Dobra, mam już projektor. I co dalej ?

bat111

New member
Projektor wisi u sufitu, miota blaski i w zasadzie jest pięknie.

Tylko ten odtwarzacz DVD jakiś taki bidny, o wieży przez która idzie głos nie wspomnę. DVD pochodzi z dawnych czasów (pamięta chyba jeszcze premiera Millera), nie ma nawet wyjścia na komponent (sygnał o zgrozo wychodzi po Scarcie), o HDMI nie wspomnę.

Pewnie wypadałoby wymienić na nowszy model ... Tylko na co ?

Czy ma sens Blue-Ray czy lepiej postawić na DVD "z dobrym upscalingiem" ? Jeśli tak to jaki, żeby dobrze świecił z projektorem ?

Zastosowanie: filmy (generalnie z legalnych źródeł ;) - DivX zupełnie niepotrzebny), a także muzyka słuchana z CD audio (choć mp3 nie zaszkodzi jak jest). Z uwagi na sporadyczne projekcje amatorskich filmów video dla rodziny i znajomych, dobrze by było aby odtwarzacz czytał pliki mpg.

Doradźcie, pls, z czym pożenić projektor EPSON 700TW, żeby wszyscy byli szczęśliwi ...
Nie mam jakichś ścisłych ograniczeń budżetowych, oprócz zdrowego rozsądku, oczywiście.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
"Czy ma sens Blue-Ray" ?

Odpowiedz sobie na pytanie: czy będę kiedykolwiek (w perspektywie jakichś dwóch...czterech lat) wypożyczał lub kupował filmy na BD?
Jeśli odpowiedź na powyższe jest negatywna, to tylko w tym wypadku zakup DVD ma sens. ;-)

Czy sygnał po Scarcie idzie RGB, czy S-video?

Jeśli to drugie, to sprawdź w instrukcjui obsługi czy TW700 przyjmuje na wejściu VGA sygnał o częstotliwości odchylania 50/15625 Hz, kup przejściówkę Scart -> D-sub, co pozwoli na lepszą jakość obrazu dzięki wykorzystaniu sygnału RGB.
 

bat111

New member
otóż to -czy do projektora potrzebny jest Blue Ray

Mnie interesują przede wszystkim filmy, które już zostały nakręcone tzn szeroko rozumiana klasyka kina. Wszystko to jest na DVD, na BD bardzo mało albo wcale. Przyszłość kina i produkcje bieżące nie interesują mnie prawie w ogóle. W roku może trafi się 1-2 nowości, które mi podchodzą (typu There will be blood, No country for old man). Żadne tam nowinki, Spiderman XIII ani Batman Powraca XXIII, efekty specjalne, wybuchy i Angelina mnie nie ruszają.​

Tak więc oglądam te swoje starocie na rzutniku (mam przejściówkę Skart-D-sub) i jestem w zasadzie zadowolony. Ale diabeł oczywiście kusi, żeby "zobaczyć jakie są możliwości projektora" (Baraka itp.) ...​

Nie mam żadnego doświadczenia z BD (ani innym rodzejem HD), dlatego mam takie mgliste wyobrażenie, że Blue Ray to taki bardziej zaawansowany DVD (bo przecież płyty DVD też odtworzy). Czy rzeczywiście ? Czy może BD to odrębny rodzaj nośnika, który wymaga wymiany całej biblioteki filmów ...​
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
BD jako nośnik oczywiście wymaga nowej biblioteki, jako odtwarzacz już nie - oglądasz posiadane DVD, z dobrą lub bardzo dobrą jakością, zależnie od modelu odtwarzacza BD...

Wydaje mi się że w chwili obecnej ma sens jedynie zakup odtwarzacza wieloformatowego: DVD-Video/DVD-Audio/SACD. Jeśli chodzi o sam obraz i dźwięk dookólny to jedynie odtw. BD.

No chyba że budżet to 400 PLN i ani grosza więcej... ;-)
 

bat111

New member
A DVD wieloformatowe dobrze czyta CD Audio ?

Problem w tym że nie wiem jak połączyć w jednym urządzeniu dwie funkcje które mnie interesują:
- oglądanie staroświeckich dvd na projektorze z najlepszą możliwą jakością
- odtwarzanie muzyki ze staroświeckich płyt CD (w przytłaczającej większości opusy ;-) oczywiście że "z najlepszą możliwą jakością"

Mój budżet jest jak na razie w lepszym stanie niż Tuskowy. Gdyby jakiś dvd mógł odpowiedzialnie zastąpić także cd, to pewnie granice mojego zdrowego rozsądku zostałyby przesunięte. Jest taki sprzęt do PLN 2.5k ?
 

tomek67

New member
Dobry film Blue Ray na projektorze HD Ready wygląda naprawdę
dużo lepiej jak zwykłe DVD.
Po prawdzie zdarzają się dość kiepskie filmy Blue Ray.
Ja do tej pory tak trafiłem tylko na zabójczą broń I,
ten film to ogólnie miał jakość gorszą od średniej jakości DVD.
Ale tak poza nim to naprawdę Blue Ray to super sprawa,
moim zdaniem najbardziej zyskują krajobrazy,
czasem odnosi się wrażenie jakby się było w tym miejscu
gdzie powstał film.
Oferta filmów w wypożyczalniach to ciągle jeszcze dno moim zdaniem,
za to w sklepach coraz więcej i czasem już ciut potaniało
(chociaż wciąż jest dość drogo).
Czasem można też upolować jakąś okazję na allegro.
 

Fanek

New member
Bez reklam
bat111 najlepiej pobierz sobie z internetu jakiś sample/probke/film 720p i puść go z komputera na proja, sam sie przekonasz ;)
 

tomek67

New member
Uprzedzam, ze to mocno ryzykowne, grozi Blueraylozą;);)
Też tak ściągałem, zaraziłem się HD,
jak tylko wpadnie mi w oko teraz któryś z moich
ulubionych filmów i ma w miarę cenę to go kupuję.
Byłem zaskoczony jak się doliczyłem w weekend, ze mam już około 20.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam

bat111

New member
dzięki wszystkim za konkrety !

Franek - już nawet ściągnąłem trochę próbek w postaci trailerów / demo filmów WMV z jakiejś strony Microsoftu. Bo na razie żadnych innych próbek nie udalo mi się znaleźć.

Tylko czy oglądanie tych filmików typu WMV daje podobne wrażenie jak Blue Ray ?

Pozdr i thx
 

Fanek

New member
Bez reklam
Fanek ;)

ściagnij coś w formacie mkv , wpisz na google 720p torrent i napewno coś znajdziesz.
daje podobne wrażenie jeśli nie lepsze ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ja osobiście w BD najbardziej chyba liczę na "gęsty" dźwięk dookólny. Jakość obrazu to oczywistość, ale co do dźwięku to mam słyszalny przedsmak, gdy na DVD są ścieżki zarówno w DTS jak i DD.

Póki co HD unikam właśnie ze względu na "blurayeozę", moje źródło (wypożyczalnia) na razie jest suche... ;)
 
Do góry