DTS-HD Master Audio Essential

BoDeX

New member
Warto przyjrzeć się specyfikacji swojego playera z wielokanałowym
wyjściem analogowym .... Essential to taki dziwny twór .... :)
 

janusz

New member
Bez reklam
Na razie znalazłem tylko tyle (w opisie LG BD370):
To zubożona w stosunku do pełnego DTS-HD MA wersja DTSa, bez wsparcia DTS o parametrach 96Hz /24bit
 

BoDeX

New member
To co zagra jak włożysz płytę Blu-ray ze ścieżką DTS HD MA 96/24 (większość!) ? Konwertuje na 48kHz cały strumień, czy gra tylko CORE ?

Ciekawe, prawda ? :)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nie googlał? Pierwszy strzał:

"DTS, Inc. released a variation of it's popular surround sound technology DTS-HD Master Audio, which delivers high definition audio that is bit for bit identical to the studio master.

DTH-HD_Master_logo.jpg
DTS-HD Master Audio Essential provides the same quality high-end sound offers by DTS-HD Master Audio, according to the company. DTS-HD Master Audio Essential will be a full Master Audio feature set for Blu-ray Disc, with the exception of DTS ES Matrix and NEO 6.

Although DTS-HD Master Audio Essential does not currently support DTS | 96 /24, DTS ES, ES Matrix, and DTS NEO 6, for standard DVD discs, it offers DTS backwards compatibility, allowing consumers enjoy DVDs in high quality DTS Digital Surround.

Another option for users to enjoy full Master Audio would be to have their AV Receiver decode the bit stream. This can be done by changing the audio setup mode in a player to stream out over HDMI and let the receiver decode the DTS | 96 /24, DTS ES, ES Matrix, and DTS NEO 6 streams."

http://www.cdrinfo.com/sections/news/Details.aspx?NewsId=24208

Pogrubienie moje.
 

BoDeX

New member
wiatrak napisał:
Another option for users to enjoy full Master Audio would be to have their AV Receiver decode the bit stream. This can be done by changing the audio setup mode in a player to stream out over HDMI .



He,he ..... chcesz lepiej ? Skorzystaj z funkcji amplitunera !!!
 

Gucio50

New member
Bez reklam
BoDeX napisał:
Warto przyjrzeć się specyfikacji swojego playera z wielokanałowym
wyjściem analogowym .... Essential to taki dziwny twór .... :)

Co w tym dziwnego. Taką kupili licencję i wyszło im zdziebko taniej. :mrgreen:

Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystkie firmy używają ten "patent" są takie które wypuszczają z playero to co jest na płycie, lub ustawisz w Setupie, np MONO.

Zresztą wyjścia analogowe są dla abnegatów i bezdomnych.
Sorry za twarde zdanie, ale nikt kto ma sprawny amplituner nie będzie tak słuchał.

Nikt kto posiada amplituner z nich nie zamierza niczegosłuchać. Są jakby dla porządku. Nie wierzę że słuchasz przez nie Blu-Raya. Oczywiście że mozna, a w tedy posiadacz ma trochę mniej ale pewnie nawet tego nie zauważy.
 
Ostatnia edycja:

asoz

New member
Gucio50 napisał:
Zresztą wyjścia analogowe są dla abnegatów i bezdomnych.
Sorry za twarde zdanie, ale nikt kto ma sprawny amplituner nie będzie tak słuchał.

Gdybym miał Pioneer'a BDP-LX91 to na pewno bym tak słuchał, i Ty też ;)
 

dembol

New member
pytanie jeszcze czy twoje in analog w ampli sa tej jakosci co w lx91 bo przyapadkiem moga zdegradowac sygnal o 50 % :)
bitstream jest bitstream i nie dam sobie powiedziec czas analogu minoł
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
BoDeX napisał:
To co zagra jak włożysz płytę Blu-ray ze ścieżką DTS HD MA 96/24 (większość!) ? Konwertuje na 48kHz cały strumień, czy gra tylko CORE ?

Ciekawe, prawda ? :)

to zalezy.....;) - od wydawcy.....
podobny problem byl rowniez z ps3 swego czasu

DTS-HD Master Audio Essential provides the same quality high-end sound offers by DTS-HD Master Audio, according to the company. DTS-HD Master Audio Essential will be a full Master Audio feature set for Blu-ray Disc, with the exception of DTS ES Matrix and NEO 6.

Although DTS-HD Master Audio Essential does not currently support DTS | 96 /24, DTS ES, ES Matrix, and DTS NEO 6, for standard DVD discs

nigdzie nie jest powiedziane ,ze nie wspiera DTS HD MA 96/24 !
oczywiste ?! - niezupelnie...
95/24, es, es matrix - to wszystko rozszezenia (podobnie jak hd ma , rdzen i rozszezenie to nie jest zadna nowosc wprowadzona razem z formatami hd)
znalazlem kiedys odpowiedz supportu sony w sprawie problemow z dekodowaniem dts hd ma przez ps3 - wiec sprawa wygladala nastepujaco:
ps3 rowniez nie wspierala tych rozszezen (essential) w zwiazku z czym nie wspierala tych formatow jesli znajdowaly sie na nosniku DVD jak rowniez byly problemy w szczegolnych przypadkach gdy wydawca jako core do formatu hd uzyl wlasnie ktoregos z tych formatow,w wiekszosci przypadkow (gdy jako core uzywany byl zwykly dts natomiast rozszezenie hd zawieralo informacje potrzebne do konwersji do 7 kanalow i 96/24) nie bylo zadnych problemow.
tak wiec zarowno z tej informacji od sony jak i informacji ze strony dts wynika ,ze essential ignoruje rozszezenia dts dla plyt dvd ,jednak w szczegolnych przypadkach ma to rowniez "skutki uboczne" przy formacie BD.
 

Horhe Ortega

New member
Essential...-jak to ładnie BRZMI.Najważniejsze że esencjonalny(poza tym : rdzenny,podstawowy,zasadniczy,niezbędny i istotny):pTaki : rdzenny HD Master.
 

Horhe Ortega

New member
95/24, es, es matrix - to wszystko rozszezenia (podobnie jak hd ma , rdzen i rozszezenie to nie jest zadna nowosc wprowadzona razem z formatami hd)
Ja bym ujął to trochę inaczej.HD MA to jest nowość - na miano HD zasługuje ze względu na znacznie większe możliwości w obrębie rozszerzenia i tworzonej ścieżki.Jedynie pozostał "schemat" typu rdzeń + rozszerzenie.Tak mi się wydaje a to, co(i na czym) wydawcy wydają to druga sprawa.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Horhe Ortega napisał:
HD MA to jest nowość - na miano HD zasługuje ze względu na znacznie większe możliwości w obrębie rozszerzenia i tworzonej ścieżki.

w mojej wypowiedzi byl przecinek ,ktorego widocznie nie zauwazyles...;)
natomiast HD MA na miano HD zasluguje z innego wzgledu (nie wiem co miales na mysli piszac "tworzonej sciezki" ?) - aczkolwiek jest to powiazane z wiekszymi mozliwosciami , glownie nosnika....
 

Horhe Ortega

New member
Przecinek widziałem,ciekawe tylko co na to prof. Miodek(z całym szacunkiem).Złożyłeś zdanie tak a nie inaczej(HD MA w nawiasie-nie poza nim lub obok 96/24,ES).Ja tylko ująłem to inaczej(czego widocznie nie zauważyłeś;) ) ,bez podtekstów,zaprzeczeń czy uszczypliwości( na które zdaje się napotykam ostatnio z Twojej strony).Skoro piszesz że nie z tego względu tylko innego-to napisz z jakiego bo możliwości nośnika to oczywiste, jak i to że ES i 96/24 to także żadna nowość.Tajemnicza ścieżka, to ścieżka dźwiękowa tworzona na etapie produkcji filmowej.W każdym razie nie es-zwłaszcza matrix.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Horhe Ortega napisał:
Tajemnicza ścieżka, to ścieżka dźwiękowa tworzona na etapie produkcji filmowej.

czy moglbys rozwinac te mysl ?
caly czas bylem przekonany ,ze sciezka dzwiekowa tworzona na etapie produkcji czy tez montazu zapisywana jest w formie LPCM , natomiast dts hd ma tworzony jest dopiero w momencie ,gdy dana produkcja ma byc wydana przez dystrybutora na krazku BD ?! zasluguje na miano HD ze wzgledu na to,ze jest forma kompresji bezstratnej i po rozkodowaniu (teoretycznie) jakosc sciezki dzwiekowej odpowiada jakosci "mastera" -czyli zrodlowej sciezki studyjnej.
bardzo prosze abys mnie poprawil jesli jestem w bledzie ! - nie lubie gdy ludzie wypisuja na forum rzeczy niezgodne z prawda (zeby nie mowic dobitniej-bzdury) , oczywiscie ta uwaga odnosi sie takze do moich wypowiedzi i z uwaga czytam posty ,ktore w rzeczowy sposob koryguja moje pomylki.

pozdrawiam

ps.co do uszczypliwosci i zlosliwosci- naprawde nie kojarze w jakim watku w ten sposob z toba polemizowalem ?! jesli jednak ktoras z moich wypowiedzi tak odebrales - zwalam to poprostu na "zly dzien" ;)
 

Horhe Ortega

New member
Chyba trochę tam gdzie było o dekodowaniu częściowym HD MA 7.1 i kodowaniu PCM.Takie miałem wrażenie.Pisałeś o przypadkach HD MA 7.1 o rdzeniu -dts es - którego przecież dekodowanie już umożliwia uzyskanie 6.1-7.1 kanałów.To prawidłowo zakodowana ścieżka?Na czym polega "pełny" DTS HD MA 7.1 i jego dekodowanie?Jak osiągnąć aby back grał stereo(czy nie nagrane dwa dodatkowe oddzielne LPCM-y?).Czy nagrywano je przed "epoką" HD MA? P.S.Prawdy warto odkryć nawet kosztem ew. bzdur.W tym temacie wcale nie jest wszystko takie proste,prawidłowe i "na czas".
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
niepotrzebnie chyba wrzucasz wszystko do jednego worka. z dts es otrzymujemy oczywiscie 6.1 ,gdzie kanal back surround jest "powielany" do 7.1- czy to wlasciwie zakodowana sciezka?! - a dlaczego nie ?
kanal ten powstaje z sygnalu roznicowego miedzy kanalami surround i jest albo zapisany w tych kanalach (matrix) jak i w osobnym bloku danych (discrete)
oczywiscie obydwa te formaty sa kompresja stratna i ich "podobienstwo" do oryginalnego "mastera" jest mniej wiecej takie samo jak zwyklego dts.

co do DTS HD MA - przeciez nie jest on tylko w formie 7.1 ! wiec okreslenie "HD" nie jest spowodowane tym ,czy back surround gra w stereo ! w DTS HD MA 5.1 tych dwoch kanalow nie ma ,a to nadal jest "hd" !
(tak na marginesie - jesli masz uklad 7 kanalowy to wrzuc sobie plytke dts-es 6.1 i "naloz" na to "logic" w amplitunerze....)

sprawa kolejna - jestes 100 % przekonany ,ze w przypadku DTS HD MA 7.1 oryginalna sciezka przy kazdej produkcji byla 7-kanalowym LPCM ?!;)

w jednej kwesti masz absolutna racje - w tym temacie nie wszystko jest takie prawidlowe i proste...
 

Horhe Ortega

New member
No a jakie są Twoje oczekiwania wobec ścieżek "uczciwie" opisanych jako DTS HD MA 7.1? Dla mnie to 7.1 niezależnych ścieżek dźwiękowych z parametrem 96/24. DTS HD MA 5.1 to też HD-jak sama nazwa wskazuje(choć to "ciut niższe")- i nie twierdzę inaczej!Czyli co,wpakować DTS-ES do rdzenia(później matrixować 2 kanały) i nazwać DTS HD MA 7.1 to nic takiego? Pisałem o możliwościach w obrębie rozszerzenia-to znaczy że nie tylko o XXCH ale i XLL,XBR,XSA.Źle mnie zrozumiałeś.
 
Ostatnia edycja:

Horhe Ortega

New member
...a może ja po prostu jestem w błędzie ze swoim przeświadczeniem , że jądro powinno z zasady zawierać 5.1-kanałowy DTS ( 44,1 lub 48kHz )by każdy istniejący dekoder DTS mógł go przetwarzać.Może nawet i ten w PS3 zanim poprawiono tam chwilowe błędy i niedopatrzenia w dekodowaniu HD MA.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Horhe Ortega napisał:
No a jakie są Twoje oczekiwania wobec ścieżek "uczciwie" opisanych jako DTS HD MA 7.1? Dla mnie to 7.1 niezależnych ścieżek dźwiękowych z parametrem 96/24.

masz calkowita racje ! tylko ,ze do tego potrzebna jest 7-kanalowa sciezka LPCM, jak to jest w praktyce- wiedza chyba jedynie dzwiekowcy odpowiedzialni za realizacje materialu...;)

jadro czy tez rdzen, czy core (jak zwal tak zwal to i tak nazwy "pogladowe"), zawiera zawsze DTS 5.1 - "esy" sa kompatybilne wstecznie, przy rozszezeniach starych formatow wykorzystano poprostu "wolne miejsce" jakie zostalo przy mozliwosciach technicznych spdif. tak wiec sprzet niepotrafiacy zdekodowac tych formatow w dalszym ciagu przetworzy dts bez rozszezen (esy) w tym przypadku mozemy go nazwac rdzeniem dla dts-"esow". problem powstal gdy w niektorych przypadkach (sporadyczne-okreslone wytwornie+okreslona produkcja) uzyto dts z rozszezeniami jako rdzen dla formatu HD , jak napewno wiesz sklada sie on z rdzenia (czy moze raczej -sygnalu glownego) i rozszezenia (sygnal roznicowy zawierajacy "korekty" w stosunku do sciezki lpcm) , w takim przypadku aby moglo nastapic prawidlowe dekodowanie formatu HD sprzet musi sobie radzic z rozszezeniami starego formatu (w tym przypadku calosc stanowi sygnal glowny) poniewaz "korekta" HD odnosi sie wlasnie do "calosci" rdzenia. sprzet .ktory mial z tym problem (nie dekodowal rozszezen starego dts) odrzucal strumien roznicowy (HD) i dekodowal tylko "glowny" dts 5.1.
mowiac krotko- wszystko niby kompatybilne ,a bajzel jak diabli...:D
 

Horhe Ortega

New member
Właśnie! Skoro ES już jest rozszerzeniem dla DTS-u to tam jest "COŚ" w rodzaju podwójnego rdzenia.Jaki to ma sens i czemu w ten sposób , skoro i na dodatkowe kanały i na całą resztę jest sprecyzowane i określone miejsce ? Na co liczyli? Na 7.1 kanałów "HD MA" nawet z samego rdzenia? Może mozna to uznać za nieprawidłowość skoro to tak odosobnione przypadki?
 
Do góry