Domowe kino... od podstaw.

Witam.
Z jednego z pomieszczeń w, którym są gołe ściany mam zrobić pomieszczenie imitujące sale kinową.
Pomieszczenie znajduję się na poddaszu , posiada jeden skos, jest w kształcie prostopadłościanu.
Chciałbym zacząć od akustyki pomieszczenia.Pomieszczenie jest kompletnie nie wykończone, więc wszystko będzie można zrobić.
Postanowiłem porobić ściany na stelażach z gips kartonu, w środku dać wełnę.
W pomieszczeniu są dwa okna pojedyńcze balkonowe.
Sufit podwieszany z karton gipsu a pomiędzy stropem a sufitem też dam wełnę.
NIe wiem co na podłogę ponieważ jest tam tylko posadzka.Z tego co się oczytalem spora część ludzi poleca sam dywan gruby na tyle na ile to możliwe.
Kwestia drzwi jest otwarta natomiast ewentualnie można by je zasłonić jakąś kotarą czy grubą zasłoną, tak samo z oknami.(Drzwi nie ma w tej chwili)
W kolejnym poście podam parametry pomieszczenia.
Jeżeli chodzi o sprzęt audio/video to:
Na chwilę obecną posiadam standardowe kino domowe Panasonic Scpt550 i mam wrażenie że kino ma spory potencjał, a ma już je 8 lat i z sentymentu nie chce go zmieniać.Tzn z braku kasy :)
Kolejną sprawą jest telewizor (Nie wierze w jakość wyświetlania obrazu z projektorów.)Generalnie jestem zwolennikiem PLAZM,których nie ma już w produkcji.
Sam posiadam Plazmę Samsunga PS51D450 z której jestem zadowolony.
Jeżeli chodzi o pomieszczenie które chce stworzyć, chciałbym w miarę możliwości kupić używkę Samsunga, jest to 63calowa Plazma,Full HD.
Jeżeli nie znajdę, to coś nowego o podobnej wielkości ekranu.
Filmy zawsze odtwarzam z PC, są to filmy Blu ray z dźwiękiem DTS.Komputer jest i będzie spięty z TV za pomocą Hdmi.
Jeżeli chodzi o dźwięk to trzeba będzie nabyć jakaś kartę dźwiękową którą podłącze do kina domowego chyba za pomocą przewodu optycznego.
Nie znam się na stratach jakie mogą się pojawić z takiego przesyłania dźwięku z komputera do kina domowego i następnie na poszczególne głośniki.
NIe mam pomysłu na kolorystykę pomieszczenia(chyba ciemne kolory z racji przeznaczenia pokoju.)
Oczywiście jestem otwarty na wszelkie rady i pomysły.
Kable do nagłośnienia schowałbym za płytami gipsowo - kartonowymi,głośniki pomontował w ścianie tak aby ich fronty licowały się ze ścianą
Nie wiem, tzn mam kilka koncepcji jak rozstawić głośniki.Czytałem sporo że oprócz akustyki która jest najważniejsza, istotną sprawą jest by fronotwe głośniki były za telewizorem.
Nie do końca wiem jak je rozmieścić, na jakiej wysokości,etc.
W miarę postępu prac będe o wszystkim informował,robił zdjęcia.
 

Saszku

New member
Cześć,

Z całości chyba najsłabszym punktem inwestycji będzie twój obecny zestaw Panasonic Scpt550, w zasadzie każdy niezintegrowany zestaw zagra lepiej więc na etapie projektu weź możliwość wymiany sprzętu np. warto przygotować sobie już wcześniej gniazdka na głośniki w ścianach bo za pewne w nich będziesz chciał poukrywać kable.
Co do projektorów, to obraz jest naprawdę b. dobrej jakości, tu dla przykładu jestem posiadaczem archaicznego już projektora Emachines v700 DLP i muszę powiedzieć, że nie da się porównać efektu obrazu z TV, a tego z projektora.
Co do głośników za TV, to owszem dobrze jest jeżeli głośniki są za ekranem ale tego typu rozwiązania stosuje się wówczas gdy ekran jest specjalnie do tego przygotowany i nie tłumi dźwięków.
W sprawie przesyłu z komputera, to port HDMI przesyła również dźwięk, jeżeli podłączysz przewodem optycznym, to będziesz miał tylko podstawowe DD i DTS - nigdy nie usłyszysz DTS HD-MA i DOLBY TRUE HD ale z tym wiąże się również wymiana obecnego zestawu na nowszy amplituner.

Zazdroszczę osobnego pomieszczenia na kino ;)
 
Dzięki serdeczne za odzew.
Jeżeli chodzi o gniazdka to nie bardzo rozumiem o co chodzi planowałem poprostu przed montażem płyt popuszczać kable w docelowe miejsca.Zrobić takie wnęki w ścianie tylko i wyłącznie o rozmiarze głośnika by ukryć w nim głośnik.
Jeżeli chodzi o projektor to jaki warto kupić i na jakim podłożu się go wyświetla czy to jest jakaś "roleta" czy goła ściana?
Ciężko mi uwierzyć by projektor był w stanie wyświetlić obraz o takiej głębi czy nasyceniu i ostrości jak Telewizor plazmowy, ale jeżeli tak to jestem cholernie zainteresowany(brak obycia z projektorami)
Jaki projektor byś polecał?
Kolejna sprawa to "nie zintegrowany zestaw" Nie znam terminu:/
O co w tym chodzi i na ile taki zestaw poniewiera portfelem, takowy pokój chce tworzyć przez 3 miesiące więc mogę się pokusić o wymiane sprzętu audio.
Jeżeli projektor spełniałby moje oczekiwania co do jakości wyświetlania obrazu to chętnie się o niego pokuszę z tym że musiałbym gdzieś na to spojrzeć.
Pozdrawiam.
metraż pomieszczania na mini salę kinową wynosi 20,5 metra kwadratowego.
 

Saszku

New member
W ścianach można porobić gniazdka na wtyki bananowe albo tak jak piszesz tylko wypuścić przewody do głośników ale dobrze aby przekrój przewodu był troszkę grubszy np. 2,5mm2.
Niezintegrowany zestaw - mam na myśli taki w którym wszystko jest oddzielnym elementem głośniki + amplituner + odtwarzacz.

Co do projektorów, to chyba najlepiej wybrać się pooglądać, nie jestem zorientowany co do nowszych modeli więc nie pomogę ale na forum ktoś na pewno doradzi.
 

Saszku

New member
W zestawie Panasonica zapewne masz cieniutkie sznurki, które mogą się nie nadawać do podłączenia większych kolumn jak przyjdzie ci wymieniać zestaw.

Pomyśl też o Dolby Atmos jak masz sufit podwieszany to na sufit też możesz doprowadzić przewody głośnikowe.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Czytałem sporo że oprócz akustyki która jest najważniejsza, istotną sprawą jest by fronotwe głośniki były za telewizorem.
Nie do końca wiem jak je rozmieścić, na jakiej wysokości,etc.
W miarę postępu prac będe o wszystkim informował,robił zdjęcia.
1) Wszędzie wełna - obowiązkowo. Pusta płyta kartonowo-gipsowa byłaby mocno niewskazana
2) kolor jak najciemniejszy - idealnie czarny. Ma to tym bardziej znaczenie w przypadku projektora. Rolety najlepiej gumowane - 100 zaciemnienia.
3) Przy obecnym zestawie nie ma co kombinować, ale na przyszłość- wysokość - fronty na wysokości uszu (idealnie głośniki wysokotonowe). Idealnie cała reszta kolumn też, ale z centralem jest odwieczny kłopot. Generalnie umieść go jak najbliżej wysokości uszu. Dla większości pod telewizorem. Spróbuj go też nakierować (jak pozostałe kolumny z zestawu) na ucho, czyli tak by "patrzył na Ciebie - idealnie być nie widział żadnych ścianek bocznych. Z tylnymi bocznymi jest już różnie. Jedni zalecają również na wysokości uszu, inni ok 50-60 cm nad, ale tu ważniejszy jest kąt ich nachylenia (czyli znów powinne "patrzyć" na słuchacza)
4) grube dywany, wykładziny korzystnie wpływają na akustykę - skutecznie zmniejszają niepotrzebne odbicia. Generalnie im więcej będziesz miał też tam gratów tym lepiej. Najgorsze są surowe ściany i goła przestrzeń.
5) nie rozumiem skąd zasada, że głośniki za telewizorem? Możesz rozwinąć? Może chodziło o wbudowane głośniki za transparentnym ekranem do projektora? Wpisz w grafikę gogle 5.1, 7.1 - żadne nie stoją za telewizorem ;)
6) wbudowywanie w ścianę klasycznych głośników (czytaj kolumn) nie jest korzystne. Kolumny lepiej grają jeśli maja wokół przestrzeń. Owszem sa specjalne głośniki instalacyjne, ale są one zaprojektowane specjalnie pod zabudowę ścienną lub sufitową. Kolumny klasyczne są wolnostojące i tak należy je wykorzystywać.
 
Ostatnia edycja:
Chyba nie dostrzegam różnicy pomiędzy amplitunerem a kinem domowym.
Być może źle rozumiem ale dla mnie odtwarzaczem będzie PC.
Czyli oprócz projektora potrzebuję: Amplitunera czyli urządzenia sterującego zestawem kolumn?Prawda?
Zestawu kolumn 5.1
Przewodów.
I każde z tych urządzeń trzeba kupować osobno ? Nie ma dobrych zestawów?
Wydaje mi się że mogę odwlec sprawę o miesiąc lub dwa jeżeli warto zakupić zestaw audio taki jaki powinienem.By nie pchać tego mojego kina domowego Panasonica na siłe.
Może ktoś z Was jest w stanie i ma chęci by podać jakiś zestaw warty uwagi oczywiście nie szaleńczo drogi.
Problem pojawia się również odnośnie połączenia bo o tyle o ile Pc podłacze z Projektorem kablem Hdmi to nie wiem jakim przewodem podłączyć amplituner z Pc by przesłać dźwięk.
 
Ostatnia edycja:

Saszku

New member
Takich zestawów będzie mnóstwo do zaproponowania w zależności gustów muzycznych i potrzeb nabywcy nie mówiąc już o kosztach. Dla przykładu taki zestaw jak mój, a mi odpowiada choć amplituner mógł by być troszkę mocniejszy to wydatek około 4k - 4,5k czyli Onkyo TX-NR636 + Audio Pro Avanto ale niektórym bardziej odpowiada brzmienie Denona lub Yamahy czy innych amplitunerów. Ty będziesz miał bardzo fajne pomieszczenie do odsłuchu więc warto się zastanowić nad wymianą sprzętu chociaż po to aby cieszyć się nowym DTS czy DD, a i w samym dźwięku zauważysz duże zmiany.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zależy jaki budżet przewidujesz i na co dokładnie.
Komputer spinasz HDMI z amplitunerem, a dalej obraz leci do projektora, też po HDMI. Kolumny są podłączone do amplitunera i on wysyła do nich dźwięk z komputera
 
Budżet i na co? A już pisze.
Po pierwsze pomieszczenie ma służyć do oglądania filmów zwłaszcza w godzinach wieczornych a nawet poźnych.
Jestem graczem. Starej daty :) (30) więc też chętnie bym grał na takim obrazie z projektora,ale tylko i wyłącznie gdy obraz by był zadowalający.
Na chwilę obecną szukałbym projektora do 2500zł.
Natomiast jeżeli chodzi o sprzęt nagłaśniający to nie spodziewałem się aż tak wysokich cen .
Czy znajdę jakiś używany przyzwoity sprzęt do 2000zł?
Niestety koszt stworzenia pomieszczenia nie będzie mały,więc zasoby finansowe na amplituner będą uszczuplone:/
Znalazłem coś takiego:http://allegro.pl/amplituner-hd-5-1-yamaha-rx-v1800-hdmi-myslenice-i5521592633.html
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
Nie kupuj na raz byle czego, bo będziesz żałował wydanych pieniędzy.
Wiem, że najlepiej byłoby mieć od razu 5.1, projektor itd, ale nie ma co pochopnie podejmować decyzji.
Projektor chyba najpopularniejszy w swojej klasie to BenQ 1070.
Do tego trzeba pomyśleć nad ekranem... Jak dedykowane pomieszczenie i ograniczony budżet to ja bym pomyślał o namalowaniu go na ścianie.
Jakiś czas temu Kolega III robił coś podobnego u siebie i efekt podobno zadowalający.
Co do kina to za 2000 nie masz co marzyć o zestawie 5.1 prócz plastików.
Może najpierw jakiś używany, niedrogi amplituner (np. Onkyo-typowy do kina i jest sporo niedrogich używek) i do niego para frontów choćby nawet podstawkowych (później mogą posłużyć jako tyły) ;-)
Z czasem dokupisz pozostałe kolumny i suba.

Tutaj masz linki jak to u III wyszło ;-)
http://www.hdtv.com.pl/forum/1134266-post4672.html
http://www.hdtv.com.pl/forum/1135043-post4702.html
 
Ostatnia edycja:

ThePepe

New member
Bez reklam
Może pooglądaj trochę jak to wygląda u innych, nawet na zagranicznych forach i będziesz miał wiele ciekawych rozwiązań.

Nasze zestawy - HDforum
to na naszym forum :)

Zainspirujesz się czymś ciekawym i dostaniesz odpowiedź na wiele z Twoich pytań
 
Obsługa klienta z dziale projektorów wytłumaczyła mi to w ten sposób.
Żeby jakość obrazu była tak ostra i nasycona kolorami jak w plazmie trzeba było wydać na projektor kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W przpadku projektora do 3 tys złotych,takiego obrazu jak na telewizorze nie uzyskam w żaden sposób.
Powiedzieli,że trzeba zapłacić jeszcze 1500 za ekran lepszej jakości by jako tako to wyglądało.
Na chwilę obecną i tak nie robię żadnych zakupów, poza materiałem na adaptację pomieszczenia.No i właśnie rzeczą na tą chwilę najważniejszą są przewody do głośników o których kolega wspomniał wyżej.
2,5 mm to ma być przekrój przewodu ?
I gdzie szukać takich kabli.
Banalne pytania ale do miasta mam 40 km (wichura),więc nie chce jeźdźić na darmo.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Aby uzyskać w miarę dobry obraz porównywalny do plazmy trzeba spełnić kilka warunków (piszę odnośnie ekranów zwykłych nie odnoszę się do ekranów typów magic screen itd.):
- odciąć w pomieszczeniu 100% światła dziennego,
- kolory ścian i sufitu jak najciemniejsze,
- dobrej jakości szary ekran,
- w miarę dobrej jakości projektor.
W tedy możemy uzyskać obraz zbliżony do obrazu z plazmy pod względem nasycenia kolorów oraz czerni. Piszę to jako posiadacz plazmy i projektora...;-) Zaznaczam, że obraz będzie zbliżony do plazmy nie identyczny ponieważ obraz z projektora jest po prostu inny bardziej kinowy..;-)
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
W dedykowanym pomieszczeniu TYLKO PROJEKTOR ;-)
Nie ma innej opcji. Dobry TV to podstawa, ale w "normalnym" salonie/pokoju.
Jak jest osobne pomieszczenie typowo do kina to projektora nie zastąpi żaden TV ;-)
100-130 cali musi być ;-) Takie jest moje zadnie.
 
Na YT ludzie nagrywają swoje ekrany projekcyjne i obraz wyświetlany z projektorów Full HD, wygląda to fatalnie, nie wiem może na żywo jest inaczej zna ktoś może miejsca gdzie można by było zobaczyć to na własne oczy?
 

Ramlesa

New member
Podzielam opinię lobosa.

Inna sprawa, że zaproponowany tv miernym jest.

Podwieszę się pod wypowiedzi poprzedników. Stopniowo i powoli do celu:
Przygotuj pomieszczenie, kup ampli, projektor, 2 podłogówki lub podstawki, ekran (lub odpowiednio przygotuj ścianę) i będziesz MEGA zadowolony. Później jak pot wyparuje i łzy wyschną pomyślisz co dalej.
 
Do góry