Dobór i ustawienie kolumn

camaros

New member
Bez reklam
Witam wszystkich!
Planuję zakup Denona 2113 i zestawu dużych kolumn 5.1. Będzie to grało w salonie 30m2 z otwartą klatką schodową i półotwartą kuchnią.
Patrząc na wymiary kolumn widzę, że ciężko będzie to cholerstwo prawidłowo ustawić (na razie nie mogę zamieścić zdjęcia - o co chodzi z tymi 5 wypowiedziami?), ponieważ mają stać obok kominka i blisko rogu pomieszczenia.
Bardzo mi się podobają klasyczne duże kolumny (w planach zestaw Klipsch F30, MA MR6, lub Dali Concept 6, ewentualnie jeszcze inne - jestem jeszcze przed odsłuchem)
Jakie jest Wasze zdanie na temat doboru kolumn do tego pomieszczenia - 60% użytkowania to kino, reszta to raczej spokojna muza i ps3. Proszę o sugestie.
Budżet ok 6k.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Przy takim salonie BX 6 i Dali Concept będą za małe. F 30 są ok. Masz mnóstwo dobrych kolumn które warto odsłuchać: MA RX8, Klipsch RF 82, Paradigm Monitor 11 v.7, Dali Ikon 7, Dali Zensor 7, Dali Lektor 8, TAGA HARMONY PLATINUM F-120. Kiedyś Blackninja pisał że ma jeszcze na sklepie Roth Oli 50 w dobrej cenie. Niektóre zestawy przekraczają założoną kwotę, ale warto je odsłuchać i może dołożyć kasy.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
F30 to wielkie kolubryny ;). Jesli Dali Concpet to 8, choc wydaje mi sie, ze BX6 powinne dac rade. Pamietaj, tez, ze do napedzenia takich kolum potrzebujesz duuuzo mocy.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pewnie Krzychu zależy jak kolega lubi głośno słuchać? Tylko ten metraż jest dość spory, 30mkw + otwarta klatka schodowa i kuchnia. No nie wiem czy te BX6 nie będą ciut za małe?:niewiem: Ja bym stawiał chyba na większy kaliber.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

camaros

New member
Bez reklam
Na głośne słuchanie muzyki będę miał raczej mało okazji chyba, że częściej będę wysyłał żonę z córkami na wizyty do teściowej "po wskazówki".
A tak na serio moim celem jest zakup sprzętu, który pozwoli mi usłyszeć w utworach to czego dotąd nie mogłem bez specjalnego podkręcania głośności.
Nie chcę z wydatkami też przeginać, bo zostanie mi jeszcze sub do kupienia.
Jakie macie doświadczenia z JBL studio 190 jeśli chodzi o muzykę, bo w kinie to pewnie miazga.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Pewnie Krzychu zależy jak kolega lubi głośno słuchać? Tylko ten metraż jest dość spory, 30mkw + otwarta klatka schodowa i kuchnia. No nie wiem czy te BX6 nie będą ciut za małe?:niewiem: Ja bym stawiał chyba na większy kaliber.

No tak, nie wzialem pod uwage tych otwartych przestrzeni.

macie doświadczenia z JBL studio 190 jeśli chodzi o muzykę, bo w kinie to pewnie miazga.

Nie nalezą do zbyt muzykalnych, choc rzeczywiscie polecane sa do kina. Jednak biorac pod uwage Twoje potrzeby, gdzie muzyka stanowi jedynie dodatek mogą się sprawdzic. Obczaj też Klipsche. Do spokojnej muzy z kolei Dali Concept. Koniecznie posluchaj.
 
Ostatnia edycja:

woytaski

New member
Bez reklam
P[...]Tylko ten metraż jest dość spory, 30mkw + otwarta klatka schodowa i kuchnia. No nie wiem czy te BX6 nie będą ciut za małe?:niewiem:[...]
Kurczę, skończcie z tymi urban legends.
Użytkuję BX6 na 30m2. Owszem nie słucham głośno, ale kolumny dają radę i mają ooooogromy potencjał i przede wszystkim zapas. W KD z włączonym sub'em nie jestem w stanie oglądać głośniej niż -40, -30dB... Spokojnie wystarczą na 30m2, i rozmiarem wkomponują się idealnie w ten metraż.
 

camaros

New member
Bez reklam
Chciałbym fronty ustawić w tym miejscu:

HDTV2.jpg


HDTV1.jpg


Planuję w przyszłości tv przynajmniej 60'' (40'' jak widać zginęła w tłumie) i zrobi się jeszcze ciaśniej.
Tak myślę, czy nie będę musiał zamontować go trochę wyżej, centralny byłby wtedy mniej więcej na wysokości uszu siedzącego.
A sprawa podstawowa - bez likwidacji blatu przy kominku pewnie się nie obejdzie, żeby lewą kolumnę ustawić głębiej.
Co zrobilibyście w takiej sytuacji? Proszę o opinie ;-)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jednym slowem - przerabane :)
Dla mnie central zawsze i wszedzie powinien byc w pionie wgledem wizji, lub przynajmniej mozliwie jak najblizej. Jezeli miejscem odlsuchu ma byc ten fotel z podnozkiem, to gdzie tam maja byc fronty a gdzie central? Ew. w tej wnece, ale nie bedzie sceny. Jezeli fronty beda rozstawione, to tv znowu wisi w samy rogu, wiec powroci problem z centralnym. W kazdym wypadku nie ma tu symetri.
Mozna tam zrobic kilka manewrow, ale nie bedzie nigdy idealnie. Ten ladny kominek na srodku psuje wszystko :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kurczę, skończcie z tymi urban legends.
Użytkuję BX6 na 30m2. Owszem nie słucham głośno, ale kolumny dają radę i mają ooooogromy potencjał i przede wszystkim zapas. W KD z włączonym sub'em nie jestem w stanie oglądać głośniej niż -40, -30dB... Spokojnie wystarczą na 30m2, i rozmiarem wkomponują się idealnie w ten metraż.

Są ludzie co wstawiają do 15 mkw kolumny pokroju Klipsch RF 82, i sa tacy co do 30 mkw uzywają monitorów. Więc w gusta nie trafisz. Dla mnie BX 6 to tak do 25 - 27 mkw, powyżej może już byc różnie, co nie znaczy że źle. Wszystko zależy od akustyki. Tobie może to wystarczać taka wielkośc i moc kolumn a innym nie. Gdyby było tak pięknie to po co produkować kolumny o różnych mocach i gabarytach, skoro takie BX 6 wstawisz na 16mkw i na 30mkw?
 

LukeSky

Member
Bez reklam
@camaros, masakra. Gdzie Ty to chcesz wszystko wpakować? Moim zdaniem nie ma tam miejsca na stojące kolumny, szczególnie że z prawej strony masz okna.

Ile masz tam miejsca? Czy TV nowy ten kolos chcesz dać na ścianę czy także po skosie?

Ja bym totalnie olał inwestycję w sprzęt 5.1 do tego salonu, może soundbar? Frontowe głośniki będzie bardzo trudno rozstawić, bo jeśli nawet zaakceptujesz postawienie ich obok okna, to z lewej masz kominek i głośnik musiałbyś pewnie w przejściu postawić. Już pal licho symetrię, ale one przecież będą ciągle przeszkadzać w komunikacji.

Może dasz rzut z góry tego pomieszczenia lub zdjęcia także z lewej strony? Poważnie chcesz pakować się w zestaw podłogowy?
 

camaros

New member
Bez reklam
Wszystkie moje plany chyba wzięły w łeb... :-(
Pozostało mi pewnie rozglądnąć się za dobrymi "podstawkami", a tak mi się marzyło coś konkretnego.
W tej sytuacji jest sens zakupu denona 2113 do np. HKTS 60 ?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Chyba, ze czeka Cie diametralne przemeblowanie z wczesniejszym dokladnym przemysleniem wszystkiego. Sprobuj jeszcze dac rzut z gory, dokladnie zwymiaruj poszczegolne niezbedne lub stale elemety i baw się w przesuwanie. Moze wszystko bedzie OK jak przeniesiesz tv na inna sciane?
Ja w ogole jestem przeciwniekiem podłączania plastikow do amplitunera, ale jesli juz to aż 2113 nie poterzbny
 

camaros

New member
Bez reklam
Mimo tego, że na razie wstrzymałem się z decyzją zakupu wybrałem się na odsłuch - padło na MM w Krakowie. Obsługa praktycznie nie była przygotowana, na stałe mają podłączone tylko jakieś ogromne fronty JBL, centralny Klipsch i tylne jeszcze innej firmy. Udało mi się odsłuchać Lofty - w muzyce wypadły co najwyżej średnio, QQ 5000 ciut lepiej ale dalej jakby grało to zza ściany w porównaniu z Klipsch RF 62 II. Ogólnie całym tym odsłuchem jestem mocno zawiedziony, nie wywołał we mnie żadnych emocji i muszę poszukać jakiegoś konkretnego salonu z profesjonalną salą odsłuchową bo dalej nie wiem jak naprawdę powinny grać wysokiej klasy kolumny.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Faktycznie poszukaj dobrego salonu z salą odsłuchową, bo w MM masz otwarte przestrzenie i wpływa to niekorzystnie na jakość dźwięku. Ja pamiętam jak byłem, to też mieli podłączone JBL ES 100 do jakiegoś wzmaka Denona. Gralo to średnio, delikatnie mówiąc:) Nie ma nawet co porównywać RF 62 do QQ 5000 czy LOFT, to nie ta klasa kolumn. Powiem Ci tylko od siebie, że mnie też żadne kolumny w pewnej kategorii cenowej nie zwaliły z nóg. Paradigm mnie ujęły basem, i naprawdę kolumny warte odsłuchania, ale żeby powodowały ciarki na plecach to chyba bym musiał odsłuchać zestawu dla mnie nieosiągalnego:) Nawet gość z salonu powiedział, że nie radzi odsłuchiwać wzmaków/kolumn poza naszym zasięgiem finansowym, bo później już nic tańszego nie będzie Nam się podobać. Pewnie miał rację:sad:
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Camaros, byłeś w MM na al. Pokoju? W MM jak pisał Krzysiek, to nie sale odsłuchowe. Niestety w Krakowie są 3-4 salony, ale albo chcą kasę za odsłuch albo maja kolumny z górnej półki.
 

camaros

New member
Bez reklam
Podjąłem decyzję i jednak kupię zestaw z podłogówkami, żałowałbym jakbym zrobił inaczej. Kolumny będą w domu i wtedy będę się martwił jak je ustawię. W ostateczności wylądują w pokoju na poddaszu.
Poszedłem jeszcze raz do MM posłuchać kilku zestawów. Klipsch F30 - sporo basu, ale akurat mi to pasuje, niestety to wielkie kolumbryny i odpadają. Pozytywne wrażenia jak na odsłuch w markecie wywarły na mnie Dali Zensor 7 i Lektor 6. Ze względu na cenę i jak mi się wydaje większe wyważenie dźwięków wybór padnie raczej na Zensory. Mam tylko nadzieję, że w domu będą grały jeszcze lepiej.
 

outcold

Member
Jedz na Chodkiewicza do Top Hi Fi, nie pobieraja opłat i jest profesjonalna obsługa. MM to nie miejsce na odsłuchy, conajwyzej mozna zobaczyc wyglad, kolorystyke itp
 

sapin

New member
Tv koło kominka pasuje jak świni siodło - ale co kto lubi ;)...
Ja na Twoim miejscu zrobiłbym tam "kącik muzyczno-czytelniany" i postawił tam jakiś gramofon i trochę winyli - ale Twoja kasa, Twoje mieszkanie :)
 
Do góry