Dolby Atmos, co to??

Rafal7

Banned
Zasilić to raczej będzie czym, fronty i tak pod wzmacniaczem mam.Chyba że ze swoja elektronika nie mam co startować do 7.1?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zasilić to raczej będzie czym, fronty i tak pod wzmacniaczem mam.

Moje pierwsze podejście do 7.1 kilka systemów wcześniej, nie było najprzyjemniejszym doświadczeniem.
To było dawno, inny sprzęt, kolumny a chyba nawet dekodery. Szybko się zraziłem i wróciłem do 5.1, teraz natomiast inna bajka. Najfaniej się chyba słucha muzyki elektronicznej, te przejścia są niesamowite.
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Nie szkoda Ci tego ile tracisz na jakości dźwięku ? Oczywiście że są takie filmy gdzie 5.1 w języku polskim jest lepsze od oryginalnej ścieżki dźwiękowej ale sporadycznie coś takiego występuje.
Jeśli nie oglądasz ścieżki oryginalnej to 7.1 jak dla mnie pozbawione jest sensu.... ale to moje zdanie.

Ty z lektorem oglądasz Hobbita?:):-D
 

SebaK1205

New member
Bez reklam
Ja oglądam tylko ze ścieżką oryginalną, czesto bez napisów. Nawet moja piękniejsza połówka przekonała się do napisów. Z rozstawieniem do 7.1 nie było by problemu, bo back surround by stały 2 metry za kanapą, left i right surround wisiały na wysokości kanapy... fronty po skosie około 1,5 m od słuchającego, tak samo centralny... ale wracając do przedmiotowego ATMOS... chętnie bym go gdzieś odsłuchał... zobaczymy czy w Gdansku powstanie taki pokój odsłuchowy...
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Zasilić to raczej będzie czym, fronty i tak pod wzmacniaczem mam.Chyba że ze swoja elektronika nie mam co startować do 7.1?

Najlepiej jest to przetestować, od kogoś pożycz głośniki tylko odpowiadające klasie innym kolumnom jak i wyglądowi który preferujesz i sam się przekonasz na ile są to doznania lepsze , ciekawsze w stosunku do tego ile musisz zapłacić za takie głośniki. I biorąc pod uwagę że u Ciebie byłoby praktycznie zawsze sztucznie podnoszone do 7.1... A to zmienia postać rzeczy .. I pamiętaj o ustawieniu żeby była różnica pomiędzy tymi głośnikami w odległości , w przeciwnym razie będziesz miał dźwięk jeden na drugim ...


Ty z lektorem oglądasz Hobbita?:):-D


Ja oglądam zawsze z napisami, bo raz że dużo rozumiem z tego co oni mówią (choć niestety nie wszystko), dwa jak słuchasz języka to tak jakby sobie troszkę z tym językiem obcujesz, trzy jak już wydaje kasę na filmy bluray to nie po to żeby oglądać w 5.1 dolby digital... Wtedy chyba bym bardziej kupował dvd - bo niektóre z nich naprawdę są dobrze wydane, a kosztują średnio o 50% taniej, tylko widać wtedy i tak różnicę na obrazie - tego się nie da oszukać.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ja np. mam ten problem, że chciałbym 7.1 ale nie mam możliwości. U mnie już teraz surroundy są dokładnie po bokach widza, a kanapa dotyka plecami tylnej ściany. Nie ma szans. Chociaż są chęci i fundusze. Aaa i jeszcze kabli nie mam poprowadzonych :-( chyba, że ktoś coś doradzi... :-(
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja np. mam ten problem, że chciałbym 7.1 ale nie mam możliwości. U mnie już teraz surroundy są dokładnie po bokach widza, a kanapa dotyka plecami tylnej ściany. Nie ma szans. Chociaż są chęci i fundusze. Aaa i jeszcze kabli nie mam poprowadzonych :-( chyba, że ktoś coś doradzi... :-(

Kable to myślę najmniejszy problem, chodzi właśnie o rozsądne ustawienie tych głośników, a nie żeby mieć dla samego 7.1 i wychwalać że jak to jest super, bo ma się dwa głośniki więcej, a że ustawione niemalże jedne na drugich - to co z tego..:) Grunt to mieć rozsądek w tym wszystkim.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja myślę że jak jesteś zadowolony z tego co masz to i system 5.1 będzie sprawiał Ci radość z oglądania. Głowa do góry - KD to nie wszystko :)
Dobre stwierdzenie, do wytatuowania na czole, tyle że większość z nas, audio/video-czubków o tym zapomina i spać spokojnie nie może, cały czas myślimy co tu jeszcze....To też sprawia radość :D
Inna sprawa, że tak jak w przypadku pogoni za króliczkiem w audio, często zapominamy by posłuchać muzyki, a nie sprzętu, tak i w filmach. Chociaż tu im więcej tym lepsze wrażenia. Ja też nie mam możliwości na 7.1, ale już kombinuję jakby tu jednak je upchnąć :D
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
John Wick (2014) Dolby TrueHD 7.1. Atmos

john-wick_1.jpg
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Testowałem Atmosa (upmix) z postawionymi Dali Zensor na moich przodach. Po kalibracji przestrzeń sie poprawiła i była poprawa ogólnego wrażenia przestrzeni. Z kanałów cały czas wydobywa się dźwięk a nie jak ktoś wspominał tylko przelatujące helikoptery itp ale z odbitego dźwięku wiele nie zostaje z tego tła. Do tego wadą jest lekka słyszalność bezpośrednio z głośnika w linii prostej tonów poniżej 2kHz.
Więc kolejny krok to test na jakichś małych kolumienkach podczepionych pod sufit. Zapowiada się że zagra to naprawdę fajnie jak ktoś już tu pisał tylko trzeba to sensownie zrobić.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Tym razem podczepiłem małe Harmany (z zestawu HKTS 6) pod sufitem, oczywiście ponowna kalibracja i efekt o wiele lepszy.
Ogólnie jest super choć testowałem na czterech demkach Atmos a nie miałem jeszcze żadnego całego filmu.
Na upmixie bywa fajnie ale zależy od sceny i ścieżki dźwiękowej. Tzn nigdy nie jest źle co najwyżej efekt niewielki.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Rafa@rafa jaka masz ustawiona konfiguracje glosnikow na ampie? Pytam nie bez powodu, bo np Onkyo 636 swiruje i ani front ani middle top nie daje dobrych efektow. Dopiero jak ustawisz na Atmos Enable (identycznie jak dla tych produkujacych dzwiek odbity od sufitu), wtedy pozycjonowanie dzwieku w demkach wydaje sie nabierac precyzji. Brzmi to dziwnie, ale troche spedzilem czasu nad tym i zmiana pozycji sluchacza nie daje tak dobrych efektow, jak zmiana ustawienia na Atmos Enabled.
Warto poprobowac jesli obecnie masz inaczej ustawione.
 

Kubuś2

New member
Jakie głośniki proponujecie pod Atmosa ?
Posiadam Klipsch RF 62II , RC 52II i RS 52II sub 110 ( także Klipsch , z czasem będzie drugi )
Są jakieś „płytkie” konstrukcje ? Mam mało miejsca między sufitem podwieszanym , a stropem .
Ampli na tą chwilę bez Atmosa ( AVR 370 ) ale z czasem można by coś wymienić :)
 
Do góry