Dolby Atmos, co to??

onyx84

New member
No nie bardzo dlatego że tak jak pisalem wczesniej mam wysoki sufit, myślałem o jakims rodzaju rusztowania. Znajomy rzucił mi pomysł zebym przeciągnął dwie stalowe linki i na nich uwiesił te JBL. Nie chodzi mi o estetykę, Mieszkanie jest wynajete. Gdyby bylo moje zrobil bym podwieszany sufit...
Bedzie ten model JBL M52 pasował do reszty mojego sprzętu?
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Hiszpanie wypuscili swoja pierwsza produkcje przeznaczona dla kina domowego, zrealizowana w Dolby Atmos - Zona Hostil (eng: Rescue Under Fire) [2017].
Natomiast Chinczycy wydali plytke, na ktorej znajduje sie sciezka dzwiekowa zarowno w Dolby Atmos jak i DTS:X.
Tytul filmu to The Founding Of An Army [2017]
Ogladanie obu filmow na wlasne ryzyko ;)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli ktoś lubi kino azjatyckie pozycja może się spodobać.. :)
Po trailerze wnioskuję że statystów im nie zabrakło. . :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ostatnio kika ciekawych chinoli bym obejzal.... ale nikt nie chce ich tlumaczyc (Napisy pl) wiec lipa.
War of God
Kung fu Yoga.

Widac chinole polubili atmosa i dtsx.
 

rafaell68

Member
Przymierzam się do dołożenia nagłośnienia sufitowego ATMOS.
Mam amplituner : PIONEER SC-LX501-B, więc max co uzyskam to 5.1.2.
Kolumny to CANTON GLE 5.1 i planowałem wrzucić 4 szt. InWall 443.
Pomieszczenie nie jest jakieś duże i nie wiem czy jest sens wrzucać 4 sufitowe głośniki czy wystarczą 2.

Pytania :
1) czy jest sens robić taki układ 5.1.2x2 czy lepiej dać po prostu 5.1.2
2) czy jest możliwe połączenie w ogóle 2 głośników razem jako jeden kanał?
3) czy takie odstępstwa od położenia jakie mam na swoim schemacie nie będą zbyt duże?

MOJA WIZJA 5.1.2x2



5.1.2 wg DOLBY :



5.1.4 wg DOLBY



5.1.X wg PIONEER SC-LX501-B

 

Kamil_89

Member
No nie wiem jak to będzie działać, gdzieś tu na forum był taki wątek z tego co pamiętam to nie powinno się tak łączyć głośników. Jak wtedy rozwiąże się sprawa np impedancji, dodatkowo pytanie czy kalibracja nie zwarjuje. Wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie normalnego 5.1.2 bo de facto co Ci da zastosowanie 4 sufitowych jak będziesz miał tylko dwa kanały?
 

RAF1977

Banned
I tak są tylko dwa [emoji3].
Po co dwa razy robotę robić, jak się nie spodoba, to dwa odłączy, będą gotowe na później.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Przy twoim rozmieszczeniu zostałbym przy dwóch sufitowych. Zobacz że te tylnie i tak Ci wypadają na łonie kolan a przednie to już zleja Ci się z przednimi z uwagi na kat natarcia dźwięku.
 

rafaell68

Member
Dzięki za sugestie. Chyba faktycznie najsensowniej zrobić 5.1.2 bo praktycznie nie ma jak spiąć tego w 2x2, plus dodatkowo argument, że fronty zlałyby się z przednią parą atmosów mnie przekonuje.
Myślę, że ten rysunek Pioneera gdzie są pokazane dwa rzędy atmosów po 3 szt. musiałem opacznie zrozumieć, że one są spięte razem. Możliwe, że są to po prostu przykładowe pozycje.
Dodatkowo ciekawą sprawę przyuważyłem w manualach DOLBY odnośnie 5.1.2. Miałem rev 2016 oraz ściągnąłem dzisiaj rev 2017 i widać, że delikatnie przesunęli górne atmosy właśnie na wspomnianą przez Bipo pozycję kolan.
Chyba tak właśnie je ulokuję. Zastanawiam się tylko jak dać te InWall443 wzdłuż czy w poprzek.



 
Ostatnia edycja:

jaco.37

Member
Bez reklam
Postanowiłem sobie że biorę się za instalację Atmosa.Z mojego ampli /RZ-810/ mogę max wyciągnąć 5.1.2. i tu mam pytanie,czy dobrze zrozumiałem że najlepszy efekt daje umieszczenie górnych głośników na wysokości kolan ? Nie z przodu ,nie na środku sufitu- tylko tył na wysokości kolan ?Ktoś testował ?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam

jaco.37

Member
Bez reklam
No niby to oczywiste,pytam bo w ustawieniach tego Onkyo jest kilka opcji umiejscowienia "góry",a trochę trudno to samemu przetestować. Mam nadzieję że będzie warto pruć sufit.
 
Do góry