Dolby Atmos, co to??

dzoooni

New member
Witam,
Pytanie laika, co daje dolby atmos? Obsługuje tylko dodatkowe glosniki sufitowe, czy niesie jakies korzyści w klasycznym ukladzie 5.1? Przymierzam sie do złożenia zestawu do kina i zastanawiam sie czy d.a. jest mi potrzebne

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
 

elgator

New member
W weekend testowo postawie male satelitki na tyle kanapy zobaczymy jaki to ma efekt.
Jak dodatni to kupie KEF T101 lub ale raczej MA Soundframe. Gdzieś znalazlem test T101 i z powodu konstrukcji niskie tony nieistnieją.
Z di/bipoli rezygnuje bo do testów nie mam możliwości pożyczenia. A zagłębiając się w ich temat wyszło że to pozostałość po PROLOGICU w celu tworzenia szerszej sceny
Mi bardziej jednak zależy na kierunkowości. Wydaje mi się że po skalibrowaniu amp. Audysseyem powinno byc w miare dobrze.

Dam znać jak to wyjdzie.
Witam,
Pytanie laika, co daje dolby atmos? Obsługuje tylko dodatkowe glosniki sufitowe, czy niesie jakies korzyści w klasycznym ukladzie 5.1? Przymierzam sie do złożenia zestawu do kina i zastanawiam sie czy d.a. jest mi potrzebne

Atmos da ci efekt tylko i wyłącznie przy dodatkowych kanałach górnych lub głośnikach dedykowanych do Atmosa stawianych na kolumnach frontowych bazujących na zasadzie odbicia dźwięku od sufity.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Inwestuj ostatnie pieniądze w sprzęt który zagra dobrze w konfiguracji 5.1, to jest baza i ona musi grać bezkompromisowo, w myśl zasady - dobre 5.1 zagra lepiej jak byle jakie 11.1

Sufitowe dokładamy jak już mamy dopieszczony system 5.1/7.1
Czyli nie rezygnujemy z mocniejszych/lepszych/droższych surroundów bądż centrala na rzecz sufitowych tylko po to aby zmieścić się w budżecie.
To jest najgorsze zło.

Warto też dodać, że sufitowe możesz wykorzystać na dowolnym żródle za pomocą upmixu.

Jak robisz remont, to jak najbardziej warto poprowadzić już kable do systemu 11.1 (7.1.4).
 

dzoooni

New member
Mam przyzwoite stereo, kolumny 3 way na szpilce scan speak i satori napedzane xindakiem xa-6950 09. Nie chcac bawić się w przepinanie kabli, myslalem o ampli z pre outem, wstepnie wybór padł na maranca sr5011, co onim myslicie? Po przemysleniach nie jestem pewien czy potrzebuje dolby atmos, chyba nie ma sensu pchać dodatkowe głośniki w moje pomieszczenie. Stąd tez mysl aby sprawdzic rynek wtórny i kupic ampli w podobnych pieniadzach z drugiej reki, ma to sens, macie jakies doświadczenia?

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Witam
urodziły się plany, by kino uzbroić w głośniki sufitowe do atmos-a.

Ściana z tyłu wygląda tak
28tur61.jpg

pokój ma 5,5metra (na tej jest TV), na 3,5metra

Podpatrzyłem u jednego z forumowiczów jak ma, i żonka średnio, ale jednak wyraziła zgodę - miało by to mniejwięcej tak wyglądać
rigfih.jpg


Głośniki frontowe oddalone są od siebie o 2 metry - i rozumiem, że sufitowe też powinny być montowane na tej linii.
natomiast jak głęboko zamontować sufitówki
teoretycznie wyczytałem tutaj, że mniej więcej na wysokości kolan- co wychodzi mi 90cm. natomiast aż tak daleko nie chciałbym wychodzić - do jakiej minimalnej odległości mogę to zrobić, by efekt atmosa był optymalny?
głośniki do atmosa - na 90% to Głośnik TAGA HARMONY TCW-280R

kolejna sprawa.
Moje surroundy są oddalone od "centralnego słuchacza" prawy 220cm - lewy 250cm - czy tak jak jest na zdjęciu może zostać? czy tam musi być też korekta?
\do tej pory się sprawdzało 0 i nie ukrywam, że jesli mogę, to nie ruszałbym tego

czekam na info pozdrawiam

Jeśli dasz nad głową będzie jeszcze ok ale na pewno nie dawaj za glową przy konfiguracji 2 kolumn do atmosa. Ponadto tutaj kolega też nie miał możliwości odejścia od tylnej ściany dlatego tak blisko zainstalował głośniki atmos dlatego nie sugeruj się że tak jest idealnie i zgodnie ze specyfikacja dolby atmos :)
 

GleNinja

New member
dzięki za rady, tu i na prv:)
wydaje mi się, ze to co chciałem - to się dowiedziałem.
teraz czas na wakacje, a po wakacjach zaczynam zabawę z instalacją atmosa.

choć ustawienie na nowo kina w atmosie, i żeby było dobrze- to też troszkę zajmie - i raczej bede musial sie wami posilkowac
 

KiVash

New member
Witam
Czy takie głośniki jak te na górze nadadzą sie do Atmosa?
Głośniki Wharfedale.
Chodzi w zasadzie o ich usytuowanie.

 

Drunk

New member
Bez reklam
Takie ustawienie bardziej się pod auro nada. Jeśli chodzi o atmosa, żeby było dobrze, to trzeba się trzymać wytycznych ustalonych przez dolby.
 

raf7705

Banned
O fajnie zobaczyć kogoś z setem Diamonds 10.
Z tego co wiem to Atmos dopuszcza przednie górne, tak jak masz teraz.
Ja też zaczynałem od dsp Yamahy i wieszałem przednie górne do jej specyfikacji. Potem przeszedłem na auro3d ale Atmos mogę odtwarzać bez problemu.
Jedno co bym polecił, to dać większego centrala. 10.cm będzie miał takie głośniki jak kolumny główne.
 
Ostatnia edycja:

raf7705

Banned
No to nie jest żadne "wbrew pozorom". Centralny bardzo ważny jest 😀
Ja zmieniłem jakiś czas temu CS na CM. CC też mam ale miał mieć inne zastosowanie (VOG w auro3d).
Co masz z tyłu?
Zdjęcie może...
 
Ostatnia edycja:

GleNinja

New member
mam pytanie o montaż w obudowie głośników instalacyjnych do dolby atmos
Jakich wymiarów musi być skrzynka, by grało to optymalnie, i ewentualnie do jakich wymiarów można zminimalizować skrzynkę.
Montowane będą głośniki Taga Harmony 280, 21cm średnica, i 8cm wysokości

nie znalazłem nigdzie informacji o tym jakich wymiarów powinna być skrzynia do takiego głośnika - więc pytam tutaj
 

Drunk

New member
Bez reklam
Ja zbudowałem pudła tak jak mi pasowało (patrz mój wątek) i sufitowe grają dobrze, ale jak się che mieć pro to są w internecie odpowiednie table aby dobrać kubaturę ;)
 

GleNinja

New member
nie chodziło mi o pro, ale o takie wymiary które mogły być jak najniższe bez spaprania dźwięku
najbardziej pasowała by mi pudełka 25cm na 11cm (wysokosc) czyli 2cm luzu między magnesem a płytą
wtedy nie bede musiał karnisza obniżać :p
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Tak jak Ci już pisałem 2cm luzu pomiędzy wypełnieniem a głośnikiem i powinno byc ok, chyba że chcesz pro to wg.określonych obliczeń. .. :)
 

akustyka

New member
Studio odsłuchowe Atmos Akustyka Będzin Śląsk

Witam,
Jest to mój pierwszy post, dlatego chciałem pozdrowić wszystkich forumowiczów ;)
A także prosić o poradę.
Jesteśmy w trakcie projektowania studia odsłuchowego w naszym sklepie firmowym Akustyka Będzin.
Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dolby Atmos, bodajże jako pierwsi na śląsku.
Chodzi mi teraz o rozmieszczenie głośników.

Pokój ma 3,5m na 5,5m. Wysokość 2,7m
Lecz półki będą zabierały po pół metra z każdej strony. Wtedy zostaje powiedzmy 2,5m na 5m odsłuchu.
Docelowo ma to być system 7.1.4. (Wraz z rzutnikiem i projektorem)

Kolumny będą się zmieniały, jedynym stałym źródłem dźwięku będą głośniki sufitowe Dali e-60.
Niestety nie mogę dodawać linków. Po 5 wypowiedziach będę dopiero mógł to zrobić
Wszelkie porady mile widziane.Pzdr
 
Do góry