Docieranie plazmy a czarność czerni

Im dalej w las tym robi się ciemniej?


  • Total voters
    0
^^^^^^^^
Dołączę się do zapytania. Na jakie wartości ustawić plazmę TX-P50S20 na czas docierania jeśli chodzi o jasność, kontrast, i resztę? Tryb ECO rozumiem wyłączony i unikamy panoram.
 

digitalus

Banned
docieranie dotyczylo starszej generacji plazm,teraz nie jest to obowiazkowe.
nie zaszkodzi ,kliknij tutaj
http://www.hdtv.com.pl/forum/270456-post7.html
cytat z strony internetowej....
przez około 300 godzin plazma powinna grać na kontraście i jasności ustawionych przynajmniej na środkową wartość albo mniejszą. I to jest właśnie docieranie, po tym czasie można te parametry ustawić sobie na wyższe wartości.

Kolejny ważny element do ustawienie proporcji ekranu. Na początku, powinniśmy starać się wypełniać cały ekran obrazem telewizyjnym, unikać używania tzw. czarnych pasów, zarówno poziomych jak i pionowych.

Co jest głównym powodem konieczności docierania plazmy? Plazma stopniowo traci swoją zdolność świecenia (luminescencję). Zjawisko to występuje zwłaszcza w początkowym okresie działania telewizora, później podobny efekt również występuje ale już znacznie wolniej. Opisane działanie "docierania plazmy" ma ją chronić w najbardziej ryzykownym okresie czasu, kiedy jest najbardziej narażona na powstanie "powidoków".
 
Ostatnia edycja:

Kilt

New member
Modele V20 i VT20

Witam!
Swego czasu planując zakup plazmy, przejrzałem wiele tematów na forum dotyczących "docierania plazmy" i pogarszającej się (jaśniejącej) czerni w panasonicach. Trafiłem na ciekawy temat dotyczący panelu G12 i elektroniki w telewizorach, w których owy panel został użyty. Ogólnie chodziło o to, że elektronika z czasem podnosi napięcie, aby przeciwdziałać słabnącej jakości obrazu (chodzi o wypalanie luminoforu). Przez to czerń jaśniała z czasem. Konkluzja była taka: Plazmę docierać normalnie, nie używać trybu ECO, nie zmniejszć parametrów takich jak kontrast i jasność, niech ten luminofor wypala się naturalnie, bo jeśli te parametry będą zmniejszone, to luminofor będzie wypalał się wolniej, a elektronika tak jest zaprogramowana, że zwiększa to napięcie z czasem użytkowania (pamiętam, że były to konkretne godziny). Przez to czerń jaśniała.
Producent nie przewidział, że użytkownik będzie "dbał" o wolniejsze wypalanie tego luminoforu poprzez obniżanie parametrów obrazu, a przez to dyskomfort użytkowania/oglądania.
Teraz mam takie pytanie. Czy elektronika też tak jest zaprogramowana w modelach V20 i VT20, że z czasem podnosi to napięcie? A jeśli tak, to czy ten skok napięcia (w górę oczywiście) jest mniejszy w tych modelach, czy dokladnie taki jak w modelach z panelem G12?
Z góry dziękuję za odpowiedź! A jeśli plotę jakieś farmazony niestworzone, to proszę mnie wyprostować ;-)
Pozdrawiam!
 

Adrian85

New member
Bez reklam
''utrata czerni w panelach neoPDP występuje głównie w modelach ''docieranych'' przez użytkowników'' tak mniej więcej tłumaczył się panasonic.Dlatego proponuję nie przesadzać z tym ''docieraniem'',używać na ok.70% przez jakiś czas i pilnować proporcji ekranu.Jeśli utrata czerni jest problemem w panasonicach to i tak nic już na to nie poradzicie.
 

Kilt

New member
Ja docieram swój TV normalnie: unikam czarnych pasów i tyle ;) Zwykle większośc kanałów co jakiś czas nadaje reklamy, logo znika, więc o powidoki się nie martwię. Nie obniżam żadnych parametrów.
Dzieki koledzy za dobre rady, ale może jednak ktoś zna odpowiedź na moje wcześniejsze zapytanie - czy elektronika w Panasach podnosi wartość napięcia w nowych panelach G13 podobnie jak to było w panelach G12?
Pozdrawiam!
 

hojlo1

New member
Bez reklam
(nie pamiętam , czy tutaj tez to pisałem?)

Nie prościej Wam zadzwonić do Panasonica - wyjaśnią problem "miejskiej legendy". ;)

Jak nie wyjaśnią (tylko się "uśmieją" - choć raczej grzecznie i w tym temacie odpowiadają) to przejść się np do sklepu i zobaczyć jakie ma nastawy (parametry obrazu) tryb "THX" (określany jako wzorcowy).
Okaże się ze jest to tryb, który część userow określa jako docieranie plazmy.
Czyli cześć ogląda normalnie, część dociera - oglądając identycznie (mając podobne nastawy).
Tak to już się plecie na forach. ;)
Ja tam wolę "docierać" cały czas (latami) bo ufam tym co "THX" lansują. ;)
(i jak widać z poprzednich postów... nie tylko ja jeden)
 
Ostatnia edycja:

KaDet

New member
Wcześniejszy post...

Witam!
Swego czasu planując zakup plazmy, przejrzałem wiele tematów na forum dotyczących "docierania plazmy" i pogarszającej się (jaśniejącej) czerni w panasonicach. Trafiłem na ciekawy temat dotyczący panelu G12 i elektroniki w telewizorach, w których owy panel został użyty. Ogólnie chodziło o to, że elektronika z czasem podnosi napięcie, aby przeciwdziałać słabnącej jakości obrazu (chodzi o wypalanie luminoforu). Przez to czerń jaśniała z czasem. Konkluzja była taka: Plazmę docierać normalnie, nie używać trybu ECO, nie zmniejszć parametrów takich jak kontrast i jasność, niech ten luminofor wypala się naturalnie, bo jeśli te parametry będą zmniejszone, to luminofor będzie wypalał się wolniej, a elektronika tak jest zaprogramowana, że zwiększa to napięcie z czasem użytkowania (pamiętam, że były to konkretne godziny). Przez to czerń jaśniała.
Producent nie przewidział, że użytkownik będzie "dbał" o wolniejsze wypalanie tego luminoforu poprzez obniżanie parametrów obrazu, a przez to dyskomfort użytkowania/oglądania.

Czy ktoś wie coś na ten temat i mógłby ewentualnie to potwierdzić lub zdementować? Jakie ewentualnie modele były by już wyposażone w takie rozwiązania?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Ja wiem coś na ten temat i dementuję.

Piszący pewne rzeczy nie mają pojęcia jak działa plazma.
"Jaśniejąca czerń" (dzięki Panasonicowi) nie ma związku z normalną eksploatacją TV bo podnoszenie jest napięcie dla trybu "reset" w sterowaniu matrycy.

Ten tryb działa tylko wtedy gdy obraz jest wygaszony (treść) bo nie można komórek plazmowych wyłączyć na stałe.

Generalnie maja rację tylko Ci, którzy opisują że zapobiega temu zużycie luminoforu (bo "reset" podbije Panasonic napięciem, ale zużycie luminoforu może temu zapobiec dla "oka").
No jednak - jak luminofor zużyty to i jasność spadnie... . ;)

Generalnie - nie ma sobie czym "głowy" zawracać (i tak solidnego rozwiązania brak w tym przypadku). ;)
 

KrzysiekA

New member
To ja może napiszę co ja przeczytałem na ten temat. Panasoniki mają sofware'ową korekcję napięcia sterującego panelem. Im wyższe napięcie tym jaśniej świeci panel i tym jaśniejsza jest czerń. Telewizor podwyższa to napięcie z czasem żeby zachować w ciągu użytkowania taką samą jakość obrazu. Jeżeli teraz ktoś dociera telewizor z ciemniejszym obrazem to luminofor zużywa się wolniej niż software podwyższa to napięcie co powoduje rozjaśnienie czerni. Jeżeli telewizora używa się normalnie to z czernią nie powinno się nic dziać. Podobno można w jakiś sposób zresetować ilość godzin pracy co podobno powinno przywrócić normalną czerń.
 

pedro1

New member
Dokładnie, gdzieś kiedyś natrafiłem na stronkę, gdzie było pokazane krok po kroku, jak zresetować ustawienia odpowiadające za regulację napięcia czerni i testy po obrazujące przywrócenie jej do stanu pierwotnego. Niestety później chciałem ją znów wyszukać i już nie znalazłem, pewnie gdzieś w sieci jest.
 

bogaty

New member
Bez reklam
Z tego co pamiętam, było to opisywane także tutaj, nic to nie dało.Dobrze że panas to poprawił w modelach 2011, choc ja nie mam tego problemu ponad 2000h i czerń identyczna jak na początku.
 

Marcin2000

New member
Bez reklam
samsung też ma w modelach 2011 poprawione to ? czy tylko panas ?

nic nie wiadomo o szajsungu, co do panasa to info w tej sprawie (dotyczy TV panasa od modeli 2011) zamieszczał chyba KiKi.

Ze swojej strony mogę dodać, że moje G30 ma +1000h aktualnie wyoglądane, po dotarciu na kontraście 50 i żadnych problemów czy pogorszenia czerni nie widzę, wręcz odwrotnie po wygrzaniu, subiektywnie wydaje mi się, że nastąpiła delikatna poprawa czerni do stanu pierwotnego...

Trzeba pamiętać, że nie wolno podnosić jasności w ustawieniach TV ba nawet można ją o 1 czy 2 obniżyć to do poszukiwaczy "czerni w czerni" mnie fabryczna satysfakcjonuje, oczywiście ECO wyłączne i podobnie poprawiacze obrazu tj. IFC, super kontrast i mocniejsze kolory też wyłączone... :bober:
 

kini0

New member
Bez reklam
Pioneer KURO PDP SX 5080D prawie pięcioletnie, grające co najmniej 8H dziennie, świeci lepiej niż zeszłoroczny model Panasa (modelu nie pamiętam... jakiś 46'')
 
Do góry