Dobor centralnego i tylow

wscpiwosz

New member
Witam
Niedawno zostalem szczesliwym posiadaczem HK255 i dwoch kolumn KEF iq70. Jestem bardzo z tego zestawu zadowolony. Chce jednak dokupic centralny glosnik oraz tyly aby docelowo gralo to fajnie w kinie 5.0. I tu wlasnie prosze o wasza pomoc. Chce na nie max wydac do 2000 PLN. A takie mam typy: Monitor Audio BX2 i BX center(tylko ze ten zestaw jest dla mnie ciut za drogi), Dali Concept 2 + Dali Concept center, a najbardziej wizualnie i cenowo odpowiadaja mi Monitor Audio MR2 + MR center. Problem z MR jest nastepujacy, ze sa one 6 ohm a podlogowe KEF iq70 sa 8ohm. Jako laik nie mam pojecia czy mozna je razem polaczyc w 5.0?????????

Ewentualnie prosze o jakies inne typy ktore by pasowaly do podanego zestawu.

Z gory wielkie dzieki za pomoc
 

wscpiwosz

New member
Pokój ma 18m2 i z boku jest aneks około 8m2. Zestaw bedzie rozstawiony w pokoju w narożnikach niestety(muszę tylko dorobić półki). Jeżeli chodzi o kolor to w sumie super by mi pasowały Monitor Audio MR lub BX, obydwa są w odcieniach walnut czy jakoś tak(taki ciemny dąb). Ostatecznie mogą być czarne ale raczej wolałbym ten walnut.

Jak to jest z tymi MR ?? Czy można MR 6 ohmowe spiąć w 5.0 razem z frontami kef iq70, które są 8 ohmowe czy to jest po prostu bez sensu bo można zepsuć sprzęt??? A może do tej wielkości pokoju wystarczą mi MR1 lub BX1 na tyły???

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
 

don111

Banned
różnicą impedancji się nie przejmuj
na tyły BX1/Concept 1 wystarczą i tak z dużym zapasem (niezależnie od pomieszczenia - tu gra głównie pasmo średnio-wysokotonowe), na BX2/Concept 2 i podobne podstawkowce szkoda pieniędzy wydawać bo żadnej różnicy nie będzie
centralny jednak powinien być z tej samej serii co fronty, tutaj jak trzeba to po prostu dołóż to co zaoszczędzisz na tyłach ;)
 

wscpiwosz

New member
Jezeli chodzi o centralny to po pierwsze i najważniesze Kef iq60c nie ma już na rynku, a przynajmniej bardzo ciężko dostać będzie z pierwszej, zaufanej ręki (nówkę z dobrego sklepu). Po drugie to i tak 1500 PLN to dużo i na tyłach tyle nie uda mi się zaoszczędzić.

Dzięki za poradę. Czyli na tyły będę celował, w któreś 1 (BX1 lub MR1).

To o co właściwie chodzi z tą impendancją????
bo jeżeli nie ma to całkowicie znaczenia to wezmę MR1, które mają takie same parametry(oprócz tych 6ohm) i taki sam wygląd co BX1, a są tańsze.

Proszę o dalsze info.
 

Monkin

New member
Bez reklam
To o co właściwie chodzi z tą impendancją????
bo jeżeli nie ma to całkowicie znaczenia to wezmę MR1, które mają takie same parametry(oprócz tych 6ohm) i taki sam wygląd co BX1, a są tańsze.

Proszę o dalsze info.
Don111 ma rację. Nie przejmuj sie impedancją przy kolumnach 8 i 6 ohm. Zasadniczo przyjmuje się aby impedancja głośnika nie była niższa niż minimalna podana z tyłu wzmacniacza .
Podłączenie głośnika o niższej impedancji niż znamionowej wzmacniacza nigdy nie jest do końca bezpieczne, ale tym się też nie przejmuj, bo nowoczesne wzmaki, jaki kupujemy w sklepie, mają zawsze pewien zapas. No chyba , że ampli to jakiś badziew niemarkowy.
 

wscpiwosz

New member
Już nawet się pogodziłem z ceną tego centralnego kef iq60c, tylko problem w tym, że nie ma go na rynku. Wysłałem maile z pytaniem do wszystkich potencjalnych sklepów i tylko w jednym mają ale w komplecie 5.0, osobno nie sprzedadzą.

Pisałem, że podpięte to jest pod Harmana 255, który jest 8ohm, a skoro głośniki nie mogą mieć niższej impendancji to chyba jednak zamiast BX zamiast MR.

Proszę o dalsze podpowiedzi, jaki ewentualnie głośnik centralny by fajnie się zgrał z Kef iq70 oraz HK255.
 

don111

Banned
central i tyły są bez znaczenia jeśli chodzi o impedancję, gdyby poszło duże obciążenie na ten kanał to może dopiero wtedy można by się pomartwić, ale tak nie jest
wszystkie amplitunery bez problemu obsłużą 4-8 ohm kolumny w przypadku centrala i tyłów, zresztą impedancja kolumn nie jest stała tylko zmienna (nawet te 8 ohmowe mają spadki do 4 ohm) a prawdziwe dane często różnią się od tych podawanych przez producenta
polecam bardziej Oli od MA, brzmieniowo będą nawet ciut bliższe KEFom od MA (nieco bardziej rozdzielcza średnica, wyraźniejsza góra)
oszczędzisz pieniądze i w kinie zagra to trochę lepiej, chyba że ich wygląd Ci nie pasuje :)
 
Ostatnia edycja:

wscpiwosz

New member
Witam

Dzieki bardzo za pomoc. Idac za porada don111 zajalem sie poszukiwaniami kef iq60c i co niprawdopodobne znalzlem:):):) w kolorze walnut czyli tak jak chcialem. Zamowilem chyba juz ostatni w Polsce, fart jak nic. Natomiast na tyly pojda kef iq10. Czyli caly zestaw Kef iq. To na pewno razem zagra super:). Kwota w sumie znacznie przekroczyla planowany budzet ale co tam, nie bede w skarpete kitral.

Takze jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc.
 

wscpiwosz

New member
Acha no wlasnie jeszcze jedno pytanko:

Jakie kable do centralnego kef iq60c oraz do Kef iq10?????

Fronty mam juz podlaczone jakimis dobrymi(nazwy teraz nie pamietam, ale kosztowaly 560,- za pare). Co polecacie do centralnego i na tyly aby wszystko pieknie gralo ale zeby kable nie kosztowaly znowu fortune???
Dodam tylko ze na tyly bede potrzebowal okolo: prawy 6m; lewy 9m.
 

wscpiwosz

New member
Dzieki
Czyli z tego co rozumiem Oehlbah lub Procab na tyły mają pójść.
Jakich kabli natomiast użyć do centralnego??? Czy powinien on być taki sam jaki użyłem do frontów, czy może być jakiś inny???
 
Do góry