Dobór wzmacniacza do dali zensor 7

MITV

New member
Mija właśnie rok od kiedy kupiłem zestaw dali zensor 7 (5.1 z subem dali e-12f) z amplitunerem marantza SR5008. Do odtwarzania płyt cd, plików muzycznych i mkv służy mi bluray pioneer bdp lx58. Myślę teraz nad zakupem wzmacniacza stereo lub lepszego amplitunera AV. Wiem, że wzmacniacz bardziej poprawi jakość muzyki i to jest chyba mój główny cel ale jeśli zależy mi również na poprawie dźwięku w filmach, koncertów i wynalazkami typu DSD to już się trochę komplikuje. Czy w ogóle lepszy amplituner może wpłynąć na jakość dźwięku w filmach czy lepszy ampli to po prostu lepszy DAC i różnice wychwycimy tylko w muzyce? Wiem, że mogę też podłączyć wzmacniacz stereo pod ampli, czy oprócz w stereo daje to też korzyści w 5.1? Dziękuję za odpowiedzi.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja z wiadomych względów (dużo słucham muzyki) wybrałbym dokupienie wzmacniacza stereo. W stereo poprawa będzie bezdyskusyjna. W kinie domowym różnica też będzie, ale może nie być tak duża jak w przypadku stereo. Kolumny frontowe będą napędzane przez końcówkę mocy z wzmacniacza. Jak kupisz dobry wzmacniacz to będzie ona lepsza niż w amplitunerze KD. Fronty zagrają dynamiczniej, a i odciążysz amplituner, który będzie napędzał już tylko 3 kanały więc też powinno być lepiej.

A muzyki z jakiego źródła będziesz słuchał? Z blu Pioneera? Pliki płyty CD?
 

MITV

New member
Wydaje mi się że musiałbym wydać na ampli dobre kilka tyś więcej od obecnego SR5008 żeby odczuć różnicę w kinie ale może się mylę no i do tego wzmacniacz stereo który sam już może się przyczynić do poprawy 5.1. Jaką kwotę powinienem przeznaczyć na zakup wzmacniacza stereo do tego sprzętu a jaką jeśli ewentualnie w przyszłości kupię droższe kolumny powiedzmy 1 czy 2 serie wyżej tak już mocno uogólniając? Na jakie firmy powinienem patrzeć albo na które konkretnie modele? Muzykę będzie mi odtwarzał tak jak i teraz bluray tzn i płyty CD i pliki flac
 

lobos

New member
Bez reklam
Również stoję przed zakupem wzmacniacza i odpowiadając na Twoje pytania myślę, że gdybyś miał w przyszłości wymienić fronty na lepsze to warto zainwestować w porządny wzmak.
Mnie po głowie chodzi Marantz PM8005. Raz, że to wysoki model tego producenta a dwa, że w połączeniu z amplitunerem może pracować jako końcówka w kinie i tak jak Paweł wyżej pisał wpłynąć pozytywnie na brzmienie całego systemu w kinie.
Nie musisz oczywiście kupować wzmaka tej samej firmy, ale myślę, że pasuje nastawiać się na wydatek ok. 3,5tys.
Jest jeszcze opcja z zakupem używki co znacznie zmniejsza koszt, ale nie każdemu pasuje sprzęt z drugiej ręki.
 

vectra1

Member
Bez reklam
Wydaje mi się że musiałbym wydać na ampli dobre kilka tyś więcej od obecnego SR5008 żeby odczuć różnicę w kinie ale może się mylę no i do tego wzmacniacz stereo który sam już może się przyczynić do poprawy 5.1. Jaką kwotę powinienem przeznaczyć na zakup wzmacniacza stereo do tego sprzętu a jaką jeśli ewentualnie w przyszłości kupię droższe kolumny powiedzmy 1 czy 2 serie wyżej tak już mocno uogólniając? Na jakie firmy powinienem patrzeć albo na które konkretnie modele? Muzykę będzie mi odtwarzał tak jak i teraz bluray tzn i płyty CD i pliki flac

Myślę, że nie do końca masz rację bo przykładowo na Zensorach 7 wzmacniacz PMA-720 za +/- 1tyś złotych zagrał dużo lepiej niż AVR-X3000 za 2,5-3 tyś.
To jest dedykowane kilka-kilkanaście kilogramów sprzętu tylko do muzyki beż żadnych wodotrysków i zawsze zagra lepiej niż amplituner, który obsługuje dźwięk na kilka kolumn, internet, obraz i parę innych rzeczy.
Najlepiej tak jak koledzy radzą kupić wzmacniacz z opcją pracy jako końcówka mocy, będzie to grało jako jeden system z jedną regulacją głośności, poprawiając jednocześnie kino.
Jest kilka modeli w zależności jakim budżetem dysponujesz i jaki styl grania preferujesz.
Z polecanych na forum to Denon serii PMA-15xx, Marantz PM8005, lub starszy PM7004, Music Hall A35.2, wszystkie wymienione słuchałem i grają lekko, przyjemnie i szczegółowo.
Dodatkowo opcję tą mają wzmacniacze NAD, Arcam, Atoll.
Jeżeli nie sprawdzałeś jak grają Zensory na wzmacniaczu myślę, że może Cię czekać małe zaskoczenie :eek:
Ps obawiam się, że bez odsłuchów będzie Ci ciężko bo można nie trafić w swoje brzmienie.
 

MITV

New member
Dali i marantz dobrze się zgrywają przynajmniej tak mi doradzono przed zakupem no ale i z praktyki już wiem że to prawda więc wezmę ten model pod uwagę, dzięki. Wiesz jeszcze jakich producentów wzmacniaczy dobrze łączyć z dali? Bierzesz coś jeszcze pod uwagę? Wizualnie na pewno będą pasowały do naszych ampli
 

MITV

New member
Zgadzam się z tobą, napisałem że musiałbym sporo więcej wydać na lepszy ampli( a nie wzmacniacz) ale nie ważne. Próbowałeś kiedyś porównać różnice u siebie w stereo i w kinie ampli vs wzmacniacz marantza? Jesteś mi w stanie krótko opisać jaka to różnica?:) Co do budżetu to ten marantz PM8005 to max jak chciałbym wydać, słucham różnej muzyki ale lubię najbardziej gitarowe brzmienia ale nie metal, nie słucham techna i disco więc dali mi pasuje jeśli chodzi o to ale wiadomo trzeba to dobrze połączyć ze wzmakiem






Myślę, że nie do końca masz rację bo przykładowo na Zensorach 7 wzmacniacz PMA-720 za +/- 1tyś złotych zagrał dużo lepiej niż AVR-X3000 za 2,5-3 tyś.
To jest dedykowane kilka-kilkanaście kilogramów sprzętu tylko do muzyki beż żadnych wodotrysków i zawsze zagra lepiej niż amplituner, który obsługuje dźwięk na kilka kolumn, internet, obraz i parę innych rzeczy.
Najlepiej tak jak koledzy radzą kupić wzmacniacz z opcją pracy jako końcówka mocy, będzie to grało jako jeden system z jedną regulacją głośności, poprawiając jednocześnie kino.
Jest kilka modeli w zależności jakim budżetem dysponujesz i jaki styl grania preferujesz.
Z polecanych na forum to Denon serii PMA-15xx, Marantz PM8005, lub starszy PM7004, Music Hall A35.2, wszystkie wymienione słuchałem i grają lekko, przyjemnie i szczegółowo.
Dodatkowo opcję tą mają wzmacniacze NAD, Arcam, Atoll.
Jeżeli nie sprawdzałeś jak grają Zensory na wzmacniaczu myślę, że może Cię czekać małe zaskoczenie :eek:
Ps obawiam się, że bez odsłuchów będzie Ci ciężko bo można nie trafić w swoje brzmienie.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Jedną z najtańszych z opcją spięcia jako końcówki jest Pioneer A30, następnie A50, odpowiednio 1 kPLN i 2kPLN...też są niczego sobie, mocne, dynamiczne.
 

vectra1

Member
Bez reklam
Zgadzam się z tobą, napisałem że musiałbym sporo więcej wydać na lepszy ampli( a nie wzmacniacz) ale nie ważne. Próbowałeś kiedyś porównać różnice u siebie w stereo i w kinie ampli vs wzmacniacz marantza? Jesteś mi w stanie krótko opisać jaka to różnica?:)

Źle to zinterpretowałem, ciężko będzie, żeby amplituner kina grał dobrze dynamicznie w stereo, może wysokie modele 5-10 tyś.
Amplituner w kinie radzi sobie całkiem dobrze, bo do tego został stworzony, jeżeli masz dobry film DTS 20-50 gb a kino jest skalibrowane i ustawione pod Ciebie to bas potrafi zaskoczyć, w moich warunkach nie wyobrażam sobie dodatkowego suba w bloku.
Natomiast w stereo zaczynają się schody, amplituner po prostu jakoś tam gra i coś pyka.
Nie ma dynamiki nie ma vcalu, a utworom zdecydowanie czegoś brakuje.
Dopiero po podłączeniu prawdziwego prądu membrany zaczynają tańczyć, bass schodzi nisko, jesteś w stanie wyłapać smaczki, których wcześniej nie było, a słuchanie muzyki przechodzi na inny poziom.
Ps. Zensory to zaj.....e kolumny w swojej cenie ze świetnym wyglądem i ładnie grające ale nie są dedykowane jako kolumny do stereo. Musisz mieć świadomość, że jeżeli kupisz wzmak pokroju PM8005 to kolumny będą cię ograniczały. Wiem bo z jednej strony jestem bardzo zadowolony z Dali, ale z drugiej strony do PM8005 przydałyby się Opticony 6, może Monitor Audio Silver 8 albo Kef Q700.
 

MITV

New member
Wiem jak to działa ciągle chce się lepiej.. ale jak będziesz kiedyś chciał zmienić kolumny to wzmacniacz już do nich będziesz miał:) a co do twojego opisu wrażeń słuchowych to najchętniej w weekend już bym go kupił ale muszę na spokojnie podjąć decyzję


Natomiast w stereo zaczynają się schody, amplituner po prostu jakoś tam gra i coś pyka.
Nie ma dynamiki nie ma vcalu, a utworom zdecydowanie czegoś brakuje.
Dopiero po podłączeniu prawdziwego prądu membrany zaczynają tańczyć, bass schodzi nisko, jesteś w stanie wyłapać smaczki, których wcześniej nie było, a słuchanie muzyki przechodzi na inny poziom.
Ps. Zensory to zaj.....e kolumny w swojej cenie ze świetnym wyglądem i ładnie grające ale nie są dedykowane jako kolumny do stereo. Musisz mieć świadomość, że jeżeli kupisz wzmak pokroju PM8005 to kolumny będą cię ograniczały. Wiem bo z jednej strony jestem bardzo zadowolony z Dali, ale z drugiej strony do PM8005 przydałyby się Opticony 6, może Monitor Audio Silver 8 albo Kef Q700.[/QUOTE]
 

vectra1

Member
Bez reklam
Koledze chodzi po głowie 8005 podobne pieniążki ,myślę ,że ten byłby lepszym wyborem;-)

Wiem tylko PM8005 używany z gwarancją można kupić za +/- 3 tyś, wklejony tu PM 14S1 kosztuje 5tys, więc różnica 2tys złotych mając na uwadze wartość kolumn to dużo. W tej cenie można mieć dodatkowo CD 6005 i całkiem nieźle kable.
 

Pan_Borowik

New member
Ja dodam od siebie, że Marantz do tych kolumn to dobre połączenie, ale bez względu na to co byś brał, bierz mocny/wydajny piecyk (bliżej 100W niż 50).
Dodatkowa moc przy cichszych odsłuchach robi kolosalną różnicę w przypadku tych kolumn (jak zresztą każdych większych skrzynek).
 

MITV

New member
Na tą chwilę wybieram Marantza PM8005 bo jednak dużo Was tu go poleca ale czy w podobnej (albo mniejszej) cenie coś równie dobrego znajdę? Czy ten marantz zgra się dobrze z wszystkimi kolumnami od Dali bo jeśli przyjdzie kiedyś zmienić mi kolumny frotowe np na takie co vectra1 wymienił Opticony 6? To jeszcze chyba daleka przyszłość ale czy łączenie dwóch różnych producentów/serii w 5.1 ma jakieś znaczące wady przy odsłuchu muzycznym albo w kinie tzn fronty nie byłyby z tej samej serii co reszta głośników
 
I

irek6311

Guest
Pioneer A-702R/PIONEER A-616 MK II ostatnio testowałem z Dali Zensor 7 i Lektor 8, może nie są to typowe kolumny do stereo ale grały przyzwoicie w całym paśmie, ja bym jednak kupił używany wzmacniacz do stereo a amplituner jak najtańszy byle miał wyjście na wzmacniacz do przednich kolumn.
 

MITV

New member
Nie wiem czy będę miał możliwość odsłuchu Marantza PM7005 i 8005 w jednym sklepie ale tego tańszego brać pod uwagę czy to dużo niższy model bo cena sporo mniejsza a do tego ma DACa? Nad pionieerem się nie zastanawiam jako wzmacniacz chodź z bluraya jestem bardzo zadowolony
 

vectra1

Member
Bez reklam
Tak jak Ci wcześniej pisałem PM7005 nie ma możliwości pracy jako końcówka mocy w kinie, został pozbawiony tej funkcji w stosunku do poprzednika PM7004
 
Do góry