Dobór kolumn - 15 m2, 2500 PLN, ciężkie brzmienia

KAF4R

New member
Witam,
chciałbym zwrócić się do Was o pomoc w doborze odpowiednich kolumn stereo.

Od jakiegoś czasu usiłuję skompletować dla siebie zestaw stereo.
Póki co wybrałem sobie "klocki":
1. Amplituner Yamaha R-N301 z przyłączem LAN.
2. Odtwarzacz CD Yamaha CD-S300 z portem USB.

Potrzebuję do nich kolumn stereo podłogowych (jestem wyznawcą teorii im cięższa kolumna tym lepiej). Całość ma pracować w pomieszczeniu 15 m2.
Co do odsłuchiwanej muzy - tutaj jest problem, ponieważ mam dość szerokie preferencje muzyczne. Generalnie najczęściej słucham ciężkich brzmień (death, black) ale często również gotyku, rocka, bluesa, rapu, trance, house, muzyki filmowej czy klasyki.
Lubię zarówno delikatne utwory jak i te z wykopem.

Przede wszystkim zależy mi na głębokim mięsistym basie (wsłuchuję się w stopki perkusji czy pociągnięcia na gitarze basowej). Zatem kolumny o dolnej granicy pasma 30 - 40 Hz.
Z drugiej strony nie chciałbym, aby sam bas zagłuszał średnie czy wysokie tony.

Budżet na kolumny w granicach 2500 PLN.

Celuję mniej więcej w takie kolumny, ale nie wiem, czy idę dobrym tropem:
1. Wharfedale Diamond 10.6.
2. Wharfedale Diamond 230.
3. Melodika BL40 (z nimi mam problem - mają tragiczny jak dla mnie wygląd).

Jeśli znajdzie się tutaj ktoś ze Śląska (okolice Katowic) - mógłby polecić jakiś salon do odsłuchu takiego zestawu ?

Wszelkie sugestie co do wyboru producentów bardzo mile widziane :)

Z góry uprzejmie dziękuję za wszelką pomoc.
 
Ostatnia edycja:

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Do 15 m2 poleciłbym Paradigm Mini Monitor tyle że z Yamahą może dać trochę ostre i kujące w uszy brzmienie. Nie pozorne monitorki które dadzą radę na tym metrażu.

Dużo osób które słucha cięższych brzmień zakupuje często kolumny tego typu jak JBL, Klipsch, Paradigm. Mają one zaakcentowane skraje pasma przez co dobrze radzą z reprodukcją niskich tonów co przy słuchaniu takiej muzyki jest istotne. Przy Paradigm (chodzi mi o podłogówki) trzeba pamiętać o tym aby miał dużo miejsca wokół siebie bo źle ustawione nie pokażą w pełni swoich zalet.

Melodika BL40 na pewno warta odsłuchania, dość uniwersalna kolumna, w dobrej cenie teraz są BXy od Monitor Audio ale miałem model BX6 i nie za bardzo dobrze czuje się w mocniejszych klimatach.

Ze swojej strony proponowałbym też takie rozwiązanie jak monitory wsparte subwooferem np. REL T5.

Niestety tutaj też małym ograniczeniem będzie amplituner stereo, jeśli zależy ci na funkcjach sieciowych, korzystaniu np. z radia internetowego to pomyśl w przyszłości o zamianie tego klocka na odtwarzacz strumieniowy + wzmacniacz.
 

kobylo

New member
sprawdź sobie jeszcze magnat quantum 677, bas maja naprawdę dobry :).
Tylko ja miałem je połączone z denonem pma 720ae
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
KAF4R, Melodikę mogę polecić. Dobrze się sprawdzają w ciężkich klimatach jak i delikatniejszych. Basu mają sporo. Tylko na Twoje 15m2 nie wiem czy nie lepsze by były mniejsze BL30. Wszystko zależy od akustyki. BL40 będą miały więcej basu i zejdzie trochę niżej.

Aha, ostatnio miałem chwile styczności z Q Acoustics 3050. Grają całkiem przyjemnie.
 
Ostatnia edycja:

KAF4R

New member
Dziękuję Panowie za propozycje.
Taga Harmony - ciekawa propozycja ale trafiłem na kilka negatywnych opinii (pomijając to, że chińczycy to dziergają).

Melodika wygląda tragicznie. Nie wstawię do salonu dwóch pudeł, których wygląd będzie mnie drażnić :)

Zastanawiam się nad innym zestawem: Focal Chorus 716. Przekonuje mnie wygląd i materiały (czysto francuski projekt i wykonanie). Cenowo też są przystępne. Wydmuch z bass reflexu do przodu - duży atut, bo pozwoli mi na dosunięcie ich do ściany. Martwi mnie tylko pasmo. Dolna granica to 50 Hz.

Jeśli dobrze rozumiem ideę, to chcąc uzyskać głęboki bas wprawiający w drgania narządy wewnętrzne, to trzeba kolumny z pasmem od 30 - 40 Hz czyż nie ?
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
Poczytaj o tych konstrukcjach. Trochę zbij cenę, trochę dołóż i będziesz miał poważne, ciężkie brzmienie. Typowy amerykański dźwięk. Zresztą firma specjalizuje się w dźwięku estradowym, wie o co w tym chodzi. Tu nie ma plumkania, tu jest drive i energia.
Cerwin Vega XLS-215 kolumny HI-FI - para (5429921267) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
Albo w Twoim budżecie te zabawki:
http://allegro.pl/rewelacja-jbl-l7-okazja-i5423739268.html

Poczytaj recenzje:

http://www.audioreview.com/cat/spea...eakers/jbl/l7/prd_119739_1594crx.aspx#reviews
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

KAF4R

New member
Sporo czasu już ślęczę nad kolumnami.
Nie jest to prosty temat jak kolumny muszą spełnić kilka kryteriów:
1. wygląd (subiektywny dla mnie - generalnie czarny może być z metalowymi wstawkami).
2. cena - najlepiej do 2500, 3000 PLN.
3. pasmo przenoszenia od 30Hz (muszą schodzić z basem nisko).
4. wylot bass reflexa z przodu (aby móc je do ściany przysunąć).
5. mają grać dynamicznie i w miarę możliwości czysto (do ciężkiej muzy).
6. pokój ma prawie 16 m2.
7. najlepiej 8 Ohmów.
8. mają to być podłogówki (żadne podstawki).

I tak wylistowałem sobie kilka zestawów. Prośba do Was - wskażcie, proszę, te zestawy, które absolutnie byście odrzucili (na które szkoda czasu) biorąc pod uwagę moje kryteria. Taka pomoc będzie nieoceniona - od jutra ruszam w Katowice na odsłuchy - dobrze byłoby mieć już jakieś precyzyjniejsze info.

1. Focal Chorus 716.
2. Canton Chrono 507.2.
3. Taga Harmony Platinum v2 F-100 (lub F-120).
4. Jamo C 97.
5. Yamaha NS-F500.
6. Indiana Line Diva 655 (chyba nie ma wersji całej czarnej).
7. Monitor Audio MR 6.

P.S.
Odnośnie Cerwin Vega - mam już estradowe kolumny o wysokich mocach - Magnat Soundforce 2300 (800 W na kolumnę) - i nie, dziękuję. Wystarczy mi jazgotu.
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 121090

Guest
Twoja sprawa. Tylko proponowałem Ci żebyś też je odsłuchał.
Ale jak widzę dla Ciebie paki za 1400zł na pewno grają tak samo jak te za 8000zł.
Jak z podanych przez Ciebie propozycji uzyskasz ciężkie, mięsiste granie to będziesz chyba pierwszy na świecie któremu to się udało.
Powodzenia.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
E no teraz poleciałeś. Zensory są fajne do wielu gatunków z lekkim rockiem włącznie.
Na pewno jednak nie do ciężkiej muzyki. Drive gitarowy jest niedociążony a to podstawa.

QAcoustics spisze się tu lepiej.
Nie mówiąc o Klipschach. Sam lubie m.i. mocne klimaty starego typu (Pantera, Exploited, KSU, Van Halen itd) i po to właśnie mam Klipsche.
Stopa, werbel, blachy perkusji - wszystko gra jak należy.
 

edi7777

Member
W tej chwili w super cenie są monitor audio bx5 i je bym brał na Twoim miejscu. Cena w necie 995zł za kolumnę, pytaj Blackninja może będzie jeszcze lepiej.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeśli dobrze rozumiem ideę, to chcąc uzyskać głęboki bas wprawiający w drgania narządy wewnętrzne, to trzeba kolumny z pasmem od 30 - 40 Hz czyż nie ?

Pasmo to jedno ,a moc basu to drugie .Dla przykładu Monitor Audio MR 4 potrafią zejść w okolice 33Hz.....ale bas jest nieśmiały ,więc takie kolumny do muzyki metalowej nadają się średnio .Oczywiście można wprawić sprzęty domowe w drgania ,mi się to udało w przypadku utworu Enya - "Storm in Africa",ale nie nie uda się to na każdej płycie

Na Twoim miejscu bym się zainteresował kolumnami Paradigm ,Magnat Quantum ,lub JBL Studio
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Nie patrz na pasmo bo 30-40hz z kolumny podczas muzyki to Ty za wiele nie uslyszysz. Takiego pasma na CD to prawie nie ma. Jak chcesz lomot to Paradigm ale on nie ma srodka, jedzie samymi skrajami pasma, JBL wzmocniony na dole ale reszta pasma wycofana, brzmienie troche kartonowe.

Sam jestem po wielu odsluchach i do rocka i metalu kupilem Dali Zensor, które na forum sa odradzane do takiej muzyki. Sluchalem na nich Metallice, Megadeth, Maidenów, Sabbath i nie slysze aby one graly taka muzyke zle. Wprost przeciwnie. Wszystko jest wyrazne, bas miekki, gora fajnie zaakcentowana. Natomiast kolumny chwalone na forum czyli JBL czy Paradigm, klipsch zagraly fatalnie i zostaly odrzucone odrazu..

Rafa - ale przester gitarowy to raczej srednie pasmo, przynajmniej tak sie gra w zespole. Nie mowie o graniu domowym z wycietym środkiem aby byc jak Kerry king. Wiec nie za bardzo rozumiem o jakim dociążeniu drive'a mówisz? Gust jak tylek kazdy ma swoj ale jazgot góry pasma w klipsch nie wiele ma wspolnego z poprawnym przekazem muzyki nawet metalowej :)
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
@Whiplash, mam dokładnie podobne odczucia co do Dali i innych kolumn "dedykowanych" do tzw. spokojniejszej muzy.
A w przypadku Klipschów efekt wow jednak mija, już kilka osób się przekonało, że spektakularne/ efektowne granie nie koniecznie oznacza - dobre.
Pamiętąm, że pierwszy odsłuch RF-ów też wywołał u mnie ten efekt ;)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
@Whiplash, mam dokładnie podobne odczucia co do Dali i innych kolumn "dedykowanych" do tzw. spokojniejszej muzy.
A w przypadku Klipschów efekt wow jednak mija, już kilka osób się przekonało, że spektakularne/ efektowne granie nie koniecznie oznacza - dobre.
Pamiętąm, że pierwszy odsłuch RF-ów też wywołał u mnie ten efekt ;)

Dokładnie, tak jak piszecie...;-) Ja już skutecznie się wyleczyłem z klipschów...:D a podchodziłem do nich po kilka razy, nie dałem rady...:D
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Rafa - ale przester gitarowy to raczej srednie pasmo, przynajmniej tak sie gra w zespole. Nie mowie o graniu domowym z wycietym środkiem aby byc jak Kerry king. Wiec nie za bardzo rozumiem o jakim dociążeniu drive'a mówisz? Gust jak tylek kazdy ma swoj ale jazgot góry pasma w klipsch nie wiele ma wspolnego z poprawnym przekazem muzyki nawet metalowej :)

Wszystko zależy w połączeniu z jaką elektroniką.
Klipsche nie są pozbawione całego środka tylko pewnej części. O ile wokale sa cofnięte to rify są na właściwym miejscu.

Taka Pantera na Zensorach brzmi dość "pizdowato" (sorki za dosadność) w porównaniu z Klipschami.
Ale dobra, jestem cwaniak bo mam te i te i w zależności od potrzeb i nastroju słucham w salonie lub sypialni.
Mam je 18 miesięcy i wcale mnie nie zmęczyły. W połączeniu z Marantzem słucham nawet wokali jazzowych i dają rade.
Główne "zastosowanie" to klasyka rocka jednak, Van Halen, Slash itp...

Każdy ma swój gust i nie zamierzam nikogo przekonywać o wyższości jednych nad drugimi.
Trzeba posłuchać i wybrać. To jasne.
Dla mnie np jazgot to Dali Ikon..każdy słyszy inaczej
 
Ostatnia edycja:
Do góry