Dobór sprzętu do pokoju 18m2

pawelw81

Member
Witam.

Proszę Was o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu (ampli+głośniki) do mojego pokoju.
Moje obecne nagłośnienie to jakiś zestaw 5.1 od komputera podłączone pod TV. Gra, gra ale to bardziej pierdzenie niż jakiś sensowny dźwięk.

Podstawowe informacje, które się przydadzą:
- pokój ma ok. 18mk (3mx6m), otwarty z jednej strony na resztę mieszkania
- z uwagi na mały metraż pokoju, głośniki raczej małe/podstawkowe lub podłogowe ale te z mniejszych (o ile takowe są):)
- sprzęt będę wykorzystywał w proporcjach 50%-TV(również muzyka z TV),30%-Muzyka (z radia, YT),20%-filmy
- mój TV to Philips PUS6551
- ampli powinien mieć bluetooth lub NFC (chcę miec możliwość odtwarzania muzy z telefonu/tabletu), radio (to chyba standard), autokalibrację (jeżeli wejdę w 5.1)
- budżet do 3000zł za ampli i głośniki.
- nie biorę pod uwagę soudbarów (miałem SB400 i jakoś mnie nie powalił, sub był wielki i chyba z uwagi na mały metraż dawał dzwięk bardzo dudniący), no chyba, że po za budżetem - Fidelio B5 (czy ktoś wie jak to zagra przy muzyce i filmie?)
- sprzęt raczej wolę nowy niż używany


Mój problem polega na tym, że po za oczywistym, czyli doborem odpowiednich modeli (ampli, głośniki), nie wiem na co się zdecydować, ampli stereo + dwa głośniki czy Ampli 5.1 + zestaw głośników.

Wiem, że jak pójdę w stereo to muzyka będzie na dobrym poziomie ale przy filmach nie będzie tego efektu dookulnego.
Z kolei jak zakupię zestaw 5.1, to przy filmach będzie ok ale znowu muzyka będzie na niższym poziomie.
Czy w moim budżecie mogę zakupić coś sensownego 5.1 co również sprawdzi się jakoś w muzyce (piszę jakoś, ponieważ nie jestem audiofilem)?
Wiem, że filmy są na ostatnim miejscu co do wykorzystania audio w moim przypadku ale w okresie jesienno-zimowym ilość oglądanych filmów może się znacznie zwiększyć, dlatego ciągnie mnie trochę do zestawu 5.1:grin:

Czy możecie doradzić co wybrać (stereo czy 5.1) i zaproponować jakieś konkretne modele ampli i głośniki?
Wielkie dzięki.
 
Ostatnia edycja:

pawelw81

Member
Które do muzyki w moim przypadku (18m2), będą lepsze:
Fideliob5
Fidelioe5
Hkts16+AVR161 (czy 151 ma autokalibrację głośników?),
chyba, że za podobną kwotę inny amplituner, jaki?
Dzięki za pomoc.
 

pawelw81

Member
Mam kilka pytań:
- czy ten zestaw będzie grał lepiej w muzyce niż Fidelio E5,B5,E6 (bo w kinie to na pewno?)
- czy HKTS30 nie będzie za "mocne" do mojego małego pokoju
Miałem chwilę soundbar SB400 i chyba subwoofer był za duży jak na mój pokój (bardziej dudnił niż dawał ładny bas)
 

pawelw81

Member
Nie mam gdzie odsłuchać tego zestawu więc mam dylemat czy stereo czy 5.1.
Jednak wolę chyba te HKTSy, które zagrają dobrze w kinie i przeciętnie w muzyce (tak mi się wydaje), niż małe (bo tylko takie mogę zagospodarować w pokoju) kolumny podstawkowe, które pewnie w muzyce zagrają lepiej ale w kinie to nie bardzo.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Nie mam gdzie odsłuchać tego zestawu więc mam dylemat czy stereo czy 5.1.
Jednak wolę chyba te HKTSy, które zagrają dobrze w kinie i przeciętnie w muzyce (tak mi się wydaje), niż małe (bo tylko takie mogę zagospodarować w pokoju) kolumny podstawkowe, które pewnie w muzyce zagrają lepiej ale w kinie to nie bardzo.
Dobrze sobie radzą jak znasz ograniczenia małych głośników.
 

pawelw81

Member
Właśnie moja wiedza w tym zakresie nie jest zbyt duża.
Po odsłuchaniu pewnie wszystko bym mi się wyjaśniło ale tak to muszę bazować na Waszej wiedzy i odsłuchaniu danego sprzętu.
Piszesz o ograniczeniach, możesz rozwinąć?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Dobrze sobie radzą jak znasz ograniczenia małych głośników.

Nie każdy mały głośnik ma ograniczenia ,jest sporo kolumn podstawkowych które mają potencjał kolumn wolnostojących
Wiadomo że mała kolumna podstawkowa nie będzie mieć rozmachu dużej kolumny zwłaszcza wielodrożnej ,wynika to w głównej mierze z wielkości obudowy .Też należy sobie zdać sprawę że np.siła basu nie może być automatycznie utożsamiana z jego jakością .Trudno sobie wyobrazić taką sytuację ,że do małego pokoju wstawia się duże kolumny podłogowe ,taki metraż jest po prostu dla nich za mały
 
Bierz tego Harmana zestaw, Blackninja dobrze radzi a podejrzewam iż jeszcze jakiś fajny rabat dostaniesz bo pamiętaj o przewodach do kolumn cu-ofc.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

pawelw81

Member
Zestaw już zakupiony. Hkts30+yamaha rx-v81.
Kable były w zestawie.
Czy zmiana kabli na inne niż te które daje producent w znaczący sposób poprawi jakość dzwięku?
 
Do góry