Dobór kolumn - 15 m2, 2500 PLN, ciężkie brzmienia

KAF4R

New member
Panowie, żeby uciąć spekulacje.
Byłem dzisiaj na odsłuchu w salonie.

Krótka piłka: zestaw, który zamówiłem, składa się z:
1. Amplituner Yamaha R-N500.
2. Odtwarzacz CD Yamaha CD-S300.
3. Klipsch R-28F.

Jako zupełny laik - wybaczcie, ale póki co nie wezmę udziału w dyskusji na temat co lepsze: Klipsche R-28F czy Dali Zensor 7. Podejrzewam, że i jedna i druga strona ma swoje uzasadnione racje. Ze swojej strony mogę powiedzieć tak: nie mam słuchu nietoperza to po pierwsze, a po drugie to jest mój pierwszy nowy sprzęt stereo jaki w życiu zakupiłem. Do tej pory leciałem na dwudziestoletnich używanych kanciakach z estradowymi Magnat Soundforce 2300 lub na szajsowatym kinie domowym Samsunga.

Uwierzcie - dla mnie ten zestaw to i tak jest niesamowity skok do przodu. Oddaję honor tym, którzy by wybrali Dali Zensor 7 - zgoda Panowie, macie zapewne większe doświadczenie ode mnie. Dla mnie na papierze Klipsch bije Dali (98dB skuteczności versus 90dB; 25 kg wagi versus 16 kg, etc.). A podczas odsłuchu w salonie - Klipsch pozamiatał wszystko, co brałem pod uwagę: Canton, Monitor Audio, Dali, Taga, Jamo i JBL. Pamiętajcie proszę, że mówimy o kolumnach do 3 tys. PLN za parę.

W przypadku braków w basie (oczywiście jak już wygrzeję odpowiednio świeże kolumny) - zawsze mam opcję dokupienia subwoofera (np. KLIPSCH R-110SW). A Yamaha R-N500 daje mi możliwość jego podpięcia.

Myślę, że jak na pierwszy trochę lepszej jakości zestaw (a relatywnie to i tak wszystko budżetówka) - jest dobrze. Sprzęt zamówiony, odbiór w piątek. Jak to wszystko zmontuję, to się podzielę wrażeniami :)

Dzięki serdeczne za wszelkie uwagi i sugestie - wiele mi pomogliście.
Spędziłem sporo czasu na kopaniu w necie za tym sprzętem. I myślę, że wynik jest i będzie dla mnie satysfakcjonujący :)
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Posłuchasz w domu na spokojnie przez kilka dni tych kolumn i będziesz miał również swoje zdanie, każdy ma swój gust dla jednego będzie idealne granie gdzie drugi po minucie już wyłączył....;-) Najważniejsze aby nabywca był zadowolony z zakupów...;-)
Wklej fotki jak już kupisz i napisz wrażenia...
 

KAF4R

New member
Myślę, że coś koło 20 - 25 m2. Podobne proporcje jeśli chodzi o rozkład ścian.
Przy tym ich pomieszczenie było wypełnione po sufit sprzętem ;)
Więc odejmując powierzchnię zajmowaną przez sprzęt - to odsłuch był pewnie na mniejszej powierzchni, niż ma mój salon :)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Wszystko zależy w połączeniu z jaką elektroniką.
Klipsche nie są pozbawione całego środka tylko pewnej części. O ile wokale sa cofnięte to rify są na właściwym miejscu.

Taka Pantera na Zensorach brzmi dość "pizdowato" (sorki za dosadność) w porównaniu z Klipschami.
Ale dobra, jestem cwaniak bo mam te i te i w zależności od potrzeb i nastroju słucham w salonie lub sypialni.
Mam je 18 miesięcy i wcale mnie nie zmęczyły. W połączeniu z Marantzem słucham nawet wokali jazzowych i dają rade.
Główne "zastosowanie" to klasyka rocka jednak, Van Halen, Slash itp...

Każdy ma swój gust i nie zamierzam nikogo przekonywać o wyższości jednych nad drugimi.
Trzeba posłuchać i wybrać. To jasne.
Dla mnie np jazgot to Dali Ikon..każdy słyszy inaczej

Jasne, każdemu pasuje co innego poza mna i Bipo bo my mamy te same gusta i uszy :D

Ale wracając do naszej dyskusji to może pizdowate brzmienie spowodowane jest polaczeniem Dali, ktore gra lagodnie z lagodnym Marantzem w dodatku to amplituner wiec też nie ma produkuje sciany dzwieku jak wzmacniacz? Wzmacniacz stereo jednak inaczej wypełnia kolumny niz amplituner ktory gra albo sucho i plasko w direct albo cyfrowo-efektowo z audyssey.

Ja już sie przekonałem ile sa warte opinie forumowe. JBL klipsch i Paradigm to sa kolumny must have do metalu, zajebista dynamika i w ogole kosmos. Pojechalem na odsluch napalony na klipsche bo i ladne no i podobno zajebiste do metalu. Po właczeniu z tej 3ki zjadliwe sa tylko JBL, które graja mocnym basem i wycofana reszta pasma ale to brzmienie nie meczy na dłuższa mete. Reszta jest albo pozbawiona średnicy i granie jest typowo efekciarskie umc umc umc (paradigm) albo wyostrzona na gorze i bez polotu w reszcie pasma (klipsch). Wszystko sluchalem na metallice, megadeth a więc klimaty, które sa w teorii stworzone pod te kolumny.

Ikony sa jazgotliwe bo maja górke w okolicy 15khz, dlatego je producent sugeruje ustawić równolegle aby troszke ta górka opadla do poziomu reszty pasma. Bas maja też raczej kontrolowany i szybki co potęguje efekt rozjaśnionego brzmienia.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Te kolumny robią wrażenie ,więc się nie dziwię że ewentualny wybór mógłby właśnie na nie paść .Już sam głośnik wysokotonowy daje do myślenia jakie było główne założenie konstruktorów


Znam brzmienie Klispch-a. A przynajmniej modelu RF62. Nie twierdzę, że są złe, ale to nie moja bajka. Jestem w stanie uwierzyć, że ich brzmienie ma swoich zwolenników. Miałem bardziej na myśli to, że są za duże na 15m2. Pisze tu o R-28F. To potężna kolumna i na tym metrażu może być problem z basem. Gdybym ja kupował wolałbym kupić mniejszy model, ale za to z trochę wyższej półki nawet z oferty Klipsch. Już model RF-52 II/RP-250F spokojnie by nagłośnił 15m2. A dla fanów basu ewentualnie RF-62 II/RP-260F . Najważniejsze żeby KAF4R był zadowolony.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Dokładnie, masz racje co do wszystkiego.
Też stawiam na to że bas zaleje pokój. A jak akustyka niesprzyjająca to i może dojść do dudnienia nawet.

Zawsze zostaje wycieczka do sklepu po gąbki kąpielowe ;)

A klipsch lubią dużo przestrzeni wokół, im ciaśniej tym gorzej brzmią.
 

KAF4R

New member
Panowie,
szczerze mówiąc dziwią mnie Wasze rozważania na temat metrażu mojego salonu. Pełna zgoda - rozmiar ma znaczenie na akustykę i pracę kolumn.

Ale trzymając się tego konkretnego przypadku czyli Klipsch R-28F w instrukcji producenta (czyli chyba najlepiej powiadomionych osób) nie ma ani jednej wzmianki o kubaturze pomieszczenia docelowego.
Jedyne co znalazłem, to rozstaw pomiędzy dwiema kolumnami - jaki powinien być minimalny i maksymalny, a konkretnie: od 1,8 metra do 4,6 metra.
W moim salonie ten rozstaw będzie wynosił 2,1 metra czyli w granicach normy.

53479091143752887045.jpg
 

edi7777

Member
Ze strony klipsch polskiej i ogólnoświatowej 1 punkt właściwości tych kolumn:
"Przeznaczone do zastosowania w średnich i dużych pomieszczeniach"
 

KAF4R

New member
Ze strony klipsch polskiej i ogólnoświatowej 1 punkt właściwości tych kolumn:
"Przeznaczone do zastosowania w średnich i dużych pomieszczeniach"

No i właśnie - też na takie sformułowanie trafiłem.
Jest to ekstra konkretne stwierdzenie, na bazie którego połowa forumiczów udzielających się w tym temacie twierdzi, że 15 m2 to za mały pokój dla tych kolumn.

Nie wiem, na jakiej podstawie panowie wypisujecie takie rzeczy. Tak ot - dla jaj ? Na podstawie "faktów" wyssanych z palca czy na podstawie realnych doświadczeń ?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Pokaż mi producenta kolumn, ktory w instrukcji danego modelu podaje przedział wielkości pokoju, w którym dana kolumna może grać... Do 15m to ludzie kupuje kolumny podstawkowe a Ty z uporem maniaka ladujesz R28 do takiej "klitki".

Taka kolumna wymaga luzu, ile mozesz je odsunac od scian. Tak z 50cm z kazdej strony to minimum a i tak przy tym metrazu bas bedzie buczal i jesli tego nie wyeliminujesz to nie da sie nic sluchac. Ja mialem JBL e80 w 13m2 na test i niestety kolumna musiala wyjechac. Nie dalo sie jej ustawic, ciagle buczenie i dudnienie basu mimo BR z przodu, nawet jego zatkanie nic nie dawalo..
 
Ostatnia edycja:

edi7777

Member
Nie wkurzaj się;) Przy wyborze najważniejszy jest własny odsłuch i preferencje muzyczne, a nie to co internet Ci powie. Jeżeli ich słuchałeś w pokoju jak sam napisałeś o podobnym metrażu i z yamaha Ci przypasowały to najważniejsze że znalazłeś pasujący Tobie zestaw. Większości z forum pewnie by nie przypasował do takiego pomieszczenia ale nie chcę się za innych wypowiadać. Sam mam w metrażu do 20m2 Zensor 7 i Onkyo 8050 z których jestem bardzo zadowolony a klipsch gra dla mnie za efekciarsko. Do muzyki poleciłem Ci bx5 bo pokój mniejszy niż mój i wiem jak te kolumny grają w takim właśnie metrażu - dla mnie do Twoich preferencji muzycznych sprawdziłyby się super. Do tego teraz jest na nie teraz promocja no i jak dla mnie biją o klasę BL40 z czym też wiele osób może się nie zgodzić. Ile gustów tyle opinii;)

Z doświadczeń forumowych i odsłuchowych po prostu wychodzi taka mniej więcej norma dla pokoi:
do 15m2 - mały
15-25/30m2 - średni
30 i więcej duży

Kojarzę że ktoś na forum kupował klipsche r28f do pokoju 60 albo 70m2 ale nie pamiętam opinii.
 

KAF4R

New member
Pokaż mi producenta kolumn, ktory w instrukcji danego modelu podaje przedział wielkości pokoju, w którym dana kolumna może grać... Do 15m to ludzie kupuje kolumny podstawkowe a Ty z uporem maniaka ladujesz R28 do takiej "klitki".

Taka kolumna wymaga luzu, ile mozesz je odsunac od scian. Tak z 50cm z kazdej strony to minimum a i tak przy tym metrazu bas bedzie buczal i jesli tego nie wyeliminujesz to nie da sie nic sluchac. Ja mialem JBL e80 w 13m2 na test i niestety kolumna musiala wyjechac. Nie dalo sie jej ustawic, ciagle buczenie i dudnienie basu mimo BR z przodu, nawet jego zatkanie nic nie dawalo..

No i po co te nerwy? Nie ja zacząłem dyskusję o rozmiarze mojego pokoju ale Wy, czyż nie?
Przepraszam - a czy w Twoim mniemaniu mam prawo zapytać o podstawy takiego twierdzenia, jakie forsujesz? Dlaczego chcesz mnie tego prawa pozbawić ? Nikt Cię tu do niczego nie zmusza - nie chcesz to nie piszesz. O co te pretensje ?
Biorę Waszą opinię pod uwagę jak każdą inną. Ale chyba nie oczekujesz, że w 100% zaufam opinii kogoś, kogo nie znam, na oczy nie widziałem. Jedyne co widzę na forum to skrajnie różne i sprzeczne ze sobą opinie. Z tym się chyba zgodzisz. Ile głów tyle gustów. Zatem postanowiłem się samemu przekonać i pogadać ze sprzedawcą na ten temat.

Słuchałem tych kolumn w sklepie w pomieszczeniu o podobnym metrażu. Rozmawiałem ze sprzedawcą, który je absolutnie polecał i nie widział żadnych przeszkód co do ich zastosowania w pomieszczeniu 15 m2. Ja nie zauważyłem efektu dudnienia na odsłuchu - wręcz przeciwnie - bas był zajebiście kontrolowany, żadnego pogłosu, żadnego buczenia. Wręcz rozmawiałem ze sprzedawcą o dodatkowym subie w razie, jakby tego mięsa było za mało.
Uprzedzając zastrzeżenia - nie, sprzedawca nie musiał mi wciskać tych kolumn, żeby na mnie zarobić, bo inne modele, które porównywałem, miały ceny na podobnym pułapie a także wyższym. Mimo wszystko polecił mi Klipsche będąc świadomym co do wielkości mojego pokoju. A weź pod uwagę, że wygląd Klipschy z tymi miedzianymi membranami średnio mi odpowiada - wygrało to w jaki sposób one grały.

Absolutnie inna kwestia - jeśli się faktycznie okaże, że są zbyt duże do mojego pokoju i do mojej muzyki - jaki problem ? Pojadę, wymienię na inne i tyle. A tym, którzy o tym pisali, zwrócę honor.

Stary, zluzuj trochę poślady...
 
Ostatnia edycja:

KAF4R

New member
Nie wkurzaj się;) Przy wyborze najważniejszy jest własny odsłuch i preferencje muzyczne, a nie to co internet Ci powie. Jeżeli ich słuchałeś w pokoju jak sam napisałeś o podobnym metrażu i z yamaha Ci przypasowały to najważniejsze że znalazłeś pasujący Tobie zestaw. Większości z forum pewnie by nie przypasował do takiego pomieszczenia ale nie chcę się za innych wypowiadać. Sam mam w metrażu do 20m2 Zensor 7 i Onkyo 8050 z których jestem bardzo zadowolony a klipsch gra dla mnie za efekciarsko. Do muzyki poleciłem Ci bx5 bo pokój mniejszy niż mój i wiem jak te kolumny grają w takim właśnie metrażu - dla mnie do Twoich preferencji muzycznych sprawdziłyby się super. Do tego teraz jest na nie teraz promocja no i jak dla mnie biją o klasę BL40 z czym też wiele osób może się nie zgodzić. Ile gustów tyle opinii;)

Z doświadczeń forumowych i odsłuchowych po prostu wychodzi taka mniej więcej norma dla pokoi:
do 15m2 - mały
15-25/30m2 - średni
30 i więcej duży

Kojarzę że ktoś na forum kupował klipsche r28f do pokoju 60 albo 70m2 ale nie pamiętam opinii.

I pod tym postem się podpisuję wszystkimi kończynami. Dzięki, edi, za stonowany komentarz. Nie rozumiem po co te nerwy Whiplash'a.
No ale pogoda szaleje, ludzie miewają kiepski nastrój, kiepskie dni... Bywa.

Po za tym, co napisałeś, wydaje mi się, że nie tylko metraż gra rolę. Do tego dochodzi proporcja pokoju (czy bardziej kwadrat, czy bardziej prostokątna kicha), czy pokój zagracony czy pusty, czy kolumny będą stały wciśnięte w kąt między jednym a drugim meblem, czy będą miały oddech i swobodę. Patrząc na ilość różnych cech, które mogą mieć wpływ na sposób grania kolumn, śmieszy mnie po prostu kurczowe trzymanie się co poniektórych forumowiczów kwestii metrażu.

Ja się przekonam o swoim wyborze najwcześniej w piątek, a najpewniej po jakimś tam okresie wygrzewania. I o wrażeniach napiszę. A póki co cała nasza dyskusja to pisanie palcem po wodzie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry