Dodano kodek wideo nowej generacji VVC (H.266) do specyfikacji tunera DVB.

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
[FONT=&quot]Dodano kodek wideo nowej generacji VVC (H.266) do specyfikacji tunera DVB.

dvbvvc.jpg

[/FONT]

[FONT=&quot]Specyfikacja tunera DVB używana w Europie, Australii i wielu innych regionach została poprawiona w celu obsługi kodeka wideo VVC (H.266), następcy HEVC. [/FONT]

[FONT=&quot]VVC w DVB[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot] MPEG2 został zastąpiony przez MPEG4 (H.264), który został zastąpiony przez HEVC (H.265), który zostanie zastąpiony przez Versatile Video Coding, znane również jako VVC i H.266. VVC został już formalnie zatwierdzony do włączenia w przyszłych tunerach DVB. - „Projekt DVB dodał do swojej podstawowej specyfikacji Versatile Video Coding (VVC) zastosowanie kodowania wideo i audio w aplikacjach nadawczych i szerokopasmowych. zestaw narzędzi do dostarczania mediów” – ogłosiła organizacja DVB. Oznacza to, że przyszłe telewizory 4K i 8K oraz dekodery w Europie, Australii i innych regionach muszą obsługiwać dekodowanie VVC, aby były zgodne z najnowszą wersją specyfikacji tunera DVB. A kiedy to zrobią, nadawcy mogą zacząć nadawać kanały 4K HDR i 8K w nowym, wydajniejszym kodeku wideo. O ile bardziej wydajny jest VVC? [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Według zapowiedzi średnio o 50% lepszy w porównaniu do HEVC. - „Zgodnie z wynikami MPEG jest w stanie kodować wideo ze średnio 50% oszczędnością bitrate przy tej samej subiektywnej jakości w porównaniu z HEVC, jego poprzednikiem w tej samej rodzinie. To sprawia, że ​​VVC jest jedną z najbardziej wydajnych obecnie dostępnych technologii kodowania wideo ” - powiedziała grupa. Żadne obecne telewizory 4K lub 8K nie obsługują VCC. Organizacja poinformowała, że ​​planuje w niedalekiej przyszłości wprowadzić dodatkowe kodeki wideo nowej generacji do standardu tunera DVB, przy czym „kodek AVS3 jest obecnie głównym celem, a AV1 w kolejce do oceny”. Zmieniona specyfikacja DVB obejmuje cztery punkty zgodności dla VVC, przy czym minimalnym wymaganiem jest odbiornik bazowy zdolny do obsługi rozdzielczości do 4K (3840×2160) z HDR. [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Trzy dodatkowe punkty zgodności obejmują obsługę wysokich częstotliwości odświeżania (HFR) i rozdzielczości do 8K (7680×4320). Stany Zjednoczone opierają się na standardzie tunera ATSC, który został niedawno zaktualizowany o 4K, HDR i inne funkcje wideo i audio nowej generacji. Pierwsze tunery ATSC 3.0 pojawiły się w telewizorach LG, Samsung i Sony w 2020 roku .[/FONT]
[FONT=&quot] flatpanelshd
[/FONT]
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Szybko, dziś jeszcze nie, ale faktycznie no nowych potrzeb za rok - do wymiany !
 
Nie teraz i nie za rok. Przyda się zapewne do 8K i w pierwszej kolejności do streamingu. Pokaż mi ile masz na obecną chwilę materiału 4K, tyle co kot napłakał plus nadal całe mnóstwo kanałów nie doczekało się 1080i (głównie mam na myśli telewizję kablową i antenę). Kupisz jak staniesz przed ścianą gdzie nie masz już wyjścia zamiast brać udział w owczym pędzie. ja nadal mam fullHD i nie jęczę, wymienię jak 60% będzie dostępne w 4K.
 

Paździoch1

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przy ustalaniu nowej specyfikacji odbiornika telewizji cyfrowej naziemnej, zastanawialiśmy się na forum Emitela na jaki kodek przejść, na HEVC czy na nowszy. Pan Jarosław uświadomił nas, że jeśli na nowy standard mamy przejść w 2022 roku, to nie ma czasu czekać na nowy kodek.
Na kodeki typu JEM, H.266, VC-1, itp, jest jeszcze za wcześnie. Nie ma masowej dostępności chipsetów, nie mówiąc o odbiornikach. Nie wiemy, czy te kodeki zyskają popularność. Jeśli wybierzmy nietypowy standard, inny niż inne kraje europejskie, może być problem z dostępnością i ceną odbiorników. Producenci telewizorów nie będą robili odbiorników tylko na jeden rynek. Dla przykładu niedawno w Asia Pacific Broadcasting był artykuł o kodeku H.266 "[...] Also in the pipeline is a new video coding standard, H.266, that will potentially offer 28% more bitrate savings than the High Efficiency Video Codec (HEVC)/H.265 standard [...] Predicting the new video coding standard to be available by 2021" brzmi obiecująco, ale nie za bardzo możemy czekać. Jeśli zmiana zmiana standardu nawania miałby nastąpić najpóźniej w 2022, a rozporządzenie efektywnie będzie obowiązywać od 2020 to i tak jest niewiele czasu na wymianę (lub doposażenie w STB) kilku milionów odbiorników.
https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=231749&sid=2e0da2e9f9b4c7ee9dfc4044726e8e42#p231749

O ile przygotowanie i dostawa STB zajmuje maks kilka miesięcy, to w przypadku TV proces jest znacznie dłuższy. Nowe modele są wprowadzane na początku roku. Specyfikacja jest przygotowywana wiele miesięcy wcześniej. Jeśli więc nowe wymagania bedą opublikowane n.p. w pierwszej połowie 2018, to pierwszych zgodnych TV możemy się spodziewać w 2019 i nie bedą to wszystkie modele, tylko wybrane. Kolejne serie bedą zapewne uaktualniane w kolejnych latach.
Do tego dochodzą zapasy magazynowe i mamy kolejny rok, czy dwa, a może i więcej, zanim większość TV dostępnych w sklepach będzie zgodnych z wymaganiami.
https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=227914#p227914

Pierwsza stabilna wersja przewidywana w 2020, chyba, że będzie opóźnienie. Nie wiadomo też, czy pierwsza wersja będzie wystarczająco zoptymalizowana do wdrożenia w telewizji linearnej.
Masowa dostępność produktów konsumenckich najwcześniej 2 lata później.
Wymiana odbiorników w gospodarstwach domowych, minimum rok.
Raczej nie mamy tyle czasu.
https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=226999#p226999

Dobrze by było w telewizji naziemnej przejść od razu na nowszy wydajniejszy kodek od HEVC, ale jak widać musielibyśmy na niego poczekać jeszcze parę lat, więc chyba dobrze zrobiono że postawiono na HEVC. Pierwsze nowe telewizory z VVC pojawią się w 2023 roku.
 
Do góry