Dolby Atmos, co to??

wojazo

New member
Kabeli mozna do nich podłączyć niezależnie, nie potrzeba używać dedykowanej listwy z bolcami sluzacej zarazem za stojak do podstawy. Będę wzorował się drugim zdjęciem umieszczonym w tym teście:
Dolby Atmos in Our Showrooms | HiFi and Friends
Tam widać białe plaskie głośniki i listewka kabelki do sciany pociagniete. Tylko tam chłopaki testowali T 301, które sa większe u mnie będą mniejsze nieco :) W tym teście jest również porównanie do głośników KEF Dolby Enebled jeśli Was interesuje wynik testu to mozna tam spojrzeć i przeczytać.
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ooóoo fajne te kefy. Fajnie wyglada ten sposob montowania do sufitu.

Na upartego to kable mozna schowac w sufinie. Wyzlobic rowek wsadzic kable zakleic i pomalowac dwa razy sufit xD Roboty o wiele wiele mniej niz sufity podwieszane.
 

wojazo

New member
Jedna rzecz jeszcze mnie zastanawia, mianowicie rozstaw głośników na suficie. Mam standardowe mieszkanie, w którym sufit jest na wysokości 255cm natomiast rozstaw frontów też jest dość szeroki bo wynosi 235cm i czy taki szeroki rozstaw głośników na suficie mam również zachować? Boję się czy nie będzie dziury dzwiękowej na środku pomiędzy nimi i czy nie będą za blisko ścian bocznych (30cm). Kolumn frontowych nie mogę zawęzić ponieważ mam dośc szeroką szafke rtf. Te głośniki na suficie muszą być na jednej lini z frontami, nie mogę byc nieco wężej? Może wyjściem z tej sytuacji byłoby zamontowanie tych KEFów nie prostopadle do TV a równolegle tak do środka aby się zchodziły?
Co myślicie?
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
A możesz zwęzić przestrzeń miedzy frontami ? Sufitowe powinny być w lini frontów . Jak masz wąski pokój , to jak przesuniesz na suficie o 10 cm do środka , chyba nic się nie stanie .
Może zamocuj głośnik na jeden kołek , tak abyś mógł go przesunąć o następne mocowanie i zrób test , co słyszysz , gdy jest 30 i 40 cm od sciany ( lub tyle na ile pozwala Tobie następne mocowanie ) . Mam nadzieje , że rozumiesz o , co mi chodzi :)
Głośniki będziesz montował wzdłuż , czy poprzek ?

To jaka jest konfiguracja sprzętowa ? :) Zdjecia po robocie obowiązkowe :)!
 

wojazo

New member
Nie moge frontów zawęzić bo juz stoja 20cm od szafki rtv. Sufitowe chcialem początkowo zawiesić prostopadle do kanapy czyli wzdłuż pokoju (ta opcja wydaje sie wizualnie mniej nachalna) jednakże montując je rownolegle do kanapy czyli w poprzek pokoju głośniki zaczynały by się 30cm od bocznej ściany ale już konczyly nieco dalej... Druga sprawa to taka ze te glosniki maja glosniczek sopranowy u gory czyli montujac je wzdłuż pokoju te oddalaly by się od pozycji słuchacza... nie wiem czy to tez ma znaczenie ? Dlatego myślę że będę próbował jak juz głośniki przyjadą, po cichu liczę ze to będzie dzisiaj :)
Edit.: zdwonilem do sklepu i niestety dopiero dziś je wysyłają i dopiero w poniedziałek je będę mógł odebrać, czyli dopiero next weekend bede robil instalacje.
 
Ostatnia edycja:

wojazo

New member
Witam,
Zgodnie z zamiarem w minioną sobotę zamontowalem dwa głośniki KEF T-101 na suficie :)
Po kalibracji i odsluchu kilku scen zdecydowalem sie nieco przyciszyc surroundy i podglosnic sufitowe (tak o 3db, z -6 na -3). Audysej odciął mi je na 120hz czyli tyle ile zalecają w instrukcji :)

Tu znajduje sie fotka jak to u mnie wygląda:

https://imageshack.us/i/plpeUWXyj

Dodam, że to widok przejsciowy i do następnego weekendu kable na suficie wprowadze do maskownicy :)

Wrażenia tak na gorąco to jest spora różnica w dzwieku. Za pierwszym razem jak oglądałem Transformersów w Atmosie to w tej scenie zasysania miałem wrazenie że słyszę takie specyficzne odgłosy silnika (pstrykanie polaczone z pierdzeniem), przewinolem w tył puściłem jeszcze raz i stojac tym razem na drabinie się potwierdziło :) Puściłem ta scenę jeszcze raz bez atmosa i te odgłosy silnika grały surroundy wiec naprawde spoko. Naprawdę w moim przypadku gdy siedzę wręcz na surroundach to zawieszenie głośników na suficie zauważalnie przeniosło scenę z zauszu gdzies na przestrzeń w oddali od mojej głowy.
Natomiast efekt WoW doświadczyłem na Terminatorze Genezis, scena w autobusie jak terminator chodzi po dachu autobusu :) Faktycznie slyszalem jak stąpa po dachu autobusu :) i dokladnie w kierunkach w ktorych spogladal wzrok bohaterow :) Uważam ta scenę za póki co najbardziej referencyjną do Atmosa !
Póki co więcej doświadczeń nie mam, muszę poczekać do następnej soboty kiedy bede mial chatę wolną :)
Pozdro !
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Taki ładny pokój i maskownice ?:( Widzę kucie i w rogach szerokie listwy ozdobne , aby ukryć kable .
Gratulacje za determinacje :) I pokaż pokój w całej okazałości :)
 

wojazo

New member
Kucie rowków poczeka na okazje tzn odświeżenie koloru ścian itp. Do tego czasu muszą wystarczyć maskownice, taki warunek dała żona, ten widok kabelków mocno ja zasmucił :-(
Całego pokoju nie obejme niestety. Tak natomiast wygląda widoq z kanapy :)
https://imageshack.us/i/pnFQ8620j
Pozdro !
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Ładnie :) Wciśnięty centralny Tobie daruję , ale duszenie amplitunera jest zbrodnią !!! Przy remoncie może szykuj żonę na „wyspę” na suficie i 4 glosniki :) Zobaczysz , apetyt rośnie .
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Wy mowicie o problemach z kablami ?
d708e584a659f530f59fd8326628448d.jpg

Co ja mam powiedziec hehe
Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Kucie rowków poczeka na okazje tzn odświeżenie koloru ścian itp. Do tego czasu muszą wystarczyć maskownice, taki warunek dała żona, ten widok kabelków mocno ja zasmucił :-(
Całego pokoju nie obejme niestety. Tak natomiast wygląda widoq z kanapy :)
https://imageshack.us/i/pnFQ8620j
Pozdro !
Wyglada to calkiem przyzwoicie tyle ze tak jak kolega wspomnial Amplituner bedzue tam ladny piecyk robil [emoji91]

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Witam,
Zgodnie z zamiarem w minioną sobotę zamontowalem dwa głośniki KEF T-101 na suficie :)
Po kalibracji i odsluchu kilku scen zdecydowalem sie nieco przyciszyc surroundy i podglosnic sufitowe (tak o 3db, z -6 na -3). Audysej odciął mi je na 120hz czyli tyle ile zalecają w instrukcji :)

Tu znajduje sie fotka jak to u mnie wygląda:

https://imageshack.us/i/plpeUWXyj

Dodam, że to widok przejsciowy i do następnego weekendu kable na suficie wprowadze do maskownicy :)

Wrażenia tak na gorąco to jest spora różnica w dzwieku. Za pierwszym razem jak oglądałem Transformersów w Atmosie to w tej scenie zasysania miałem wrazenie że słyszę takie specyficzne odgłosy silnika (pstrykanie polaczone z pierdzeniem), przewinolem w tył puściłem jeszcze raz i stojac tym razem na drabinie się potwierdziło :) Puściłem ta scenę jeszcze raz bez atmosa i te odgłosy silnika grały surroundy wiec naprawde spoko. Naprawdę w moim przypadku gdy siedzę wręcz na surroundach to zawieszenie głośników na suficie zauważalnie przeniosło scenę z zauszu gdzies na przestrzeń w oddali od mojej głowy.
Natomiast efekt WoW doświadczyłem na Terminatorze Genezis, scena w autobusie jak terminator chodzi po dachu autobusu :) Faktycznie slyszalem jak stąpa po dachu autobusu :) i dokladnie w kierunkach w ktorych spogladal wzrok bohaterow :) Uważam ta scenę za póki co najbardziej referencyjną do Atmosa !
Póki co więcej doświadczeń nie mam, muszę poczekać do następnej soboty kiedy bede mial chatę wolną :)
Pozdro !
Trzeba się rozwijać :)
 

wojazo

New member
W "minionkowy“ weekend pochowalem kable do listew maskujacych (plecam Legranda z fabryczna taśma klejaca -sa w Castoramie- bardzo mocno trzyma, nie trzeba wiercic :) efekt mozna sobie zalukac: https://imageshack.us/i/plDha8imj :)
Okazalo się ze mam duzo naddatku kabla, ktore zakupilem do sufitowych (sa one 2xgrubsze od dotychczasowych) i mam pytanie- czy dobrze bym zrobil gdybym od jednego i drugiego kabla ucial po 2m kabla i podlaczyl nimi fronty ? Jest sens tego? I czy po zmianie przewodu glosnikowego musialbym powtórzyć kalibracje amplitunera ?
A wracajac do testów atmosa to posprawdzalem dalej Terminatora, za namowa kumpli podglosnilem sufitowe w menu opcje z pilota (reg. pozimou kanalu) i czy dobrze ze tu je podglosnilem czy lepiej zostawic ta opcje i podglosnic je tam gdzie Audyssey dokonuje zmian i pomiarow?
Wracajac do filmu to podgosnilismy sufitowe az wyraznie slyszelismy w przedostatniej scenie jak obaj terminatorzy znajduja sie w tej kuli sferycznej wmomencie spowolnienia "rozsypuje" sie skóra z policzka Arnolda i ucieka do góry- :) no i faktycznie udalo się podglosnic tak aby w prawym sufitowym bylo slychac szelest temu towarzyszacy.
Po tej regulacji pozostale efekty również bylo satysfakcjonujaco słychać np jak pojawiaja sie te niebieskie hologramy skyneta to dźwięk zapalajacych sie hologramow rowniez dobiegal wyraznie z sufitu :)
Polecam te sceny do weryfikacji swoich ustawień :)
Pozdo!
 

Snikers89

New member
Bez reklam
Ja po kalibracji Audysseyem zawsze recznie jeszcze zmieniam niektore glosniki.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Po kilkudziesieciu "srednich" pozycjach, pojawia sie na horyzoncie material z przyzwoitym sufitem czyli Conjuring 2. Nie uswiadczymy w nim raczej dynamicznie poruszajacych sie zrodel ale i tak mimo tego material IMHO nadajacy sie na niezle demo systemow x.x.4
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ja zaliczyłem ostatnio jedynkę i właśnie mi przypomniales o czym pomyślałem w czasie seansu. W scenach w piwnicy aż się prosilo o Atmosa. Pierwszy raz mi się tak natretnie roiło w głowie 😊
 

Boger

New member
Panowie, jakie głośniki polecilibyście aktualnie do atmosa w konfiguracji 7.1.4? Mam opuszczony o jakieś 18 cm sufit więc mogę wyciąć pod niego dziury i zrobić nad nimi jakąś wygłuszoną skrzynkę.

Cena - bez szaleństw - najlepiej jakiś optymalny wariant pod względem jakość/cena.

Chcę oszacować na jaką kwotę muszę nastawić szanowną małżonkę ;) Aha, kolor najlepiej biały, żeby na jasnym suficie nie rzucały się w oczy.

Edit. pozostałe głośniki to zestaw 7.1 Zensorów - 2x zensor 7, 4x zensor 1, 1x vocal i sub e12f - całość w orzechu.
 
Ostatnia edycja:
Dzięki za podpowiedź. Który model będzie wystarczający do Atmosa? Wystarczy E-50?
Mam identyczny zestaw kolumn jak Ty. One mają 6(ohm) impedancje to też dopasuj sufitowe o identycznej impedancji. Tylko pamiętaj jak dokupisz sufitowe to amp av musi mieć też możliwość ich obsługiwana. Mój Denon może działać jako 7.1 lub 5.1.2 i nie da rady więcej kolumn podłączyć. Ja planuje zrobić remont, pozbyć się jednej pary Zensor1 na rzecz pary Phantom H80 i zrobić pod typowego Atmosa system 5.1.2

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 
Do góry