Dolby Atmos, co to??

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pomyśl jeszcze nad konfiguracja 7.1, jeżeli nie ma innej opcji, to już pisaliśmy wielokrotnie gdzie i jak rozmiescic sufitowe do 5.1.2
Pamietaj, że najlepszym rozwiązaniem przed docelowym umiejscowieniem jest test na ruchomym "rusztowaniu" (lub siedzieli). Zdziwiłbys się jak duże różnice w dźwięku wynikają z drobnych ruchów na suficie.
To nie jest tak, że sobie zerknieksz na rysunek i machniesz "mniej - więcej". Jest taki punk G :) na suficie i musisz centralnie w to miejsce się wcelować.
Podstawa, to odpalic dźwięk (najlepiej z fragmentów filmowych) na sufitowych i słuchać gdzie najlepiej brzmi.
Wystarczy 15cm nie w tą stronę i stracisz sporo z dźwięku.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Niestety warunki lokalowe nie pozwalają na konfigurację 7.1 , tylna kanapa przy ścianie, inaczej już dawno cieszył bym się z 7.1.Trzeba będzie trochę powalczyć z tymi testami z sufitowcami.
A na jakim filmie proponujesz testować ustawienia do Atmosa ? Który fragment najlepszy?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Moje propozycje są rozsiane w tym wątku, jest tego sporo.
Mamy też dedykowany wątek i tam też pisaliśmy, ale Ty zrób to inaczej, bo nie o to teraz chodzi. Testować atmosa będziesz sobie potem.

Głośniki sufitowe podłącz pod fronty w ampli i odpal materiał (film, muzyka itp.) na którym cały czas coś się dzieje, będą to też dialogi i wszelkiej maści dżwięki.

Dobrym sposobem jest też odpalenie którejś stacji radiowej (online, lub YT) i załączenie deszczu, burzy, fal morskich, jakiś ptaków itp. To są zbliżone dżwięki do tego co usłyszysz już na większości filmów, tyle, że w tym wypadku będziesz jej miał cały czas, a tylko te nadają się do testów.
Są też szumy na różnych częstotliwościach. Jest tego sporo na YT.
To są ciągłe długie sygnały. Załączając taki materiał będziesz mógł w locie manewrować umiejscowieniem sufitowych głośników, znajdziesz wówczas to konkretne w którym sygnał/dzwięk z sufitowych będzie brzmiał najkorzystniej.

Przy takich "testach" bardzo łatwo się przekonać z którego konkretnie miejsca masz ten sygnał najkorzystniejszy, a w sufitowych jest to istotne, bo zmienia się drastycznie względem miejsca odsłuchu.

Korzystając z wybranych fragmentów Atmosa (filmy), będziesz miał zaledwie kilka krótkich dżwięków w zależności o konkretnego dema/filmu.
To nie jest dobry sposób na testowanie przed samym montażem. To muszę być długie sygnały. Jak tu złapiesz "punkt G", to na każdym innym już filmie z atmosem (lub upmixie) będziesz miał pewność, że wycisnąłeś wszystko z konfiguracji.
 

Kamil_89

Member
Ja mam zgodnie z zaleceniami Dolby czyli na wysokości kolan i w lini frontów. Ale sam nie wiem czy dziś bym ich nie ułożył inaczej. Jak masz możliwość testów tak jak napisał Armanig to sprawdź, ja niestety takiej możliwości nie miałem.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie ma problemu, daj znać jak to wszystko ogarniesz.
Zalecenia Dolby są jak najbardziej ok, o ile idealnie się w nice wcelujemy, a jeżeli nie mamy pewności, to warto to kilkoma prostymi zabiegami dopieścić.
Więcej pisania jak roboty ; )
 

Kamil_89

Member
Więcej pisania jak roboty ; )

Armanig siedzisz na Onkyo, podpowiedź proszę jaki tryb domyślnie wybierasz przy ścieżce 5.1? THX czy upmix do sufitowych (DS, Neural)?

Sam mam dylemat co lepsze a nie lubię jakoś oglądać tego samego filmu dwa razy w krótkim dostępie. Na tą chwilę nie mam zwycięzcy :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bliżej mi do trybu THX, z ta różnica, że u mnie dochodzą jeszcze 2 dodatkowe do 7.1, czyli to będzie THX Surround. Wówczas załącza się para za plecami.
U Ciebie widze, że konfiguracja Atmosa, 5.1.2 wiec trochę żal nie wykorzystać sufitowych, ale jak już sam piszesz, że nie możesz się zdecydować, to świadczy dobrze o trybie THX w 5.1 :)
Generalnie wolę swoje 7.1 od 5.1.2 i myślę, że również przy 5.1 w trybie THX częściej bym go załączał w 5.1 jak 5.1.2 w trybie Neural czy Dolby Surround chociażby.
Atmos jest super, ale THX jakoś bardziej mnie ciągnie.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Jednak rezygnuję z Atmosa,przynajmniej na razie.Dziś porobiłem sobie testy 5.1 i 7.1
Różnica jest i to duża,już nie chcę oglądać filmów w 5.1
Pruję nie sufit a tylną ścianę,głośniki instalacyjne ścienne i od miejsca odsłuchowego do tylnej ściany "wygospodarowałem" 80cm.
Testowałem przy 60cm ,jak głośniki wkuję w ścianę będzie 80cm,i nie będą przeszkadzać ,więc powinno być jeszcze lepiej.
Tryb THX Cinema,efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.
 

Robssson

New member
Myśle ze każdy ma swoje preferencje... Ja uważam że Atmos jest najlepszym systemem obecnie i gra to świetnie, ale oczywiście trzeba iść na kompromis ze umieszczenie głośników w suficie nie sprzyja idealnemu dźwiękowi w innych trybach.
 

norbert1983

Member
Witam chciałem zapytać posiadaczy głośników sufitowych czy przy projekcie skrzynek do głośników uwzględnił ktoś otwór bass reflex, i czy może to coś poprawić bo znalazłem taki wpis? "Montaż otworu bas-refleksu zmniejszy ciśnienie powstające nad płytami zawieszonego sufitu i poprawi efektywność dźwięku w zakresie niskich tonów w pomieszczeniu" co o tym sądzicie?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Jak masz czas i chęci to możesz się pobawić, całą potrzebną wiedzę w tym odpowiednie wyliczenia znajdziesz w sieci. Jak zrobisz to zgodnie ze sztuką to efekt powinien być na plus.

Ja u siebie z lenistwa zrobiłem po prostu takie pudła żeby pasowały pomiędzy sufitem a płytą k/g, od środka wyścieliłem wełną mineralną i też nie jest najgorzej ;)
 

norbert1983

Member
No właśnie niewiem czy to możliwe bo głośniki juz mam zabudowane, sądziłem że wystarczy otwór odpowiedniej średnicy, a ty napisałeś o odpowiednich wyliczeniach ?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
...tym bardziej wycięty tylko otwór.
Natomiast wiele głośników posiada możliwość dokupienia dedykowanej skrzynki (już o odpowiedniej kubaturze, po obliczeniach i są to obudowy zamknięte). Sam mam takie i zdecydowałem się na nie, by nie robić sobie dylematów z obliczeniami.
Nie spotkałem się z głośnikiem sufitowym do zabudowy, czy to naściennym z typowym otworem bass reflex. Czasem jednak mogą to być dyskretne otwory, (np. cos jak linia transmisyjna). Typowe głośniki naścienne tez stosowane są na sufitach (patrz galeria Bipo). Wtedy wręcz producent zaleca położenie w bezpośredniej bliskości ściany.
Są też w sieci specjalne "torby" na głośniki sufitowe. Zamiast stałej skrzynki nakładasz taką torbę, która jest wyścielona wełną. Jest kilka kubatur. Niestety nie mogę teraz tego znaleźć, może ktoś podrzuci link.
Większość się natomiast tym kompletnie nie przejmuje i montuje takie głośniki bez żadnej obudowy, a Ci którzy pokuszą się o obudowę DIY nie obliczają kubatury. Pytanie, czy faktycznie trzeba się aż tak przejmować? Wszak są to "tylko" głośniki do Atmosa... ;)
 

Kamil_89

Member
M.in. Głośniki z Bose maja Bass reflex ale one już fabrycznie maja obudowę. Ja w swoich skrzynkach zrobiłem po dwie dziurki z każdej strony w celu ewentualnej wentylacji, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale dla spokoju :) reszta to normalne DIY bez obliczeń. Wczoraj oglądałem kolejny raz Dark Night Rises i w upmixie do Neural sufit świetnie dawał radę :)
 

norbert1983

Member
Pytałem o możliwość wyciecia bass reflexu bo według mojej opinii głośnik sufitowe posiadam monitor audio 265idc po kalibracji i ustawieniach odciecia na 80hz nie graja tak jak reszt zestawu posiadam glosniki wharfedale 10.7,10cs, 10.2, zauważyłem to po wyłączeniu wszystkich głośników poza sufitem i włączeniu transformersow usłyszałem sufit w scenach w których wcześniej głośniki były nie slyszalne, bo sufit zlewa sie z caloscia. Ale u mnie sufit jest już zabudowany także popij wodą, dopiero teraz zauważyłem gotowe skrzynki z bass reflex o których pisał krzycho.
 
Do góry