drgań i poprawa basu gwarantowana
 

czarny2807

Active member
Bez reklam
don111 czy aby na pewno płyty eliminują drgania? Moim zdaniem bedą działąc jak przekaźnik. I kolumna i płyta ma styk z podłogą czyli jedno i drugie przenosi te drgania na podłogę. Żeby niwelowały drgania musiałyby działać jak pochłaniacz i w sobie jakoś to rozpraszać. Ale to moje myśli laika. Pewnie pkomp w tej sprawie pomoże. I jako laikowi wydaje mi się, że to sprawa akustyki.
 

masloww

New member
Bez reklam
drgania przenoszone z kolumn na podłogę nie mają nic tutaj do rzeczy;
prawa fizyki są takie a nie inne że dźwięki zwłaszcza te o niskich częstotliwościach przechodzą przez ściany blokowe jak przez masło;
http://ladnydom.pl/budowa/1,106585,2226041.html
na dodatek jeśli pokój nie jest dostatecznie wytłumiony to na częstotliwościach rezonansowych pomieszczenia pojawiają się fale stojące, które kumulują się wzbudzając ściany w drgania; wtedy nie tylko sąsiad obok ale wszyscy sąsiedzi z bloku mają wściekliznę;
http://www.republika.pl/audioton/akustyka.html
dobrze zaadoptowane pomieszczenie odsłuchowe to 70% sukcesu audiofila
 

cezary69

New member
Bez reklam
A z czego jest ta ściana do sąsiada? Czy to ściana nośna czy gipsowa bo i takie się trafiają :) Nie ma to jak ściany z żelbetonu :D tak łatwo nie przepuszczają dalej. Jedynie pozostanie go dostroić tak żeby za mocno nie dudniło u sąsiada :)
 

HorryPortier

New member
Witam
Sąsiad zza ściany zgłasza mi problem -że mu dudni w pokoju.
Dopiero co kupiłem Ampli Denon 1911 i kolumny Monitor Audio BX6. Pokój mam 18m. Kolumny i ampli ustawione po przeciwnej stronie ściany sąsiada (Oparcie łóżka mam na ścianie łączącej mój pokój i sąsiada) skierowane w stronę łóżka. U mnie w pokoju wszystko brzmi ładnie, nic nie dudni. Gdzie szukać przyczyny, co można ustawić żeby zniwelować dokuczliwe dudnienie? Jeszcze u niego nie byłem i nie wiem czy nie przesadza z tym dudnieniem, ale chciałbym już poznać jeżeli to możliwe rozwiązanie.

Link do rysunku pokoju
https://picasaweb.google.com/lh/photo/Y-E_UyTzvBkUighWWe8xLDXdmQV7_cZAW2vOJtXcrqk?feat=directlink
U mnie dudnilo w wucecie i na dole,a teraz po dostawie suba,zaloze sie,ze sasiedzi rowniez zloza zazalenia:bober:Wczesniej byly tylko delikatne uwagi:p
 

pkomp

New member
dobra ściana musi być masywna - cegła czy KG to masło - żelbet jest naprawdę ok
wiem bo potrafie ostro rozkręcić i w pokoju obok przez 20cm żelbetu(płyta) jest cisza z basem - za to w drugim przez KG ostra masakra

płyty granitowe pod kolumny to głupota do kwadratu - nie dają kompletnie nic prócz stabilnego oparcia dla kolumny - wibracje i tak bezproblemowo sie przeniosą na podłogę

cóż kolego - jedyne co ci pozostaje zrobić to postawic kolumny na ścianie którą dzielisz z sąsiadem - zmniejszysz nieco odbicia dźwięku i przenoszone wibracje
w takim wypadku najlepiej by kolumny grały w kierunku masywnej ściany BETONOWEJ :)

ale jak ściana jest marna to pozostaje ci obcięcie basu od dołu i to przynajmniej do 40Hz i słuchanie ciszej....
 

mr-butcher

New member
A jakiś sposób wygłuszenia ściany tanim kosztem?

Ściana jest z cegły + wełna i KG. Jest to dom bliźniak - więc problem jest tylko z 1 sąsiadem. Niestety ustawienie pokoju nie pozwala na zmianę stron kolumn.
Czy dało by się czymś zniwelować te dudnienia? Dodam, że ściana nad łóżkiem jest goła. Czy powieszenie jakiegoś obrazu, jakiś ustrojów by pomogło?
 

cezary69

New member
Bez reklam
Nie jestem fizykiem, ale z tego co pamiętam w różnych materiałach rozchodzenie dźwięku jest inne. Spróbuj regulować pasmo suba może uda się ustawić na takim poziomie, że nie będzie aż tak mocno przeszkadzać innym. A dodatkowe przedmioty w pokoju, które będą rozpraszać dźwięk na pewno nie zaszkodzą :)
 

ciambor

New member
Na pewno jakieś drgania są przekazywane z kolumn na podłogę dlatego z podłożeniem czegoś pod kolumny to nie głupi pomysł (z tym że nie płyta granitowa).
W budownictwie do wytłumienia drgań stosuje się np. maty antywibracyjne (wibroizolacyjne) - nie wiem czy w Twoim przypadku to pomoże ale możesz spróbować.
 
Ostatnia edycja:

masloww

New member
Bez reklam
no ludzie, drgania przekazywane z kolumn na podłogę nie powodują że sąsiad za ścianą słyszy bum bum; zwłaszcza że BX6 stoją na kolcach;
trzeba albo porządnie wytłumić ścianę albo ściszyć basy, tu żadne powieszenie obrazka nic nie da;
już prędzej przerzucenie kolumn na drugą ścianę bo teraz dźwięk wali prosto w ścianę sąsiada;
Denon 1911 ma kalibrację głośników niwelującą defekty akustyki pomieszczenia więc fal stojących nie powinno być i wszelkie ustrojstwa akustyczne niewiele tu zdziałają;
BX6 schodzą bardzo nisko i nawet jeśli nie będzie się łoiło na maxa to i tak sąsiad usłyszy te bum bum;
 

mr-butcher

New member
a mozesz mi napisac w ktorym miejscu w denon 1911 mozna obciac/sciszyc bas, zeby tymczasowo wyeliminowac problem .
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

masloww

New member
Bez reklam
wszystko masz w instrukcji;
najpierw skalibruj kolumny automatycznie a potem dokonaj korekcji basu
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pkomp

New member
przecież kolce NIC NIE ZMIENIAJĄ W KWESTII DRGAŃ!!!! są tylko dla stabilnego postawienia kolumny jak i płyta granitowa!!!!

drgania niweluje się miekkimi materiałami - masa powoduje również zmniejszenie drgań ale tylko gdy element drgający w tym przypadku głośnik jest zamontowany w masywnej obudowie

wieszanie czegokolwiek kompletnie nic nie da....nawet stawianie pułapek basowych czy wieszanie dużych ustroi akustycznych nic nie zmieni

ściana którą masz jest bardzo kiepska izolacja dla basu - wełna w tej grubości która zapewne masz niweluje delikatnie tylko najwyższy bas...cegła działa dobrze ze średnim ale niski(poniżej 50Hz) spokojnie przechodzi

panowie regulacja w ampli nic nie da - mamy dwa wyjścia - albo pozbyć sie subwoofera i zakończyć pasmo przenoszenia na okolicach 50-60Hz albo zastosować zwrotnicę która nam odetnie to całe niskie pasmo
no jest jeszcze trzeci sposób - na tą ścianę dobudować kolejną warstwę ściany z cegły PEŁNEJ

to tyle co mozna zrobić

no ewentualnie zmienić pokój na nie przyległy do sąsiada:)
 
Ostatnia edycja:

masloww

New member
Bez reklam
tyle że on nie ma suba, bynajmniej nic o nim nie pisze; z resztą nie jest mu potrzebny skoro BX6 schodzą do 34 Hz przy – 3dB;
w ampli można obniżyć basy o 6 dB, zawsze to coś


a tak w ogóle to coś mi się zdaje że mr-butcher nie kalibrował wcale głośników dlatego mu dudni;
instrukcji nie czytał na pewno
 
Ostatnia edycja:

mr-butcher

New member
ok, me culpa - nie doczytalem zeby nie brac auto EQ. Teraz mam -6db na bas, ale niewiele to pomogło - tak mi się przynajmniej wydaje.
 
Do góry